Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان: از هرج و مرج در افغانستان باید جلوگیری شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۰)

به دلیل تشدید بحران اقتصادی، بشری، فقر و گرسنگی در افغانستان سازمان همکاری های اسلامی امروز در اسلام آباد یک نشست فوق العاده برگزار کرد.

در این نشست وزرای خارجه ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری های اسلامی، نمایندگان سازمان ملل، کشورهای امریکا، روسیه، چین، آلمان، فرانسه، انگلیستان، جاپان و اتحادیه اروپا شرکت کرده بودند.

صدراعظم پاکستان در این نشست با ابراز نگرانی روی وضعیت جاری از احتمال فروپاشی نظام کشور هشدار داد.

عمران خان صدراعظم پاکستان گفته است: “افغانستان به سمت هرج و مرج پیش می رود، هر دولتی که نتواند حقوق کارمندان دولتی، داکتران، و کارمندان صحی اش را پرداخت کند، هر دولتی باشد در حال فروپاشی است، اما هرج و مرج به سود هیچ کس نمی خورد.”

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی و رییس سازمان همکاری های کشورهای اسلامی نیز از آمادگی های کشورش برای ارایه کمک های بشری به مردم افغانستان اطمینان داد.

وی گفته است: “عربستان سعودی در صدد کمک های عاجل به مردم افغانستان تحت رهبری این سازمان است. یافته ها و نتایج مناسب این نشست نشان میدهد که احزاب و سازمان های مختلف بین المللی از جمله صندوق جامعه اسلامی به افغانستان کمک کند. تا به مشکلات مردم افغانستان رسیدگی صورت گیرد.”

وزیر خارجه ترکیه خواهان تعامل با امارت اسلامی است و ایجاد دولت همه شمول است و می گوید که یک هیات عالی رتبه این سازمان باید به افغانستان سفر نماید.

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفته است: “همکاری با طالبان برای دستیابی به ثبات ضروری است. ما همچنان به دولت فعلی توصیه می کنیم که فراگیر باشد و از حقوق همه محافظت کند و دسترسی زنان و دختران به اشتغال و تحصیل را گسترش دهد.”

در همین حال سکرتر جنرال سازمان همکاری های کشورهای اسلامی از تطبیق فیصله این نشست به اشتراک کنندگان آن اطمینان داده است.

حسن براهیم طها سکرترجنرال این سازمان گفته است: “سازمان همکاری اسلامی آماده است تا تطبیق نتایج این نشست فوق‌العاده پیگیری کند و نقش خود را در حمایت از اقدامات بشردوستانه در افغانستان با هماهنگی نهادهای مربوطه سازمان همکاری اسلامی و با آژانس‌های امدادی در سراسر جهان اسلام و ملل متحد ایفا کند.”

رویداد های اخیر

هند: امریکا اهمیت بندر چابهار برای افغانستان را درک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام کرد که ایالات متحده اهمیت بندر چابهار را برای تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای این کشور درک می‌کند.

هند اخیراً یک توافقنامه ۱۰ ساله را برای توسعه و بهره برداری از بندر استراتژیک چابهار ایران امضا کرد. دهلی نو قصد دارد روابط تجارتی خود را با افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی، با دور زدن بنادر پاکستان، تقویت کند.

اما این توافق باعث احتمال وضع تحریم‌ها از سوی ایالات متحده شده است، کشوری که هند در دهه‌های اخیر روابط اقتصادی و نظامی نزدیکی با آن برقرار کرده است.

رندیر جیسوال، سخنگوی وزارت امور خارجه هند، خاطر نشان کرده که هند از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۸۵ هزار تُن گندم، ۲۰۰ تُن حبوبات و ۴۰ هزار لیتر مواد ضد آفات زراعتی را از طریق بندر چابهار به افغانستان ارسال کرده است.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده همچنین اهمیت بندر چابهار را برای ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و ارائه راه‌های بدیل اقتصادی برای افغانستان درک می‌کند.»

وی افزود: «وزیر امور خارجه کشور ما نیز اخیراً در جلسات متعددی در این باره صحبت کرد و گفت که ما نباید به این پروژه نظر کوتاه داشته باشیم، این پروژه نقش مهمی در اتصال منطقه‌ای دارد، به ویژه برای کشورهای محصور در خشکی در این منطقه.»

آقای جیسوال همچنین تصریح کرد که ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، با یک هیات هندی به رهبری جی پی سینگ، مسوول بخش پاکستان، افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه هند، دیدار و در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کرده است.

وی افزود که آنان بر ضرورت ارائه کمک‌های توسعه‌ای و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید ورزیدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

در پی سیلاب‌ها در افغانستان، رئیس جمهور نیکاراگوا به رهبر امارت اسلامی پیام تسلیت فرستاده است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

سفارت افغانستان در چین می‌گوید که رئیس جمهور نیکاراگوا در پی سیلاب‌های مرگبار در افغانستان به مولوی هبت الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی، پیام تسلیت فرستاده است.

بر بنیاد خبرنامه سفارت که امروز (شنبه، ۲۹ ثور) منتشر شد، این پیام از سوی مایکل کیمپل، سفیر نیکاراگوا در چین به بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین سپرده شده است.

در این پیام، دانیل اورتیگا، رئیس جمهور نیکاراگوا ضمن ابراز همدردی در مورد سیلاب‌ها، برای ایجاد روابط خوب با امارت اسلامی و همکاری در زمینه‌های مختلف ابراز علاقه‌مندی کرده است.

سفیر نیکاراگوا اظهار کرده که مردم نیکاراگوا نیز مانند افغان‌ها پس از یک مبارزه سخت در برابر استعمارگران، به استقلال دست یافتند که این نقطه مشترک بین دو کشور است.

از سوی دیگر، بلال کریمی، سفیر افغانستان در چین، گفته است که پیام تسلیت رئیس جمهور نیکاراگوا را به رهبر امارت اسلامی می‌رساند. او همچنان از حفظ روابط خوب با این کشور اطمینان داد.

آقای کریمی تاکید کرده که تمام کشورهای امریکای لاتین حایز اهمیت است، اما پیش قدمی نیکاراگوا در این عرصه یک ابتکار مثبت و قابل تحسین است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قمی: نشست دوحه واقعیت‌های افغانستان را منعکس کند

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۴۰۳)

نماینده خاص ایران برای افغانستان در دیدار با همتای ایتالیایی اش اعلام کرده که تهران حاضر است نظر به مشورت‌هایی که انجام داده، با اروپا درخصوص تدوین نقشه جامع همکاری در مورد افغانستان کار کند.

حسن کاظمی قمی در دیدار با نماینده خاص ایتالیا برای افغانستان گفته است که موضوعات نشست سوم سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه، مبتنی بر واقعیت‌های منطقه و افغانستان باشد.

او در صفحه ایکس خود نوشته است: «اقدامات کشورهای فرامنطقه تاکنون بر حل بحران و چالش‌های افغانستان مفید واقع نشده و در صورت استمرار این وضعیت، سر ریز چالش ها گریبانگیر اروپا نیز خواهد شد‌.»

آخرین نشست سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه در فبروری امسال برگزار شده بود، اما اهداف عمده آن براورده نشد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!