Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان: از هرج و مرج در افغانستان باید جلوگیری شود

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۰)

به دلیل تشدید بحران اقتصادی، بشری، فقر و گرسنگی در افغانستان سازمان همکاری های اسلامی امروز در اسلام آباد یک نشست فوق العاده برگزار کرد.

در این نشست وزرای خارجه ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری های اسلامی، نمایندگان سازمان ملل، کشورهای امریکا، روسیه، چین، آلمان، فرانسه، انگلیستان، جاپان و اتحادیه اروپا شرکت کرده بودند.

صدراعظم پاکستان در این نشست با ابراز نگرانی روی وضعیت جاری از احتمال فروپاشی نظام کشور هشدار داد.

عمران خان صدراعظم پاکستان گفته است: “افغانستان به سمت هرج و مرج پیش می رود، هر دولتی که نتواند حقوق کارمندان دولتی، داکتران، و کارمندان صحی اش را پرداخت کند، هر دولتی باشد در حال فروپاشی است، اما هرج و مرج به سود هیچ کس نمی خورد.”

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی و رییس سازمان همکاری های کشورهای اسلامی نیز از آمادگی های کشورش برای ارایه کمک های بشری به مردم افغانستان اطمینان داد.

وی گفته است: “عربستان سعودی در صدد کمک های عاجل به مردم افغانستان تحت رهبری این سازمان است. یافته ها و نتایج مناسب این نشست نشان میدهد که احزاب و سازمان های مختلف بین المللی از جمله صندوق جامعه اسلامی به افغانستان کمک کند. تا به مشکلات مردم افغانستان رسیدگی صورت گیرد.”

وزیر خارجه ترکیه خواهان تعامل با امارت اسلامی است و ایجاد دولت همه شمول است و می گوید که یک هیات عالی رتبه این سازمان باید به افغانستان سفر نماید.

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفته است: “همکاری با طالبان برای دستیابی به ثبات ضروری است. ما همچنان به دولت فعلی توصیه می کنیم که فراگیر باشد و از حقوق همه محافظت کند و دسترسی زنان و دختران به اشتغال و تحصیل را گسترش دهد.”

در همین حال سکرتر جنرال سازمان همکاری های کشورهای اسلامی از تطبیق فیصله این نشست به اشتراک کنندگان آن اطمینان داده است.

حسن براهیم طها سکرترجنرال این سازمان گفته است: “سازمان همکاری اسلامی آماده است تا تطبیق نتایج این نشست فوق‌العاده پیگیری کند و نقش خود را در حمایت از اقدامات بشردوستانه در افغانستان با هماهنگی نهادهای مربوطه سازمان همکاری اسلامی و با آژانس‌های امدادی در سراسر جهان اسلام و ملل متحد ایفا کند.”

رویداد های اخیر

محصلین افغان در دیدار با متقی خواستار از سرگیری دروس تعلیق شده شان در هند شدند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان امروز (دوشنبه ۱۳سرطان) گفته است که شماری از محصلین افغان با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان دیدار کردند و مشکلات‌شان را با وی در میان گذاشتند.

حافظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه گفته است که محصلین افغان از آقای متقی خواستند تا در قسمت ازسرگیری دروس تعلیق‌شده و صدور ویزه و سفر به کشور هند با آنها همکاری نماید.

آقای ضیا احمد افزوده است که با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، علاوه بر سایر کشورها، دروس محصلین افغان در هند نیز به حالت تعلیق درآمد.

به گفته وی دراین دیدار آقای متقی محصلین را سرمایهٔ کشور خواند و اطمینان داد که تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا راه را برای تکمیل دروس محصلین افغان هموار‌ کند.

آقای متقی گفت:” رسیدگی به مشکلات محصلین افغان برایش اولویت دارد و در این زمینه، به مسئولین مربوطه هدایت خواهد داد که خواسته‌های محصلین را با سفارت هند در میان بگذارند و راه حلی برای مشکلات آنان بیابند.”

به گفته آقای ضیا احمد دراخیر محصلین از آقای متقی به‌خاطر ملاقات، گوش‌دادن به درخواست‌های آنان و وعدهٔ دریافت راه‌‌حل سپاس‌گزاری کردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

فراغت ۲۵۰ محصل از بخش‌های صحی در ولایت نیمروز

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

نزدیک به ۲۵۰ محصل از بخش‌های قابلگی، پرستاری و دواسازی در ولایت نیمروز فارغ شدند. این محصلان از یک انستیوت صحی خصوصی سند فراغت گرفته اند. مسوولان این انستیوت می‌گویند که این محصلان تعلیمات کافی را در بخش‌های صحی فرا گرفته‌اند.

در همین حال، مسوولان محلی در نیمروز می‌گویند که مراکز صحی در شهر و ولسوالی‌ها نیاز به کارمندان بیشتر دارد تا خدمات صحی به مردم ارایه کنند.

جمعه خان نثار، مسؤل انستیوت صحی در نیمروز دراین مورد گفته است: «تقریبا ما ۲۵۰ محصل فارغ داشتیم که بیشر آنها خانم‌ها هستند و ما در هفت بخش فراغت داشتیم که قابلگی، نرسنگ، فارمسی، دندان و لابراتوار بوده است».

با این حال، در ولایت نیمروز مراکز صحی و کلینیک‌ها در سطح شهر و ولسوالی‌های این ولایت نیاز جدی به کارمندان صحی دارد، این دختران و پسران که تازه فارغ شدند از حکومت می‌خواهند که زمینۀ کار را برای شان آماده کند.

فاطمه، یکی از فارغین می‌گوید: «امروز که تصدیق خود را گرفتم بسیار خوشحال هستم و خواهش‌ که از امارت اسلامی افغانستان دارم این است که برای ما زمینه کار را مهیا کند».

درهمین حال، ریاست صحت عامه نیمروز می‌گوید که در شرایط کنونی نیروی جوان تحصیل کرده می‌تواند خدمات خوبی را به مردم ارایه کند و می‌افزایند که تلاش‌ها ادامه دارد تا این جوانان را در مراکز صحی این ولایت استخدام کنند.

مطیع الله منیب، آمر معافیت کتلوی ریاست صحت عامه نیمروز دراین محفل فارغین را خطاب قرار داه و گفته است: «امروز در این محفل برای شما اجازه داده می‌شود که شما به مردم خود خدمت کنید، مردم هرگاه مریض دارند و یا کدام مشکلی دیگری دارند، شماها مکلف هستید که به آنها مطابق به رشته خود مشوره بدهید».

این جوانان درحالی از بخش های صحی سند فراغت گرفته‌اند که هنوز هم در مراکز صحی ولسوالی های نیمروز کمبود نیروی مسلکی محسوس است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

دو کارمند قول اردوی الفاروق در هرات کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع ملی تایید می‌کند که دو کارمند قول اردوی ۲۰۷ الفاروق صبح امروز (دوشنبه) از سوی افراد مسلح در هرات کشته و چندین تن دیگر زخم برداشتند.

یک منبع در این قول اردو گفت که دو موتر حامل کارمندان ملکی آن در ناحیه های چهارم و پنجم شهر هرات مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت.

به گفته این منبع، در این حمله دو تن از این کارمندان کشته و ۲۰ تن دیگر به شمول دو کودک زخم برداشتند.

پولیس هرات گفت که یک مهاجم در پی این حمله از پا درامد و دو تن دیگر موفق به فرار شدند.

سخنگوی وزارت دفاع اما گفت که همه مهاجمان این رویداد از بین رفته اند.

مسئولیت این حمله را تاهنوز فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!