Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان: از هرج و مرج در افغانستان باید جلوگیری شود

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۰)

به دلیل تشدید بحران اقتصادی، بشری، فقر و گرسنگی در افغانستان سازمان همکاری های اسلامی امروز در اسلام آباد یک نشست فوق العاده برگزار کرد.

در این نشست وزرای خارجه ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری های اسلامی، نمایندگان سازمان ملل، کشورهای امریکا، روسیه، چین، آلمان، فرانسه، انگلیستان، جاپان و اتحادیه اروپا شرکت کرده بودند.

صدراعظم پاکستان در این نشست با ابراز نگرانی روی وضعیت جاری از احتمال فروپاشی نظام کشور هشدار داد.

عمران خان صدراعظم پاکستان گفته است: “افغانستان به سمت هرج و مرج پیش می رود، هر دولتی که نتواند حقوق کارمندان دولتی، داکتران، و کارمندان صحی اش را پرداخت کند، هر دولتی باشد در حال فروپاشی است، اما هرج و مرج به سود هیچ کس نمی خورد.”

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی و رییس سازمان همکاری های کشورهای اسلامی نیز از آمادگی های کشورش برای ارایه کمک های بشری به مردم افغانستان اطمینان داد.

وی گفته است: “عربستان سعودی در صدد کمک های عاجل به مردم افغانستان تحت رهبری این سازمان است. یافته ها و نتایج مناسب این نشست نشان میدهد که احزاب و سازمان های مختلف بین المللی از جمله صندوق جامعه اسلامی به افغانستان کمک کند. تا به مشکلات مردم افغانستان رسیدگی صورت گیرد.”

وزیر خارجه ترکیه خواهان تعامل با امارت اسلامی است و ایجاد دولت همه شمول است و می گوید که یک هیات عالی رتبه این سازمان باید به افغانستان سفر نماید.

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفته است: “همکاری با طالبان برای دستیابی به ثبات ضروری است. ما همچنان به دولت فعلی توصیه می کنیم که فراگیر باشد و از حقوق همه محافظت کند و دسترسی زنان و دختران به اشتغال و تحصیل را گسترش دهد.”

در همین حال سکرتر جنرال سازمان همکاری های کشورهای اسلامی از تطبیق فیصله این نشست به اشتراک کنندگان آن اطمینان داده است.

حسن براهیم طها سکرترجنرال این سازمان گفته است: “سازمان همکاری اسلامی آماده است تا تطبیق نتایج این نشست فوق‌العاده پیگیری کند و نقش خود را در حمایت از اقدامات بشردوستانه در افغانستان با هماهنگی نهادهای مربوطه سازمان همکاری اسلامی و با آژانس‌های امدادی در سراسر جهان اسلام و ملل متحد ایفا کند.”

رویداد های اخیر

نشرات رادیو صدای بانوان در ولایت بدخشان متوقف شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۴۰۲)

رادیو صدای بانوان، یک رادیویی زنان در ولایت بدخشان به دلیل پخش موسیقی در ماه مبارک رمضان متوقف شده است.

به گفته مسئولان رادیو «رادیو صدای بانوان»، نشرات پخش این رادیو در ولایت بدخشان در شمال شرق این کشور به ظن نقض پالیسی‌ نشراتی از سوی امارت اسلامی متوقف گردیده است.

معزالدین احمدی، مدیر اطلاعات و فرهنگ در ولایت بدخشان، اعلام کرده است که نشرات این رادیو تحت مدیریت زنان، به دلیل پخش موسیقی در ماه رمضان، ممنوع شد.

احمدی گفت:«اگر این رادیو پالیسی امارت اسلامی افغانستان را بپذیرد و ضمانت دهد که دیگر چنین کاری را تکرار نکند، اجازه فعالیت مجدد را می‌دهیم.»

به گزارش گاردین، ناجیه سروش، مسئول این رادیو، هرگونه تخلف را رد کرده و گفت که نیازی به بستن نیست و آن را توطئه خواند.

وی در این باره گفت:«به ما گفتند که شما موسیقی پخش کرده‌اید. ما هیچ نوع موسیقی پخش نکرده‌ایم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: داعش دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که نیروهای امنیتی توانسته‌اند داعش را از بین ببرند و این گروه آنگونه که سال قبل بود، دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست.

به نقل از القدس العربی، ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با صدای امریکا، پشتو، گفته است که نیروهای امنیتی از ماه آگوست ۲۰۲۱ تاکنون حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تن از عناصر داعش را بازداشت کرده‌اند و بیش از ۱۱۰۰ تن نیروی این گروه را کشته‌اند.

آقای مجاهد با اشاره به این‌که مخفیگاه‌های داعش در مناطق مختلف کشور از بین رفته، افزود دولت‌های قبلی در افغانستان اساساً از نیروهای داعش حمایت می‌کردند. با تغییر نظام، برخی از آن‌ها از زندان‌ها فرار کردند.

پیش از این، مایکل اریک کوریلا، رییس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) گفته است که داعش در حال حاضر از آنچه که در گذشته در افغانستان بود، قوی‌تر شده است.

این جنرال امریکایی تصریح کرد که دست‌کم حدود ۶۵۰۰ نیروی داعش در افغانستان هستند که از جمله آن‌ها، چهار هزار تن در نزدیکی مرزها با تاجیکستان حضور دارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد اظهارات این جنرال امریکایی را رد کرد و گفت که عناصر داعش سرکوب شده و تعدادشان عملاً کم شده است.

داعش اخیراً مسوولیت حمله در نزدیکی وزارت امور خارجه را برعهده گرفت که طی آن شش تن کشته شده و ۱۲ تن زخمی شدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک تاجر از چنگ آدم‌ربایان در مزارشریف آزاد شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای قطعات خاص این وزارت و قول اردوی ۲۰۹ الفتح، یک تاجر ملی را در شهر مزارشریف از چنگ آدم‌ربایان نجات داده‌اند.

وزارت داخله در توییتر نگاشته است که این تجار یک ماه پیش در ناحیه اول شهر مزارشریف از سوی اختطاف‌چیان اختطاف و در بدل رهایی وی مبلغ ۳۰۰ هزار دالر امریکایی درخواست شده بود.

مسوولان در این وزارت نیز گفته‌اند که در این عملیات دو تن از آدم‌ربایان بازداشت شده‌اند.

اسم این تاجر ملی «حاجی سردار» گزارش شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!