Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان اشرف غنی را متهم به اظهارات بی‌اساس و غیرمسوولانه کرد

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۰)

وزارت امورخارجه پاکستان امروز دوشنبه (۲۷ثور) دریک اعلامیه نگرانی اش را در اعتراض به اظهارات اخیر رییس جمهور غنی ابراز داشته است و غنی را متهم به اظهارات بی اساس غیرمسوولانه کرده است.

وزارت خارجه این کشور همچنان سفیر افغانستان را در اعتراض به اظهارات ضد پاکستانی بی‌اساس مقامات این کشور احضار کرده است.

دراین اعلامیه آمده است که:” اسلام آباد در گفتگوی قاطع با سفیر افغانستان، نگرانی‌های جدی خود در مورد اظهارات غیرمسوولانه و ادعا‌های بی‌اساس اخیر از سوی رهبری افغانستان را به طرف مقابل منتقل کرده است. اینگونه اظهارات غیرمسوولانه و اتهامات بی‌اساس فضای اعتماد بین پاکستان و افغانستان را تخریب کرده و دو کشور برادر را متضرر می‌کند.”

وزارت امور خارجه پاکستان تصریح کرد:” این اظهارات به منزله نادیده گرفتن نقش سازنده پاکستان در تسهیل روند صلح افغانستان است.”

در اعلامیه از طرف افغان خواسته شده است تا به طور موثر از راهکار‌های موجود از جمله “پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی” (APAPPS) برای رسیدگی به همه مسایل دو جانبه استفاده کند.

این واکنش پس از آن صورت می‌گیرد که اشرف غنی چند روز قبل دریک گفتگو با مجله اشپیگل آلمان گفته بود پاکستان یک سیستم پشتیبانی سازمان یافته را اجرا کرده است و از طالبان حمایت می‌کند، وی مدعی شد منابع مالی طالبان در پاکستان هستند و استخدام هراس‌افگنان طالبان در کشور همسایه صورت می‌گیرد.

آقای غنی همچنان خاطرنشان کرد که:” جنرال قمر باجوه رییس ستاد ارتش پاکستان هنگام بازدید از کابل، به او اطمینان داد که احیای رژیم طالبان “به نفع کسی در منطقه، به ویژه پاکستان نیست”.

رویداد های اخیر

یک فرمانده ارشد داعش در ننگرهار کشته شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

خبرگزاری دولتی باختر گزارش داده است که نیروهای ویژه امارت اسلامی یک فرمانده ارشد داعش را همراه با یک همدستش در ولایت ننگرهار کشته‌اند.

خبرگزاری باختر نام این فرمانده داعش را «تراب» ذکر کرده و گفته که در یک «عملیات ویژه» کشته شده است.

باختر به نقل از مسوولان محلی نوشته که این عملیات شام چهارشنبه در قریه وچ‌تنگی ولسوالی شیوه ننگرهار انجام یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

۳۰ تن از جوانان برای ادامه تحصیلات عالی عازم کشور قزاقستان می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که قرار است به زودی ۳۰ تن از جوانان افغان برای ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا عازم کشور قزاقستان شوند.

در محفلی رهنمودی با محصلان یاد شده که در وزارت تحصیلات عالی دایر شد، مفتی محمد طاهر احمد، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، ضمن قدردانی از کشور قزاقستان بابت اهدای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان، روی گسترش روابط علمی و اکادمیک با آن کشور تاکید نمود.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی همچنان در خطاب به محصلان کامیاب شده، آنان را سفیران کشور شان خوانده اظهارداشت که :«شما در کنار حفظ ارزش‌های دینی و ملی خویش به قوانین و فرهنگ کشور میزبان نیز احترام گذاشته به فراگیری علم و دانش تان بیشتر توجه نمائید.» وی اضافه نموده که:« چشم امید مردم و نظام به شما دوخته شده تا بعد از کسب علم و دانش در راستای آبادی و ترقی کشور تان سهم خویش را ادا نمائید.»

سپس داکتر نظر محمد عرفان، رئیس ارتباط خارجه و تنظیم بورس‌های وزارت تحصیلات عالی، کشور قزاقستان را از جمله کشور‌های خواند که در شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و به همکاری‌های شان در بخش‌های مختلف به ویژه تحصیلات عالی ادامه دادند.

وی همچنان از محصلان خواست که از این فرصت استفاده اعظمی نموده و کشور شان را به دست‌های خود آباد نمایند .

همچنان محمد اشرف غیرت، معاون علمی پوهنتون کابل پیرامون ارزش علم و دانش و اهداف وزارت تحصیلات عالی در راستای تربیه و آموزش کادر های جوان از دیدگاه دین مقدس اسلام و باورهای دینی صحبت نموده از محصلان یاد شده خواست که اساس و محور تمام فعالیت‌های شان را «عقیده اسلامی» قرار دهند.

به گفته‌ای وزارت تحصیلات عالی در امتحان یاد شده ۲۵۶ تن اشتراک نموده بودند که از جمله ۳۰ تن در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا کامیاب شدند که قرار است جهت تحصلات عالی در رشته‌های اقتصاد، کمپیوتر ساینس، حقوق، فزیک، بیولوژی و کیمیا در آینده نزدیک عازم کشور قزاقستان گردند .

Continue Reading

رویداد های اخیر

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم: امارت اسلامی با همسایه‌ها متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع ملی می‌گوید که الحاج ملا شراف الدین تقی، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۰جوزا) در رأس یک هیأت به ولایت نیمروز سفر نمود ‌‌و از کندک‌های سوم و پنجم سرحدی مستقر در مرز با کشور ایران دیدار کرد.

در اعلامیه‌ای وزارت دفاع آمده است که قوماندان قول اردوی عزم با معاون مقام ولایت نیمروز و قوماندان امنیه این ولایت در مورد هماهنگی بیشتر میان نیروها و حفاظت از سرحدات بحث و تبادل نظر نمودند.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ عزم با اشاره به درگیری‌های اخیر گفت: «امارت اسلامی حفاظت از سرحدات را مسولیت خود می‌داند و با کشورهای همسایه متعهد به ایجاد روابط دیپلماتیک می‌باشد.»

همچنان؛ نیروهای سرحدی را مدافعین مرزها، تمامیت ارضی و استقلال کشور خواند و در دیدار با مسؤلین واحدهای سرحدی وعده همکاری در حل مشکلات آنان را داد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!