Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان خبرها مبنی بر ایجاد پایگاه نظامی امریکا در خاک‌اش را رد کرد

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۴, ۱۴۰۰)

پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۳ جوزا) گزارش‌ها در باره ساخت یک پایگاه نظامی امریکا را در نزدیکی آن سوی خط دیورند رد کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه گفت” در اینجا پایگاه نظامی و یا هوایی نخواهد بود و این چنین پیشنهاد پیش بینی نشده است. چنین حدس و گمان بی اساس و بی مسوولیت است که باید از آن جلوگیری شود.”

در اعلامیه وزارت خارجه پاکستان آمده که آن کشور با امریکا یک چارچوب مشخص همکاری در بخش خطوط هوایی و زمینی دارد و “در باره توافقنامه جدید موافقه نشده است.”

در همین حال، لووید آستین، وزیر دفاع امریکا، در یک گفتگوی تلیفونی با جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان در باره منافع منطقه‌ی هر دو کشور گفتگو کرده است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، در یک اعلامیه گفته است” در این گفتگوی تلیفونی وزیر دفاع امریکا از حمایت پاکستان از روند صلح افغانستان ستایش کرد و همچنان بر ادامه همکاری‌های پاکستان و امریکا تاکید کرد.”

در اعلامیه آمده که وزیر دفاع امریکا و جنرال باجوا در باره تحرک منطقه‌ی و منافع مشترک در امنیت و ثبات در منطقه گفتگو کرده اند.

از سوی دیگر جیک سالیوان، مشاور شورای امنیت ملی امریکا، با همتای پاکستانی خود روز گذشته در جینوا دیدار و گفتگو کرده است.

رسانه‌های پاکستان گزارش کرده اند که: ” هر دو طرف در باره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ی، و جهانی بحث مثبت داشتند و توافق کردند که به همکاری‌های عملی ادامه خواهند داد.”

معید یوسف، مشاور شورای امنیت ملی پاکستان، نیز در یک تویت گفته است که با همتای امریکایی خود در باره موضوعات متعدد گفتگو کرده است.

این در حالی است که روز گذشته منابع به آریانانیوز تایید کرد که نیروهای امریکایی کار ساخت یک پایگاه بزرگ نظامی را در آن سوی خط دیورند آغاز کرده اند.

شماری از اعضای شورای ولایتی و باشندگان ولسوالی زازی آریوب ولایت پکتیا می‌گویند که این پایگاه در مناطق قبایلی پاکستان در منطقه شلوزان کرم ایجنسی ساخته می شود.

اعضای شورای ولایتی پکتیا می‌گویند که این پایگاه هشت کیلومتر دورتر از خط فرضی دیورن ساخته خواهد شد.

به گفته آنان همه روز از طریق زمین و هوا به این منطقه اکمالات صورت می گیرد.

از سوی هم باشندگان ولسوالی زازی آریوب می گویند که کار ساخت این پایگاه به شدت جریان دارد و “آنان می بینند که همه روزه چرخبال‌ها، مواد ساخت و ساز می‌آورند.”

سانی لاگت سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان این گزارش‌ها را نادرست خوانده است.

رویداد های اخیر

نخستین دور فراغت «نیروهای کماندو» با حضور وزیر دفاع برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولین در وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه ۳حمل) می‌گویند که ۴۸۵ تن از نیروهای قوت‌های خاص (کماندو) پس از سپری نمودن دوره تعلیمات نظامی، مسلکی و عقیدتی سه ماهه یک روز قبل طی مراسم با شکوه‌ی با حضور داشت مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی مسؤلان و سایر مجاهدین از فرقه “قوت‌های خاص” این وزارت فارغ گردیدند.

وزیر دفاع ملی در سخنانی خطاب به مجاهدین گفت:«اهداف و تلاش‌های خستگی ناپذیر شما همانا تطبیق شریعت اسلامی در کشور و مبارزه با دشمنان بوده است، من از این طریق به مردم خویش اطمینان می‌دهم این نیروها از ناموس، جان و مال شما محافظت نموده و به کسی اجازه اخلال و گرفتن خوشی ها شما را نخواهند داد.»

همچنان مولوی مختار احمد عمری، معاون فرقه قطعه خاص ضمن سپاسگزاری از مسئولان، اطمینان داد که آنان در آینده برای حفاظت از حاکمیت ملی و نظام اسلامی متعهد و مصمم به تربیت نیروهای بیشتری می‌باشند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک زن در فاریاب چهارگانگی بدنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

مسئولان صحی در ولایت فاریاب می‌گویند یک زن در این ولایت چهارگانگی بدنیا آورده است.

مسئولان صحی شفاخانه نسایی شهرمیمنه می‌گویند:«مریم باشنده ولسوالی غورماچ شب گذشته (۱حمل ۱۴۰۲) چهارگانگی به دنیا آورده که ۳ پسر و یک دختر می‌باشند.»

داکتران وضعیت صحی این زن و فرزندانش را خوب توصیف‌ کرده‌اند.

یک ماه قبل نیز در یکی از شفاخانه‌های ولایت فاریاب مادری که در انتظار یک کودک بود صاحب چهار فرزند شد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!