Connect with us

تجارت

پاکستان و ترکمنستان روی برنامه اجرایی پروژه تاپی توافق کردند

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

پاکستان و ترکمنستان روز پنجشنبه برنامه اجرایی مشترک پروژه تاپی که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال می‌دهد، امضا کردند.

این مراسم با حضور شهباز شریف، صدر اعظم پاکستان و هیئتی از ترکمنستان به ریاست وزیر انرژی و منابع آبی این کشور در اسلام آباد برگزار شد.

مصدق ملک، وزیر نفت پاکستان و مقصد بابایف، وزیر دولت ترکمنستان و رئیس شرکت ترکمن گاز این توافقنامه را امضا کردند.

انتظار می رود خط لوله ۱۸۰۰ کیلومتری تاپی هر سال ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را از گالکینیش ترکمنستان – دومین میدان گازی بزرگ جهان – به شهر فضیلکا در هند منتقل کند. این خط لوله از هرات و کندهار در افغانستان و کویته و ملتان در پاکستان می‌گذرد.

صدر اعظم پاکستان در مراسم امضای برنامه اجرایی مشترک، تاپی را پروژه‌ای بسیار مهم برای پیشرفت کل منطقه خواند و افزود: این پروژه با تضمین‌های ملموس و شرایط و ضوابط مورد توافق دوجانبه به تامین گاز طبیعی منطقه کمک می‌کند.

وی ضمن تاکید بر اهمیت انرژی برای کشورهای در حال توسعه، گفت: ما باید با اقدام سریع به این چالش رسیدگی کنیم.

شهباز شریف اطمینان داد که پروژه تاپی سبب همکاری، توسعه و شکوفایی منطقه خواهد شد.

او همچنان در صفحه تویتر اش نوشت که پاکستان می خواهد پروژه تاپی با بالاترین سرعت انجام شود.

او گفت: «با توجه به قیمت های گران تر سوخت و کمبود گاز در سطح جهان، ما در حال بررسی همه گزینه ها برای تهیه تمام انواع انرژی بگونه پایدار به عنوان بخشی از یک طرح جامع امنیت ملی انرژی هستیم.»

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با معاون صدر اعظم روسیه دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۴۰۳)

نور الدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت با الیکسی اوورچوک، معاون صدر اعظم روسیه در امور همکاری‌های بین المللی، سرگئی پاولوف، رئیس عمومی خط آهن روسیه، و دیمیتری زفیریف، معاون وزارت ترانسپورت روسیه دیدار کرده است.

طبق خبرنامه وزارت صنعت و تجارت که امروز (جمعه) منتشر شد، در این دیدار دو طرف در مورد افزایش و بیلانس تجارت دو جانبه، تعرفه ترجیحی برای کالاهای افغانستان، سرمایه گذاری روسیه در پروژه های معادن و بند های آبی افغانستان، و سهم افغانستان در دهلیز ترانسپورتی بین‌المللی شمال-جنوب گفتگو کردند.

آنان همچنان در باره کاهش هزینه انتقالات اموال از طریق خط آهن روسیه، رفع مالیه صادراتی بر مواد اولیه، ترتیب و تنظیم سفر هیات به بندر های استراخان و مخاچکالا و برگزاری کنفرانس تواصل تجارتی و نمایشگاه تولیدات و محصولات افغانستان در مسکو بحث نموده و در زمینه توافقات نیز صورت گرفت.

Continue Reading

تجارت

سرپرست وزارت صنعت و تجارت با رییس جمهور تاتارستان دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۷, ۱۴۰۳)

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان می‌گوید که نورالدین عزیزی، سرپرست این وزارت در سفرش به تاتارستان با رییس جمهور این کشور دیدار کرده است.

وزارت صنعت و تجارت روز چهارشنبه (۲۶ ثور) با نشر خبرنامه‌ای از دیدار عزیزی با رستم مینیخانوف، رییس جمهور تاتارستان در حاشیه کازان فورم خبر داده است.

طبق خبرنامه، مینیخانوف از اشتراک عزیزی در «پانزدهمین فورم بین‌المللی اقتصاد روسیه و جهان اسلام» قدردانی کرده است.

در خبرنامه آمده است که دو طرف در مورد تجارت دوجانبه، ایجاد خانه تجارت روسیه در افغانستان، سفر رییس جمهور تاتارستان به کابل، سرمایه‌گذاری در تولید برق، انتقال آب، معادن، همکاری‌های کلتوری، اقتصادی و سایر موارد گفتگو کرده‌اند.

این درحالیست که سال گذشته نیز نورالدین عزیزی در رأس هیاتی به تاتارستان رفته بود.

این گردهمایی همه‌ساله از سوی‌ روسیه برگزار می‌شود و چهاردهمین دور این اجلاس نیز ماه ثور سال گذشته در همین کشور برگزار شده بود.

Continue Reading

تجارت

اداره ملی احصائیه: ارزش صادرات و واردات سال گذشته به ۱۰.۳ میلیارد دالر می‌رسد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۳)

اداره ملی احصائیه و معلومات روز چهارشنبه (۲۶ثور) گفته است که، در سال گذشته ارزش صادرات به یک میلیارد و ۷۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر و ارزش واردات به ۸ میلیارد و ۵۷۶ میلیون و ۳۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به گفته این اداره میوه‌‌جات در میان اقلام صادراتی کشور در سال گذشته بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش صادرات آن به ۶۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دالر می‌رسد.

به همین ترتیب نباتات طبی، مواد معدنی و سبزیجات در جایگاه دوم، سوم و چهارم قرار دارند.

هم‌چنان سال گذشته مواد نفتی و روغنیات در میان اقلام وارداتی کشور بیش‌ترین سهم را به خود اختصاص داده که ارزش مجموعی آن به یک میلیارد و ۳۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر می‌رسد و به همین ترتیب ماشین‌آلات، وسایط ترانسپورتی و پرزه‌جات با یک میلیارد و ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار دالر در جایگاه دوم و منسوجات و فلزات و محصولات فلزی در جایگاه سوم و چهارم قرار دارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!