Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان پس از درگیری با نیروهای امارت اسلامی مرزهای خود با افغانستان را بست

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۲۴, ۱۴۰۱)

به دنبال درگیری میان نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان؛ یک مقام محلی پاکستان گفته است که گذرگاه سپین بولدک -چمن به روی تجارت و ترانزیت مسدود شده است.

عبدالحمید ظاهری، معاون کمیشنری شهرک چمن که هم مرز با ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار است،‌ گفته است که این گذرگاه پس از گلوله‌باری میان نیروهای مرزی دو کشور، به روی تجارت و ترانزیت مسدود شده است.

در همین حال به گفته مقام‌های محلی، صد‌ها لاری حامل اموال تجارتی در هر دو طرف سرحد گیر مانده اند و منتظر باز شدن گذرگاه مرزی چمن استند.

به گفتهٔ ظاهری، درگیری هنگامی آغاز شد که یک مرد از سمت افغانستان که از مرز عبور می‌کرد، بر یک نیروی امنیتی پاکستان گلوله‌باری کرد که در نتیجه، وی کشته شد و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

همزمان با این سخنگوی وزارت داخلهٔ نیز تایید کرده است که درگیری میان نیروهای هر دو جناح در گذرگاه مرزی چمن، رخ داده است، اما افزود که این رویداد به دلیلی “سو تفاهم” اتفاق افتاد داده و تحقیقات در این مورد جریان دارد.

از سوی دیگر وزارت داخله پاکستان هشدار داده است که آنعده مهاجران افغان که در این کشور منتظر رفتن به کشورهای دیگر استند و مدت ویزه‌ای شان هم تمام شده است بازداشت و سه سال زندانی خواهند شد.

اما یک عضو پارلمان این کشور از این برخورد پولیس پاکستان با مهاجران افغان به شدت انتقاد میکند.

محسن داور عضو ولسی جرگۀ پاکستان روز دوشنبه (۲۳عقرب) با انتقاد از برخورد نادرست پولیس پاکستان در برابر مهاجرین افغان گفته است که باید حداقل با آنها برخورد انسانی صورت گیرد.

وی افزوده است که:«نزد حکومت ما هیچ نوع پالیسی وجود ندارد که با مهاجرین افغان در پاکستان چی‌گونه برخورد باید صورت گیرد و به شمول حکومت پاکستان، UNHCR و تمام دنیا در برابر این برخورد نادرست خاموشی اختیار کرده اند.»

” نزد حکومت ما هیچ نوع پالیسی وجود ندارد که با مهاجرین افغان در پاکستان چگونه برخورد باید صورت گیرد و به شمول حکومت پاکستان، UNHCR وتمام دنیا در برابر این برخورد نادرست خاموشی اختیار کرده اند”.

از سوی دیگر مقام‌های محلی قندهار می‌گویند که گفتگوها میان مقام‌های افغان و پاکستانی از بهر بازگشایی گذره‌گاه اسپین بولدک – چمن نیز آغاز شده است.

رویداد های اخیر

یک نفر به‌جرم قتل در جوزجان اعدام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

ستره محکمه اعلام کرده است که امروز (دوشنبه) حکم قصاص بر یک قاتل در ولایت جوزجان تطبیق شد.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این فرد که نظر محمد نام داشت، فردی به‌نام خال محمد را با چاقو به قتل رسانده بود.

نظر محمد در محضر عام در یک استدیوم ورزشی در شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، اعدام شده است.

چهار روز پیش نیز دو تن در ولایت غزنی به‌جرم قتل اعدام شده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد در مورد تعیین نماینده خاص برای افغانستان بحث می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

قرار است امروز (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست دیگری را در مورد افغانستان برگزار کند.

نصیر احمد فایق، سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که قرار است در این نشست انتونیو گوترش، سرمنشی ملل متحد گزارشی را در باره‌ تعیین نماینده ویژه ملل متحد و نشست بین المللی اخیر در مورد افغانستان در دوحه به شورای امنیت ارائه کند.

بر بنیاد قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت، سرمنشی ملل متحد باید ۶۰ روز پس از گفتگو و مشوره در این مورد، گزارشش را به این شورا ارائه کند؛ گفتگو و مشوره‌‌ای که در مورد تعیین فرستاده ویژه برای افغانستان متمرکز است.

اما امارت اسلامی تاکید می‌کند که افغانستان دچار بحران نیست و با حضور نمایندگی سازمان ملل متحد در کشور، به تعیین نماینده جدید نیازی نمی‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «در مورد نماینده خاص، موقف امارت اسلامی افغانستان بسیار روشن است و آن اینکه نیازی دیده نمی‌شود تا نماینده ویژه برای افغانستان تعیین شود. افغانستان کشور امن است و دچار کدام بحرانی نیست و به همکاری بین المللی نیاز دارد، ولی در چارچوب همکاری‌هایی که از قبل دوام داشت و در حضور یوناما تمام مسایل بین ملل متحد و افغانستان حل می‌شود.»

او می‌افزاید: «نیاز به نماینده ویژه دیده نمی‌شود. آن‌ها باید با مردم افغانستان همکار باشند. جلو پیشرفت‌های افغانستان در عرصه دیپلوماتیک را نگیرند و افغانستان را یک کشور مواجه با بحران تلقی نکنند.»

نشست دوحه در مورد افغانستان هفته گذشته برگزار شد؛ نشستی که سرمنشی ملل متحد آن را موفقیت‌آمیز دانست؛ اما امارت اسلامی در آن نشست اشتراک نکرد و آن را ناکام تلقی کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قطر از آزادی یک زندانی اتریشی در افغانستان خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

حکومت قطر اعلام کرده است که یک شهروند اتریش که در افغانستان بازداشت شده بود، با میانجی‌گیری دوحه آزاد شده است.

محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، وزیر مشاور دولت در امور خارجه قطر در بیانیه‌ای از امارت اسلامی افغانستان برای همکاری در این زمینه تشکر و قدردانی کرده است.

وی افزوده است که قطر روابط دوجانبه قوی با جمهوری اتریش دارد و از آزادی این شهروند اتریش خرسند است.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است که کشورش به تلاش‌های میانجی‌گری خود در حل مناقشه‌ها از طریق گفتگوهای سازنده و روش‌های صلح‌آمیز برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

شهروند اتریشی آزاد شده وارد قطر شده است.

وزارت امور خارجه قطر در مورد او جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!