Connect with us

رویداد های اخیر

پایان درگیری نیروهای امارت اسلامی و نیروهای پاکستان در سپین بولدک

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۵, ۱۴۰۱)

مقام های محلی ولایت قندهار تایید کرده اند که درگیری روز پنج شنبه (۲۴قوس) میان نیروهای مرزی امارت اسلامی افغانستان و نظامیان پاکستان صبح امروز پایان یافت.

مولوی نورالباقی احمد، کمیسار در سپین‌بولدک قندهار در تماس تیلیفونی با آریانانیوز می‌گوید که درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و نیروهای پاکستان صبح امروز (جمعه ۲۵قوس) پس از گفتگو پایان یافت. به گفته وی دراین درگیری تنها چند تن زخم برداشته اند اما کسی کشته نشده است.

وزارت دفاع ملی در رشته‌توییتی نگاشته است که روز پنج‌شنبه نظامیان پاکستان بر ولسوالی سپین‌بولدک تیراندازی کرده‌اند.

وزارت دفاع ملی گفته است امارت اسلامی گفتگوها را یک راه حل معقول برای هر مشکل می‌داند، اقدامات منفی و بهانه‌جوی برای جنگ، به نفع هیچ طرف نمی‌باشد.

به گفته منابع محلی، روزگذشته نیروهای امارت اسلامی در منطقه شیرو اوبو در حال ساخت یک پوسته امنیتی بودند که از آن سوی خط فرضی دیورند هدف تیراندازی قرار گرفتند.

حافظ علی محمد حقمل مسؤل مطبوعاتی ولسوالی سپین بولدک در صحبت با آریانانیوز می‌گوید که این درگیری حوالی ساعت ۱۲:۰۰ چاشت آغاز گردید و در آن دو طرف از سلاح‌های سبک و سنگین استفاده کرده اند.

به گفته آقای حقمل در نتیجه استفاده سلاح سقیله از سوی نظامیان پاکستان و برخورد آن به منازل مسکونی ۷ فرد ملکی در ولسوالی سپین بولدک زخمی شده است.

او تاکید دارد که ۷ تن در آن سوی خط دیورند نیز زخمی شده اند اما روشن نساخت که آیا نظامیان پاکستان اند یا افراد ملکی.

آقای حقمل می‌افزاید که درگیری میان تا دو طرف تا شام امروز ادامه داشته اما از شدت آن کاسته شده است.

این درحالیست که روز یک‌شنبه همین هفته نیز نیروهای امارت اسلامی و نظامیان پاکستان در ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار درگیری مسلحانه داشتند بر بنیاد گزارش‌ها در این درگیری ۷ نفر از دو طرف کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شدند.

رویداد های اخیر

ملا عبدالغنی برادر هنگام بازدید از بند کمال خان بر افزایش ظرفیت ذخیره آب تاکید کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

معاون اقتصادی ریاست الوزرا هنگام بازدید از بند کمال خان در ولایت نیمروز روز سه شنبه (۱ حمل) گفت که بند کمال خان یک پروژه ملی است و افزایش ظرفیت ذخیره آب و پاک سازی کانال‌ها به مدیریت سالم نیاز دارد.

ملا عبدالغنی برادر همچنان گفت که مشکل پرچوی ها در این بند حل و آب بگونه درست مدیریت خواهد شد.

بازدید این مقام امارت اسلامی همراه با برخی اعضای کابینه از بند کمال خان یک روز قبل از روز بین‌المللی آب صورت گرفته است.

این در حالی است که آب‌های کشور نیاز به مدیریت دارند و امارت اسلامی هم فرصت‌های کلانی در پیش دارد تا آب‌های کشور را طوری مدیریت کند که بیشترین بهره را مردم افغانستان ببرند.

میرویس حاجی زاده، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «ما به نمایندگی از سکتور خصوصی از بزرگانی که از بند کمال خان بازدید کردند، تشکری می‌کنیم. مسئولیت هر فرد ما است که باید سرمایه ملی وطن خودرا حفاظت کنیم تا باشد مثل کشورهای دیگر به خودکفایی رو بیاوریم.»

به باور شماری دیگر از کارشناسان، مدیریت آب‌های کشور می‌تواند افغانستان را در زمان اندک از مشکلات اقتصادی بیرون کند و دولت باید تمرکز روی ایجاد بندهای آبی داشته باشد.

کمال الدین کاکر، آگاه امور اقتصادی می‌گوید: «افغانستان کشوری است که زمین‌های زراعتی زیادی دارد و بیشتر به زراعت اتکا می‌کند. بناءً برای زمین‌هایی که به آب نیاز دارد، اگر مدیریت آب صورت گیرد، می‌تواند افغانستان را از لحاظ غله‌جات خودکفا کند و هم می‌تواند به کشور صادراتی مبدل شود.»

به باور بسیاری‌ها زمینه سرمایه گذاری در بخش زراعت در افغانستان وجود دارد و هرگاه حکومت بتواند آب‌های کشور را مدیریت کند حتا سرمایه گذاران خارجی هم به افغانستان خواهند آمد و در بخش زراعت سرمایه گذاری خواهند کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مسائل سرحدی، تامین امنیت محور بحث وزیر دفاع وهیئت بلند پایه‌ی ازبیکستان

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

مولوی محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان امروز (چهارشنبه ۲ حمل) با عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه رئیس جمهور ازبیکستان در سیاست خارجی، عصمت الله “رحیموف” نماینده آن‌ کشور در امور افغانستان و هیئت همراه شان در دفتر کاری‌اش دیدار نمود.

به گفته‌ی وزارت دفاع ملی دراین دیدار روی مسائل سرحدی، تامین امنیت و سایر موضوعات مرتبط بحث و بر تقویت روابط تاکید صورت گرفت.

همچنان عبدالعزیز کاملوف، نماینده ویژه ازبیکستان بر تحکیم روابط با افغانستان در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی، سیاسی و سایر موضوعات اطمینان داد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ذبیح‌الله مجاهد: در عملیات بر مخفیگاه داعش در کابل سه عضو داعش کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲, ۱۴۰۲)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که در یک عملیات تازه نیروهای امارت اسلامی بر مخفیگاه گروه داعش در شهر کابل، سه عضو این گروه کشته شده‌اند.

مجاهد امروز (چهارشنبه، ۲ حمل) در رشته‌تویتی نوشته است که این عملیات شب گذشته در «چهارراهی بت‌خاک» حوزه‌ی دوازدهم امنیتی شهر کابل راه اندازی شده است.

به‌گفته‌ی مجاهد، در جریان این عملیات مقداری اسلحه، بمب‌های دستی، مواد منفجره، ریموت و وسائل ساخت ماین به‌دست آمده است.

او همچنین افزوده است که اعضای داعش از این مخفیگاه به‌خاطر اجرای حملات در شهر کابل استفاده می‌کردند و برنامه داشتند که در ماه رمضان «مکان‌های مقدس» و مردم غیرنظامی را هدف قرار بدهند.

این درحالی است که به تازه‌گی مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگو با رادیو تلویزیون ملی گفته است که گروه داعش در افغانستان وجود ندارد و اگر حادثه‌ای هم رخ میدهد از بیرون از افغانستان سازماندهی می‌شود.

وی دراین باره گفت که:«اگر دراین جا کدام واقعه رخ میدهد از بیرون به اینجا وارد می‌شود و این یک حرف خوش است برای ما که افغانان در بین خود کدام مشکل ندارند.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!