Connect with us

رویداد های اخیر

پایان نشست دو روزه دوحه؛ طرف‌ها بر دوام مذاکرات توافق کردند

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۸, ۱۴۰۰)

هییت‌های حکومت افغانستان و طالبان، پس از دو روز مذاکرات فشرده پشت درهای بسته، یک شنبه شب (۲۷سرطان) ساعت ده و نیم شب در یک نشست حاضر شدند و درباره گفت‌وگوهای شان به رسانه‌ها توضیح دادند.

داکترعبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، از اراده جدی حکومت برای صلح در افغانستان اطمینان داد و گفت، مذاکرات در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

از سوی دیگر ملابرادر از سوی طالبان هرچند در مورد این مذاکرات جزییات بیشتر نداد، اما محمد نعیم، سخن‌گوی طالبان در حساب تویترش یک اعلامیه‌یی شش ماده‌یی را همه‌گانی ساخت که در آن دو طرف توافق کرده‌اند که مذاکرات را ادامه خواهند داد.

در ماده سوم این اعلامیه آمده‌است که دو طرف متعهد استند که در مذاکرات دخیل می‌مانند.

در ماده چهارم هم درباره حفاظت از تاسیسات و زیربناهای افغانستان گفته‌ شده‌است و همین‌طور دو طرف تاکید کرده‌اند که از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کنند و با توجه به شرایط کرونایی، به نیازمندان کمک‌های بشری برسانند.

هرچند انتظارها بر این بود که از این دور مذاکرات آتش بس موقت میان طالبان و دولت بیروآید اما دو طرف از آتش بس در روزهای عید هم حرفی به میان نیاورده اند.

درهمین حال آقای عبدالله در حساب تویتراش نگاشته است دو روز گفتگوی فشرده با طالبان در دوحه را به پایان رساندیم.

وی گفته است که:” ما در مورد موضوعات اصلی مربوط به دو طرف تبادل نظر کردیم. ما از طریق یک توافق سیاسی جامع، دیدگاه‌ها ، تفسیرها و راه‌های پایان دادن به درگیری را به گوش دادیم.”

وی همچنان گفته است که در بیانیه مشترک منتشر شده در پایان گفتگوها:” ما توافق کردیم که مذاکرات را ادامه دهیم، به دنبال حل و فصل سیاسی بحران فعلی، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، کمک‌های بشردوستانه و تجهیزات صحی برای مقابله با بیماری همه گیر کرونا هستیم.”

به گفته‌ی عبدالله در طول گفتگوها :”ما بر تعهد جمهوری برای صلح عادلانه و پایدار، پایان دادن به خشونت و حل بحران فعلی از طریق یک توافق سیاسی گفتگو کردیم. ما از همه شرکای خود، به ویژه کشور قطر برای میزبانی و پشتیبانی از گفتگوهای صلح تشکر نمودیم”.

نشست مقدماتی روز نخست با حضور خبرنگاران آغاز شد، اما در نشست‌های بعدی بجز تیم‌های مذاکره کننده و نماینده ویژه قطر، کسی حضور نداشت.

نشست دو روزه دوحه در حالی برگزار شد و پایان یافت که در هفته‌های اخیر تنش در رابطه پاکستان و افغانستان شدت گرفته و روزگذشته رییس جمهور غنی، به دنبال ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در پاکستان، سفیر و بقیه دیپلمات‌ها را از پاکستان فراخواند.

رویداد های اخیر

استانکزی: مسوولین حکومت از انزوا دوری و با مردم در ارتباط باشند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

معین سیاسی وزارت خارجه از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که خود را در انزوا قرار ندهند و با مردم در ارتباط باشند تا این‌که از مشکلات آنان آگاه باشند.

شیرمحمد عباس استانکزی در مراسم معرفی والی جدید کابل امروز (پنج‌شنبه، ۱۷ قوس) این اظهارات را مطرح کرده و گفته است که هر افغان حق اشتراک در سیاست، اقتصاد و امور دیگر کشور را دارد.

آقای استانکزی می‌گوید: «هر زمانی‌که یک حاکم، والی، وزیر، صدراعظم…، با مردم در تماس و در ارتباط باشند، می‌توانند که مشکلات مردم را حل و عدالت را تأمین کنند.»

از سویی هم، وی بار دیگر بر بازگشایی مکاتب دخترانه تأکید کرد و گفته است که بدون کسب علم و دانش پیشرفت کشور ممکن نیست.

آقای استانکزی گفت: «فعلاً مردم رعیت ما هستند؛ مردم به شفقت و محبت ما نیاز دارند؛ ما باید اقتصاد مردم را بهتر بسازیم و فقر را دور کنیم و دروازه‌های علم و تعلیم را به روی آنان باز کنیم.»

وی از مخالفان سیاسی امارت اسلامی که در بیرون از کشور هستند نیز خواست که به کشور برگردند زیرا به گفته او، هر افغان حق مشارکت در روند‌های سیاسی و اقتصادی را دارد.

در همین حال، شمار دیگری از مقام‌های امارت اسلامی تقرری و تبدیلی را در نظام یک اصل حکومت‌داری خوانده و گفته‌اند محمد قاسم خالد به اساس لزوم دید رهبر امارت اسلامی به سمت والی جدید کابل گماشته شده است.

محمد قاسم خالد، والی جدید کابل هم‌چنان ابراز کرد: «این مسوولیت بسیار بزرگ است و از مسوولین امارت اسلامی می‌خواهم که در پیش‌برد این سمت کمک‌ام کنند.»

گفتنی است که در کمتر از سه ماه گذشته این دومین والی است که برای مقام ولایت کابل معرفی می‌شود. پیش از این، والی جدید کابل معین وزارت مهاجرین وعودت کننده‌گان بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شاروالی کابل: ساخت “کره زمین” در شهرکابل فقط شکل سمبولیک دارد نه کدام هدف سیاسی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

پس از آن که انتقادها در مورد ساختن یک سمبول به شکل “کره زمین” در منطقه دهن باغ شهر کابل افزایش یافت، اکنون شاروالی کابل می‌گوید که هدف از ساختن آن تنها زیبا جلوه دادن شهر بوده و نه کدام هدف سیاسی.

شاروالی کابل می‌گوید که این نهاد تنها یک نهاد خدماتی است و به هیچ عنوان سیاسی و نظامی شده نمی‌تواند.

شاروالی کابل گفته است که نقشه که در آن “کره زمین” جابجا شده است تنها یک نقشه سمبولیک است و قطعاً واقعی بوده نمی‌تواند.

این نهاد دریک پیام ویدیویی گفته است :«هدف ما در قبال آن فقط این بوده است تا نقشه افغانستان را کمی زوم (نزدیک) و برجسته بسازیم. دراین رابطه هیج نوع هدف سیاسی وجود ندارد.»

دراین پیام افزوده است که:«این گونه انتقادها و موارد قطعاً نمی‌تواند اراده شاروالی کابل را برای زیبا ساختن شهر و تطبیق پلان‌های توسعه‌یی زیر سوال ببرد.»

این درحالی است که شاروالی کابل به تازه‌گی سمبول از “کره زمین” را در چهار راهی دهن باغ کابل رونمایی کرد که اندازه نقشه افغانستان در آن واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یعقوب مجاهد: افغانستان خانه مشترک همه افغان‌ها است و باید در آبادی آن سهم فعال و مسولانه بگیریم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

وزیر دفاع امارت اسلامی افغانستان در دیدار با افغان‌ها مقیم شهر دبی گفته است افغانستان خانه مشترک تمام افغان‌ها است و باید در آبادی این خانه سهم فعال و مسولانه بگیریم.

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی با نشر خبرنامه‌ی گفته است محمد یعقوب مجاهد در جریان سفرش به امارات متحده عربی با جمعی از افغان‌های مقیم شهر دبی دیدار کرده است.

آقای مجاهد در این دیدار بعد از شنیدن مشکلات شهروندان افغان مقیم شهر دبی به آنان اطمینان داد که مشکلات شان را با مسئولان در امارات متحده عربی شریک ساخته و بزودی حل خواهد شد.

همچنان آقای مجاهد گفته است که:«افغانستان خانه مشترک تمام افغان‌ها است و باید در این شرایط حساس همه در هر جایی که هستیم در آبادی خانه مشترک ما سهم فعال و مسولانه بگیریم.»

درهمین حال انس حقانی، عضوی ارشد امارت اسلامی که دراین سفر نیز حضور دارد در دیدار با افغان‌ها مقیم امارات متحده عربی گفته است که:«از اثر تبلیغات استعمار، بیگانگان ما و شما را از هم جداً کرده بودند، اما ما و شما اعضای یک وجود هستیم، ما از هم جدا نمی‌شویم.»

وی افزوده است که:« بیایید یکدیگر بپذیریم، توطئه های بیگانگان را خنثا کنیم و برای آبادی و پیشرفت کشور دست به دست هم بدهیم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!