Connect with us

علم و تکنالوژی

پرتاب راکت «آرتمیس ۱» به سمت ماه بار دیگر به تعویق افتاد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۱۳, ۱۴۰۱)

دومین تلاش ناسا برای پرتاب راکت «آرتمیس ۱» به سمت کره ماه هم با ناکامی روبرو شد. علت لغو پرتاب آرتمیس چکه کردن مواد سوخت اعلام شده است. هنوز تاریخی جدید برای پرتاب این راکت اعلام نشده است.

اداره عمومی ملی هوا و فضانوردی امریکا (ناسا) روز یک‌شنبه، ۴ سپتامبر، اعلام کرد که پرتاب راکت آرتمیس ۱ به سمت کره ماه بار دیگر لغو شده است. این دومین بار در عرض کمتر از یک هفته است که تلاش‌های ناسا برای آغاز مأموریت آرتمیس به تعویق می‌افتد.

پرتاب آرتمیس نخست برای ساعت ۲:۱۷ دقیقه بعد از ظهر شنبه، ۳ سپتامبر، به وقت آلمان برنامه‌ریزی شده بود.

به گفته یک سخنگوی ناسا، چکه کردن مواد سوخت مانع از پرتاب راکت شد و تلاش‌های چند ساعته برای رفع این نقص نیز بی‌نتیجه ماند.

کارشناسان ساعتی پیش از زمان پرتاب راکت این نقص را که در لوله سوخت‌رسانی بروز کرده بود، شناسایی کردند. از طریق این لوله قرار بود حدود ۳ میلیون لیتر هیدروژن و اکسیژن مایع به مخزن‌های سوخت راکت تزریق شود.

عملیات سوخت‌رسانی آغاز شده بود که زنگ خطر فشار بیش از حد به صدا درآمد. کارشناسان عملیات را قطع کرده و پس از دقایقی دوباره ادامه دادند، اما مشخص شد که هیدروژن از یکی ماشین‌های راکت به بیرون چکه می‌کند.

راکت بدون سرنشین آرتمیس ۱ قرار بود روز دوشنبۀ گذشته پرتاب شود که این عملیات ناشی از بروز نقص فنی در یکی از حسگرهای ماشین راکت لغو و به دیروز شنبه موکول شد بود.

هنوز تاریخ جدیدی برای پرتاب این راکت نهایی نشده، اما گفته می‌شود که به دلیل موقعیت زمین و ماه امکان تلاش جدید برای پرتاب آرتمیس ۱ تا پیش از ۱۹ سپتامبر وجود ندارد.

ناسا در چارچوب ماموریت آرتمیس۱ یک فضاپیمای بدون سرنشین به‌نام «اوریون» را به شکل آزمایشی به مدار ماه می‌فرستد تا از میزان ایمنی ماموریت‌های فضاپیماهای سرنشین‌دارِ آتی اطمینان حاصل کند.

پنجاه سال پس از آخرین ماموریت آپولو، این نخستین ماموریت آزمایشی بدون سرنشین پروژه آرتمیس است که در چند مرحله برنامه‌ریزی شده است.

ماموریت بعدی یعنی آرتمیس ۲ فضانوردان را در سال ۲۰۲۴ بدون نشست در ماه به ماه خواهد برد. اما در برنامه آرتمیس ۳ که برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده، قرار است فضانوردان بر روی ماه نشست کنند.

حضور پایدار انسان در ماه و حتی ساخت یک ایستگاه فضایی در مدار ماه از اهدافی است که ناسا در چارچوب برنامه آرتمیس دنبال می‌کند.

علم و تکنالوژی

نخستین راکت چاپ سه‌بعدی جهان پرتاب شد اما به مدار نرسید

Published

on

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۴۰۲)

نخستین راکت چاپ سه‌بعدی جهان در سومین تلاش پرتاب شد، اما نتوانست به مدار زمین برسد.

به نقل از اسپیس، نخستین راکت چاپ سه‌بعدی جهان نتوانست طی نخستین پرتاب خود به همه اهداف مشخص‌شده برسد اما به برخی نقاط عطف مهم دست یافت.

راکت «تران۱» متعلق به شرکت هوافضای امریکایی «رلتیولی اسپیس» ۲۲ مارچ از مجتمع پرتاب ۱۶ در پایگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال فلوریدا بلند شد و یک پرواز آزمایشی به نام «موفق باش، خوش بگذران» را آغاز کرد.

طبق گزارش‌ها، تران۱ در ابتدا عملکرد خوبی داشت و بخشی از پرواز موسوم به «Max-Q» که طی آن بارهای ساختاری در یک راکت به بالاترین میزان خود می‌رسد، جان سالم به در برد و مراحل اول و دوم آن با موفقیت از هم جدا شدند اما حدود سه دقیقه پس از پرواز، مشکلی پیش آمد و راکت نتوانست به مدار برسد.

اروا تیزانی کلی، از شرکت رلتیولی اسپیس در جریان پخش اینترنتی این پرتاب گفت: «هیچ‌کس تاکنون برای پرتاب یک راکت چاپ سه‌بعدی به مدار زمین تلاش نکرده است. اگرچه ما امروز کاملا به هدف خود نرسیدیم اما معلومات کافی را جمع‌آوری کردیم تا نشان دهیم که پرواز راکت‌های چاپ سه‌بعدی، قابل اطمینان است.»

Continue Reading

علم و تکنالوژی

تلف شدن میلیون‌ها ماهی در آسترالیا به علت گرما

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۸, ۱۴۰۱)

ماهی‌های مرده در مقیاسی بسیار زیاد در شهر منیندی در ایالت «نیو ساوت ولز» آسترالیا مشاهده شده که باعث نگرانی مردم شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی‌، مقامات این ایالت گفته‌اند که این تلفات در نتیجه موج گرمایی است که دریای دارلینگ-باکا را تحت تاثیر قرار داده است.

براساس گفته‌های مردم محل، این بزرگترین تلفات ماهی‌ها است که در این دریا رخ داده است. سه سال پیش هم مردم این شهر شاهد مرگ دسته جمعی ماهی‌ها بودند.

در سال‌های اخیر امواج گرما به دلیل تغییرات اقلیمی شدیدتر و طولانی تر شده‌ است. درجه حرارت از زمان شروع دوران صنعتی، حدود ۱.۱ درجه سانتی‌گرید گرمتر شده و هم‌چنان در حال افزایش است.

یک مقام محلی در نیوساوت ولز هم گفته است که مرگ و میر ماهی‌ها «برای مردم محلی بسیار نگران کننده است.»

پیش بینی می‌شود که درجه حرارت هوا در شهر منیندی به ۴۱ درجه سانتی‌گرید برسد.

در گذر زمان خشکسالی و دخالت بیش از اندازه جوامع انسانی بر اکوسیستم منطقه تأثیری منفی گذاشته است.

یک مقام اداری ایالت گفت: «استفاده بی‌رویه دهاقین، صنایع و مردم، به مرور زمان باعث کمتر شدن آب دریا شده است.»

Continue Reading

علم و تکنالوژی

خدمات اینترنتی 4G شرکت مخابراتی افغان بیسیم در زون شمال‌شرق گسترش می‌یابد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۶, ۱۴۰۱)

مسوولان شرکت مخابراتی افغان بیسیم در زون شمال‌شرق کشور می‌گویند که به تازگی خدمات اینترنتی 4G را در چهار ولسوالی ولایت تخار و سه ولسوالی ولایت قندز گسترش داده‌اند و متعهد بر خدمات باکیفیت برای مشتریان این شرکت استند.

خیرمحمد مبارز، مسوول زون شمال‌شرق شرکت مخابراتی افغان بیسیم، در این مورد می‌گوید: «اکنون شرکت مخابراتی افغان بیسیم با داشتن خدمات معیاری 3G و 4G در مراکز ولایات و ولسوالی‌ها، در سال ۱۴۰۲ در صدد این است که خدمات معیاری 3G و 4G را در سایر نقاط ولسوالی‌های زون شمال‌شرق گسترش ببخشد.»

آقای مبارز می‌افزاید که در سال جدید برنامه دارند تا بسیاری از ولسوالی‌ها را در این حوزه تحت پوشش خدمات اینترنتی 4G قرار دهند.

او افزود: «شرکت مخابراتی افغان بیسیم در چهار ولایت زون شمال‌شرق با داشتن خدمات معیاری 4G، برعلاوه از این مراکز در چهار ولایت زون شمال‌شرق، ما در سه ولسوالی ولایت قندز خدمات معیاری 4G داریم و همین‌گونه در چهار ولسوالی ولایت تخار خدمات معیاری 4G را در سال گذشته برای مشترکین خود عرضه کردیم.»

در همین حال، باشندگان ولسوالی‌های که در آن خدمات اینترنتی 4G فعال شده پیش از این از بی‌کیفیت بودن اینترنت شکایت داشتند و حالا از خدمات اینترنتی باکیفیت و تلاش‌های افغان بیسیم استقبال می‌کنند.

صدرالدین قونوی، باشنده ولسوالی دشت‌قلعه تخار، می‌گوید: «به خصوص ولسوالی خواجه‌غار با مشکلات شبکه اینترنتی روبه‌رو بود که حالا خدمات 4G از سوی شرکت افغان بیسیم فعال گردیده و مردم خیلی خوشحال اند.»

بهرالدین، باشنده ولسوالی دشت‌ارچی قندز، نیز گفت: «شرکت افغان بیسیم که همچو یک زمینه را مساعد کرد، خدمات 4G فعال شد، مشکلات مردم رفع شد و مردم می‌توانند به خوبی ارتباط بگیرند به صورت آنلاین.»

از سویی هم، باشندگان ولایات شمال‌شرقی خواهان ارایه خدمات باکیفیت مخابراتی واینترنتی در تمامی ولسوالی‌های این حوزه استند.

گفتنی است که شرکت مخابراتی افغان بیسیم می‌گوید به زودی نسل جدید اینترنت را در ولسوالی‌های ولایت بدخشان نیز ارایه خواهد کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!