Connect with us

علم و تکنالوژی

پرتاب راکت «آرتمیس ۱» به سمت ماه بار دیگر به تعویق افتاد

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

دومین تلاش ناسا برای پرتاب راکت «آرتمیس ۱» به سمت کره ماه هم با ناکامی روبرو شد. علت لغو پرتاب آرتمیس چکه کردن مواد سوخت اعلام شده است. هنوز تاریخی جدید برای پرتاب این راکت اعلام نشده است.

اداره عمومی ملی هوا و فضانوردی امریکا (ناسا) روز یک‌شنبه، ۴ سپتامبر، اعلام کرد که پرتاب راکت آرتمیس ۱ به سمت کره ماه بار دیگر لغو شده است. این دومین بار در عرض کمتر از یک هفته است که تلاش‌های ناسا برای آغاز مأموریت آرتمیس به تعویق می‌افتد.

پرتاب آرتمیس نخست برای ساعت ۲:۱۷ دقیقه بعد از ظهر شنبه، ۳ سپتامبر، به وقت آلمان برنامه‌ریزی شده بود.

به گفته یک سخنگوی ناسا، چکه کردن مواد سوخت مانع از پرتاب راکت شد و تلاش‌های چند ساعته برای رفع این نقص نیز بی‌نتیجه ماند.

کارشناسان ساعتی پیش از زمان پرتاب راکت این نقص را که در لوله سوخت‌رسانی بروز کرده بود، شناسایی کردند. از طریق این لوله قرار بود حدود ۳ میلیون لیتر هیدروژن و اکسیژن مایع به مخزن‌های سوخت راکت تزریق شود.

عملیات سوخت‌رسانی آغاز شده بود که زنگ خطر فشار بیش از حد به صدا درآمد. کارشناسان عملیات را قطع کرده و پس از دقایقی دوباره ادامه دادند، اما مشخص شد که هیدروژن از یکی ماشین‌های راکت به بیرون چکه می‌کند.

راکت بدون سرنشین آرتمیس ۱ قرار بود روز دوشنبۀ گذشته پرتاب شود که این عملیات ناشی از بروز نقص فنی در یکی از حسگرهای ماشین راکت لغو و به دیروز شنبه موکول شد بود.

هنوز تاریخ جدیدی برای پرتاب این راکت نهایی نشده، اما گفته می‌شود که به دلیل موقعیت زمین و ماه امکان تلاش جدید برای پرتاب آرتمیس ۱ تا پیش از ۱۹ سپتامبر وجود ندارد.

ناسا در چارچوب ماموریت آرتمیس۱ یک فضاپیمای بدون سرنشین به‌نام «اوریون» را به شکل آزمایشی به مدار ماه می‌فرستد تا از میزان ایمنی ماموریت‌های فضاپیماهای سرنشین‌دارِ آتی اطمینان حاصل کند.

پنجاه سال پس از آخرین ماموریت آپولو، این نخستین ماموریت آزمایشی بدون سرنشین پروژه آرتمیس است که در چند مرحله برنامه‌ریزی شده است.

ماموریت بعدی یعنی آرتمیس ۲ فضانوردان را در سال ۲۰۲۴ بدون نشست در ماه به ماه خواهد برد. اما در برنامه آرتمیس ۳ که برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده، قرار است فضانوردان بر روی ماه نشست کنند.

حضور پایدار انسان در ماه و حتی ساخت یک ایستگاه فضایی در مدار ماه از اهدافی است که ناسا در چارچوب برنامه آرتمیس دنبال می‌کند.

علم و تکنالوژی

مائزاوا، میلیاردر جاپانی ماموریت پرواز دور ماه را لغو کرد

Published

on

(Last Updated On: )

یوساکو مائزاوا، میلیاردر جاپانی، ماموریت «ماه عزیز» خود را که قرار بود اولین پرواز خصوصی به دور ماه باشد، لغو کرد.

به گزارش رویترز، این ماموریت در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد که این تیم در ابتدا قصد داشت تا پایان سال گذشته پرواز دور ماه را با افراد مشهور انجام دهد، اما این «غیرقابل اجرا» شد.

در این بیانیه آمده است: «بدون قطعیت زمان‌بندی مشخص در کوتاه‌مدت، مائزاوا با دلی سنگین تصمیم اجتناب‌ناپذیری برای لغو پرواز گرفت. از همه کسانی که از این پروژه حمایت کردند و مشتاقانه منتظر این تلاش بودند، صمیمانه از آنها قدردانی می‌کنیم و بابت این نتیجه عذرخواهی می‌کنیم.»

مائزاوا در پست جداگانه‌ای در وب‌سایت مأموریت، علت لغو این پروژه را عدم اطمینان در مورد توسعه پروژه عنوان کرد و گفت که او این قرارداد را در سال ۲۰۱۸ بر اساس این فرض که راه‌اندازی آن تا پایان سال ۲۰۲۳ انجام می‌شود، امضا کرده بود.

شرکت سپیس ایکس ایلان ماسک مائزاوا را به حیث اولین مسافر پرواز خصوصی خود در سال ۲۰۱۸ معرفی کرده بود.

سه سال بعد مائزاوا اولین مسافر پرواز خصوصی در بیش از یک دهه بود که از ایستگاه فضایی بین المللی بازدید کرد.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

تیک‌تاک محتواهای ساخته‌شده با هوش مصنوعی را برچسب‌گذاری می‌کند

Published

on

(Last Updated On: )

تیک‌تاک اعلام کرده است، پس از این‌ محتواهایی که به ‌کمک هوش مصنوعی پلتفرم‌های دیگر ساخته شده‌اند را به‌صورت خودکار برچسب‌گذاری خواهد کرد.

به گفته تیک‌تاک، این روند در هفته‌های آینده برای استفاده کنند‌گان سراسر جهان اعمال خواهد شد.

اگر محتوایی که در تیک‌‌تاک نشر می‌شود، توسط هوش مصنوعی DALL-E 3 شرکت OpenAI ساخته شده باشد، به‌طور خودکار برچسب AI Generated دریافت خواهد کرد. این برچسب به دیگران نشان می‌دهد مطلب با کمک هوش مصنوعی تهیه شده است.

پلتفرم تیک‌تاک برچسب‌گذاری محتواهای ساخته‌شده را با استفاده از تکنالوژی اعتبارنامه‌ محتوا انجام خواهد داد. این تکنالوژی توسط مایکروسافت و ادوبی ایجاد شده است.

پیش از این محتواهایی که با کمک هوش مصنوعی تیک‌تاک ساخته می‌شدند، برچسب‌ خاصی دریافت می‌کردند؛ اما اکنون تمام محتواهای ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی مانند هوش مصنوعی OpenAI یا Bing Image Creator مایکروسافت نیز برچسب‌گذاری خواهند شد.

علاوه‌بر مایکروسافت، ادوبی و OpenAI، گوگل نیز قصد دارد به جمع حامیان تکنالوژی اعتبارنامه‌ محتوا بپیوندد. تیک‌تاک پیش‌تر از تولیدکنندگان محتوا می‌خواست که درصورت استفاده از هوش مصنوعی، این موضوع را فاش کنند؛‌ اما اکنون این فشار از روی دوش استفاده کنند‌گان برداشته خواهد شد.

تکنالوژی اعتبارنامه‌ محتوا نشان می‌دهد که محتواهای ساخته‌شده چگونه و توسط کدام ابزار هوش مصنوعی ساخته شده‌اند. این اطلاعات حتی بعد از دانلود هم حذف نخواهند شد.

آدام پرسر، مدیر عملیاتی تیک‌تاک، اعلام کرد که سیستم جدید علاوه‌بر کنترول محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی (AIGC)، می‌تواند از انتشار مطالب گمراه‌کننده و آسیب‌زننده جلوگیری کند.

Continue Reading

علم و تکنالوژی

شرکت اپل در حال آماده شدن برای کاهش قابل توجه فروش است زیرا سرمایه گذاران منتظر تولید آیفون‌های مجهز به هوش مصنوعی هستند

Published

on

(Last Updated On: )

برنامه اپل برای افزودن هوش مصنوعی به آیفون‌های خود و احیای کاهش فروش در بازار مهم چین در روز پنج‌شنبه مورد توجه قرار خواهد گرفت، زیرا انتظار می‌رود این غول تکنالوژی بزرگترین کاهش درآمد سه ماهه خود در بیش از یک سال گذشته را گزارش کند.

اپل مدت‌هاست که در وال استریت به عنوان یک سهام ضروری شناخته می‌شود، اما سهام آن در ماه‌های اخیر عملکرد ضعیفی از سایر شرکت‌های بزرگ تکنالوژی داشته است و با افزایش نگرانی‌ها در مورد عرضه کُند خدمات هوش مصنوعی، بیش از ۱۰ درصد سقوط کرده است با به دست آوردن سهم بازار هوآوی. در چین.

به گفته گروه سهام لندن، تحلیلگران به طور متوسط ​​فروش آیفون را که حدود نیمی از درآمد اپل را تشکیل می دهند، در سه ماه اول سال 2024 10.4 درصد کاهش می دهند. این کاهش بزرگترین کاهش در بیش از سه سال گذشته خواهد بود.

تحلیلگران تخمین می زنند که کل درآمد اپل در سه ماهه دوم، که از جنوری تا مارچ را پوشش می دهد، ۵ درصد کاهش یافته است. این بزرگترین کاهش در درآمد اپل از سه ماهه دسامبر سال ۲۰۲۲ است که درآمد آن ۵.۵ درصد کاهش یافت.

اپل در اوایل سال جاری ارزشمندترین تاج شرکت جهان را به مایکروسافت از دست داد و ارزش بازار آن پس از سقوط قیمت سهام در سال ۲۰۲۴ اکنون به ۲.۶۸ تریلیون دالر رسیده است.

درآمدهای ضعیف و سقوط سهام، اپل را تحت فشار قرار داده است تا دستگاه های پرچمدار خود را پس از سال ها بدون به روزرسانی‌های عمده تولید کند.

بلومبرگ نیوز گزارش داد که این شرکت در حال مذاکره با OpenAI و گوگل متعلق به آلفابت برای افزودن ویژگی‌های genAI به آیفون است که انتظار می‌رود در بزرگترین کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان در ماه جنون از آن رونمایی شود.

تحلیلگران معتقدند که چنین ادغامی با هوش مصنوعی می تواند منجر به افزایش تقاضا برای سری بعدی آیفون شود که انتظار می‌رود در خزان معرفی شوند.

در حالی که مدیران مایکروسافت، آلفابت، متا پلتفرم و دیگر شرکت‌های بزرگ تکنالوژی در کنفرانس‌های فصلی در ماه‌های اخیر درباره استراتژی‌های هوش مصنوعی خود صحبت کرده‌اند، تیم کوک، مدیر اجرائی اپل، برنامه‌های خود را برای تکنالوژی نوظهور بسیار کمتر مورد بحث قرار داده است.

افزودن ویژگی‌های هوش مصنوعی به آیفون‌ها همچنین می‌تواند به اپل کمک کند تا با هواوی و سامسونگ الکترونیکس که در اوایل سال جاری عنوان برترین فروشنده تیلیفون‌های هوشمند جهان را به دلیل تقاضا برای ویژگی‌های هوش مصنوعی در گوشی‌های Galaxy S24 پس گرفت، رقابت کند.

تونی ساکوناگی، تحلیلگر برنشتاین، این هفته گفت: «تند بادهای چرخه جایگزینی و ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد اضافی، اپل را به خوبی برای یک چرخه قوی آیفون ۱۶ قرار می‌دهد.»

ما معتقدیم که ضعف در چین بیشتر چرخه‌ای است تا ساختاری، و خاطرنشان می‌کنیم که از لحاظ تاریخی، کسب‌وکار اپل در چین با توجه به پایگاه نصب شده بسیار حساس به ویژگی‌ها، نوسانات بسیار بالاتری نسبت به اپل به طور کلی نشان داده است.

درآمد روز پنج‌شنبه همچنین برای به‌روزرسانی‌های مربوط به طرح بازخرید سهام شرکت و Vision Pro، اولین محصول بزرگ اپل در سال‌هایی که در ماه فبروری وارد بازار شد، به دقت زیر نظر گرفته می‌شود.

پس از اشتیاق اولیه، نشانه هایی از کاهش تقاضا برای دستگاه ۳۵۰۰ دالری مشاهده شد، به طوری که یکی از تحلیلگران در این ماه گفت که اپل برآوردهای خود را برای تولید یک گوشکی واقعیت ترکیبی پس گرفته است.

بقیه بخش‌های سخت‌افزاری این شرکت نیز از تقاضای ضعیف رنج می‌برند و انتظار می‌رود فروش آی‌پد و مک در سه ماهه مارچ به ترتیب ۱۱.۴ و ۴.۳ درصد کاهش یابد.

اپل نشان داده است که تمرکز خود را بر روی سخت افزار افزایش می دهد که این نیز به دلیل عدم ارتقاء عمده با مشکل مواجه شده است.

این شرکت در اواخر این ماه میزبان رویدادی است که در آن انتظار می‌رود از سری آی‌پد بازطراحی‌شده خود رونمایی کند، و گزارش‌های رسانه‌ها می‌گویند که قصد دارد هر مدل مک را با پردازنده‌های M4 متمرکز بر هوش مصنوعی سریع‌تر به‌روزرسانی کند.

بخش خدمات – که شامل پول به دست آمده از فروشگاه App و خدمات اشتراکی مانند Apple TV است – انتظار می رود با رشد ۷.۷ درصدی درآمد، نقطه درخشانی باقی بماند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!