Connect with us

تجارت

پروژه «رونق» برای ۴۰ شرکت کوچک برنامه آموزشی توسعه تجارت را راه اندازی کرده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۴۰۲)

نهاد بین‌المللی کورداید از طریق پروژه «رونق» جهت حمایت از سکتور خصوصی و ایجاد اشتغال‌زایی برای بیجاشدگان داخلی، برنامه آموزشی توسعه تجارت را برای ۴۰ شرکت کوچک تجارتی راه اندازی کرده است.

زلمی ایثار، مسوول پروژه رونق در هرات، می‌گوید که شرکت‌کنندگان در جریان یک هفته آموزش‌های لازم تجارت را فرا گرفته‌اند.

آقای ایثار در مورد این برنامه گفته است: «هدف اصلی پروژه رونق ایجاد شغل و فرصت‌های کاری برای بیجاشدگان داخلی می‌باشد و ما در قدم دوم کوشش می‌کنیم که همرای شرکت‌های خصوصی برای رسیدن به این هدف که همانا ایجاد فرصت‌های کاری برای بیجاشدگان داخلی است، ما را کمک کنند.»

به گفته او، این پروژه برای شرکت‌کنندگان سند معتبر داده و می‌دهد تا بتوانند تجارت خود را رونق دهند.

در همین حال، شماری از تاجران و صنعت‌کاران به این باوراند که این پروژه توانسته برای رُشد تولیدات داخلی موثر باشد.

بهناز سلجوقی، رییس اتاق تجارت و صنایع زنان در زون غرب، گفته است: «واقعاً موثریت داشته و مفید واقع شده برای شرکت‌های که مسوولین آن خانم‌ها بودند، چون نیاز هر شرکت است که باید ظرفیت داشته باشند و ظرفیت‌سازی شوند.»

از سویی هم، در حاشیه این برنامه، نمایشگاه صنایع دستی و تولیدات داخلی نیز برگزار شده است.

گفته می‌شود که خیلی از زنان و مردان که آموزش‌های لازم در قسمت تجارت دیده‌اند، برای خودشان تجارت‌های کوچک راه اندازی کرده‌اند.

نذیر احمد نوری، تجارت‌پیشه، گفت: «ما ان‌شاء‌الله این معادل‌ها و برنامه‌های که آموختیم در کار و تجارت خود عملی می‌کنیم.»

تمرکز این پروژه روی مهاجرین و بیجاشدگان داخلی است تا آن‌ها را در قسمت تأمین معیشت زندگی‌شان یاری رساند.

پروژه رونق از سال ۲۰۲۰ فعالیت خود را آغاز کرده و هدفش رُشد شرکت‌های تجارتی است تا بتوانند با سرمایه‌گذاری، زمینه اشتغال را برای بیجاشدگان داخلی فراهم کنند.

تجارت

زنان متشبث در کابل: فعالیت‌های ما هر روز رونق می‌یابد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

شماری از زنان متشبث در بازار ویژه بانوان در کابل می‌گویند که با گذشت هر روز فعالیت‌های شان رونق می‌یابد و آنان زمینه خرید آنلاین را هم برای زنان فراهم کرده‌اند.

زنان متشبث از راه اندازی این بازار خوشحال هستند و می‌گویند که در این بازار می‌توانند کالاهای خود را آزادانه به فروش برسانند.

فیروزه قاسمی،، متشبث، می‌گوید: «لباس‌های ما گند افغانی است. فروشنده و خریدار ما هم خانم‌ها هستند. خرسند هستیم که چنین بازار در کابل ایجاد شده است.»

مانند فیروزه ده‌ها زن دیگر هم در این بازار سرگرم کار وبار هستند.

رجمانه خالقی، متشبث، گفت: «خوبی این بازار برای خانم‌ها و دخترخانم‌ها این است که آن‌ها می‌توانند در یک مکان به بسیار سهولت و آرامی هم از فضای سبز این‌جا استفاده بکنند، هم ذهن شان آرام شود و هم وسایلی که نیاز دارند، خریداری بکنند.»

زیبا کاظمی، متشبث، نیز گفت: «خواست من از نهاد‌های دولتی و خارجی و حکومت این است که همرای ما هم دست شوند، همرای ما همکاری کنند تا در کارهای خود بیشتر پیشرفت کنیم.»

در همین حال، اتاق تجارت زنان می‌گوید که محدودیتی برای زنان متشبث وجود ندارد.

سلما یوسفزی، رییس اتاق تجارت زنان، در این مورد گفته است: «ما شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی هستیم در این اتاق که ایجاد بازارها است، ایجاد نمایشگاه‌ها است. کارکردها بالای بازارهای دایمی است و در عین زمان به خاطر گسترش تجارت افغانستان در بیرون از افغانستان.»

از سویی هم، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که این وزارت زمینه‌های کاری را برای زنان بیشتر کرده و امارت اسلامی از زنان تجارت پیشه حمایت می‌کند.

عبدالسلام جواد آخندزاده می‌گوید: «وزارت صنعت و تجارت همیشه حامی زنان متشبث بوده و در همه ابعاد تجارت و صنعت همیشه حمایت خود داشته است. هزاران خانم در ۳۴ ولایت افغانستان عملاْ در بخش‌های مختلف صنعت و سرمایه‌گذاری مصروف کار می‎باشند.»

گفتنی است با آنکه امارت اسلامی مکاتب متوسظه و لیسه و همچنان پوهنتون‌ها را به روی زنان و دختران بسته اما همواره از فعالیت‌های اقتصادی زنان حمایت کرده است و نه تنها در کابل بلکه در ولایات هرات و بلخ نیز بازارهای ویژه زنان وجود دارد.

Continue Reading

تجارت

بلومبرگ: کمک‌های میلیارد دالری جامعه جهانی سبب حفظ ارزش پول افغانی شده است

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

نشریه آنلاین بلومبرگ آمریکا امروز (سه‌شنبه، ۴میزان) گزارش داده که سرازیر شدن میلیاردها دالر از کمک‌های بشری جامعه جهانی به افغانستان، سبب شده است تا پول افغانی ارزش خود را در برابر ارزهای خارجی به‌ ویژه دالر امریکایی حفظ کند.

به نوشته این رسانه، افزایش تجارت با کشورهای همسایه افغانستان همچنان بر حفظ ثبات پول افغانی کمک کرده است.

بلومبرگ نوشته که ممنوعیت استفاده از روپیه پاکستانی و دالر امریکایی، متوقف ساختن تجارت آنلاین و منع قرار دادن بیرون نمودن دالر از کشور از سوی امارت اسلامی در معاملات از دیگر عوامل حفظ ارزش پول افغانی است.

در حال حاضر، یک دالر امریکایی در بازارهای افغانستان نزدیک به ۸۰ افغانی مبادله می‌شود.

این در حالی است که پس از حاکمیت امارت اسلامی، جامعه جهانی هفته‌وار ۴۰ میلیون دالر پول نقد تحت نام کمک‌های بشری به افغانستان ارسال می‌کند.

Continue Reading

تجارت

تصمیم نشست معاونیت اقتصادی: همه ادارات دولتی محصولات داخلی را اولویت دهند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۴۰۲)

یک نشست فوق‌العاده به خاطر حمایت از صنعت و صنعت‌کاران به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزرا امروز (دوشنبه، ۳ میزان( در کابل برگزار شد که بربنیاد آن تصمیم گرفته شد تا همه ادارات دولتی به هدف حمایت از تولیدات و محصولات داخلی در خریداری‌ها و پروسه‌های تدارکاتی، تولیدات و محصولات داخلی را اولویت دهند.

معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا با نشر اعلامیه‌ای گفته است اگر چه کیفیت تولیدات داخلی نسبت به تولیدات و محصولات خارجی از ده تا پانزده فیصد کمتر هم باشد با آنهم از تولیدات داخلی استفاده شود.

در این نشست، ادارات دولتی مکلف شده‌اند تا تمامی لیست‌های تولیدات و محصولات داخلی را با خود داشته باشند و براساس آن، در موقع خریداری و مسایل تدارکاتی قیمت گذاری کنند.

در این نشست همچنان فیصله شده که جهت رسیدگی به مشکلات امنیتی صنعت‌کاران و سرمایه‌گذاران و به منظور ایجاد هماهنگی مؤثر، وزارت‌های امور داخله، مالیه، صنعت و تجارت، ریاست عمومی استخبارات و اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری و نیز اتاق صنعت و معادن، نمایندگان با صلاحیت خود را در ظرف سه روز به معاونیت اقتصادی ریاست الوزرا معرفی کنند.

از سویی هم، به باور آگاهان اقتصادی هرگاه تمامی نهاد‎های دولتی از تولیدات داخلی استفاده کنند بسیاری از شرکت‌های که قبلاً به دلیل نبود بازار از فعالیت باز مانده بودند، فعال خواهند شد.

گفتنی است که در این نشست، معاونیت اقتصادی همچنان به وزارت صنعت و تجارت وظیفه سپرد تا در مورد نام‌های تجارتی، مارک‌ها و برند‌ها جهت جلوگیری از جعل و تزویر، اسناد و پیشنهادات خویش را به این معاونیت به خاطر تصمیم‌گیری نهایی بفرستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!