Connect with us

خبرهای تازه

پمپیو: امریکا برای تامین صلح و ثبات در افغانستان متعهد است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۳۹۸)

مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا، در یک اعلامیه در پیوند به رویداد خونبار در یک مسجد در ولسوالی هسکه مینه ننگرهار، می‌گوید که واشتگتن در کنار مردم افغانستان می‌ماند و برای مبارزه با هراس‌افگنی که خواست مردم افغانستان است می‌ایستد.

در بخش از این اعلامیه گفته شده: ” ایالات متحده برای تامین صلح و ثبات در افغانستان متعهد می‌ماند و به جنگ در برابر تروریزم ادامه می‌دهد. ما با مردم افغانستان که یک آینده عاری از اعمال این گونه خشونت‌های شنیع می‌خواهند، می‌ایستیم.”

همزمان با این، اسلام آباد نیز تاکید می کند، که برای آوردن صلح در افغانستان کاهش خشونت‌ها ضروری است.

پاکستان که در هر جنگ و صلح افغانستان به‌گونه‌یی دخیل است هم به این نتیجه رسیده است که صلح افغانستان می‌تواند سایه سبز بر جغرافیه آن کشور نیز بی‌اندازد از این رو است که شاه محمود قریشی، وزیر خارجه این کشور، پیشنهاد می‌کند که برای آوردن صلح در افغانستان کاهش خشونت‌ها حتمی است.

آقای قریشی، می‌گوید: “من میدانم که باید خشونت ها کاهش پیدا کند و اگر میخواهیم صلح را به پیش ببریم و اگر صلح و ثبات در افغانستان که خواست مشترک مان است را به آخر برسانیم، برای آن کاهش خشونت یک امر ضروری است. واقعات این چنین باید نفی شود.”

با این حال، مذاکرات میان طالبان و نمایندگان امریکا در اسلام آباد ظاهرا چراغ سبز برای از سرگیری این گفتگوها است گفتگوهای که بر سر امضا توافق نامه صلح در دوحه متوقف شده بود. همه طرف‌ها پذیرفته اند که باید مذاکرات صلح افغانستان از سرگرفته شود.

وحید مژده فعال سیاسی در این مورد، اظهار میدارد: “برای کاهش خشونت ها و همه موارد در توافق نامه آمده است آمریکای ها است که بهانه جویی می کنند.”

پیش از این ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو هم از آغاز دوباره مذاکرات صلح میان امریکا و طالبان استقبال کرده بود اما مشروط بر اینکه طالبان در مذکرات، مایل به سازش‌های واقعی باشند.

گزارشگر: علی جواد اصغری

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending