Connect with us

رویداد های اخیر

پنتاگون: در حمله‌ی هوایی ماه سنبله در کابل سهل‌انگاری جنایی رخ نداده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: عقرب ۱۳, ۱۴۰۰)

یک بازرس وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) می‌گوید حمله‌ی هوایی هواپیمای بدون سرنشین نیروهای این کشور در کابل که سبب کشته‌شدن ده غیرنظامی شد، اشتباه تأسف‌بار بوده است و مسئولان آن مستحق تنبیه انضباطی نیستند.

سامی سعید، بازرس کل نیروهای هوایی ارتش امریکا روز گذشته (چهارشنبه، ۱۲عقرب) با نشر نتایج تحقیقات خود در مورد چگونگی این حمله‌ به خبرنگاران گفته که حمله به علت خطاهای اجرا، تفسیر اطلاعات در حمایت از دیدگاه‌های خاص و اختلالات ارتباطی رخ داده است.

او همچنین افزوده که در این حمله “سهل‌انگاری جنایی” رخ نداده است.

سعید در تحقیقات خود نتیجه‌گیری کرده که این حمله در نتیجه‌ی یک رشته اشتباه از جمله ندیدن یک کودک در محل، چند دقیقه قبل از حمله رخ داده است.

او توضیح داده که حضور این کودک در محل ‌به خوبی قابل تشخیص نبوده، اما پس از دیدن معلومات و ویدیوها حدود دو دقیقه قبل از وقوع حمله، شواهدی از حضور یک کودک را در اطراف محل پیدا کرده است.

نیروهای امریکایی این حمله‌ی هوایی را در تاریخ هفتم سنبله، یک روز پیش از خروج آخرین سربازان این کشور از میدان هوایی کابل راه‌اندازی کردند.

امریکا اعلام کرد که در این حمله یک فرد مظنون به عضویت در گروه داعش را هدف قرار داده و از حمله بر میدان هوایی جلوگیری کرده است. ساعاتی پیش از آن، جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا از وقوع حمله‌ی داعش هشدار داده بود.

اما بعدا وزارت دفاع امریکا پذیرفت که در این حمله خانواده‌ی رمزی احمدی، کارمند یک مؤسسه‌ی غیرانتفاعی امریکایی هدف قرار داده شده است که اعضای این خانواده ارتباطی با داعش نداشته‌اند.

در این حمله در نزدیکی میدان‌هوایی کابل، دست‌کم ۱۰ غیرنظامی از جمله هفت کودک که همه عضو خانواده‌ی رمزی احمدی بودند، کشته شدند.

به‌دنبال آن رییس‌جمهور امریکا دستور بررسی این حمله را داد.

در تاریخ ۲۴ میزان پنتاگون اعلام کرد که به خانواده قربانیان این حمله، غرامت پرداخت می‌کند. وزارت دفاع امریکا همچنین گفت که این وزارت با وزارت خارجه‌ی امریکا در تلاشند تا آنان را به امریکا منتقل کنند.

رویداد های اخیر

یک نفر به‌جرم قتل در جوزجان اعدام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

ستره محکمه اعلام کرده است که امروز (دوشنبه) حکم قصاص بر یک قاتل در ولایت جوزجان تطبیق شد.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این فرد که نظر محمد نام داشت، فردی به‌نام خال محمد را با چاقو به قتل رسانده بود.

نظر محمد در محضر عام در یک استدیوم ورزشی در شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، اعدام شده است.

چهار روز پیش نیز دو تن در ولایت غزنی به‌جرم قتل اعدام شده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد در مورد تعیین نماینده خاص برای افغانستان بحث می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

قرار است امروز (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست دیگری را در مورد افغانستان برگزار کند.

نصیر احمد فایق، سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که قرار است در این نشست انتونیو گوترش، سرمنشی ملل متحد گزارشی را در باره‌ تعیین نماینده ویژه ملل متحد و نشست بین المللی اخیر در مورد افغانستان در دوحه به شورای امنیت ارائه کند.

بر بنیاد قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت، سرمنشی ملل متحد باید ۶۰ روز پس از گفتگو و مشوره در این مورد، گزارشش را به این شورا ارائه کند؛ گفتگو و مشوره‌‌ای که در مورد تعیین فرستاده ویژه برای افغانستان متمرکز است.

اما امارت اسلامی تاکید می‌کند که افغانستان دچار بحران نیست و با حضور نمایندگی سازمان ملل متحد در کشور، به تعیین نماینده جدید نیازی نمی‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «در مورد نماینده خاص، موقف امارت اسلامی افغانستان بسیار روشن است و آن اینکه نیازی دیده نمی‌شود تا نماینده ویژه برای افغانستان تعیین شود. افغانستان کشور امن است و دچار کدام بحرانی نیست و به همکاری بین المللی نیاز دارد، ولی در چارچوب همکاری‌هایی که از قبل دوام داشت و در حضور یوناما تمام مسایل بین ملل متحد و افغانستان حل می‌شود.»

او می‌افزاید: «نیاز به نماینده ویژه دیده نمی‌شود. آن‌ها باید با مردم افغانستان همکار باشند. جلو پیشرفت‌های افغانستان در عرصه دیپلوماتیک را نگیرند و افغانستان را یک کشور مواجه با بحران تلقی نکنند.»

نشست دوحه در مورد افغانستان هفته گذشته برگزار شد؛ نشستی که سرمنشی ملل متحد آن را موفقیت‌آمیز دانست؛ اما امارت اسلامی در آن نشست اشتراک نکرد و آن را ناکام تلقی کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قطر از آزادی یک زندانی اتریشی در افغانستان خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

حکومت قطر اعلام کرده است که یک شهروند اتریش که در افغانستان بازداشت شده بود، با میانجی‌گیری دوحه آزاد شده است.

محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، وزیر مشاور دولت در امور خارجه قطر در بیانیه‌ای از امارت اسلامی افغانستان برای همکاری در این زمینه تشکر و قدردانی کرده است.

وی افزوده است که قطر روابط دوجانبه قوی با جمهوری اتریش دارد و از آزادی این شهروند اتریش خرسند است.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است که کشورش به تلاش‌های میانجی‌گری خود در حل مناقشه‌ها از طریق گفتگوهای سازنده و روش‌های صلح‌آمیز برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

شهروند اتریشی آزاد شده وارد قطر شده است.

وزارت امور خارجه قطر در مورد او جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!