Connect with us

رویداد های اخیر

پنتاگون: نیروهای امنیتی افغان مسوول حفاظت از کشورشان هستند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۴۰۰)

پس از آنکه گروه طالبان اداره بخش‌های از کشور را بدست گرفتند، ایالات متحده تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان مسوول دفاع از این کشور هستند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، سخنگوی پنتاگون گفت که وضعیت امنیتی در افغانستان “در مسیر درستی پیش نمی‌رود”، زیرا گروه طالبان ششمین مرکز ولایت افغانستان را تصرف کردند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت که امریکا عمیقا از این وضعیت نگران است، اما نیروهای امنیتی افغان توانایی مبارزه با این گروه را دارند.

کربی گفت:” این‌ها نیروهای نظامی افغان هستند، این مراکز ولایت‌های آنها است، باید از مردم خودشان دفاع کنند و این واقعا به رهبری بستگی دارد که آنها امیدوارند در همین لحظه خاص دیده شود.”

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به اینکه اگر نیروهای امنیتی افغان نتوانند مقابله کنند از دست ارتش امریکا کاری ساخته است؟ گفت: “نه چندان زیاد.”

کربی افزوده است:” ما همچنان به حمایت از نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهیم داد، اما تمرکز ما تکمیل خروج از افغانستان تا پایان ماه جاری است.”

وی درباره ادامه حملات هوایی امریکا به طالبان پس از ۳۱ آگست و خروج امریکا از افغانستان گفت:” درباره چیزی که پس از این تاریخ روی خواهد داد گمانه‌زنی نمی‌کنم. نمی‌توانیم برای همیشه از نیروهای امنیتی افغانستان با حملات هوایی حمایت کنیم.”

کربی افزود:”‌ ارتش افغانستان بر طالبان برتری دارد و آنها باید از این برتری استفاده کنند.”

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که ماموریت نظامی ایالات متحده در افغانستان در ۳۱ اوت به پایان میرسد و استدلال میکند که مردم افغان باید سرنوشت خودشان را تعیین کنند و اینکه او یک نسل دیگر از آمریکایی‌ها را به این جنگ ۲۰ ساله اعزام نمیکند.

در همین حال وزارت خارجه امریکا روز دوشنبه اعلام کرد زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان هم عازم قطر شده است تا “طالبان را برای توقف حملات نظامی شان و مذاکره بر سر یک سازش سیاسی” تحت فشار قرار دهد.

در خبرنامه این وزارت آمده است، در مذاکراتی ظرف سه روز، نمایندگانی از دولت‌ها و سازمان‌های چندجانبه خواستار “کاهش خشونت و آتش‌بس و تعهد برای به رسمیت نشناختن دولتی که با زور روی کار آید” می‌شوند.

روز دوشنبه نیروهای طالبان اداره شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان واقع در شمال افغانستان را به دست گرفتند. ضیاالدین ضیا، عضوی مجلس نمایندگان گفت:”در حال حاضر طالبان با نیروهای افغان درگیر است تا کنترل ساختمان‌های پولیس و ساختمان فرماندهی پولیس را به دست بگیرد. چندین نقطه از این منطقه به دست طالبان سقوط کرده است.”

گروه طالبان پیشتر مرکز سه ولایت نیمروز، سرپل و تخار را هم به اداره خودشان درآوردند. همچنین منابع می‌گویند اداره مرکز ولایت کندز و مرکز ولایت هلمند هم در اختیار آنهاست.

مقام‌های امریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند در حالیکه ارتش امریکا اوایل امسال به بایدن هشدار میداد که با خروج نظامیان مراکز ولایتی سقوط خواهد کرد، اما اکنون به شدت مبهوت هستند که چقدر سریع برخی از آنها در اداره طالبان قرار میگیرند. یک مقام امریکایی هم گفت، در جریان تصرف کندز به دست طالبان، نیروهای افغان درخواست هیچگونه کمکی نداشتند.

رویداد های اخیر

برگشت نظام الدین قیصاری به کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

نظام الدین قیصاری، یکی از قوماندانان خیزش‌های مردمی حکومت پیشین در ولایت فاریاب، صبح امروز، یک‌شنبه، ۵ سرطان، در نتیجه تلاش‌های کمیسیون تماس باشخصیت ها دوباره به کشور برگشته است.

آقای قیصاری دلیل بازگشت‌اش را خدمت به وطن می‌گوید و از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که حکومت فراگیر که همه اقوام درآن سهم داشته باشند، شکل دهند.

این فرماندۀ پیشین می‌گوید که اگر امارت اسلامی خواسته باشد، حاضر است که در بدنۀ حکومت، به کشور و مردم خود خدمت کند.

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی از برگشت چهره‌های سیاسی حتا کسانی که مخالف امارت هم بودند، استقبال می‌کند.

به باور آگاهان افغانستان خانه مشترک همه است وبرگشت چهره‌های سیاسی ومتخصص می‌تواند زمینه ثبات دایمی و هم‌چنان رشد وشگوفایی افغانستان را فراهم کند.

Continue Reading

اخبار ویژه

چین بیش از هفت میلیون دالر به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۵, ۱۴۰۱)

حکومت چین اعلام کرده است که بیش از هفت میلیون دالر امریکایی را به آسیب دیدگان زلزله در ولایت های خوست وپکتیکا کمک می کند.

وزارت خارجه چین گفته است که این کمک‌ها شامل خیمه، کمپل، دوشک و سایر مواد مورد نیاز خواهد بود.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است که اولین محموله این کمک‌ها فردا (دوشنبه) در یک طیاره چارتر به افغانستان فرستاده خواهد شد.

پنج روز از وقوع زلزله و یرانگر ومرگبار در خوست وپکتیکا می گذرد اما مردم آسیب دیده این ولایت ها ازعدم شفافیت درتوزیع این کمک ها شکایت دارند.

افزون براین؛ هزاران تن  در این زلزله خانه وکاشانه وهست وبود شان را از دادند و در فضای باز زیر چادرها زندگی می کنند.

چارلی داگاتا، خبرنگار و تحلیلگرامریکایی گفت: “اکثریت سازمان‌ها ونهادهای کمک رسان بین المللی از جمله بسیاری از آژانس های امدادی امریکایی به دلیل روی کارآمدن حکومت طالبان از افغانستان خارج شدند؛ افزون بر آن، تحریم‌ هایی نیز علیه طالبان وجود دارد، بنابراین، هر گونه پولی که به افغانستان وارد می‌شود، به شدت زیر نظر است؛ اما برای عدم تکرار این گونه تراژیدی در آینده نیاز است تا در زیر ساخت‌ها سرمایه گذاری شود”.

هرچند بسیاری ازکشورهای منطقه ده ها تن موادغذایی، دوایی وتجهیزات ابتدایی برای سرپناه را برای آسیب دیدگان زلزله فراهم آورده اند اما مردم زیانمند می گویند کمک های که تاکنون برای شان رسیده بسنده نیست ودولت باید برای داشتن زندگی عادی دو باره کمک های بیشتر را به آنها فراهم کند.

ایاز، یک از آسیب دیدگان زلزله در ولسوالی گیان ولایت پکتیکا گفت: “خانه های زیادی تخریب شده اند، زنان زیادی شهید شده اند، ما در زیر آفتاب زندگی می‌کنیم، اینجا باران شد و سردی شدید بود، خانواده ها به جنگل ها آواره شده اند.”

 در همین حال، قطر نیز چندین طیاره کمک های بشردوستانه به زلزله زدگان فرستاده است و همین طورهمه روزه کمک های ازسوی کشورهای منطقه وجهان به میدان های هوایی کابل وخوست می رسد و به آسیب دیدگان توزیع می شود.

اما خسارات به جامانده اززلزله چهارشنبه گذشته خیلی گسترده است. بربنیاد آمارهای که ازسوی نهادهای بین المللی منتشرشده حدود سه هزارخانه مسکونی درپنج ولسوالی خوست وپکتیکا ویران شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تلاش زلزله‌زدگان ولسوالی گیان ولایت پکتیکا برای غذا و سرپناه

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۴, ۱۴۰۱)

برخی از نجات یافته‌گان که چندین عضو خانوادۀ شان را یکجا از دست داده‌اند، از بی خانمانی و گرسنگی روایت های تلخی دارند.

سید بختاجان یکی از نجات یافته‌ها که در زلزلۀ مرگبار چهار عضو خانواده‌اش را به خاک سپرده است و درهمین حال، دو عضوی دیگر خانواده‌اش در شفاخانه بستری می‌باشند، می‌گوید که نجات یافته‌گان این حادثه المناک که زنده مانده‌اند، با بی خانمانی و گرسنگی روبرو هستند.

سید بختا دراین مورد گفته است: «اینجا جایی برای ما نیست، غذا نداریم، همه بیرون نشسته‌اند و سقفی بالای سرشان نیست».

درهمین حال، شماری از مقام های امارت اسلامی که به محل رویداد در ولسوالی گیان رفته‌اند می‌گویند که حدود ۹۰ درصد منازل مسکونی در این منطقه ویران شده است.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه گفته است: «تقریبا ۹۰ درصد خانه‌ها ویران شده‌اند، تنها تعداد کمی از آنها برای زندگی مناسب هستند، اکثر آنها قابل سکونت نیستند».

این درحالیست که جاده‌های ناهموار تلاش‌های امدادی را به گیان که با بحران انسانی دست و پنجه نرم می‌کند مختل کرده، اما چرخ بال‌های اردو می‌کوشند تا برای آسیب‌دیدگان کمک برسانند.

شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حواث طبیعی دراین مورد گفت: «بر اساس دستور رییس الوزرا جلسه‌ای تشکیل شد و بر اساس آن جلسه به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کمک کننده دستور داده‌ شد که در اسرع وقت به محل زلزله آمده و ازهمه امکانات خود برای نجات مردم استفاده کنند».

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!