Connect with us

تجارت

پنجاه درصد شرکت‌های صادر کنندۀ زعفران از فعالیت باز مانده اند

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۴۰۱)

مسوولان اتاق زراعت و مالداری امروز (چهارشنبه ۳۰سنبله) گفته اند که پنجاه درصد شرکت‌های صادر کنندۀ زعفران در کشور از فعالیت باز مانده اند.

این اتاق از وزارت زراعت ومالداری میخواهد که اقداماتی را برای کشت و گسترش صادرات زعفران روی دست گیرد.

وزارت زراعت و مالداری می‌گوید که روند توزیع پیاز زعفران را به دهاقین آغاز کرده اند و متعهد به حمایت از کشت و صادرات زعفران است.

زعفران یکی از مهمترین محصولات زراعتی کشور محسوب می‌شود، اما در سال‌های اخیر تولید کنندگان وهم صادر کنندگان با مشکلاتی روبه‌رو شده اند.

از یکسو گسترش ویروس کرونا و از سوی دیگر تحولات سیاسی در افغانستان سبب شد تا صادرات این محصول زراعتی با مشکلاتی مواجه شود. براساس گفته‌های اتاق زراعت و مالداری با وجودی که زعفران کشور شهرت جهانی دارد اما با گذشت هر روز وضعیت بدتر شده و نیمی از شرکت‌های صادراتی از فعالیت باز مانده اند.

میرویس حاجی زاده، معاون اتاق زراعت ومالداری می‌گوید که:« زعفران کشور ما در بازارهای بین‌المللی نام خوب و خریداران خوبی دارد و ما امیدواریم وزارتخانه‌های سکتوری توجه جدی برای زعفران داشته باشند.»

به گفته‌ای این اتحادیه، تعداد شرکت‌های فعال در این بخش به ۷۰ شرکت میرسید که حالا تنها ۳۵ شرکت فعال است و صدها تن که در این شرکت‌ها کار میکردند حالا کارشانرا از دست داده اند.

محمد ناصر فیضی، عضو انجمن صادرکنندگان زعفران می‌گوید که:« مشکل ما مربوط به چهار سال گذشته است و در حال حاضر برای صادرات با مشکل مواجه هستیم و تولید ما نیز کاهش یافته است، باید به این بخش توجه جدی شود.»

مسوولان وزارت زراعت و مالداری می‌گویند که تلاش‌های شانرا را برای انکشاف سکتور زعفران گسترش داده و روند توزیع پیاز زعفران به دهاقین کشور را در برخی ولایات کشور نیز آغاز کرده اند.

مولوی مصباح‌الدین مستین، سخنگوی وزارت زراعت ومالداری می‌گوید که:« تلاش داریم تا در بخش کشت، تولید و صادرات زعفران سهولت‌های بیشتر را فراهم سازیم تا باشد مثل گذشته در بازارهای بین المللی مشتریان خود را داشته باشیم.»

این درحالی است که زعفران یکی از بدیل‌های مهم کوکنار نیز محسوب می‌شود. به باور آگاهان حالا که حکومت کشت کوکنار را ممنوع اعلام کرده است شاید بسیاری از دهاقین زعفران کشت کنند از این رو نیاز است تا حمایت گسترده از زعفران صورت گیرد و حکومت هم برای این محصول زراعتی بازاریابی کند.

تجارت

نخستین نمایشگاه ملی و بین‌المللی در کابل گشایش یافت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۱)

به منظور رشد سرمایه‌گذاری و پشتیبانی از تولیدات داخلی کشور، نخستین نمایشگاه زیر نام نمایشگاه ملی و بین‌المللی امام ابو حنیفه «رح» توسط عبدالسلام حنفی، معاون رییس الوزرا با حضور مقامات ارشد حکومت و نماینده‌گان متشبثین داخلی و خارجی در کابل گشایش یافت.

این نمایشگاه برای هفت روز برگزار شده که در آن محصولات و تولیدات بیش از ۶۰۰ شرکت داخلی و بین‌المللی به نمایش گذاشته شده است.

مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارت اسلامی در یک پیام صوتی به سرمایه‌‎گذاران در افغانستان فراخوان داده و گفته است برای بهبود اقتصاد کشور نباید به کمک‌های خارجی اکتفا کرد.

رهبر امارت اسلامی می‌گوید: «اقتصاد یک کشور زمانی ساخته می‌شود که مردم اش دست به دست هم دهند و به کمک‌ خارجی‌ها اتکا نکنند.»

عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس الوزرا نیز با تأکید بر تأمین امنیت سراسری و ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاری در کشور می‌گوید امارت اسلامی از تولیدات داخلی پشتیبانی می‎کند.

آقای حنفی هم‌چنان می‌افزاید اگر تاجران ملی با رشوه‌ستانی در ادارات دولتی روبه‌رو شوند، حق شکایت دارند و همان لحظه به آنان رسیده‌گی صورت می‌گیرد.

وی گفت: «هیچ‌کسی نمی‌تواند از یک تاجر ملی در ادارات دولتی رشوه‌ستانی کند. ما هر مسوول دولتی که از یک تاجر ملی رشوه طلب کند همان لحظه آماده هستیم که مطابق اصول اسلامی او را محاکمه کنیم.»

از سویی هم، نورالدین عزیزی، وزیر تجارت و صنعت هم‌چنان گفته است که حمایت از تولیدات داخلی برای اقتصاد یک کشور بسیار حیاتی می‌باشد.

وی گفت: «تولید داخلی ما بسته‌ کردن «کمر اقتصاد» ما است؛ باید همه ما از تولیدات داخلی حمایت کنیم.»

سخنگوی امارت اسلامی هم‎چنان در این نمایشگاه خاطر نشان کرده است که افغانستان تازه به‌ سوی خودکفایی گام گذاشته و هدف امارت اسلامی نیز پس از پایان حضور نظامیان امریکایی رشد اقتصاد کشور است.

آقای مجاهد عملکرد تاجران، سرمایه‌گذاران و اتاق تجارت را برای جلب سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی در افغانستان اثر‌گذار می‌داند.

وی گفت: «فعلاً به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی زمینه خوبی مساعد است که بیایند در عرصه‌های مختلف در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.»

در همین حال، شهاب الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم ابراز کرده است هیچ زمانی استخراج معادن‌های کوچک به شرکت‌های خارجی داده نمی‌شود مگر این‌که در رأس آن شرکت، افغان قرار داشته باشد.

آقای دلاور افزود: «در اصول معادن این است که معدن کوچک به غیر از افغان به شخص دیگر داده نمی‌شود و قرارداد یکصدو هفتادو هشت معدن کوچک در سراسر کشور به افغان‌ها داده شده است.»

برعلاوه، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری با ابراز امیدواری گفته‌اند که این نمایشگاه بتواند فرصتی را مهیا کند که تجارت‌پیشه‌های افغانستان با تاجران خارجی ارتباط برقرار کنند.

گفتنی است که این نمایشگاه بدون کمک‌های خارجی برگزار شده است.

Continue Reading

تجارت

امارت اسلامی: چین روند گشایش راه ابریشم را تسریع بخشد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که امارت اسلامی برای گشایش راه ابریشم آماده‌گی‌های لازم را دارد.

نورالدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت گفته است با گشایش راه ابریشم یا دهلیز واخان تجارت بین افغانستان و چین افزایش می‌یابد و هم‌چنان این راه مسیر مطمینی برای ترانزیت کالاها است.

آقای عزیزی می‌گوید: «امارت اسلامی افغانستان آماده‌گی‌های خود را برای گشایش این دهلیز اعلام کرده و از مقامات محترم جمهوری مردم چین می‌خواهد تا روند گشایش این مسیر را تسریع بخشند.»

طرح جاده ابریشم جدید یا طرح «کمربند و جاده» را شی‌جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین با الهام‌‌گیری از راه ابریشم باستانی در سال ۲۰۱۳ ارایه کرد.

این شبکه عظیم، ۶۵ کشور را در آسیا، اروپا و افریقا به هم وصل خواهد کرد و بر شکل‌دهی تجارت جهانی اثر خواهد گذاشت.

Continue Reading

تجارت

افغانستان به قزاقستان بیسکویت صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

نخستین محموله بیسکویت ساخت افغانستان محصولی از یک فابریکه خصوصی در ولایت بلخ از طریق بندر حیرتان امروز (دوشنبه ۷قوس) به کشور قزاقستان صادر شد.

الله شکور قناعت بخش، رییس شرکت تولیدی الله شکور قناعت بخش می‌گوید: «نخستین محموله ی صادراتی آنان، شامل چهارتن، انواع بسکیت است .»

وی گفت همچنان تلاش دارند تا محصولات شان را به کشورهای دیگر نیز صادر کنند.

فابریکه تولیدی بیسکویت شرکت الله شکور قناعت بخش که در پارک‌های صنعتی شهر مزارشریف موقعیت دارد. روزانه توانایی تولید ده‌ها تن انواع بیسکویت را دارد.

به گفته مسوولین در فابریکه‌ی تولیدی، هم اکنون ششصد کارگر در دو تایم کاری مصروف کار استند.

این درحالی است که وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که اخیراً قرارداد دهلیز هوایی میان هند و افغانستان به امضاء رسیده است و پس از این کالاهای تجارتی افغانستان از طریق هوا نیز به هند صادر خواهد شد.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که صادرات کالاهای تجارتی افغانستان از طریق بندر «واگه» نیز به هند ادامه دارد و در یک سال گذشته، افغانستان بیش از چهارده میلیارد افغانی از طریق این بندر صادرات داشته است.

عبدالسلام جواد، سخنگوی این وزارت می‌گوید: «تجارت ما با هندوستان از طریق بندر واگه به‌طور عادی ادامه دارد، در یک سال گذشته، ما بیش از چهارده میلیارد افغانی صادرات داشتیم که وزن مجموعی‌اش به سی‌هزار تٌن می‌رسید.»

از سویی هم، کارشناسان اقتصادی نیز گفته‌اند که صادرات کالاها از طریق هوا تاثیر زیاد بالای اقتصاد افغانستان دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!