Connect with us

اخبار ساحوی

پنجمین کنفرانس بین المللی گفتگوهای امنیتی هرات برگزارشد

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۳۹۵)

99سخنرانان در این نشست محور خشونت و نظم سیاسی جهان صحبت کردند، برخی سیاسیون دراین نشست گفته اند برخی کشورهای غرب آسیا که ادعا میکنند با تروریزم مبارزه میکنند، برعکس، تروریزم را پرورش میدهند و این مسئله به یک امر عادی تبدیل شده است. دراین کنفرانس امنیتی نماینده های افرادیکه عملا در جنگ افغانستان نقش داشتند دعوت شده اند.

برای پنحمین ­بار هرات میزبان بیش از صد مهمان خارجی وداخلی دراین نشست است، برعلاوه کارشناسان ومقام­های دولتی، از کشورهای اروپایی، نمایندگان کشورهای ایران، هند وپاکستان نیز به این نشست آمده اند.

کارشناسان مسایل سیاسی در این نشست از ادامه جنگ نابرابر در منطقه وجهان یادکردند.

رنگین دادفرسپنتا مشاورامنیت ملی رییس جمهوری پیشین کشور میگوید برخی کشورهای غرب آسیا که ادعا میکنند با تروریزم مبارزه میکنند، برعکس تروریزم را پرورش میدهند.

رنگین دادفرسپنتا مشاورامنیت ملی رییس جمهوری پیشین کشور میگوید برخی از کشور هائیکه ادعای مبارزه علیه ترورزیم را دارند عملا خود ترورزیم پروری می کنند قطر، عربستان سعودی ، امارات متحده”.

این سیاست­مدار کهنه کار به این باور است که درجهان قدرت­های بزرگی که بتواند به عنوان قدرت نظم دهنده عمل کند دیده نمی­شود، این مسئله علت اصلی بحران کنونی نظام جهانیست.در این نشست مقام­های محلی هرات از همه نمایندگان کشورهای منطقه خواست که برای ایجاد یک اجماع بزرگ منطقوی بخاطر رسیدن به صلح تلاش کنند.

محمدآصف رحیمی والی هرات گفت ” آنانیکه تا هنوز در ساحه تخیلی حفظ ثبات شان در پی بی ثباتی همسایه قدم بر میدارند مطمئن باشند که ان مولفه های تخیلی دیگر کارایی ندارد، و هرگونه تلاش برای برپا نمودن جنگ های نیابتی پیامت های ناگوار را در پی خواهد داشت.”

آنگونه که برگزارکننده­های این نشست می­گویند، امسال بیشتر نماینده­های کسانیکه در منازعه افغانستان نقش داشتند به این نشست دعوت شده اند. داوود مرادیان می­گوید معاون وزیرخارجه ایران، عبدالسلام ضعیف نماینده پیشین طالبان درپاکستان، رییس سابق آی اس آی که نقش اساسی در ایجاد گروه طالبان داشت به این نشست آمده اند.

داوود مرادیان رییس انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان میگوید ” کسانیکه در منازعه افغانستان نقش داشتند نماینده های از انها دعوت شده اند، ما امیدواریم که درین کنفرانس گفتگوی صلح میان شان صورت گیرد.”

۱۲۰ تن از مهمانان داخلی وخارجی به این نشست آمده اند. قرار است در روز سوم این نشست، گفتگوهای دوجانبه میان افغانستان وپاکستان وسه جانبه میان افغانستان، هندوستان وایران برگزارشود.

گزارشگر: محسن کریمی

Advertisement

اخبار ساحوی

کشف گور دسته‌جمعی در کندهار؛ سازمان ملل خواستار تحقیقات شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۱)

یک گور دسته‌جمعی در ولایت کندهار یافت شده و مسوولان امارت اسلامی افغانستان ادعا می‌کنند که این گور از زمان جنرال رازق قوماندان امنیه پیشین این ولایت بجا مانده است.

این گور که در منطقه سپین‌بولدک کندهار یافت شده توجه بسیاری از نهادهای حامی حقوق بشر را به‌خود جلب کرده است. آنها خواهان تحقیقات کامل در این زمینه هستند.

ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در افغانستان روز یک‌شنبه (۳ میزان) در حساب کاربری توییتراش نگاشته است که بقایای این اجساد نباید برای معاینات طب عدلی بیشتر از این آسیب ببیند.

پاتریشیا گاسمن معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر نیز در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که امارت اسلامی باید در ارتباط به بررسی و دست‌یافتن به پاسخ لازم با سازمان ملل و سایر نهادهای حقوقی همکاری کنند.

همزمان با این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی نیز کشف گور دسته‌جمعی در این ولایت را تایید کرده و در پاسخ به رسانه‌ها ادعا کرده است “از زمان ظلم جنرال رازق” بجا مانده است.

جنرال رازق از قوماندانان نظام جمهوریت بود که در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۱۸ طی حمله‌ی مسلحانه کشته شد. او برای هفت سال قوماندان سرحدی و و قوماندان امنیه ولایت کندهار بود.

مقامات محلی در ولایت کندهار گفته اند که از این گور دسته‌جمعی ۱۲ جسد بیرون کشیده شده است که به گفته آنها این اشخاص هفت یا هشت سال پیش در جریان ماموریت عبدالرازق کشته شده اند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

هشدار والی بلخ؛ خانه‌های که در اختیار اختطاف چیان و داعش قرار گیرد ضبط می‌شوند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ هشدار داده است که هرگاه کسی و یا مالکان شهرک‌ها، خانه‌یی را در اختیار اختطاف‌چیان و یا اعضای داعش قرار دهند و یا به کرایه دهند، حکومت این خانه‌ها را ضبط خواهد کرد.

والی بلخ می‌گوید که برای جلوگیری از جا گرفتن اختطاف چیان و اعضای داعش در منازل رهایشی نیاز به حمایت مردم دارند و از باشندگان بلخ میخواهد که با نیروهای امنیتی همکاری نمایند.

به گفته والی بلخ برای تامین امنیت این ولایت میخواهد که مالکان شهرک‌ها و هم چنان مردم به اعضای داعش و اختطاف‌چیان، خانه‌هایی کرایی در اختیار ندهند، زیرا حکومت چنین خانه‌ها را شناسایی و ضبط خواهد کرد. و مالکان آنرا نیز به نهادهای عدلی وقضایی معرفی خواهد کرد.

قدرت‌الله ابو حمزه والی بلخ گفت:« آن خانه‌های که در اختیار اختطافچیان و یا داعشیان قرار داده شوند، پس از شناسایی ضبط می شوند و همچنان وکیل گذر و مالک خانه به سارنوالی معرفی می‌شوند.»

در همین حال این تصمیم ولایت بلخ با واکنش‌های متفاوت فعالان مدنی ولایت بلخ روبه‌رو شده است.

یک تن از فعالان مدنی در ولایت بلخ می‌گوید که:« جرم یک عملی فردی است که میتواند خود آدم مظنون یا فرد متهم باشد. اگر از سوی امارت اسلامی شناسایی شدند وگرفتار شدند باید بعد از تحقیقات آنها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی بکنند.»

هرچند ولایت بلخ یکی از ولایت‌های امن کشور محسوب میشود اما بعضی اوقات رویدادهای ضد امنیت در آن ولایت رخ میدهد. به تازگی هم پسر یک داکتر در شهر مزار شریف ربوده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

یونیسف: ۱۴۰ صنف تعلیمی برای کودکان در پکتیکا و خوست ایجاد شده اند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۱, ۱۴۰۱)

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید، ۱۴۰ صنف تعلیمی را برای جمع از کودکانی که در نتیجه زلزله ماه جون در پکتیکا و خوست آسیب دیده، ایجاد کرده است.

یونیسف در توییتی که دیروز یک‌شنبه (۲۰سنبله) منتشر کرده گفته که با این اقدام شان برای ۴ هزار کودک زمینه آموزش و یادگیری درس فراهم شده است.

این درحالی است که روز شنبه مقامات امارت اسلامی مکاتب دخترانه بالای صنف ششم را که پس از خواست بزرگان قومی و مدیران مکاتب در ولایت پکتیا برای مدت کوتاهی بازگشایی شده بودند، بسته کردند.

در اوایل ماه جاری، چهار مکتب دخترانه بالای صنف ششم در گردیز، مرکز ولایت پکتیا، و یک دیگر در ولسوالی سمکنی بدون جواز رسمی از وزارت معارف آغاز به فعالیت کردند.

اما روز شنبه (۱۹سنبله) هر پنج مکتب بار دیگر بسته شدند که در واکنش به این تصمیم شماری از شاگردان دختر با سر دادن شعارهایی در مورد حق تحصیل در برابر ریاست معارف پکتیا دست به اعتراضات زدند.

هفته گذشته، گزارش‌هایی از پکتیا منتشر شد که بر اساس خواسته‌های باشنده‌گان شهر گردیز، چند مکتب برای دختران بازگشایی شده است.

در پی این گزارش، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان روز سه شنبه (۱۵سنبله) به خبرنگار آریانانیوز دراین مورد گفت که از این اقدام جزئیاتی در دست ندارد.

وی گفت:« دراین مورد هنوز اطلاعات دقیق در دست ندارم و در زمینه بررسی‌ها جریان دارد که مکاتب در ولایت یاد شده با کدام تدابیر و به هدایت کی باز شده اند.»

سخنگوی ریاست معارف پکتیا بازگشایی لیسه‌های دخترانه را تایید کرد، اما گفت که آن ریاست از قبل مطلع نبوده و در زمینه مکتوبی به وزارت معارف فرستاده اند و منتظر جواب آن هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!