Connect with us

رویداد های اخیر

پوتزل: یوناما پُلی بین امارت اسلامی و جهان است زیرا انزوا یک گزینه نیست

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۴۰۲)

مارکوس پوتزل، معاون نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، می‌گوید اگر امارت اسلامی ممنوعیت زنان را لغو کند و به آنها اجازه دهد به مکتب، پوهنتون و کار بازگردند، افغانستان «یک بار دیگر به جامعه بین‌المللی مدغم خواهد شد.»

پوتزل در گفتگو با بخش خبری ملل متحد گفت: «من فکر می‌کنم که مقامات حاکم در افغانستان باید اجازه دهند دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب بروند. باید بگذارند دختران به پوهنتون بروند. آنها باید به زنان اجازه دهند در انجوهای بین‌المللی و ملی و برای ادارات ملل متحد کار کنند. و باید اجازه دهند زنان در زندگی اجتماعی شرکت کنند.»

وی افزود: «اگر این اتفاق بیفتد، می‌توانم تصور کنم که افغانستان دوباره به جامعه بین‌المللی مدغم می‌شود و کمک‌کنندگان بین‌المللی نیز در مورد تعامل با افغانستان تجدید نظر کرده و احتمالاً آنرا تقویت خواهند کرد. افغانستان به کمک بین المللی نیاز دارد. و ما به عنوان سازمان ملل متحد می‌خواهیم به آنها کمک کنیم تا به خودشان کمک کنند.»

او گفت که در حال حاضر یوناما «پُلی» بین امارت اسلامی منزوی و بقیه جهان است.

پوتزل با این حال گفت که «حد وسط» در مورد موضوع آموزش زنان و دختران وجود ندارد و فرامین منع مشارکت زنان در جامعه «باید هر چه زودتر لغو شود.»

به گفته وی، افغانستان همچنان بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان است، هرچند گزارش‌های میدانی اخیر نشان می‌دهد که کشت خشخاش کاهش یافته است. او گفت که یوناما در حال بررسی این موضوع با امارت اسلامی است تا زمینه های مشترکی برای مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر و قاچاق مواد مخدر پیدا کند و ابزاری برای معیشت جایگزین فراهم نماید.

پوتزل همچنین موضوع امنیتی را مورد بحث قرار داد و گفت که داعش بزرگترین تهدید یوناما در کشور است، اما ادامه داد که شرایط برای سازمان ملل متحد دشوارتر می‌شود زیرا زنان افغان در حال حاضر اجازه ندارند در انجوها و سازمان ملل متحد کار کنند.

او گفت: «این واقعاً همه چیز را پیچیده می کند زیرا ما در کار خود به شدت به زنان متکی هستیم. بدون زنان، بسیار سخت است که سازمان های کمک رسانی حفظ شوند. ما به زنان نیاز داریم که به زنان کمک کنند.»

پوتزول افزود: «ده‌ها هزار خانوار تحت سرپرستی زنان در این کشور وجود دارد، زیرا بسیاری از مردان خانواده‌ها جان خود را در جنگ از دست داده‌اند. و بدون زنان، انجوها و ادارات ملل متحد نمی‌توانند به درستی کار کنند [بنابراین] افراد کمتری به کمک‌ها دسترسی پیدا می‌کنند.»

رویداد های اخیر

برای نخستین بار از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به بلخ انجام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

برای نخستین بار پس از روی کار آمدن امارت اسلامی، از طریق دهلیز هوایی یک پرواز از امارات متحده عربی به میدان‌ هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در ولایت بلخ انجام شد.

مسوولان این میدان هوایی گفته‌اند که در پرواز انجام شده شانزده تُن اموال تجارتی مشمول سامان آلات برقی مربوط شرکت «بیات‌ پاور» بوده که از دُبی به شهرمزارشریف انتقال یافته است.

عبدالله مطمئن، مدیر گمرک میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی در این زمینه گفته است: «این اولین بار است که از طریق دهلیز هوایی از دُبی به مزارشریف پرواز انجام شده؛ گفتگوها با تاجران جریان دارد و امیدواریم که در آینده نیز این دهلیز را فعال نگهداریم.»

در همین حال، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ بر گشایش دهلیز هوایی و آغاز روند عمومی انتقال اموال تجارتی از طریق خط هوایی تأکید می‌کنند.

اسدالله اسدی، رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری بلخ گفته است: «در بخش انتقالات اموال تجارتی کارگوی هوایی هم خیلی از موارد مهم می‌باشد.»

این در حالی است که پیش از این از طریق دهلیز هوایی میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، جلغوزه و سایر اقلام تجارتی به کشورهای منطقه صادر شده بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مولوی عبدالکبیر: اگر خواست‌های امارت اسلامی پذیرفته شود، در نشست‌های آینده ملل متحد سهم می‌گیریم

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست الوزرا فیصله اخیر سازمان ملل متحد را در نشست دوحه برای اشتراک هیأت امارت اسلامی غیرمنصفانه دانسته و گفته است که اگر در نشست‌های آینده خواست‌های امارت اسلامی از سوی ملل متحد و کشورها پذیرفته شود، امارت اسلامی به نمایندگی از افغانستان سهم خواهد گرفت.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که آقای عبدالکبیر این گفته‌ها را شام گذشته (پنج‌شنبه، ۳ حوت) در مراسم دستاربندی علمای فارغ‌شده‌ی دارالعلوم سراج الاسلام در کابل بیان کرده است.

براساس خبرنامه، عبدالکبیر علاوه کرده است که افغانستان به‌حیث یک کشور مستقل و امارت اسلامی به‌مثابه یک نظام اسلامی «مشروع» به تمام همسایه‌گان و جامعه بین‌المللی اطمینان می‌دهد که حکومت سرپرست براساس سیاست متوازن و معتدل به منظور همکاری‌های اقتصادی و انکشافی تلاش می‌کند.

وی نیز تأکید کرده است که از افغانستان به هیچ کسی خطر متوجه نخواهد بود.

بربنیاد خبرنامه، عبدالکبیر تصریح نموده است: «ضمن مبارزه با مواد مخدر و فساد، ثبات پایدار تنها تحت حاکمیت امارت اسلامی تضمین شده می‌تواند که افغان‌ها و جامعه جهانی نیز این واقعیت‌ها را درک کرده‌اند.»

او هم‌چنان افزود که با آمدن امارت اسلامی برای اولین بار بودجه ملی از عواید داخلی آماده شد و ضمن پرداخت مصارف اداره‌های ملکی و پروژه‌های انکشافی، مصارف اردوی اسلامی و اداره‌های امنیتی نیز از بودجه ملی پرداخت می‌شود.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در مورد افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ویست: در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

توماس ویست، نماینده خاص ایالات متحده برای افغانستان می‌گوید که در مورد منافع مشترک در افغانستان یک اجماع قوی وجود دارد.

آقای ویست روز پنج‌شنبه (۳حوت) در شبکۀ ایکس خود گفته که به تازگی از کنفرانس دوحه به واشنگتن بازگشته است. این کنفرانس بین المللی در مورد افغانستان به روز های ۱۸ و ۱۹ فبروری دایر شد.

توماس ویست نوشته که هیچ کشور نمی‌خواهد که خطر تروریزم از افغانستان نشات کند و همه خواستار بازگشایی مکاتب متوسط، لیسه ها و پوهنتون ها به روی دختران افغان و بازگشت زنان به کار و زندگی اجتماعی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان همچنین گفته که تعهدات قوی برای کمک به افغان‌ها وجود دارد، اما نگرانی هایی در مورد ثبات اقتصادی و مالکیت آینده اقتصادی افغان‌ها موجود است.

توماس ویست همچنین به تطبیق ممنوعیت کشت کوکنار توسط امارت اسلامی اشاره کرده که بسیاری از کشورها آنرا تایید کرده اند و به اساس ارزیابی اداره مربوط سازمان ملل کشت خشخاش تا ۹۵درصد کاهش یافته است.

آقای ویست به ملاقات با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان نیز اشاره کرده و با تاکید بر اینکه ایالات متحده از برگزاری این گونه نشست‌ها در ارتباط با افغانستان تحت رهبری سازمان ملل متحد حمایت می‌کند، گفته که منافع افغان‌ها و منافع مشترک بین‌المللی باید راهنمای این نشست‌ها باشد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!