Connect with us

رویداد های اخیر

«پوهنتون آنلاین زن» برای ۱۴هزار دختر افغان زمینه تحصیلات عالی را فراهم کرده است

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۲)

پوهنتون آنلاین زن برای ۱۴هزار دختر افغان زمنیه فراگیری تحصیلات عالی را در چهارده پوهنځی فراهم کرده است. در این پوهنتون ۴۵۰ استاد از افغانستان و کشورهای دیگر به صورت رایگان برای این دختران آموزش می‌دهند.

عادله زمانی، استاد پوهنتون آنلاین زن، در این ارتباط می‌گوید: «ما در چهارده پوهنځی، حدود ۱۴ هزار محصل را از سرتاسر افغانستان حتا از ولایات دورافتاده با خود داریم. با وجود تمام مشکلات اقتصادی و یا مشکلاتی که در زمینه اینترنت وجود دارد، دختران بازهم با ما پیوستند تا از محیط‌ های اکادمیک دور نمانند. ما اعتقاد بر این داریم که هیچ گونه گسستی نباید در روند تعلیمی دختران شکل بگیرد چرا که تعلیم دختران فرض و لازمه‌ای پیشرفت یک اجتماع است.»

در این پوهنتون استادان به‌گونه رایگان برای دختران افغان تدریس می‌کنند و مواد درسی در وبسایت در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

وحیدالله سادات، استاد این پوهنتون نیز گفت: «احساس خرسندی دارم که منحیث یک استاد در دانشگاه آنلاین زن مصدر خدمت برای بانوان سرزمین ما هستیم. دانشگاه آنلاین زن زمینه تحصیل را در داخل خانه‌ها و به صورت آنلاین برای بانوان سرزمین ما فراهم ساخته است.»

در همین حال، محصلان این پوهنتون از امارت اسلامی می‌خواهند که محدودیت‌های آموزشی و تحصیلی را بردارند.

از سویی هم، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا نیز بر رفع محدودیت‌های تحصیلی و آموزشی در افغانستان تاکید کرده است.

جان کربی گفته است: «اگر طالبان می‌خواهند که به رسمیت شناخته شوند، اگر می‌خواهند به آنان به‌گونه یک حکومت مشروع دیده شود، باید تعهداتی را که گفته اند، از جمله نحوه برخورد با زنان و دختران که شامل آموزش دختران و زنان جوان است، عملی کنند.»

مسوولان امارت اسلامی اما بارها تأکید کرده‌اند که در چارچوب شریعت اسلامی به زنان و دختران حقوق قایل هستند.

این در حالی است که بیش از دو سال می‌شود دختران بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب محروم اند و یک سال می‌شود که تحصیل دختران به حالت تعلیق در آمده است. اخیراً سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفته که حق آموزش زنان داده می‌شود ولی نیاز به زمان دارد.

رویداد های اخیر

متقی با نمایندگان چین و پاکستان در حاشیه نشست فارمت مسکو دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور خارجه در حاشیه نشست فارمت مسکو با نمایندگان خاص چین و پاکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه، روز شنبه، ۸ میزان، با نشر پیامی در شبکه ایکس از دیدار امیرخان متقی با آصف درانی و یو شیانگ، نمایندگان ویژه پاکستان و چین برای افغانستان خبر داده است.

به گفته تکل، در این دیدار درباره روابط، منافع مشترک و تهدیدات افغانستان، پاکستان و چین گفتگو شده است.

آقای متقی در دیدار با نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان گفته است که در صورت بروز مشکلات باید به جای بیانیه‌های رسانه‌ای، از راه‌های دیپلوماتیک برای حل آن تلاش کرد.

از جانبی، یو شیانگ نیز گفته است که چین آماده است کمک‌های خود را در بسیاری از زمینه‌ها به افغانستان افزایش دهد.

گفتنی است که پنجمین دور نشست فارمت مسکو، روز جمعه، ۷ میزان، در شهر کازان روسیه با محوریت افغانستان برگزار شد.

اشتراک‌کنند‌گان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک در کنار دیگر مسایل، از امارت اسلامی خواستند تا علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان مبارزه کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا از نمایشگاه بین‌المللی «ایران فارما» بازدید کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی غذا و ادویه و هیأت همراه او در جریان سفر به کشور ایران از نمایشگاه بین‌المللی ادویه و محصولات صحی «ایران فارما» بازدید کرده‌اند.

اداره ملی غذا گفته است که آقای عمر حین دیدار از نمایشگاه با رؤسای فابریکات تولیدی ادویه و محصولات صحی کشور ایران و دیگر فابریکات بین‌المللی در مورد اصول و قوانین اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به خصوص طرزالعمل ثبت ادویه و محصولات صحی کمپنی‌های خارجی معلومات همه جانبه را ارایه کرده است.

او نیز افزوده که طرزالعمل متذکره در تضمین کیفیت موثر بوده و مانع ورود اقلام بی‌کیفیت و غیرمعیاری می‌شود.

به گفته اداره ملی غذا، مسوولین فابریکات تولیدی از عملی‌شدن این طرزالعمل ابراز خرسندی کرده و علاقه‌مندی شان را برای ثبت محصولات در مطابقت به طرزالعمل متذکره ابراز کردند.

گفتنی است که سرپرست اداره ملی غذا و ادویه در رأس یک هیأت روز گذشته (جمعه، ۷ میزان) به ایران رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کار روی پروژه «کابل جدید» ادامه دارد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

مسوولان شرکت تطبیق کننده پروژه کابل جدید می‌گویند که کار روی این پروژه جریان دارد. آنان افزوده‌اند که طرح نقشه این پروژه که شامل احداث سرک، چهارراه، مترو، زیرساخت‌ها و مکان‌های تجارتی می‌شود، ترتیب شده و عملاً کار ساختمانی آن جریان دارد.

سید مقدم امین، رییس شرکت تطبیق‌ کننده پروژه، در این مورد گفته است: «با شرکتی که ما قرارداد داریم از امروز الی شش ماه را دربر می‌گیرد که این (پروژه) تکمیل شود.»

آقای امین افزوده است که تا تکمیل این پروژه در مدت شش ماه، دو هزار کارگر، کارمند و سرمایه‌گذار عملاً در این ساحه کار خواهند کرد.

به گفته امین، بخشی از کارهای این پروژه مربوط نهاد‌های دولتی می‌شود مانند ایجاد کانالیزاسیون، خدمات مخابراتی و اینترنتی اما نهاد‌های دولتی تاکنون کار شانرا آغاز نکرده‌اند.

او گفت: «دولت هم همزمان نیاز است که روی کانالیزاسیون، سرک‌های عمومی، آب و در مجموع برق عملاً کارهای خود را در ساحه عام این پروژه باید شروع کند که یک دلگرمی ایجاد شود.»

با این حال، وزارت شهرسازی و مسکن گفته است که آنان تسهیلات لازم را برای اعمار این شهرک فراهم کرده‌اند و می‌خواهند که هماهنگی بیشتر را میان نهادهای مربوطه ایجاد کنند.

محمد کمال افغان، سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن، گفته است که مسوولین این وزارت از پروژه جدید کابل هرزگاهی دیدن می‌کنند تا مطابق نقشه، این شهرک به‌گونه معیاری ساخته شود.

در همین حال، شماری از کسانی که در این پروژه مصروف اند می‌گویند که حکومت باید کار این پروژه را وسعت دهد تا به افراد بیکار زمینه کار فراهم شود.

قرار است پروژه کابل جدید در دو مرحله ساخته شود که در مرحله اول ۲۵۰ هزار مسکن برای یک میلیون تن ساخته خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!