Connect with us

رویداد های اخیر

پیدا شدن اسناد محرم وزارت دفاع بریتانیا درباره افغانستان در یک ایستگاه بس

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۰)

به اساس گزارش بی‌بی‌سی اسناد محرم طبقه بندی شده وزارت دفاع بریتانیا در باره افغانستان در یک ایستگاه بس در شهرک کنت آن کشور پیدا شده است.

بر بنیاد این گزارش در یک بخش این اسناد واکنش احتمالی روسیه در باره عبور کشتی در باره شبه جزیریه کریمیه در اوکراین بحث شده است در حالیکه در بخش دیگر این اسناد حضور احتمالی بریتانیا در افغانستان پس از خروج سربازان خارجی به رهبری امریکا بحث شده است.

حکومت بریتانیا می‌گوید که در این باره بررسی را آغاز کرده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفته که یک مامور نظامی در باره از دست دادن اسناد نظامی به آنها گزارش کرده بود، اما افزود که در این باره “دادن جزییات بیشتر اقدام مناسب نیست.”

به اساس گزارش بی‌بی‌سی این اسناد که حدود ۵۰ صفحه است در شهرک کنت آن کشور به روز سه شنبه گذشته در عقب یک ایستگاه بس دریافت شده است.

بی‌بی‌سی افزوده که این اسناد که شامل ایمیل و فایل پاور پاینت میباشد که مربوط به یک مقام ارشد وزارت دفاع بریتانیا است.

این رسانه افزوده که اکثریت این اسناد حساسیت برانگیز نشانه شده و همچنان از طبقه بندی ساده در آن کار گرفته شده که نیاز به دانستن دارد.

در این گزارش آمده است که در این اسناد در باره خواست امریکا در مورد همکاری بریتانیا در بخش‌های مشخص و همچنان از حضور نیروهای ویژه بریتانیایی پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان سوال شده است.

این در حالی است که قبل از این رسانه‌ها گزارش داده بود که بریتانیا می‌خواهد تعداد از سربازان خود را در افغانستان حفظ کند.

بی‌بی‌سی گفته که به اساس محرمیت این اسناد نخواسته آن را با رسانه‌های دیگر شریک کند.

در این گزارش آمده که:” رد پای بریتانیا در افغانستان آسیب پذیر ارزیابی شده است و گفته شده که توسط شبکه‌ها مختلف هدف قرار داده خواهند شد و همچنان گزینه حضور دایمی باقی نه مانده است.”

به اساس این اسناد وضعیت افغانستان خطرناک تلقی شده است.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!