Connect with us

رویداد های اخیر

پیدا شدن اسناد محرم وزارت دفاع بریتانیا درباره افغانستان در یک ایستگاه بس

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۰)

به اساس گزارش بی‌بی‌سی اسناد محرم طبقه بندی شده وزارت دفاع بریتانیا در باره افغانستان در یک ایستگاه بس در شهرک کنت آن کشور پیدا شده است.

بر بنیاد این گزارش در یک بخش این اسناد واکنش احتمالی روسیه در باره عبور کشتی در باره شبه جزیریه کریمیه در اوکراین بحث شده است در حالیکه در بخش دیگر این اسناد حضور احتمالی بریتانیا در افغانستان پس از خروج سربازان خارجی به رهبری امریکا بحث شده است.

حکومت بریتانیا می‌گوید که در این باره بررسی را آغاز کرده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفته که یک مامور نظامی در باره از دست دادن اسناد نظامی به آنها گزارش کرده بود، اما افزود که در این باره “دادن جزییات بیشتر اقدام مناسب نیست.”

به اساس گزارش بی‌بی‌سی این اسناد که حدود ۵۰ صفحه است در شهرک کنت آن کشور به روز سه شنبه گذشته در عقب یک ایستگاه بس دریافت شده است.

بی‌بی‌سی افزوده که این اسناد که شامل ایمیل و فایل پاور پاینت میباشد که مربوط به یک مقام ارشد وزارت دفاع بریتانیا است.

این رسانه افزوده که اکثریت این اسناد حساسیت برانگیز نشانه شده و همچنان از طبقه بندی ساده در آن کار گرفته شده که نیاز به دانستن دارد.

در این گزارش آمده است که در این اسناد در باره خواست امریکا در مورد همکاری بریتانیا در بخش‌های مشخص و همچنان از حضور نیروهای ویژه بریتانیایی پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان سوال شده است.

این در حالی است که قبل از این رسانه‌ها گزارش داده بود که بریتانیا می‌خواهد تعداد از سربازان خود را در افغانستان حفظ کند.

بی‌بی‌سی گفته که به اساس محرمیت این اسناد نخواسته آن را با رسانه‌های دیگر شریک کند.

در این گزارش آمده که:” رد پای بریتانیا در افغانستان آسیب پذیر ارزیابی شده است و گفته شده که توسط شبکه‌ها مختلف هدف قرار داده خواهند شد و همچنان گزینه حضور دایمی باقی نه مانده است.”

به اساس این اسناد وضعیت افغانستان خطرناک تلقی شده است.

رویداد های اخیر

IEA ‘stands by’ Iranian people during this ‘difficult’ time

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۴۰۳)

The Islamic Emirate of Afghanistan (IEA) said on Monday that it was with great regret they learned that the Iranian President Ebrahim Raisi, Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian, Imam Solat Jumaat Bandar Tabriz Hojjatoleslam Al Hashem, and their accompanying staff lost their lives in a chopper crash on Sunday.

According to a statement issued by the IEA, “the Islamic Emirate of Afghanistan and all Afghans are deeply saddened and affected by this tragic accident.

“We share this grief with the Islamic Republic of Iran and the people of that country, and offer our condolences to all the families of the victims, the nation and the government of Iran,” read the statement.

The announcement also stated: “In this difficult situation, we are with the people of Iran and we pray for forgiveness to all the victims of this accident and patience to their families.”

On Monday morning, an Iranian official confirmed the deaths of the president and foreign minister.

This comes after rescuers searched through the night in mountains in the north west of the country for the crash site.

The helicopter had been returning to Tabriz after the president and foreign minister visited a dam project on the border with Azerbaijan.

The chopper went down in bad weather in remote mountains that are heavily forested.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سازمان ملل: سیلاب‌های اخیر در افغانستان جان ۵۴۰ تن را گرفته است

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

سازمان ملل متحد می‌گوید که از اثر سیلاب‌های اخیر در افغانستان ۵۴۰ تن جان باخته‌اند. اداره بررسی کننده تاثیرات بحران آب و هوا در کشور‌های در حال توسعه گفته است که در نتیجه این سیلاب‌ها سه هزار خانه نیز به‌گونه کامل تخریب شده‌اند.

ماریا لوپس، نماینده اداره بررسی تاثیرات بحران آب و هوا در سازمان ملل در یک مصاحبه گفته است: «هفته گذشته ما شاهد سیلاب خطرناکی در سراسر جهان بودیم، برای بسیاری از مردم خسارات مالی و جانی وارد کرده است. در افغانستان هم از اثر سیلاب‌ها ۵۴۰ تن جان باخته و سه هزار خانه به گونه کلی تخریب شده‌اند.»

در همین حال، هیأتی از معاونیت اقتصادی ریاست‌الوزرا به ولایت غور سفر کرده و مسوولان محلی گفته‌اند که کمک‌های اضطراری مشمول مواد غذایی، دوا و سرپناه‌های مؤقت برای آسیب‌دیدگان رسانیده شده است.

سخنگوی والی غور گفته که آمار قربانیان در نتیجه سیلاب‌ها در این ولایت به ۵۵ تن رسیده است. به گفته‌ عبدالواحد حماس، سه هزار خانه مسکونی در این ولایت کاملاً ویران شده و هزاران خانه دیگر به گونه قسمی تخریب شده‌اند.

آسیب‌دیده در غور گفته است: «ما از امارت اسلامی ‌خواهش می‌کنیم که به داد مردم برسد. هیچ ما همدردی از امارت ندیدیم، هیچکس نیامده که حداقل یک همدردی کوچک همرای ما نشان بدهد.»

یکی دیگر از آسیب‌دیدگان گفت: «من تقریباً سی لک سرمایه داشتم؛ کلاً تخریب شده است. از دولت تقاضا داریم که با ما کمک کند.»

تلفات و خسارات ناشی از سیل در افغانستان با همدردی‌های جهانی نیز روبه‌رو شده است. وزارت خارجه امارت اسلامی گفته که در نتیجه سرازیرشدن سیلاب‌ها، صدها تن جان باخته، هزاران خانه تخریب شده و این سیل منجر به فاجعه بشری شده است.

وزارت خارجه از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی که با مردم افغانستان ابرازهمدردی و برای سیلاب‌زدگان کمک کرده‌اند، ابراز قدردانی می‌کند.

قابل ذکر است، سیلاب‌های اخیر در کشور به ویژه در بغلان نشان می‌دهد که آسیب‌پذیری افغانستان در برابر تغییرات اقلیمی بیشتر است و این کشور به کمک‌های طولانی مدت جامعه جهانی نیاز دارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

هلیکوپتر حامل رئیس جمهور ایران در آذربایجان شرقی دچار سانحه شد

Published

on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۳)

خبرگزاری تسنیم روز یکشنبه گزارش داده که هلیکوپتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است.

براساس گزارش، در این هلیکوپتر آیت‌الله آل هاشم، والی آذربایجان شرقی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز حضور داشته‌اند.

گزارش افزوده است، در کاروان همراه ابراهیم رئیسی، سه هلیکوپتر حضور داشته‌اند که دو هلیکوپتر که برخی وزرا و مسوولان در آن بودند، سالم به مقصد رسیده‌اند.

بربنیاد گزارش، نیروهای امدادی هلال احمر و نیروهای کمکی نظامی و انتظامی ایران از همان ابتدای گزارش سانحه برای پیداکردن هلیکوپتر ابراهیم رئیسی عملیات گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند.

در گزارش آمده است: گفته می‌شود برخی همراهان رئیس جمهور در این هلیکوپتر توانسته‌اند تماسی با مرکز برقرار کنند و بدین جهت امیدواری برای پایان این حادثه بدون تلفات جانی افزایش یافته است.

گزارش تصریح کرده است که به دلیل فضای «مه آلود منطقه» هنوز وضعیت هلیکوپتر رئیس جمهور ایران مشخص نیست‌.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!