Connect with us

رویداد های اخیر

پیدا شدن اسناد محرم وزارت دفاع بریتانیا درباره افغانستان در یک ایستگاه بس

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۶, ۱۴۰۰)

به اساس گزارش بی‌بی‌سی اسناد محرم طبقه بندی شده وزارت دفاع بریتانیا در باره افغانستان در یک ایستگاه بس در شهرک کنت آن کشور پیدا شده است.

بر بنیاد این گزارش در یک بخش این اسناد واکنش احتمالی روسیه در باره عبور کشتی در باره شبه جزیریه کریمیه در اوکراین بحث شده است در حالیکه در بخش دیگر این اسناد حضور احتمالی بریتانیا در افغانستان پس از خروج سربازان خارجی به رهبری امریکا بحث شده است.

حکومت بریتانیا می‌گوید که در این باره بررسی را آغاز کرده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفته که یک مامور نظامی در باره از دست دادن اسناد نظامی به آنها گزارش کرده بود، اما افزود که در این باره “دادن جزییات بیشتر اقدام مناسب نیست.”

به اساس گزارش بی‌بی‌سی این اسناد که حدود ۵۰ صفحه است در شهرک کنت آن کشور به روز سه شنبه گذشته در عقب یک ایستگاه بس دریافت شده است.

بی‌بی‌سی افزوده که این اسناد که شامل ایمیل و فایل پاور پاینت میباشد که مربوط به یک مقام ارشد وزارت دفاع بریتانیا است.

این رسانه افزوده که اکثریت این اسناد حساسیت برانگیز نشانه شده و همچنان از طبقه بندی ساده در آن کار گرفته شده که نیاز به دانستن دارد.

در این گزارش آمده است که در این اسناد در باره خواست امریکا در مورد همکاری بریتانیا در بخش‌های مشخص و همچنان از حضور نیروهای ویژه بریتانیایی پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان سوال شده است.

این در حالی است که قبل از این رسانه‌ها گزارش داده بود که بریتانیا می‌خواهد تعداد از سربازان خود را در افغانستان حفظ کند.

بی‌بی‌سی گفته که به اساس محرمیت این اسناد نخواسته آن را با رسانه‌های دیگر شریک کند.

در این گزارش آمده که:” رد پای بریتانیا در افغانستان آسیب پذیر ارزیابی شده است و گفته شده که توسط شبکه‌ها مختلف هدف قرار داده خواهند شد و همچنان گزینه حضور دایمی باقی نه مانده است.”

به اساس این اسناد وضعیت افغانستان خطرناک تلقی شده است.

رویداد های اخیر

متقی با نمایندگان چین و پاکستان در حاشیه نشست فارمت مسکو دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت امور خارجه در حاشیه نشست فارمت مسکو با نمایندگان خاص چین و پاکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه، روز شنبه، ۸ میزان، با نشر پیامی در شبکه ایکس از دیدار امیرخان متقی با آصف درانی و یو شیانگ، نمایندگان ویژه پاکستان و چین برای افغانستان خبر داده است.

به گفته تکل، در این دیدار درباره روابط، منافع مشترک و تهدیدات افغانستان، پاکستان و چین گفتگو شده است.

آقای متقی در دیدار با نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان گفته است که در صورت بروز مشکلات باید به جای بیانیه‌های رسانه‌ای، از راه‌های دیپلوماتیک برای حل آن تلاش کرد.

از جانبی، یو شیانگ نیز گفته است که چین آماده است کمک‌های خود را در بسیاری از زمینه‌ها به افغانستان افزایش دهد.

گفتنی است که پنجمین دور نشست فارمت مسکو، روز جمعه، ۷ میزان، در شهر کازان روسیه با محوریت افغانستان برگزار شد.

اشتراک‌کنند‌گان این نشست با صدور بیانیه‌ای مشترک در کنار دیگر مسایل، از امارت اسلامی خواستند تا علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان مبارزه کنند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سرپرست اداره ملی غذا از نمایشگاه بین‌المللی «ایران فارما» بازدید کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

عبدالباری عمر، سرپرست اداره ملی غذا و ادویه و هیأت همراه او در جریان سفر به کشور ایران از نمایشگاه بین‌المللی ادویه و محصولات صحی «ایران فارما» بازدید کرده‌اند.

اداره ملی غذا گفته است که آقای عمر حین دیدار از نمایشگاه با رؤسای فابریکات تولیدی ادویه و محصولات صحی کشور ایران و دیگر فابریکات بین‌المللی در مورد اصول و قوانین اداره ملی غذا و ادویه افغانستان به خصوص طرزالعمل ثبت ادویه و محصولات صحی کمپنی‌های خارجی معلومات همه جانبه را ارایه کرده است.

او نیز افزوده که طرزالعمل متذکره در تضمین کیفیت موثر بوده و مانع ورود اقلام بی‌کیفیت و غیرمعیاری می‌شود.

به گفته اداره ملی غذا، مسوولین فابریکات تولیدی از عملی‌شدن این طرزالعمل ابراز خرسندی کرده و علاقه‌مندی شان را برای ثبت محصولات در مطابقت به طرزالعمل متذکره ابراز کردند.

گفتنی است که سرپرست اداره ملی غذا و ادویه در رأس یک هیأت روز گذشته (جمعه، ۷ میزان) به ایران رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کار روی پروژه «کابل جدید» ادامه دارد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۸, ۱۴۰۲)

مسوولان شرکت تطبیق کننده پروژه کابل جدید می‌گویند که کار روی این پروژه جریان دارد. آنان افزوده‌اند که طرح نقشه این پروژه که شامل احداث سرک، چهارراه، مترو، زیرساخت‌ها و مکان‌های تجارتی می‌شود، ترتیب شده و عملاً کار ساختمانی آن جریان دارد.

سید مقدم امین، رییس شرکت تطبیق‌ کننده پروژه، در این مورد گفته است: «با شرکتی که ما قرارداد داریم از امروز الی شش ماه را دربر می‌گیرد که این (پروژه) تکمیل شود.»

آقای امین افزوده است که تا تکمیل این پروژه در مدت شش ماه، دو هزار کارگر، کارمند و سرمایه‌گذار عملاً در این ساحه کار خواهند کرد.

به گفته امین، بخشی از کارهای این پروژه مربوط نهاد‌های دولتی می‌شود مانند ایجاد کانالیزاسیون، خدمات مخابراتی و اینترنتی اما نهاد‌های دولتی تاکنون کار شانرا آغاز نکرده‌اند.

او گفت: «دولت هم همزمان نیاز است که روی کانالیزاسیون، سرک‌های عمومی، آب و در مجموع برق عملاً کارهای خود را در ساحه عام این پروژه باید شروع کند که یک دلگرمی ایجاد شود.»

با این حال، وزارت شهرسازی و مسکن گفته است که آنان تسهیلات لازم را برای اعمار این شهرک فراهم کرده‌اند و می‌خواهند که هماهنگی بیشتر را میان نهادهای مربوطه ایجاد کنند.

محمد کمال افغان، سخنگوی وزارت شهرسازی و مسکن، گفته است که مسوولین این وزارت از پروژه جدید کابل هرزگاهی دیدن می‌کنند تا مطابق نقشه، این شهرک به‌گونه معیاری ساخته شود.

در همین حال، شماری از کسانی که در این پروژه مصروف اند می‌گویند که حکومت باید کار این پروژه را وسعت دهد تا به افراد بیکار زمینه کار فراهم شود.

قرار است پروژه کابل جدید در دو مرحله ساخته شود که در مرحله اول ۲۵۰ هزار مسکن برای یک میلیون تن ساخته خواهد شد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!