Connect with us

رویداد های اخیر

پیشروی طالبان درافغانستان؛ امریکا و انگلیس سفارتخانه‌های شان را تخلیه می‌کنند

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بر اساس گزارش رسانه‌ها ، طالبان روزگذشته (پنج‌شنبه) اداره دو شهر بزرگ افغانستان را در دست گرفتند.

درعین حال ایالات متحده و بریتانیا اعلام کردند که هزاران سرباز را برای کمک به تخلیه کارکنان سفارت خود اعزام می‌کنند.

به گزارش رویترز، تصرف ولایت کندهار و هرات – دومین و سومین شهرهای بزرگ این کشور – نشان دهنده دو بزرگترین پیروزی نظامی طالبان از زمان آغاز حمله گسترده آنها در ماه می می باشد.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان گفته است که:” همانطور که می‌بینید، ما در حال حاضر در فرماندهی پولیس هرات هستیم.”

درهمین حال وزارت خارجه امریکا اعلام کرد آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و لوید آستین وزیر دفاع روز پنجشنبه با اشرف غنی رییس جمهور افغانستان صحبت کردند و به او گفتند که ایالات متحده “همچنان در امنیت و ثبات افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند”. آنها همچنین گفتند که ایالات متحده متعهد به حمایت از راه حل سیاسی درگیری‌ها است.

به گزارش رویترز، پنتاگون در واکنش به پیشروی‌های سریع و خشونت‌آمیز طالبان گفته است که در ۴۸ ساعت نزدیک به ۳هزار نیروی اضافی را برای کمک به تخلیه کارکنان سفارت اعزام می‌کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا با بیان اینکه سفارت بسته نیست گفت: “ما انتظار داریم در هفته‌های آینده از حضور اصلی دیپلماتیک در افغانستان کاسته شود.”

درهمین حال یک مقام دیگر گفته است که هیچ تضمینی وجود ندارد که سفارت باز بماند.

همچنان وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که سرعت پروازهای ویژه ویزای مهاجرتی را برای افغان‌هایی که به تلاش‌های ایالات متحده در این کشور کمک کرده اند، افزایش می‌دهد.

بریتانیا نیز اعلام کرد که حدود ۶۰۰ سرباز برای کمک به اتباع خود و مترجمان محلی برای خروج اعزام می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، سازمان ملل متحد هشدار داد که حمله طالبان به پایتخت (کابل) “تأثیر فاجعه باری بر غیرنظامیان خواهد داشت”، ایالات متحده و آلمان از همه شهروندان خود خواستند که فوراً افغانستان را ترک کنند.

درهمین حال، در قطر، نمایندگان بین‌المللی در مذاکرات افغانستان خواستار تسریع روند صلح به عنوان “فوریت فوق‌العاده” و توقف فوری حملات به شهرها شدند.

پیش از این طالبان روز پنجشنبه غزنی را که در جاده عمومی کابل-کندهار در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غرب پایتخت واقع شده است، تصرف کردند.

روز چهارشنبه، یک مقام وزارت دفاع امریکا با استناد به اطلاعات ایالات متحده گفت طالبان امکان دارد کابل را درظرف ۳۰ روز منزوی کرده و احتمالاً در ظرف ۹۰ رون آینده آن را تصرف کنند.

رویداد های اخیر

حقانی در جوزجان: اعتماد سازی می‌کنیم، شمولیت خود به خود می‌آید

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

وزیر امور داخله در سفری به ولایت جوزجان گفته است که دشمنان افغانستان تلاش کردند تا بنام‌های مختلف افغانستان را تجزیه کنند و در میان اقوام کشور تفرقه ایجاد نمایند.

سراج الدین حقانی اما تاکید کرد که از این پس دسیسه دشمنان خنثی می‌شود و محبت و اعتماد میان مردم افزایش می‌یابد.

آقای حقانی گفت: «دشمنان می‌خواستند افغانستان را درگیر یک فتنه کنند که شمال و جنوب و غرب و شرق به جزیره های مختلف تقسیم شود، اما الحمدلله این یک ملت مسلمان و یک ملت وطن دوست است. الحمدلله تمام حلقات مغرض و بد از کشور خارج شدند. حاکمان وقت سوء تفاهم ایجاد کرده بودند و ما این سوء تفاهم را از بین می‌بریم. از این به بعد دسیسه دشمنان خنثی می‌شود و محبت و اعتماد افزایش می‌یابد.»

آقای حقانی همچنان تاکید کرد که امارت اسلامی به اجرای فرمان عفو عمومی پایبند است و به هیچ کسی اجازه نمی دهد تا خود سرانه خلاف این فرمان عمل کند.

او گفت: «از همه مهمتر اینست که اعتماد سازی کنیم و فاصله را از بین ببریم. پس از اعتمادسازی، خود به خود شمولیت می‌آید، زیرا حکومت یک امانت است، ملکیت کسی نیست، گاهی نوبت من است و گاهی نوبت کدام برادر دیگر است. هر کسی که به گونه درست این امانت را نگهداری کند، به همان اندازه بقا خواهد داشت.»

در همین حال، والی جوزجان گفت که مردم خواستار یک نظام اسلامی در کشور هستند، نه منصب دولتی.

گل حیدر شفق، والی جوزجان گفت: «این مردم، مردم چوکی پرست نیستند. این مردم، مردم حکومت پرست نیستند. این مردم طلبگار یک نظام اسلامی در کشور خود هستند.»

از سویی هم شماری از باشندگان ولایت جوزجان در این نشست بر حمایت از نظام امارت اسلامی تاکید کردند و از حکومت خواستند که به مشکلات مردم رسیدگی نماید.

این درحالی است که روز گذشته وزیر داخله در سفری به ولایت بلخ با مقام های محلی و شماری از باشندگان این ولایت دیدار کرد و تاکید نمود که امارت اسلامی حکومت مشترک و خانه همه است و در آن از افراد شایسته و متخصص قدردانی خواهد شد و به همه از راه مشروع آزادی و حقوق شان داده می‌شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

وست: گزارش‌ها مبنی بر کاهش چشمگیر کشت کوکنار در افغانستان معتبر و مهم است

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

توماس وست، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور افغانستان، گزارش‌های منتشر شده مبنی بر کاهش چشمگیر کشت کوکنار در نتیجه اقدامات امارت اسلامی را معتبر و مهم خوانده است.

آقای وست در تویتر نوشت: «گزارش ها مبنی بر کاهش چشمگیر تولید کوکنار به سبب تطبیق پالیسی‌های طالبان (امارت اسلامی) در سال جاری، معتبر و مهم اند. هر کشور، در منطقه و فراتر، منافع مشترکی در افغانستان عاری از مواد مخدر دارند.»

بی بی سی روز سه شنبه با نشر گزارش تحقیقی گفت که کشت کوکنار امسال در افغانستان کاهش چشمگیر داشته است.

بربنیاد گزارش که اطلاعات ماهواره یی نیز در آن گنجانیده شده، کشت کوکنار در افغانستان در مقایسه با سال گذشته ۸۰ درصد کاهش یافته و گندم جایگزین آن شده است.

در هلمند که کوکنار درآن بیشتر از سایر ولایات کشت می شد، کشت کوکنار امسال ۹۹ درصد کاهش یافته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

روند استخراج معادن سرب و جست در ولسوالی شاه‌ ولی‌کوت کندهار آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۹, ۱۴۰۲)

ریاست معادن و پترولیم کندهار می‌گوید که روند استخراج معادن سُرب و جست در ولسوالی «شاه‌ ولی‌کوت» این ولایت به‌گونه عملی آغاز شده است.

به گفته مسوولان در این ریاست، روند استخراج معادن سُرب و جست این ولسوالی با یک شرکت خصوصی قرارداد شده که به مدت پنج سال می‌باشد.

عبدالحنان حامد، رییس معادن و پترولیم کندهار، می‌گوید که شرکت قردادی در بدل استخراج این معادن، یک سرک به طول ۷۲ کیلومتر از ولسوالی شهر صفای ولایت زابل تا شهر قلات، مرکز این ولایت، به‌گونه اساسی می‌سازد.

مسوولان شرکت قردادی همچنان اطمینان داده‌اند که به‌گونه اساسی این معادن را استخراج خواهند کرد و وظیفه شان را صادقانه انجام می‌دهند.

رحیم‌الله، رییس شرکت قراردادکننده، در این ارتباط می‌گوید: «استخراج معادن را به‌ شکل درست انجام می‌دهیم و در مقابل معادن، سرک می‌سازیم.»

این در حالی است که سال‌های گذشته، بیشتر معادن در نقاط مختلف کشور خودسرانه و به شکل غیرمعیاری توسط زورمندان استخراج می‌شد و پول آن نیز به جیب افراد خاص می‌رفت.

امارت اسلامی اما می‌گوید که از معادن کشور محافظت و از عواید این بخش پروژه‌های بزرگ عام المنفعه را راه اندازی می‌کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!