Connect with us

رویداد های اخیر

پیکر مولوی مجیب الرحمن انصاری در هرات به خاک سپرده شد

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۱۳, ۱۴۰۱)

ده‌ها هزار تن در مراسم جنازه مولوی مجیب الرحمن انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات در ولایت هرات شرکت کردند.

مولوی انصاری ظهر روز جمعه، ۱۱ سنبله، هنگام رفتن به طرف مسجد با ۱۹ تن دیگر درحمله انتحاری جان باخت و بیش‌از بیست تن دیگر زخمی شدند.

مقام‌های محلی هرات تأکید می‌کنند که عاملان این رویداد به زودی شناسایی و بازداشت خواهند شد.

در مراسم خاکسپاری، مولوی فضل الرحمن انصاری جانشین انصاری شده است.

مولوی فضل الرحمن انصاری، برادر مولوی مجیب الرحمن انصاری گفت: «خاندان انصاریان تنها مولانا انصاری نبود، او عبدالله که دو ماهه و یتیم است فرزند کوچک مولانا انصاری است، هر کدام ما در این راه دست به دست هم داده‌ایم و به مکتب مولانا تربیت شده‌ایم، زن و مرد آماده شهادت هستیم.»

مولوی نوراحمد اسلام جار، والی هرات در مراسم جنازه مولوی انصاری هشدار می‌دهد که عاملان این رویداد به کیفر خواهند رسید.

مولوی خداداد صالح، رییس پیشین شورای علما و روحانیون حوزه غرب هم‌چنان گفته است: «خون ناحق نمی‌ماند، حتماً خداوند پاک خون این بزرگوار را هدر نمی‌دهد و کسانیکه این جنایت را انجام داده‌اند به کیفر اعمال خود خواهند رسید.»

با این حال، شماری از باشندگان هرات نیز خواهان شناسایی عاملان این رویداد هستند، آنها تأکید می‌کنند که از ترور شخصیت‌ها به ویژه عالمان دین جلوگیری شود.

محمد حسین، باشنده هرات گفت: «امارت اسلامی باید از اینگونه شخصیت‌ها دفاع کند، همین شخصیت‌ها هستند که امارت را کمک می‌کنند، اگر اینها نباشند کی‌ها می‌تواند حکومت را همکاری کنند.»

تاکنون مسوولیت این حمله را گروهی به عهده نگرفته است.

رویداد های اخیر

متقی به زرداری: نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهیم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۱)

امیر خان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان در گفتگوی تیلیفونی با همتایش از کشور پاکستان گفته است که امارت اسلامی نهایت تلاش خودرا برای پیدا کردن عاملان حمله بر سفارت پاکستان انجام می‌دهد.

در نتیجه حمله مسلحانه روز جمعه بر سفارت پاکستان در ساحه کارته پروان شهر کابل یک نگهبان امنیتی این سفارت زخم برداشت. پولیس کابل گفته است که یک فرد مظنون در پیوند به این حمله بازداشت شده است.

آقای متقی ضمن تقبیح این حمله گفته است که امارت اسلامی به امنیت این سفارت توجه جدی به خرچ خواهد داد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه پاکستان گفته است که مصئونیت و امنیت مأموران دیپلوماتیک پاکستان در افغانستان یک موضوع خیلی مهم است.

بلاول زرداری بوتو گفت: «حکومت افغانستان باید از تخریب روابط میان پاکستان و افغانستان از سوی تروریست‌ها جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد که چنین «حملات بزدلانه» تعهد پاکستان در امر مبارزه با تروریزم را متزلزل نخواهد ساخت.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که هیچ برنامه‌ای برای بستن سفارت این کشور در کابل و یا خروج دیپلومات هایش وجود ندارد.

 

Continue Reading

رویداد های اخیر

شمار بازدیدکننده‌گان از شهرک بندری حیرتان در بلخ افزایش یافته است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

مسوولان شهرک تجارتی و بندری حیرتان در مرکز ولایت بلخ می‌گویند با فرا رسیدن فصل ماهی‌گیری و تأمین امنیت در کشور، روزانه ده‌ها تن برای سیاحت و تفریح به این شهرک می‌آیند.

خلیل‌الله فاروقی، رییس شهرک بندری حیرتان گفته است مردم می‌توانند بدون تشویش به این شهرک بیایند.

وی گفت: «مردم در چارجوب شریعت اسلامی می‌توانند بدون تشویش به این شهرک به سیاحت بیایند و تفریح کنند.»

در همین حال، شهروندان تأمین امنیت را عامل افزایش شمار بازدیدکننده‌گان از این شهرک می‌دانند و با ابراز خرسندی از حکومت می‌خواهند مکان‌های تفریحی را در کشور گسترش دهد.

این در حالی است که شهرک بندری حیرتان یکی از بزرگترین بنادر تجاری در شمال کشور است که افغانستان را با ازبیکستان و سایر کشورهای منطقه وصل می‌کند.

به باور آگاهان، هرچه توجه به بنادر کشور بیشتر شود و زیرساخت‌ها ساخته شود به همان میزان عواید دولت بلند خواهد رفت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

امارت اسلامی حمله بر سفارت پاکستان در کابل را محکوم کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله بر سفارت پاکستان در کابل را شدیداً محکوم کرده است.

درپی حمله مسلحانه امروز (جمعه، ۱۱ قوس) بر سفارت پاکستان یک محافظ امنیتی این سفارت زخمی شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در رشته‌توییتی گفته است به هیچ شخص یا گروهی اجازه داده نمی‌شود که مأموریت‌های دیپلوماتیک را در کشور تهدید کند.

آقای بلخی گفته است: «امارت اسلامی حمله ناکام و تیراندازی بر سفارت پاکستان را به شدت محکوم می‌کند. ما به هیچ طرفی اجازه نمی‌دهیم امنیت ماموریت‌های دیپلوماتیک را در کابل در معرض خطر قرار دهند.»

وی افزوده است: «نهادهای امنیتی تحقیقات خود در این زمینه را آغاز می‌کنند و پس از شناسایی، عاملان این قضیه مجازات خواهند شد.»

از سویی هم، وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به این حمله گفته است: «سفارت پاکستان در افغانستان مورد حمله قرار گرفت و هدف «عبیدالرحمن نظامانی» رییس ماموریت دیپلوماتیک ما بوده است. نظامانی در این حمله آسیب ندیده اما محافظ امنیتی او زخمی شده است. ما خواهان تحقیقات فوری درباره این حمله و بازداشت و محاکمه عاملان آن هستیم و حکومت افغانستان باید فوراً درباره آن تحقیق کند تا روشن شود چه کسی عامل این حمله بوده است. حکومت باید اقدامات فوری را برای تامین امنیت دیپلومات‌ها و اتباع کشور پاکستان در افغانستان انجام دهد.»

در همین حال، شهباز شریف، نخست ‌وزیر پاکستان نیز در یک پیام توییتری حمله به سفارت این کشور را محکوم کرده و آنرا بزدلانه خوانده است.

او افزوده است: «من خواستار تحقیق فوری و اقدام علیه عاملان این عمل شنیع هستم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!