Connect with us

رویداد های اخیر

چین: افغان‌ها پس از خروج نیروهای خارجی می‌توانند حاکم سرنوشت خود باشند

Published

 on

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۴۰۰)

وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفته است که افغان‌ها پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان می‌تواند آینده شان را مدیریت کنند.

وزیر خارجه چین روز پنج شنبه در یک نشست مجازی با همتاهای افغان و پاکستانی اش گفت که خروج نیروهای خارجی فرصتی برای افغان ها است تا “سرنوشت شان را به معنی واقعی مدیریت کنند.”

بر اساس اعلامیه چین، آقای وانگ گفته است: “سه طرف توافق کردند که همکاری در (طرح کمربند و جاده) را گسترش دهند، از گسترش آن در افغانستان حمایت کنند و سطح ارتباط بین سه کشور را افزایش دهند.”

این سه طرف همچنین توافق کردند که یک طرزکار گفتگوی قوی بین وزرای خارجه هر سه کشور ایجاد کنند.

رسانه های چینی گزارش کرده اند که پکن ترس دارد که خروج نیروهای خارجی منجر به تجدید حیات تروریسم در افغانستان نشود که این امر خطرات امنیتی را برای منطقه عمدتا مسلمان آن کشور در سین کیانگ در مرز افغانستان ایجاد می کند و کمربند و پروژه های جاده ای خود را در منطقه تهدید می کند.

چین تلاش کرده است تا همکاری با کشورهای آسیای میانه را در زمینه امنیت تقویت کند تا هرگونه آشفتگی احتمالی از افغانستان را کنترل کند. ماه گذشته ، پکن در دیدار با وزرای خارجه قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، ترکمنستان و ازبکستان گفت که آنها باید به طور مشترک تروریست ها را سرکوب کنند و از جرایم فراملی جلوگیری کنند.

چین تلاش کرده است تا همکاری با کشورهای آسیای میانه را در زمینه امنیت تقویت کند تا هرگونه آشفتگی احتمالی از افغانستان را کنترل کند.

پکن ماه گذشته در دیدار با وزرای خارجه قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان گفت که آنها باید به طور مشترک تروریست ها را سرکوب کنند و از جرایم فرا ملی جلوگیری کنند.

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!