Connect with us

رویداد های اخیر

چین خواستار نابودی کامل گروه‌‌های هراس افگن شد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۰)

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، هنگام در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول از همه شرکت کنندگان این نشست خواست تا در امر مبارزه با گروه‌های هراس افگن متحد شوند.

آقای وانگ خواستار نابودی کامل هراس افگنان شده است.

آقای وانگ همچنان افزوده است: ” نیروهای خارجی باید مسوولانه از افغانستان خارج شود تا مانع افزایش نیروهای مختلف هراس افگن نشود و از مشکلات نیز جلوگیری شود.”

او گفته است که همه شرکت کنند‌گان نشست قلب آسیا آرزوی قوی برای تامین صلح در افغانستان دارد.

وزیر خارجه چین گفته است که روند صلح افغانستان در وضعیت حیاتی قرار دارد و فرصت اندک برای راه حل سیاسی در افغانستان وجود دارد.

او در این باره گفته است: “موضوع این کنفرانس برای تقویت اجماع  برای صلح و پیشرفت معنا دار است. صلح یک اولویت فوری است و یک پیش نیاز برای پیشرفت است. پیشرفت یک پیگری ابدی و تضمین برای صلح است.”

آقای وانگ گفته است که نشست استانبول همه همسایه‌های افغانستان، کشورهای منطقه و بازیکنان بین المللی را در بر میگیرد.

او از همه اشتراک کنند‌گان خواست تا از همکاری‌ها خود در این سه بخش دریغ نکنند.

اول: حفظ گفتگوهای صلح و آشتی در افغانستان؛ موضوع افغان‌ها از راه سیاسی باید حل شود و آینده افغانستان باید بدست افغان‌ها تعیین شود.

وانگ یی افزوده است برای صلح دوامدار و همه شمول افغان‌ها باید از حوصله کار بگیرد و همکاران بین المللی باید به  اصل صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها احترام بگذارند.

دوم:  وانگ گفته است که افغانستان شاهد پیشرفت‌ها در بخش اقتصادی و اجتماعی بوده اما این کشور فاقد محرک رشد تولیدات داخلی است.

او در این باره افزوده است: ” تفاهمنامه چین و افغانستان روی پروژه «یک کمربند و یک راه» در حال انجام است و چین چندین میلیون ین را به افغانستان کمک کرده است.”

او گفته است که چین در جریان شیوع ویروس کرونا افغانستان را کمک کرده و در آینده نزدیک نیز واکسین مجانی به افغانستان کمک خواهد کرد.

سوم: وانگ یی گفته است که تروریزم یک چالش جدی در برابر کشورهای منطقه و انسانیت است.

او در این باره گفته است: ” برخورد دوگانه در امر مبارزه با هراس افگنی بد توصیف خواهد شد. زیرا در پایان روز نتیجه معکوس خواهد داد. همه طرف‌ها باید متحد شوند و با گروه‌های هراس افگن مانند القاعده، داعش و گروه ترکستان شرقی تا نابودی کامل آن مبارزه کنند.”

وزیر خارجه چین همچنان اطمینان داده است که برای حمایت، میانجیگری و تسهیل روند صلح افغانستان آماده است.

رویداد های اخیر

نشرات رادیو صدای بانوان در ولایت بدخشان متوقف شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۴۰۲)

رادیو صدای بانوان، یک رادیویی زنان در ولایت بدخشان به دلیل پخش موسیقی در ماه مبارک رمضان متوقف شده است.

به گفته مسئولان رادیو «رادیو صدای بانوان»، نشرات پخش این رادیو در ولایت بدخشان در شمال شرق این کشور به ظن نقض پالیسی‌ نشراتی از سوی امارت اسلامی متوقف گردیده است.

معزالدین احمدی، مدیر اطلاعات و فرهنگ در ولایت بدخشان، اعلام کرده است که نشرات این رادیو تحت مدیریت زنان، به دلیل پخش موسیقی در ماه رمضان، ممنوع شد.

احمدی گفت:«اگر این رادیو پالیسی امارت اسلامی افغانستان را بپذیرد و ضمانت دهد که دیگر چنین کاری را تکرار نکند، اجازه فعالیت مجدد را می‌دهیم.»

به گزارش گاردین، ناجیه سروش، مسئول این رادیو، هرگونه تخلف را رد کرده و گفت که نیازی به بستن نیست و آن را توطئه خواند.

وی در این باره گفت:«به ما گفتند که شما موسیقی پخش کرده‌اید. ما هیچ نوع موسیقی پخش نکرده‌ایم.»

Continue Reading

رویداد های اخیر

مجاهد: داعش دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که نیروهای امنیتی توانسته‌اند داعش را از بین ببرند و این گروه آنگونه که سال قبل بود، دیگر تهدید بزرگی برای افغانستان نیست.

به نقل از القدس العربی، ذبیح‌الله مجاهد در مصاحبه با صدای امریکا، پشتو، گفته است که نیروهای امنیتی از ماه آگوست ۲۰۲۱ تاکنون حدود ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تن از عناصر داعش را بازداشت کرده‌اند و بیش از ۱۱۰۰ تن نیروی این گروه را کشته‌اند.

آقای مجاهد با اشاره به این‌که مخفیگاه‌های داعش در مناطق مختلف کشور از بین رفته، افزود دولت‌های قبلی در افغانستان اساساً از نیروهای داعش حمایت می‌کردند. با تغییر نظام، برخی از آن‌ها از زندان‌ها فرار کردند.

پیش از این، مایکل اریک کوریلا، رییس فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) گفته است که داعش در حال حاضر از آنچه که در گذشته در افغانستان بود، قوی‌تر شده است.

این جنرال امریکایی تصریح کرد که دست‌کم حدود ۶۵۰۰ نیروی داعش در افغانستان هستند که از جمله آن‌ها، چهار هزار تن در نزدیکی مرزها با تاجیکستان حضور دارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد اظهارات این جنرال امریکایی را رد کرد و گفت که عناصر داعش سرکوب شده و تعدادشان عملاً کم شده است.

داعش اخیراً مسوولیت حمله در نزدیکی وزارت امور خارجه را برعهده گرفت که طی آن شش تن کشته شده و ۱۲ تن زخمی شدند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یک تاجر از چنگ آدم‌ربایان در مزارشریف آزاد شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱۲, ۱۴۰۲)

وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای قطعات خاص این وزارت و قول اردوی ۲۰۹ الفتح، یک تاجر ملی را در شهر مزارشریف از چنگ آدم‌ربایان نجات داده‌اند.

وزارت داخله در توییتر نگاشته است که این تجار یک ماه پیش در ناحیه اول شهر مزارشریف از سوی اختطاف‌چیان اختطاف و در بدل رهایی وی مبلغ ۳۰۰ هزار دالر امریکایی درخواست شده بود.

مسوولان در این وزارت نیز گفته‌اند که در این عملیات دو تن از آدم‌ربایان بازداشت شده‌اند.

اسم این تاجر ملی «حاجی سردار» گزارش شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!