Connect with us

رویداد های اخیر

چین خواستار نابودی کامل گروه‌‌های هراس افگن شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۰)

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، هنگام در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول از همه شرکت کنندگان این نشست خواست تا در امر مبارزه با گروه‌های هراس افگن متحد شوند.

آقای وانگ خواستار نابودی کامل هراس افگنان شده است.

آقای وانگ همچنان افزوده است: ” نیروهای خارجی باید مسوولانه از افغانستان خارج شود تا مانع افزایش نیروهای مختلف هراس افگن نشود و از مشکلات نیز جلوگیری شود.”

او گفته است که همه شرکت کنند‌گان نشست قلب آسیا آرزوی قوی برای تامین صلح در افغانستان دارد.

وزیر خارجه چین گفته است که روند صلح افغانستان در وضعیت حیاتی قرار دارد و فرصت اندک برای راه حل سیاسی در افغانستان وجود دارد.

او در این باره گفته است: “موضوع این کنفرانس برای تقویت اجماع  برای صلح و پیشرفت معنا دار است. صلح یک اولویت فوری است و یک پیش نیاز برای پیشرفت است. پیشرفت یک پیگری ابدی و تضمین برای صلح است.”

آقای وانگ گفته است که نشست استانبول همه همسایه‌های افغانستان، کشورهای منطقه و بازیکنان بین المللی را در بر میگیرد.

او از همه اشتراک کنند‌گان خواست تا از همکاری‌ها خود در این سه بخش دریغ نکنند.

اول: حفظ گفتگوهای صلح و آشتی در افغانستان؛ موضوع افغان‌ها از راه سیاسی باید حل شود و آینده افغانستان باید بدست افغان‌ها تعیین شود.

وانگ یی افزوده است برای صلح دوامدار و همه شمول افغان‌ها باید از حوصله کار بگیرد و همکاران بین المللی باید به  اصل صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها احترام بگذارند.

دوم:  وانگ گفته است که افغانستان شاهد پیشرفت‌ها در بخش اقتصادی و اجتماعی بوده اما این کشور فاقد محرک رشد تولیدات داخلی است.

او در این باره افزوده است: ” تفاهمنامه چین و افغانستان روی پروژه «یک کمربند و یک راه» در حال انجام است و چین چندین میلیون ین را به افغانستان کمک کرده است.”

او گفته است که چین در جریان شیوع ویروس کرونا افغانستان را کمک کرده و در آینده نزدیک نیز واکسین مجانی به افغانستان کمک خواهد کرد.

سوم: وانگ یی گفته است که تروریزم یک چالش جدی در برابر کشورهای منطقه و انسانیت است.

او در این باره گفته است: ” برخورد دوگانه در امر مبارزه با هراس افگنی بد توصیف خواهد شد. زیرا در پایان روز نتیجه معکوس خواهد داد. همه طرف‌ها باید متحد شوند و با گروه‌های هراس افگن مانند القاعده، داعش و گروه ترکستان شرقی تا نابودی کامل آن مبارزه کنند.”

وزیر خارجه چین همچنان اطمینان داده است که برای حمایت، میانجیگری و تسهیل روند صلح افغانستان آماده است.

رویداد های اخیر

متقی برای شرکت در نشست «ترانس همالیا» عازم چین شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در رأس یک هیئت به منظور شرکت در سومین نشست «ترانس همالیا برای همکاری‌های بین‌المللی» عازم چین شد.

حافظ ضیاء احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه در صفحه ایکس اش گفته است که آقای متقی به دعوت رسمی چین عازم این کشور شد.

عبداللطیف نظری، معین وزارت اقتصاد و تعداد دیگر مسئولین امارت اسلامی در این سفر آقای متقی را همراهی می‌کنند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه گفت که در این نشست کشورهای ماحول کوه های همالیا درمورد همکاری‌های اقتصادی، اتصال منطقه‌ای و تغییرات ایکولوژیکی بحث می‌کنند.

وی افزود که هیئت امارت اسلامی همچنان در حاشیه این اجلاس با وزیر خارجه چین و نمایندگان سایر کشورها نشست دوجانبه خواهد داشت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پاکستان قوانین ورود افغان‌ها به این کشور را تشدید کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۲)

اسلام آباد تصمیم گرفته است که سر از ماه آینده میلادی، تمامی شهروندان افغانستان، مانند اتباع سایر کشورها، ملزم به ورود به پاکستان با پاسپورت و ویزه معتبر خواهند بود.

بربنیاد سیاست قبلی، افراد قبایل تقسیم شده میان دو طرف خط دیورند می‌توانستند با مجوز ویژه سفر وارد پاکستان شوند.

به گزارش صدای امریکا، بر اساس یک دستورالعمل رسمی که به مقامات مهاجرت در تمام گذرگاه های مرزی افغانستان ارسال شده است «پاسپورت به عنوان تنها سند مسافرتی از اول نومبر ۲۰۲۳ اجرا می‌شود.»

در این سند آمده است: «هیچ سند دیگری برای سفر از افغانستان به پاکستان پذیرفته نمی شود.»

دولت پاکستان هنوز در مورد سیاست جدید اعلام رسمی نکرده است.

یک مقام پاکستانی به صدای امریکا گفته که امیدوار است مقامات امارت اسلامی در تطبیق سیاست جدید برای کمک به جلوگیری از عبور غیرقانونی شورشیان و قاچاقچیان همکاری کنند.

امارت اسلامی تاکنون در این مورد اظهار نظر نکرده است.

این در حالی است که پاکستان اقدامات اش را علیه افغان‌هایی که به طور غیرقانونی در این کشور زندگی می‌کنند، تشدید کرده است.

پنجشنبه گذشته، جلیل عباس جیلانی، سرپرست وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که دولت، مهاجرین غیرقانونی از افغانستان و سایر کشورها را اخراج خواهد کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سفر گردشگران خارجی به هلمند برای بازدید از اماکن تاریخی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۱, ۱۴۰۲)

با تامین امنیت در افغانستان، گردشگران خارجی برای دیدن مکان‌های تاریخی این کشور که ده‌ها سال از دسترس مسافران دور بود، شروع به بازدید از آن کرده اند.

گروهی از گردشگرانی که به لشکرگاه در ولایت هلمند سفر کردند، از دیدن قلعه بست با قدامت سه هزار سال که به خاطر طاق قرن یازدهم خود شهرت دارد، شگفت زده شدند. طاق قسمتی از بقایای یک مسجد است.

این گروه ۱۱ نفره از آلمان، امریکا، نیوزیلند و افریقای جنوبی شامل پنج زن بود که همگی از فرصت بازدید از قلعه و سایر مکان‌های تاریخی در کشور استقبال کردند.

گردشگران گفتند که با توجه به برقراری صلح، زمان مناسبی برای بازدید از افغانستان است.

یک گردشگر از افریقای جنوبی گفت: «افغانستان از نظر مواد معدنی، کشور غنی است، آنها باید برای مردم و کشور خود تلاش کنند تا خود را از وابستگی به کشورهای دیگر نجات دهند.»

یک گردشگر امریکایی گفت: «خوشحالم که به همراه دوستانم از قلعه بست و برخی مناطق تاریخی دیگر این ولایت تاریخی دیدن کردم.»

در همین حال، سلطان محمد حنیف، مسئول فرهنگ و گردشگری ریاست اطلاعات و فرهنگ هلمند گفت که از زمان رویکار آمدن امارت اسلامی، گردشگران زیادی از کشورهای مختلف به این ولایت سفر کرده اند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!