Connect with us

رویداد های اخیر

چین خواستار نابودی کامل گروه‌‌های هراس افگن شد

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۱۰, ۱۴۰۰)

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، هنگام در نهمین نشست وزیران خارجه قلب آسیا-پروسه استانبول از همه شرکت کنندگان این نشست خواست تا در امر مبارزه با گروه‌های هراس افگن متحد شوند.

آقای وانگ خواستار نابودی کامل هراس افگنان شده است.

آقای وانگ همچنان افزوده است: ” نیروهای خارجی باید مسوولانه از افغانستان خارج شود تا مانع افزایش نیروهای مختلف هراس افگن نشود و از مشکلات نیز جلوگیری شود.”

او گفته است که همه شرکت کنند‌گان نشست قلب آسیا آرزوی قوی برای تامین صلح در افغانستان دارد.

وزیر خارجه چین گفته است که روند صلح افغانستان در وضعیت حیاتی قرار دارد و فرصت اندک برای راه حل سیاسی در افغانستان وجود دارد.

او در این باره گفته است: “موضوع این کنفرانس برای تقویت اجماع  برای صلح و پیشرفت معنا دار است. صلح یک اولویت فوری است و یک پیش نیاز برای پیشرفت است. پیشرفت یک پیگری ابدی و تضمین برای صلح است.”

آقای وانگ گفته است که نشست استانبول همه همسایه‌های افغانستان، کشورهای منطقه و بازیکنان بین المللی را در بر میگیرد.

او از همه اشتراک کنند‌گان خواست تا از همکاری‌ها خود در این سه بخش دریغ نکنند.

اول: حفظ گفتگوهای صلح و آشتی در افغانستان؛ موضوع افغان‌ها از راه سیاسی باید حل شود و آینده افغانستان باید بدست افغان‌ها تعیین شود.

وانگ یی افزوده است برای صلح دوامدار و همه شمول افغان‌ها باید از حوصله کار بگیرد و همکاران بین المللی باید به  اصل صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها احترام بگذارند.

دوم:  وانگ گفته است که افغانستان شاهد پیشرفت‌ها در بخش اقتصادی و اجتماعی بوده اما این کشور فاقد محرک رشد تولیدات داخلی است.

او در این باره افزوده است: ” تفاهمنامه چین و افغانستان روی پروژه «یک کمربند و یک راه» در حال انجام است و چین چندین میلیون ین را به افغانستان کمک کرده است.”

او گفته است که چین در جریان شیوع ویروس کرونا افغانستان را کمک کرده و در آینده نزدیک نیز واکسین مجانی به افغانستان کمک خواهد کرد.

سوم: وانگ یی گفته است که تروریزم یک چالش جدی در برابر کشورهای منطقه و انسانیت است.

او در این باره گفته است: ” برخورد دوگانه در امر مبارزه با هراس افگنی بد توصیف خواهد شد. زیرا در پایان روز نتیجه معکوس خواهد داد. همه طرف‌ها باید متحد شوند و با گروه‌های هراس افگن مانند القاعده، داعش و گروه ترکستان شرقی تا نابودی کامل آن مبارزه کنند.”

وزیر خارجه چین همچنان اطمینان داده است که برای حمایت، میانجیگری و تسهیل روند صلح افغانستان آماده است.

رویداد های اخیر

سفر امیرمتقی در رأس یک هیأت به دوحه برای گفتگو با نماینده خاص امریکا

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

سرپرست وزارت خارجه در رأس یک هیأت بلند رتبه امارت اسلامی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه صبح امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) برای گفتگو با مقام‌های امریکایی به دوحه، پایتخت قطر سفر کرده است.

رهبری این هیأت را امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه بر عهده دارد واین هیأت با نماینده خاص امریکا تام وست در امور افغانستان روی مسایل سیاسی، اقتصادی، بانکی و به‌خصوص روی مسله‌ای آزاد سازی دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان، گفتگو خواهند کرد.

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده است که مقام‌های ادارۀ جو بایدن، با رهبری امارت اسلامی روی چارچوبی کارمی‌کند که افغانستان به ذخایر پولی بانک مرکزی خویش دسترسی پیدا کند.

محمد صابر مهمند، سخنگوی بانک مرکزی درمورد این سفر گفت: «ما از تمام اقداماتی که برای آزادسازی دارایی های مسدود شده افغانستان برداشته شده است، استقبال می کنیم. ما در گذشته در این مورد با ایالات متحده گفتگو کرده‌ایم».

این روزنامه به قول از منابع درایالات متحده گزارش داده است که هدف از این کار، رسیدگی به گرسنگی شدید و بحران بشری در افغانستان است.

درهمین حال، شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع ومعادن گفته است: «ما از ابتکار ایالات متحده امریکا و امارت اسلامی افغانستان استقبال می کنیم و برای اقتصاد افغانستان بسیار مفید خواهد بود و باعث ایجاد حرکت اقتصادی در کشورما خواهد شد».

آگاهان اقتصادی می‌گویند در صورتی که دارایی‌های منجمده شده افغانستان آزاد شوند چرخ اقتصادی افغانستان به حرکت میاید.

این درحالیست که وزارت خارجه امریکا اعلام کرده که برای زلزله‌زدگان اخیر افغانستان ۵۵ میلیون دالر کمک می‌کند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بازگشت سه تن از شخصیت‌ها به کشور  

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

در پی تلاش‌های کمیسیون ارتباط با شخصیت‌ها، امروز (چهارشنبه، ۸ سرطان) حسیب الله کلیم‌زی، عضو پیشین مجلس سنا، جنرال حبیب الله احمدزی، مشاور پیشین ریاست جمهوری و هم‌چنان داکترعبدالله وردک، یکی از متخصصان بخش طبی کشور به کابل بازگشتند.

با این حال، مقام‌های امارت اسلامی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشت بسیاری از شخصیت‌ها و چهره‌های سیاسی جریان دارد.

درهمین حال، شخصیت‌های که دوباره به کشور برگشته‌اند، خوشنود هستند.

آقای کلیم‌زی، عضو پیشین سنا می‌گوید که پس از تماس کمیسیون به کابل برگشته و بزرگترین آرزویش هم باز شدن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم است که در این راستا تلاش خواهد کرد.

وی گفت: «باید همه حقوق یکسان داشته باشد، زنان و دختران به مکتب بروند و من هم به ادامه فعالیت‌هایم فعالیت سیاسی هم میداشته باشم، اینجا سرزمینم است».

به همین ترتیب، جنرال حبیب الله احمدزی مشاور امنیتی پیشین ارگ ریاست جمهوری و یکی دیگری از چهره های سیاسی – نظامی درمورد برگشت‌اش گفته است: «اگر حکومت قبلی به گفته‌های ما گوش می‌کرد هیچ مشکل به وجود نمی‌آمد و حالا که ما آمدیم به نیت همکاری با امارت اسلامی دوباره به وطن برگشتیم».

درهمین حال، امارت اسلامی می‌گوید که تلاش ها برای بازگشت تمامی چهره های جریان دارد.

این درحالیست که تاکنون ده ها تن از شخصیت‍‌های سیاسی افغان پس از ایجاد کمیسیون تماس با شخصیت‎ها به کشور برگشته‌اند و مورد استقبال گرم امارت اسلامی قرار گرفته‌اند، اما به باور برخی‌ها هنوز فضای کامل اعتماد به میان نیامده که تمامی چهره‌های سیاسی به کشور برگردند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پوتین می‌گوید روسیه روی روابط خود با امارت اسلامی کار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۴۰۱)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز گذشته (سه شنبه، ۷ سرطان) در جریان سفر اش به تاجیکستان گفته است که مسکو در تلاش است تا با امارت اسلامی روابط برقرار کند.

آقای پوتین هم‌چنان گفته است که روسیه می‌خواهد همه گروه‌های قومی در افغانستان در اداره کشورشان مشارکت داشته باشند.

وی گفت: “ما هر کاری را انجام می‌دهیم تا وضعیت در آن کشور عادی شود. ما تلاش می‌کنیم با نیروهای سیاسی که اوضاع را کنترل می‌کنند، روابط برقرار کنیم.”

پوتین گفت: “ما با این پیش فرض کار می‌کنیم که همه اقوام در افغانستان، همان‌طور که قبلاً گفته شد، باید در اداره کشور به‌درستی مشارکت داشته باشند.”

رییس جمهور روسیه این اظهارات را در دیدار با امام علی رحمان، همتای تاجیکستانی اش بیان کرده است. این نخستین سفر پوتین به خارج پس از آغاز جنگ اوکراین است.

تاجیکستان مرز مشترک با افغانستان دارد و روسیه همواره از احتمال ورود شورشیان به تاجیکستان ابراز نگرانی کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!