Connect with us

جهان

کابلوف: امریکا خواستار همکاری با روسیه در مورد افغانستان است

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان پس از دیدار با الایس ویلز همتای امریکایی اش در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفته است: واشنگتن خواستار همکاری با مسکو در مورد افغانستان است، اما سیاست تحریم وضع کردن امریکا زمینه های همکاری را باریک ساخته است.

بگفته کابلوف، افغانستان یکی از محدود جغرافیایست که امکان همکاری میان مسکو و واشنگتن وجود دارد.

آقای کابلوف گفته است: “واشنگتن تمایل به همکاری با ما در مورد افغانستان دارد. با درک اینکه ساحه همکاری بسیار باریک است.”

با این حال ریاست اجراییه می گوید: مسکو و واشنگتن تا اکنون در بخش های متفاوت در افغانستان کار کرده اند و افغانستان میزبان خوب برای این دو کشور است.

جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه در مورد به آریانانیوز گفت: “افغانستان به حیث یک مرکز همکاری میان این دو کشور مبدل شود. سیاست های خود شان مربوط خود شان می شود برای ما همکاری هر دو کشور مهم است و به این مسله می پردازیم.”

در سوی دیگر آگاهان روابط بین الملل می گوید: امریکا با جلب همکاری روسیه میخواهد در برابر مبارزه با هراس افگنی اقدام کند و برای یک دیگر چراغ سبز نشان داده اند.

برنا صالحی، آگاه روابط بین الملل به آریانانیوز گفت: “امریکا در سدد جلب همکاری روسیه در بحث مبارزه با تروریزیم در جهان به خصوص در افغانستان است. روس ها هم با درک رویداد ها می خواهد از این فرصت امریکا در افغانستان و جاهای دیگر امتیاز بگیرند.”

مصطفی آریا، آگاه روابط بین الملل علاوه کرد: “اگر افغانستان محل تنش زا میان امریکا و روسیه شود ما شاهد هرج و مرج و مشکلات خواهیم شد و سبب بحرانی تر شدن اوضاع افغانستان می شود. امیدوار استیم در این مورد دستگاه دیپلوماسی افغانستان بیشتر فعال شوند.”

با این حال کابلوف می گوید: امریکا بالای روسیه تحریم های وضع کرده است و اگر آنها خواستار همکاری با مسکو اند باید این تحریم ها را لغو کنند.

کابلوف اضافه نموده است: “ویلز می داند که تحریم ها بالای روسیه وضع شده، آنها (امریکائی ها) بودند که این تحریم ها را وضع کردند و باید آنرا بردارند اگر می خواهند با ما همکاری کنند.”

گزارشگر: الاهه عمری

Advertisement

جهان

ادوارد اسنودن، افشاگر امریکایی، پاسپورت روسی دریافت کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۱)

ادوارد اسنودن کارمند سابق سازمان استخباراتی و امنیت ملی امریکا که امسال تابعیت روسی را از طرف رئیس‌ جمهور روسیه دریافت کرده بود، پاسپورت روسی خود را هم دریافت کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز آناتولی کوچرنا، وکیل مدافع اسنودن در گفتگو با شبکه اینترفکس گفت که این افشاگر امریکایی برای اینکه یک شهروند تمام و کمال روسی شود، همچنین طبق قانون سوگند یاد کرد.

کوچرنا خاطرنشان کرد، از آنجایی که اسنودن اکنون دارای پاسپورت روسی است، نمی‌توان او را به صورت قانونی به هیچ کشور خارجی که به دنبال طرح اتهام علیه او هستند، تحویل داد. اسنودن در ایالات متحده متهم به جاسوسی و سرقت اموال دولتی است.

هنگامی که در اواخر سپتامبر به اسنودن شهروندی اعطا شد، این نگرانی ایجاد شد که این افشاگر به ارتش روسیه فراخوانده شده و برای جنگ در اوکراین فرستاده شود. با این حال وکیل او توضیح داد که گرچه اسنودن اکنون از نظر فنی شهروند روسیه و در سن انجام خدمت نظامی است، اما او واجد شرایط نیست چون هرگز در ارتش روسیه خدمت نکرده است.

اسنودن در سال ۲۰۱۳ شماری زیادی از اسناد محرم را فاش کرد که مربوط به عملیات‌های جاسوسی سازمان امنیت ملی امریکاعلیه شهروندان امریکایی و جمع‌آوری اطلاعات ارتباطات برقی و سوابق تیلیفون آنهاست. اقدام او، بحث گسترده‌ای را درباره اقدامات جاسوسی دولت واشنگتن به راه انداخت و به دنبال آن، محکمه استیناف امریکا این برنامه سازمان امنیت ملی امریکا را غیرقانونی اعلام کرد.

پس از اینکه افشاگری اسنودن در شماری از رسانه‌ها منتشر شد، واشنگتن به سرعت تابعت اسنودن را لغو کرد و عملا او به فردی بدون کشور تبدیل شد. او قصد داشت از هانگ‌کانگ به امریکای لاتین برود اما به مدت یک ماه در میدان هوایی مسکو سرگردان شد و در نهایت پناهندگی روسیه را گرفت. او در سال ۲۰۱۷ در مسکو ازدواج کرد و یک فرزند دارد که به صورت قانونی تابعیت روسیه را دریافت کرده است.

Continue Reading

جهان

تبادله اسیران بین روسیه و اوکراین

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز روسیه و اوکراین ۱۰۰ اسیر جنگی، هر طرف ۵۰ نظامی اسیر را پس از مذاکرات تبادله کردند.

وزارت دفاع روسیه در اعلامیه‌ی اعلام کرد: «تبادله اسیران بین روسیه و اوکراین صورت گرفت. ۵۰ سرباز روسی در نتیجه مذاکرات با طرف اوکراینی آزاد شدند.»

در این اعلامیه آمده است که از سربازان مراقبت‌های صحی و روانی لازم صورت گرفته و این افراد با طیاره‌های این وزارت به مسکو منتقل خواهند شد.

از سوی دیگر آندری یرماک، مسئول دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین اعلام کرد:«۵۰ سرباز اوکراینی در نتیجه تبادله اسیران با روسیه آزاد شدند.»

وی افزود: «بیشتر این افراد در درگیری‌ها در فابریکه مصنوعات فلزی آزوفستال در مناطق ماریوپول، دونتس، لوهانسک و زاپوروژیه اسیر شدند. روند تبادل زندانیان همچنان ادامه خواهد داشت.»

Continue Reading

جهان

رئیس‌جمهور سابق چین به عمر ۹۶ سالگی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند که جیانگ زمین، رئیس‌جمهور سابق امروز (چهارشنبه ۹قوس) در سن ۹۶ سالگی بر اثر سرطان خون درگذشت.

به نقل از رویترز، شینهوا با انتشار نامه‌ای از سوی حزب کمونیست حاکم، کابینه، پارلمان و اردو خطاب به مردم، مرگ جیانگ زمین در شهر شانگهای، جایی که والی سابق و منشی حزب کمونیست بود را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: «مرگ رفیق جیانگ زمین ضایعه‌ای غیرقابل جبران برای حزب ما، ارتش ما و مردم ما از همه گروه‌های قومی است.»

در این نامه همچنان آمده است «رفیق عزیزمان جیانگ زمین» به عنوان یک رهبر برجسته با اعتبار بالا، یک مارکسیست بزرگ، سیاستمدار، استراتژیست نظامی و دیپلمات و یک مبارز کمونیست آزموده توصیف شده است.

او در ۱۷ آگست ۱۹۲۶ در شهر مرفه شرقی یانگژو در یک خانواده از طبقه متوسط به دنیا آمد. جیانگ ۱۳ سال به عنوان منشی کل حزب، قدرتمندترین پست چین، با استقبال از سرمایه‌داران در حزب حاکم و جذب سرمایه‌گذاری خارجی پس از پیوستن چین به سازمان جهانی اقتصاد، قدرت اقتصادی این کشور را شکوفا کرد. چین با پشت سر گذاشتن آلمان و سپس جاپان به دومین اقتصاد بزرگ پس از ایالات متحده تبدیل شد.

جیانگ پس از فارغ‌التحصیلی از بخش ماشین‌آلات برقی پوهنتون جیائوتنگ در شانگهای در سال ۱۹۴۷، در یک فابریکه مواد غذایی، سپس صابون‌سازی و سپس بزرگترین فابریکه موترسازی چین کار کرد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!