Connect with us

رویداد های اخیر

کابل آمادگی اش را برای میزبانی نشست نمایندگان خاص کشورهای منطقه اعلام کرد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جدی ۲۰, ۱۴۰۲)

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه و حسن کاظمی قمی، نماینده خاص ایران برای افغانستان، در مورد برگزاری نشست نمایندگان خاص کشورهای منطقه در کابل بحث و تبادل نظر کرده اند.

تحولات اقتصادی دو جانبه اخیر افغانستان و ایران، گسترش روابط دیپلوماتیک، تسهیل خدمات قونسلی برای مهاجرین افغان در ایران، امنیت سرحدات و همکاری‌ های بیشتر دوجانبه از موارد دیگری است که میان دو طرف مورد بحث قرار گرفته است.

در اعلامیه وزارت امور خارجه آمده است: «در این نشست هر دو جانب لازم دیدند که با حضور نمایندگان خاص کشورهای منطقه در امور افغانستان یک نشست مشترک برگزار شود.»

همزمان با این، سفارت ایران در کابل می‌گوید قمی در دیدار با امیر خان متقی گفته است که تهران آماده گسترش همه‌جانبه همکاری‌ها و کمک به مردم افغانستان است.

بربنیاد خبرنامه این سفارت، در این دیدار امیر خان متقی برای میزبانی نشست مشترک نمایندگان ویژه کشورهای منطقه در امور افغانستان در کابل، اعلام آمادگی کرده است.

به گفته این سفارت، آقای متقی در این دیدار از طرح تهران برای تشکیل گروه تماس منطقه‌ای درباره افغانستان استقبال کرده است.

تشکیل گروه تماس منطقه‌ای به‌منظور رسیدگی به وضعیت کنونی افغانستان، طرحی از جانب ایران است که پیش از این نیز مقام‌های این کشور درمورد آن صحبت کرده بودند. هدف از تشکیل گروه تماس، اتخاذ رویکرد مشترک کشورهای منطقه در مورد افغانستان است.

از سویی هم، معین سیاسی وزارت امور خارجه با شارژدافیر سفارت ناروی در کابل دیدار و گفتگو کرده است. این وزارت می‌گوید که پیشرفت‌های پسین در افغانستان، مدیریت روند برگشت مهاجرین از پاکستان، تأمین امنیت، ثبات و دست‌آورد های امارت اسلامی محور بحث میان شیر محمد عباس ستانکزی و پاول کلومن بوده است.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!