Connect with us

جهان

کاخ سفید: بایدن از افشای اطلاعات همکاری اطلاعاتی امریکا و اوکراین خشمگین است

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۲۰, ۱۴۰۱)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه (۱۹ثور) در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که جو بایدن، رئیس جمهور امریکا از درز اطلاعات در مورد همکاری امنیتی و اطلاعاتی بین واشنگتن و کیف عصبانی و خشمگین است.

ساکی به خبرنگاران گفت:”جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده از درز رسانه‌ها درباره اشتراک‌گذاری اطلاعات بین واشنگتن و کیف ناراضی است.”

وی گفت: “نظر بایدن این است که اغراق در نقش ایالات متحده در تامین همکاری با اوکراین نیز اغراق آمیز است و همچنین به معنای دست کم گرفتن نقش اوکراینی ها و رهبری آنها در توسعه کشورشان است.”

پیش ازاین نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که ایالات متحده در سکوت اطلاعاتی در مورد تحرکات احتمالی نیروهای روسیه در اوکراین ارسال می‌کند. این گزارش گفته بود که اوکراین از این اطلاعات برای حمله به نیروهای روسیه استفاده کرده است.

پس از این گزارش، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت ارتش روسیه از نقش ایالات متحده، بریتانیا و ناتو در جنگ اوکراین، از جمله ارسال اطلاعات به نیروهای مسلح اوکراین، آگاه است.

جهان

رئیس‌جمهور سابق چین به عمر ۹۶ سالگی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند که جیانگ زمین، رئیس‌جمهور سابق امروز (چهارشنبه ۹قوس) در سن ۹۶ سالگی بر اثر سرطان خون درگذشت.

به نقل از رویترز، شینهوا با انتشار نامه‌ای از سوی حزب کمونیست حاکم، کابینه، پارلمان و اردو خطاب به مردم، مرگ جیانگ زمین در شهر شانگهای، جایی که والی سابق و منشی حزب کمونیست بود را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: «مرگ رفیق جیانگ زمین ضایعه‌ای غیرقابل جبران برای حزب ما، ارتش ما و مردم ما از همه گروه‌های قومی است.»

در این نامه همچنان آمده است «رفیق عزیزمان جیانگ زمین» به عنوان یک رهبر برجسته با اعتبار بالا، یک مارکسیست بزرگ، سیاستمدار، استراتژیست نظامی و دیپلمات و یک مبارز کمونیست آزموده توصیف شده است.

او در ۱۷ آگست ۱۹۲۶ در شهر مرفه شرقی یانگژو در یک خانواده از طبقه متوسط به دنیا آمد. جیانگ ۱۳ سال به عنوان منشی کل حزب، قدرتمندترین پست چین، با استقبال از سرمایه‌داران در حزب حاکم و جذب سرمایه‌گذاری خارجی پس از پیوستن چین به سازمان جهانی اقتصاد، قدرت اقتصادی این کشور را شکوفا کرد. چین با پشت سر گذاشتن آلمان و سپس جاپان به دومین اقتصاد بزرگ پس از ایالات متحده تبدیل شد.

جیانگ پس از فارغ‌التحصیلی از بخش ماشین‌آلات برقی پوهنتون جیائوتنگ در شانگهای در سال ۱۹۴۷، در یک فابریکه مواد غذایی، سپس صابون‌سازی و سپس بزرگترین فابریکه موترسازی چین کار کرد.

Continue Reading

جهان

۳ کشته و ۲۸ زخمی درپی حمله انتحاری در پاکستان

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

به نقل  از خبرگزاری رویترز در حمله انتحاری به پولیس پاکستان، ۳ نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی شدند.

پولیس پاکستان اعلام کرد حادثه امروز (چهارشنبه ۹قوس) در شهر کویته در جنوب غرب این کشور رخ داد که یک گزمه پولیس هدف قرار گرفت.

طالبان پاکستانی یا تحریک طالبان پاکستانی (تی تی پی) در پیامی به رویترز مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت. انفجار پس از آن رخ داد که این گروه به آتش بس با دولت در این هفته پایان داد.

عبدالحق یک مقام پولیس به رویترز گفت: «انفجار که هدف آن گزمه پولیس بود، بیش از ۳۰ نفر از جمله ۱۵ پولیس را زخمی کرد. از میان آن‌ها یک پولیس، یک زن و یک کودک کشته شدند.»

گزمه پولیس در زمان انفجار در حال تامین امنیت یک گروه واکسیناسیون بود.

کویته مرکز ولایت بلوچستان پاکستان در مرز افغانستان و ایران است که هم طالبان پاکستانی و هم گروه‌های جدایی طلب در آنجا فعالیت می‌کنند.

تحریک طالبان پاکستانی در سال ۲۰۱۴ به دنبال یک حمله نظامی گسترده در منطقه شمال غربی این کشور به ویژه وزیرستان شمالی، به سمت افغانستان فرار کردند. از آن زمان، به گفته اردوی پاکستان، این گروه از سمت مرز افغانستان فعالیت می‌کند، ادعای که همیشه از سوی کابل رد شده است.

Continue Reading

جهان

پنتاگون: چین تا سال ۲۰۳۵، ۱۵۰۰ کلاهک اتمی خواهد داشت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) در گزارشی اعلام کرد که اگر چین روند فعلی ساخت سلاح اتمی را ادامه دهد تا سال ۲۰۳۵ زرداخانه‌ای مشتمل بر ۱۵۰۰ کلاهک اتمی خواهد داشت.

به نقل از رویترز، یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا در جلسه انتشار گزارش سالانه پنتاگون گفت: «سرعت چین در این زمینه افزایش یافته است. این موضوع نگرانی‌هایی در خصوص اینکه آیا آنها از راهبرد خود مبنی بر بازدارندگی موثر عدول کرده‌اند، ایجاد کرده است.»

این گزارش که عمدتا فعالیت‌های چین در سال ۲۰۲۱ را پوشش می‌دهد، حاکی است که این کشور در حال حاضر بیش از ۴۰۰ کلاهک اتمی دارد.

پنتاگون گزارش داده است که چین تا سال ۲۰۳۰ به یک هزار کلاهک اتمی دست خواهد یافت.

چین می‌گوید که زرداخانه هسته‌ای این کشور در مقابل زرادخانه‌های امریکا و روسیه بسیار کوچک و آماده گفتگو در این زمینه است؛ البته به شرط آنکه واکنش تعداد کلاهک‌های اتمی خود را به تعداد کلاهک‌های چین کاهش دهد.

موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم گزارش داده است که امریکا حدود ۳ هزار و ۷۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در ماه اکتوبر در کنگره حزب کمونیست اعلام کرد که این کشور بازدارندگی راهبردی خود را تقویت می‌کند. بازدارندگی راهبردی اصطلاحی است که اغلب به سلاح‌های اتمی اشاره دارد.

پنتاگون در بخش دیگری از گزارش سالانه خود درباره جزیره تایوان نیز ابراز نگرانی کرده است. یک مقام امریکایی در این باره گفت که البته واشنگتن شواهدی بر حمله قریب‌الوقوع چین به تایوان نیافته است.

این درحالی است که چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!