Connect with us

خبرهای تازه

کاخ سفید حملات بالای عزاداران در کابل و مزارشریف را به شدت محکوم کرد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۱)

vlcsnap-2016-10-13-10h49m49s240کاخ سفید و سازمان ملل متحد، حملات بالای عزاداران عاشورا در کابل و مزار شریف را به شدت محکوم کرده اند.

حمله بر عزاداران عاشورا در زیارت سخی در کابل و هم چنان در ولسوالی بلخ مزار شریف با واکنش های ملی و بین المللی مواجه شده است.

ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا این حملات را که جان دست کم ۳۲ تن را گرفت و بیش از ۸۰ تن دیگر را زخمی ساخت، بزدلانه خوانده است.

وی از نیروهای امنیتی افغان بخاطر پاسخ به این حملات ستایش کرده و حمایت واشنگتن را از آوردن عاملان آن به میزعدالت اعلام کرده است.

آقای پرایس می گوید: “این حملات بزدلانه به وضاحت برای شعله ور کردن تنش های فرقه ای در افغانستان طراحی شده بود؛ ما از تلاش ها برای کشاندن عاملان آن به عدالت، کاملاً حمایت می کنیم.”

از سوی هم نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان این حملات را محکوم کرده و نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است، که حملات بالای عزاداران واقعاً نفرت انگیز است.

این مقام سازمان ملل متحد می گوید، آنهایی که در عقب این خشونت فرقه ای قرار دارند، موفق به واژگون کردن تحمل مذهبی و قومی افغانستان نخواهند شد.

تادامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید: “این حملات بالای عبادت کنندگان، واقعاً نفرت انگیز است، افراط گرایان در عقب این نمونه ای از خشونت های فرقه موفق به واژگون کردن سنت های مذهبی و تحمل پذیری قومی نخواهند شد.”

وزارت دفاع از مبارزه جدی در برابر آنان که نفاق افگنی کرده و مراسم مذهبی مردم را اخلال می کنند، خبر می دهد.

محمد رادمنش، معاون وزارت دفاع ملی می گوید: “ما از افغانستان، از تمامیت ارضی، ازرش های انسانی و اسلامی دولت جمهوری افغانستان و منافع ملی دفاع می کنیم، هر کسی که در مقابله به همین ها قرار گیرد دشمن مردم افغانستان است و ما علیه آنان تا جان داریم مبارزه خواهیم کرد.”

در همین حال آگاهان می گویند، دشمنان افغانستان با انجام چنین حمله ها نمی توانند مردم را از برگزاری مراسم مذهبی شان باز دارند.

علی سعید، آگاه سیاسی می گوید: “دشمنان مردم افغانستان با همچنین اختلافات و حملات هراس افگنانه هیچ وقت نمی توانند در بدنۀ مردم افغانستان رخنه ایجاد کنند، مردم ما هم چنان با همان وحدت و همگرایی شان برنامه های مذهبی، دینی و ملی شان را تجلیل می کنند.”

شمار دیگری، حمله به مراسم مذهبی را خونین و بحران آفرین می دانند و می گویند، نهاد های امنیتی باید برای تامین امنیت این گونه مراسم تلاش بیشتر کنند.

احمد سعیدی، آگاه سیاسی می گوید: “دشمنان مردم افغانستان بخاطر بحران افروزی به هر جناست دست میزنند؛ متاسفانه در این اواخر کوشش می کنند که تضاد های قومی، زبانی و مذهبی را دامن بزنند، حمله به منابع مذهبی در حقیقت خیلی خونین و بحران زا است.”

پیش از دهم محرم الحرام، گروه داعش هشدار داده بود که مراسم عزاداری را مورد حمله قرار می دهند.

 

Advertisement

تکنالوژی

بنیاد بیات اپلیکیشن “من و کودکم” را برای اطفال افغان منتشر کرد

Published

on

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۴۰۱)

بنیاد بیات (www.bayatfoundation.org)، بزرگترین نهاد خیریه در افغانستان و همچنان عضو گروه بیات (www.bayat-group.com) در ادامه ارتقاء سطح زندگی افغان‌ها که هدف اساسی آن می‌باشد، ابتکار تازه‌ای را زیر نام رشد در دوران طفولیت راه اندازی کرده است. هدف این برنامه افزایش سطح آگاهی درمورد اهمیت سال‌های آغازین یک کودک و همچنان توانمند سازی والدین و اولیاء است تا اینکه به کودکان شان بهترین آغاز در زندگی را فراهم کنند.

این ابتکار که اپلیکشین “من و کودکم” نام دارد والدین و اولیاء را الهام می‌بخشد تا با اطفال شان تعامل بیشتر و با کیفیت تر داشته باشند و رفتار شان را با برجسته سازی افعال مطلوب و مجاز مانند بازی “می‌بینمت” که از نگاه علم ثابت شده است که تاثیر بزرگی بر رشد یک کودک می‌گذارد، اصلاح کنند.

فاطمه لیا بیات، رییس اجرایی بنیاد بیات گفت:”اطفال از همان آغاز زندگی شان نیاز به مراقبت و پرورش و تربیت شوخی ‌آمیزش دارند تا اینکه به رشد مغزی و قابلیت شان در آینده کمک شود. هدف “من وکودکم” فراهم سازی معلوماتی برای والدین و اولیاء افغان است که کودکان در سال‌های آغازین گران‌بهای شان به آن نیاز دارند. علم نشان می‌دهد که این همان لحظات کوچک ارتباط و اختلاط مخصوصا درهنگام سخت ترین شرایط است که تغییر را به میان می‌آورد.”

این اپلیکیشن بطور رایگان در هر دو زبان دری و پشتو در سیستم‌های عامل آی‌اواس (IOS) و اندروید در دسترس قرار دارد و ازآن می‌شود حتی در موبایل‌های قدیمی و با تکنالوژی پایین تر کار گرفت. بخش زیادی از معلومات اساسی همچنان در شبکه‌های اجتماعی، اس‌ ام اس، رادیو، تلویزیون و رسانه‌های چاپی و دیجیتلی در دسترس قرار می‌گیرد.

داکتر احسان‌الله بیات، یکی از بنیان گذاران بنیاد بیات گفت:”هر طفل افغان، صرفنظر از اینکه در کجا زندگی می‌کند، حق بهترین آغاز زندگی را دارد.”

او افزود:”آموزش از دیر زمانی به این سو برای بنیاد بیات یک اولویت بوده است و اپلیکیشن “من وکودکم” والدین و اولیاء را آگاه و توانمند می‌سازد که به اطفال شان کمک کنند تا به ظرفیت کامل شان برسند مخصوصا در جوامعی که سطح آگاهی از اهمیت رشد اوان طفولیت پایین است و یا اینکه دسترسی به چنین معلومات محدود است. این اپلیکیشن معلومات قابل دسترس بطور آسان را که مناسب شیوه زندگی افغان‌هاست برای آن‌ها فراهم می‌سازد.”

محتویات “من و کودکم” مبتنی بر تحلیل‌های عمیق انسان شناسی، نورم‌های جهانی تربیت و جامعه، نقش جنسیت‌ها و والدین و همچنان مبتنی بر عوامل مشخص مذهبی، فرهنگی و محیطی افغانستان است. بنیاد بیات در شراکت با بنیاد مایندروی آسترالیا و در همکاری با مرکز مغزی و ذهنی پوهنتون سیدنی کار کرده است تا اطمینان حاصل کند که پیشرفته ترین علم اعصاب و شیوه‌های تربیت فرزندان با عنعنات افغانستان یکجا شده محیطی را ایجاد کند که به هر طفل کمک کند تا به قابلیت اعظمی شناختی و احساسی‌اش برسد.

معلومات در مورد بنیاد بیات:

نهاد خیریه بنیاد بیات مستقر در ایالات متحده امریکا از سال ۲۰۰۵ به اینسو در بخش ارتقاء رفاه و آسایش مردم افغانستان کار کرده است. بنیانگذاران و رییسان این بنیاد احسان‌الله بیات و فاطمه بیات اند و این بنیاد به ۳۰۰ پروژه ارتقاء سطح زندگی جوانان، زنان، فقرا و سالمندان افغانستان کرده است. این پروژه‌ها شامل اعمار ۱۴ زایشگاه که تا حال سه میلیون مادر و نوزاد را تداوی کرده است می‌باشد.

این پروژه‌ها همچنان شامل اعمار مراکز جدید و زیرساخت‌های پایدار در مناطق نیازمند و ارتقاء برنامه‌های صحی، آموزشی، اقتصادی و فرهنگی می‌باشد. احسان‌الله بیات در کنار ابتکار خیریه‌اش شرکت افغان بیسیم را در سال ۲۰۰۲ بنیان گذاشت، شرکتی که برای نخستین بار در افغانستان خدمات مخابراتی بیسیم جی اس ام (GSM) و انترنت را فراهم کرد. او بعد از مدتی شبکه رادیو و تلویزیون آریانا که شامل رادیو آریانا (۹۳.۵ اف ام) می‌باشد را تاسیس کرد.

برای اطلاعات بیشتر با ایمیل آدرس ذیل به تماس شوید:

info@bayatfoundation.org

Continue Reading

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

Published

on

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

Continue Reading

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!