Connect with us

رویداد های اخیر

کار نوسازی شفاخانه جمهوریت در کابل با هزینه میلیاردها افغانی آغاز شد

منتشر شده

در

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۴۰۲)

مسئولان در وزارت صحت می‌گویند آنان می‌خواهند شفاخانه جمهوریت در کابل را مطابق معیار های جهانی بازسازی و نوسازی نمایند که دیگر هیچ شهروند کشور مجبور نگردد تا برای تداوی به بیرون از کشور سفر نماید.

سرپرست وزارت صحت عامه روز یکشنبه گفت که برای بازسازی و انکشاف این شفاخانه چهار میلیارد افغانی در نظر گرفته شده است و آنان متعهد به عرضه خدمات صحی معیاری در سراسر کشور اند .

قلندر عباد گفت: «برای نوسازی این شفاخانه حدود چهار میلیارد افغانی اختصاص یافته است. تقریباً ۳۱۷ میلیون افغانی را در کار تعمیراتی مصرف می‌کنیم. تقریباً دو میلیارد و ۶۷۰ میلیون افغانی را تجهیزات طبی می‌خریم. ۹۲۱ میلیون افغانی را صرف معاشات می‌کنیم.»

مسئولان در شفاخانه جمهوریت گفتند که تا تکمیل کار نوسازی این شفاخانه، خدمات آنان به صورت موقت در شفاخانه علی جناح ارایه خواهد شد.

امیرالله، رئیس شفاخانه جمهوریت گفت: «نیاز بزرگ اینست که خدمات چگونه ارائه شود. خدمات کنونی تا حد زیاد متضرر نشده است. خدمات بگونه موقت در شفاخانه علی جناح انجام می‌شود.»

در همین حال، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی گفت که امارت اسلامی توجه خاص به پروژه های انکشافی دارد و از مسئولان در وزارت صحت می‌خواهد تا به کیفیت خدمات صحی در کشور توجه خاص نمایند.

نجیب الله حقانی گفت: «معضلی که ما با آن در هر بخش به خصوص صحت مواجه هستیم، مسئله کیفیت است. این درست نیست که ما داکتر نداریم، داکتر داریم. در بخش تکنالوژی فارغین داریم. ما در هر بخش نفر داریم. متاسفانه کیفیت طوری است که درد جامعه را دوا نمی‌کند.»

حمدالله نعمانی، سرپرست وزارت شهرسازی و مسکن گفت: «چون در اینجا اشغال و فساد بود، وقتی اشغالگران به جایی می‌روند، باخود فساد را می‌برند. فساد کیفیت را ضعیف می‌کند.»

بر اساس آمار وزارت صجت عامه، سالانه ۵۰۰ میلیون دالر هزینه تداوی شهروندان کشور در بیرون از افغانستان می‌شود.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!