Connect with us

تجارت

کاهش چشمگیر کشت زعفران در سال جاری

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۸, ۱۴۰۱)

مسوولان اتاق زراعت و مالداری می‌گویند که به دلیل نبود بازار زعفران، کشت زعفران در سال جاری کاهش چشمگیری داشته است. اما وزارت زراعت و مالداری می‌گوید که اقداماتی را برای گسترش کشت زعفران انجام می دهند.

مسوولان اتاق زراعت و مالداری می‌گویند کشت زعفران در کشور کاهش چشمگیری داشته است و از وزارت زراعت و مالداری می خواهند که برای گسترش کشت زعفران گام های جدی بردارد. آنها می‌گویند که در سه سال گذشته به دلیل بیماری کرونا تحولات سیاسی، بخش زعفران کشور با مشکلات زیادی مواجه کرد.

آنان هشدار میدهد که اگر به کشت وبازاریابی زعفران کشور توجه جدی نشود کشت دهقانان دیگر زعفران کشت نخواهند کرد.

میرویس حاجي زاده، معاون اتاق زراعت و مالداری می‌گوید که:” درحالی که بازار جهانی زعفران بهتر شده است اما کشت زعفران کم شده است و امیدواریم که وزارت زراعت و مالداری برای زنده نگهداشتن این سکتور تدابیر جدی روی دست گیرد.”

از سوی هم مسوولان وزارت زراعت و مالداری می‌گویند تلاش دارند که کشت زعفران را در کشور گسترش دهند و از این پس جلوی قاچاق زعفران نیز گرفته خواهد شد.

مولوی مصباح الدین مستعین، سخنگویی وزارت زراعت مالداری می‌گوید که:” ما تلاش داریم که روند کشت زعفران را در کشور گسترش دهیم و همچنان جلو قاچاق زعفران به افغانستان را بگیریم.”

آگاهان اقتصادی می‌گویند که توسعه سکتور زراعت کشور می‌تواند به بحران اقتصادی افغانستان پایان دهد و از امارت اسلامی میخواهند تا به این بخش توجه بیشتری داشته باشد.

تجارت

افغانستان به دنبال خریداری یک میلیون بشکه نفت خام از روسیه

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۶, ۱۴۰۱)

رسانه‌های روسی گزارش کرده اند که کابل می‌خواهد یک میلیون بشکه نفت خام از روسیه خریداری کند.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزیر صنعت و تجارت روز دوشنبه (۲۴اسد) به یک رسانه روسی گفت که افغانستان می‌خواهد نفت روسیه را وارد کند.

عزیزی تصریح کرد:”ما پیشنهاد خرید حدود یک میلیون بشکه را به روسیه داده‌ایم، اگر روسیه بتواند بیشتر بفرستد، مشکلی نیست.”

وی همچنین خاطرنشان کرد که افغانستان علاقه مند به توافق بر سر تامین نفت روسیه از طریق مبادله است. وی گفت که:”مهمترین چیز برای ما پروژه نفت و گاز خواهد بود. مایلیم گزینه تجارت مبادله‌ای را نیز در نظر بگیریم، مشروط بر اینکه روسیه به نوعی از محصولات افغانستان نیاز داشته باشد.”

در ماه مه، جمال نصیر گروال، ژادافیر افغانستان در روسیه، در مورد برنامه‌هایی برای مذاکره با مسکو در مورد تامین هیدروکربن‌های روسیه صحبت کرد. وی گفت: “ما مصمم هستیم که بین افغانستان و روسیه به توافقاتی دست یابیم و قراردادهای مشخصی را امضا کنیم.” به گفته این دیپلمات، کابل خواهان توسعه همکاری‌های اقتصادی با مسکو است و در حال حاضر در مورد توسعه تجارت و مالی گفتگو می‌کند.

به گزارش رسانه‌های روسی، یک هیئت تجاری رسمی از افغانستان به رهبری نورالدین عزیزی هم اکنون در مسکو به سر می‌برد. دیمیتری ژیرنوف سفیر روسیه در کابل به این رسانه گفت که طرفین در مورد عرضه نفت خام، غلات و روغن آفتاب پرست گفتگو خواهند کرد.

سه روز می‌شود که یک هیئتی از افغانستان به رهبری سرپرست وزارت صنعت و تجارت سرگرم دیدار و گفتگو با مقام‌های روسی بر سر گسترش روابط تجارتی میان کابل و مسکو است.

وزارت صنعت و تجارت تا کنون نگفته است که هیئت افغانستان به توافقاتی با جانب روسیه دست یافته است، اما شماری ابراز امیدواری می‌کند که هیئت افغانستان بتواند روابط تجارتی میان دو کشور را گسترش بدهند.

وزارت تجارت و صنعت گفته است که با جانب روسیه روی خرید گاز، نفت و مواد خام بحث و گفتگو می‌کنند.

اگر چه روسیه تا کنون دولت جدید افغانستان را به رسیمت نشناخته است، اما روابط نزدیکی با کابل دارد.

Continue Reading

تجارت

امریکا پول‌های مسدودشده‌ افغانستان را آزاد نمی‌کند

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۴۰۱)

روزنامه وال‌استریت جورنال به نقل از مقام‌های امریکایی گزارش داده است که پس از کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل، دولت بایدن تصمیم گرفته است که پول‌های مسدودشده‌ افغانستان را آزاد نکند.

براساس گزارش این روزنامه، امریکا همچنین گفتگوها با امارت اسلامی افغانستان درباره آزادسازی منابع ارزی را متوقف کرده است.

وال‌استریت جورنال نوشته است که این تصمیم جدید دولت امریکا پیشرفت‌های اخیر برای آزادی ذخایر ارزی افغانستان را متوقف کرده و امید برای بازسازی اقتصادی در این کشور را از بین می‌برد.

این روزنامه امریکایی نوشته است که به دنبال حمله هوایی و کشته شدن رهبر القاعده، امریکا مذاکره با مقامات بانکی امارت اسلامی افغانستان را متوقف کرده و تنها اعلام کرده است که بخشی از این پول برای کمک به مردم افغانستان استفاده خواهد شد.

توماس وست، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان در این باره به وال‌استریت جورنال گفته است که پناهنده دادن طالبان (امارت اسلامی به رهبر القاعده این نگرانی را به وجود آورده که پول‌های ارسالی به افغانستان در اختیار گروه‌های تروریستی قرار گیرد.»

وی افزود: «دیگر نمی‌توان به بانک مرکزی افغانستان برای رصد تحولات مالی در این کشور اعتماد کرد و بنابراین تزریق پول به این بانک دیگر گزینه ما نخواهد بود.»

پیش از این دولت بایدن اعلام کرده بود که نیمی از ۷ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در امریکا مسدود است برای ثبات اقتصادی از طریق یک صندوق امانی در اختیار مردم این کشور قرار خواهد داد.

وال‌استریت جورنال در ادمه گزارش خود نوشته است که:” دولت بایدن قصد داشت که بخشی ذخایر ارزی را برای کمک‌ بشردوستانه به یک صندوق امانی پرداخت کند و بخشی دیگری را نیز در اختیار بانک مرکزی افغانستان قرار دهد که در حال حاضر این دو گزینه دیگر مطرح نخواهد بود.”

به نوشته این رسانه، این تصمیم امریکا در حالی اتخاذ شده که سازمان ملل گزارش داده است ۹۰ درصد مردم افغانستان با مشکل تامین مواد غذایی مواجه هستند.

این در حالی است که مقامات ارشد امارت اسلامی بارها خواستار آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی شده و آن را حق اساسی مردم افغانستان عنوان کردند.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در سالروز تسلط دوباره امارت اسلامی بر افغانستان، گفت:”حکومت سرپرست با ۱۶ کشور روابط رسمی دارد گفت: از امریکا می‌خواهیم که ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را آزاد کرده و حقوق مردم افغانستان را به رسمیت بشناسد.”

این درحالی است که چند روز قبل منابع خبری ابتدا از حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکایی به منزلی مسکونی در کابل خبر دادند.

پس از این حمله، دوشنبه شب (۱۰ اسد) ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی تأیید کرد که یک خانه‌ مسکونی اوایل صبح روز یک‌شنبه هفته‌ جاری در شهر کابل هدف حملات هواپیمای بدون سرنشین امریکایی قرار گرفته است.

مجاهد افزود که این حمله به هر هدف و بهانه‌ای که انجام شده باشد، از طرف امارت اسلامی محکوم است و آن را خلاف اصول بین‌المللی و سرپیچی از توافق‌نامه‌ دوحه می‌داند.

پس از آن،جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا با برگزاری نشست خبری در کاخ سفید به ارائه توضیحاتی درباره حمله هواپیمای بدون سرنشین این کشور پرداخت و گفت: «أیمن الظواهری، رهبر گروه تروریستی القاعده را در افغانستان کشتیم. الظواهری باعث کشته‌شدن بسیاری از امریکایی‌ها در حملات مختلف شده بود».

Continue Reading

تجارت

هیئت تجاری امارت اسلامی عازم روسیه شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۴۰۱)

هیئت بلند پایه امارت اسلامی به ریاست نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت امروز (یکشنبه، ۲۳ اسد) به مسکو سفر کرد .

تقویت و گسترش روابط اقتصادی و سیاسی میان افغانستان و روسیه هدف اصلی سفر این هیئت به مسکو گفته شده است.

آقای عزیزی گفت که در این سفر تلاش می‌کنند چندین قرار خرید مواد اولیه از جمله گندم ، روغن و مواد نفتی را با شرکت های بزرگ روسی به امضا برسانند.

او گفت که هیئت امارت اسلامی در این سفر با مقامات  وزارت  زراعت، انرژی  و  صنعت  و تجارت روسیه روی موارد مختلف گفتگو خواهند کرد.

آقای عزیزی گفت: “به امید اینکه یک دستاورد خوبی داشته باشیم و ان شاء الله به خیر ملت و به خیر افغانستان باشد.”

برخی از تاجران هم می‌گویند از اینکه افغانستان زیر تحریم های امریکا است گسترش روابط تجارتی میان کابل و مسکو می‌تواند به سود هر دو کشور باشد.

سخی احمد پیمان، معاون اتاق صنایع و معادن گفت: “سفر وزیر صنعت و تجارت کشور به مسکو در شرایط فعلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما باید برای توسعه تجارت خود با تمام کشور ها تعاملات سیاسی و اقتصادی را برقرار سازیم و از این فرصت ها استفاده بکنیم.”

این هیئت در حالی به مسکو سفر می‌کند که در چند ماه اخیر قیمت مواد نفتی در کشور به گونه سرسام آور بلند رفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!