Connect with us

رویداد های اخیر

کراکر: نشست دوحه به حکومت امارت اسلامی مشروعیت نخواهد داد

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۲۴, ۱۴۰۲)

راین کراکر، سفیر سابق ایالات متحده در افغانستان و پاکستان، گفته است که نشست آینده دوحه نمی‌تواند به حکومت امارت اسلامی مشروعیت بدهد.

کراکر در مصاحبه با تلویزیون صدای امریکا افزوده است که سازمان ملل متحد به عنوان میزبان این نشست باید روشن کند که امارت اسلامی «لیاقت به رسمیت شناخته شدن» را ندارد و نباید به‌حیث یک حکومت قانونی پذیرفته شود.

این دیپلومات پیشین امریکایی اظهار کرده است که حکومت بایدن افغانستان را فراموش کرده و به مسئله منع کار و تحصیل زنان و دختران، اهمیت نمی‌دهد.

او ادعا کرده است که امارت اسلامی از نظر فکری و پالیسی نسبت به حاکمیت پیشین خود تغییر نکرده، روابط اش را با شبکه القاعده حفظ کرده و به تهدیدی برای مردم افغانستان، منطقه و جهان تبدیل شده است.

کراکر اضافه کرده است که ایالات متحده نیاز دارد تا به تلاش های دیپلوماتیک در منطقه ادامه دهد و از خطرها و تنش‌ها جلوگیری کند.

او بیان کرده است: «به‌خصوص در وضعیت رقت باری که پاکستان قرار گرفته است، البته با توجه به اندازه بزرگی آن کشور و سلاح هسته‌ای آن، ما مسوولیت داریم که باید محتاط باشیم.»

این در حالیست که امارت اسلامی بارها تاکید کرده است که اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان بر ضد امنیت کشورهای دیگر استفاده شود.

نشست دو روزه نمایندگان خاص کشورها برای افغانستان یکشنبه هفته آینده در دوحه آغاز خواهد شد.

رویداد های اخیر

توماس وست با معاون نماینده امارات در ملل متحد دیدار کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

توماس وست، نماینده خاص ایالات متحده امریکا برای افغانستان، با محمد ابو شهاب، معاون نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد دیدار و در مورد تحولات اخیر در افغانستان گفتگو کرده است.

نمایندگی امارات متحده عربی جمعه شب در صفحه ایکس خود نوشته است که دو طرف در مورد توانمند ساختن زنان و دختران افغان و اجرای کامل قطعنامه شماره ۲۷۲۱ شورای امنیت ملل متحد صحبت کرده اند.

بر اساس این قطعنامه، انتظار می‌رود سازمان ملل متحد یک نماینده ویژه در امور افغانستان تعیین کند، موضوعی که با مخالفت امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

جنرال ارشد سابق امریکا می‌گوید که داعش شاخه خراسان در حال رشد است

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

جوزف ووتل، رئیس سابق قوماندانی مرکزی ایالات متحده، مدعی شده است که داعش شاخه خراسان در حال رشد است و امریکا منابع کافی را برای کاهش خطر این گروه در منطقه ندارد.

ووتل در مصاحبه با وب سایت خبری «بزنس انسایدر» افزوده است که پیش از خروج امریکا از افغانستان، واشنگتن از قابلیت‌های اطلاعاتی قابل توجهی در منطقه و توانایی انجام حملات علیه این گروه برخوردار بود، اما شیوه جدید مقابله با تروریزم امریکا راه را برای تقویت داعش خراسان هموار کرده و این گروه حالا بر حملات فرامرزی تمرکز می‌کند.

به باور وی، ایالات متحده هنوز توانایی جمع آوری اطلاعات معنادار در منطقه را دارد، اما این توانایی نسبت به آنچه که قبلاً بود کاهش یافته است. وی تاکید کرد که بسیار مهم است که ایالات متحده به تخصیص منابع خود برای مقابله با این تهدید ادامه دهد و آن را در اولویت قرار دهد.

ووتل گفته است که یکی از راه ها برای انجام این کار، همکاری با شرکای منطقه‌ای در ماحول افغانستان، مانند پاکستان یا کشورهای آسیای مرکزی، به‌هدف افزایش همکاری و تبادل اطلاعات است.

این در حالی است که امارت اسلامی بارها تاکید کرده که داعش سرکوب شده است و توانایی انجام حملات از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری را ندارد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رعد و برق در هلمند جان یک نفر را گرفت و سه تن دیگر را زخمی کرد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مسوولان محلی هلمند می‌گویند که از اثر رعد و برق در این ولایت یک نفر جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالباری راشد، رئیس اطلاعات و فرهنگ هلمند به آریانا نیوز می‌گوید که رعد و برق در لشکرگاه، مرکز این ولایت، و ولسوالی‌های گرشک و باباجی رخ داده است.

به گفته وی، یک تن در این حوادث جان باخته و سه تن دیگر مشمول یک زن و دو کودک زخمی شده اند.

این در حالیست که باران‌های شدید در ولسوالی سنگین هلمند باعث خسارات مالی شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!