Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: افغانستان برای بازی قدرت‌های جهان مورد استفاده قرار گرفته است

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۳۰, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان که در کلوب والدای روسیه صحبت می کرد از احتمال استفاده شدن افغانستان در یک بازی کلان جهانی سخن زده است.

وی گفته است که مدت‌ها است که به نیت ایالات متحده و برخی متحدانش در افغانستان برای ایجاد یک افغانستان ضعیف که در آن حکومتی به نام در کابل وجود داشته باشد، شک داشته است.

وی دراین باره گفته است که:” من مدت‌هاست که مشکوک هستم و در این باره با دوستم سفیر کابلوف و دیگر مقامات محترم گفتگو کرده ام – مدتها بود که سوظن داشتم که نیت ایالات متحده و برخی متحدانش در افغانستان برای ایجاد یک افغانستان ضعیف که در آن حکومتی به نام در کابل وجود داشته باشد و سپس تکه‌های دولت‌ها یا مقامات در سراسر کشور وجود داشته باشد.”

آقای کرزی در ادامه گفته است که این چیزی بوده که علیه آن مبارزه کردیم.

وی دراین باره می‌گویدکه :” برخی پیشنهادات از این دست به دولت من در آن زمان داده شد تا به طالبان اجازه دهد یك یا دو ولایت را برای زنده‌گی شان، آنها بگیرند و سپس از آنجا مذاكره كنند كه من آنها را رد كردم و صریحاً خنثی كردم.”

کرزی افزوده اسکه اکنون در دو ماه گذشته شاهد حرکت اوضاع در این مسیر هستیم و نشانه رسمی آن در سخنان آقای جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده آمده است.

کرزی گفت:”هنگامی که وی (بایدن) اخیراً در مورد افغانستان صحبت کرد، از دو طریق به افغانستان اشاره کرد. یکی این بود که افغانستان هرگز از نظر وی کشوری یکپارچه نبوده و دیگری این که افغانستانی که ممکن است یک دولت نداشته باشد. این همان چیزی است که او دقیقاً گفت. اکنون ما این را به عنوان یک اظهار نظر تصادفی نمی بینیم. من این را بیشتر به عنوان کاری می بینم که احتمالاً کسی به فکر انجام آن است. چرا کشوری مانند ایالات متحده که قرار است متحد مردم افغانستان باشد تا آنجا پیش برود که ممکن است افغانستان یک دولت نداشته باشد مگر اینکه یک برنامه و فکر پشت آن باشد.”

وی در ادامه گفته است که:” اگر این درست باشد و نشانه‌ها وجود داشته باشد، این بدان معنی است که افغانستان برای یک بازی جهانی بزرگتر در این منطقه که تمام قدرت‌های بزرگ جهان در آن مستقر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این احتمال که افغانستان به راحتی اداره شود دقیقاً به سمت همسایگی و منطقه بزرگتر است. و این دقیقاً همان چیزی است که باید از آن اجتناب کنیم. این دقیقاً همان چیزی است که ما نباید اجازه دهیم. و این دقیقاً همان چیزی است که ما امیدواریم دوست و همسایه ما روسیه و دیگر قدرت‌های بزرگ اجازه ندهند.”

وی همچنان گفته است که اگر ایالات متحده امریكا برای صلح افغانستان صادق هستند و اگر واقعاً خواهان صلح در افغانستان هستند به گفته وی :”تنها در صورت تعامل با روسیه و سایر قدرت‌های بزرگ در این منطقه ممكن است، بنابراین ما می توانیم صلح، نه تنها صلح بلکه یک افغانستان پایدار و یکپارچه داشته باشیم.”

درهمین حال، فرستاده ویژه روسیه برای صلح افغانستان تاکید می‌ورزد که اگر سناریوی نظامی تحولات بر روند مصالحه غلبه کند، جنگ همه در برابر همه در افغانستان آغاز خواهد شد و دو یا سه سازمان هراس‌افگن شبه داعش در این کشور شکل خواهد گرفت.

ضمیر کابلوف همچنان می‌گوید، طالبان اراده برای توافق سیاسی دارند.

آقای کابلوف دراین باره گفت:” “اگر سناریوی نظامی تحولات در افغانستان بر روند مصالحه ملی غلبه کند، جنگ همه علیه همه آغاز خواهد شد. این منجر به فروپاشی افغانستان بر سر ویژگی‌های قومی و سیاسی خواهد شد و نه فقط دو یا سه بخش بلکه وضعیت مطلوبی برای قدرت گرفتن نیروهای هراس‌افگن بین‌المللی ایجاد خواهد شد. و این فقط داعش نیست بل دو یا سه سازمان مشابه دیگر نیز بوجود خواهند آمد.”

مسکو اما باور دارد که طالبان توانایی حفظ شهرهای بزرگ را ندارند.

کابلوف گفت:”تا کنون، طالبان قادر به تصرف مراکز بزرگ اداری در ولایت‌ها نیستند. با این حال، من بعید می‌دانم که در آینده نزدیک آنها بتوانند کنترل دو یا سه مرکز اداری را به دست بگیرند، اما به اندازه کافی برای به دست گرفتن و مهمتر از همه، برای حفظ طولانی مدت شهرهای بزرگ قوی نیستند.”

رویداد های اخیر

حنا ربانی در دیدار با حنفی: نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

دفتر عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست‌الوزرای امارت اسلامی با حنا ربانی کهر، وزیر دولت در امور خارجه‌ی پاکستان که صبح روز گذشته (سه‌شنبه، ۸ قوس) در رأس یک هیئت عالی‌رتبه‌ به کابل آمده، خبر داده است.

در اعلامیه دفتر آقای حنفی آمده است که در این دیدار شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم و شماری دیگر از مقام‌های امارت اسلامی نیز حضور داشتند.

آقای حنفی ضمن خوش‌آمدید به هیئت پاکستانی، گفته است که: «افغانستان و پاکستان روابط تاریخی، دینی و فرهنگی دیرینه دارند و ما خواهان گسترش بیش‌تر روابط میان دو کشور هستیم.»

آقای حنفی، با قدردانی از دولت پاکستان به خاطر میزبانی مهاجران افغان در طی چهار دهه‌ی گذشته، افزوده که با حاکمیت امارت اسلامی امنیت سراسری در کشور تأمین شده، فساد اداری از میان رفته و کشت و قاچاق مواد مخدر نیز متوقف شده است.

حنفی تأکید کرده که افغانستان پُل اتصال میان آسیای مرکزی و جنوبی است و «ما به خاطر تطبیق پروژه‌های بزرگ هم‌چون تاپی، تاپ، کاسا ۱۰۰۰ و خط آهن پشاور-کابل-ترمذ آماده‌ی هم‌کاری هستیم» که با عملی‌شدن این پروژه‌ها، روابط اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور و کشورهای منطقه افزایش می‌یابد.

معاون اداری ریاست‌الوزرا خاطرنشان کرده است:«ما در تلاش میکانیزه ‌شدن تجارت زغال می‌باشیم و به همین منظور کمیته‌ی مشترک باصلاحیت بین‌الوزارتی ایجاد شده است. هم‌ چنان کمیته‌ی ملی بنادر به خاطر فراهم‌آوری تسهیلات در زمینه‌ی تجارت و ترانزیت توظیف شده است.»

همچنان آقای حنفی، سرمایه‌گذاران پاکستانی را به خاطر سرمایه‌گذاری در افغانستان در بخش‌های معادن، انرژی و زراعت تشویق کرده و افزوده که امارت اسلامی خواهان همکاری پاکستان در زمینه‌های تسهیل ویزا برای افغان‌ها و رهایی زندانیان افغان است.

در همین حال، ‏حنا ربانی کهر گفته است: «ما کشور‌هایی را سراغ نداریم که مانند افغانستان و پاکستان مشترکات زیاد داشته باشند.» او افزوده که پس از ۴۰ سال، فرصت‌های بسیار در افغانستان فراهم شده است و به سود هر دو کشور می‌باشد.

خانم کهر، در این دیدار با اشاره به این که یک میکانیزم برای رفت‌وآمد در بندرها میان دو کشور ساخته شود، گفته است که مشکلات به‌وجودآمده باید هرچه زودتر حل شود و به خاطر رهایی زندانیان افغان میکانیزمی وجود دارد و برای حل آن نیاز به زمان بیش‌تر است.

‏حنا ربانی کهر با تأکید بر این که پاکستان به تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد، افزوده است که از فرصت‌های به‌ دست ‌آمده باید استفاده‌ی اعظمی صورت گیرد و «نباید درگیر اشتباه‌های گذشته شویم. ما باید یک محیط خوب برای گسترش مناسبات تجارتی و تماس مردم با مردم را ایجاد و چالش‌ها را به فرصت مبدل سازیم.»

از سویی هم، محمد صادق، نماینده‌ی ویژه‌ پاکستان برای افغانستان، گفته است: «ما به تمامیت ارضی افغانستان احترام داریم و از این که در افغانستان امنیت تأمین شده است، ما باید کار و سرمایه‌گذاری بیش‌تر به خاطر رفاه و آسایش شهروندان دو کشور کرده و برای حل مشکلات تمرکز کنیم.»

درهمین حال، ‏شهاب‌الدین دلاور، وزیر معادن و پترولیم در این دیدار با اشاره به تأمین امنیت سراسری در افغانستان و مشترکات دینی، فرهنگی و زبانی میان دو کشور، گفته است که باید از فرصت‌ها برای رفاه و پیش ‌رفت اقتصادی شهروندان دو کشور استفاده صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

اوچا: در نُه ماه گذشته، به ۲۴.۳ میلیون افغان نیازمند کمک توزیع شده است

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۱)

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان (اوچا) اخیراً در رشته‌توییتی نگاشته است که این سازمان در جریان نُه ماه اخیر سال جاری، برای ۲۴.۳ میلیون فرد نیازمند مواد غذایی وغیرغذایی کمک کرده است.

شهروندان کشور اما می‌گویند در آستانه فصل زمستان به غذا و سرپناه مناسب دسترسی ندارند و آنان از توزیع غیرعادلانۀ کمک‌های کشورها شکایت دارند.

با این حال، شهروندان کشور گفته‌اند که باید برای فقر زدایی زمینۀ کار برای مردم فراهم شود و نهاد‌های کمک کننده می‌توانند با عملی کردن پروژه‌ها، خلای اقتصادی را پٌر کنند.

حضرت الله روحانی، باشنده ننگرهار گفت: «مسأله بنیادی این است که در کنار کمک‌ها باید بالای تمام پروژه‌های انکشافی و بنیادی نیمه‌کارۀ نظام جمهوریت کار صورت گیرد.»

بر بنیاد آمارهای سازمان ملل، میزان فقر در افغانستان به ۹۷ درصد رسیده است و امسال افغانستان از رهگذر حوادث طبیعی هم‌چنان آسیب‌پذیری های زیادی داشته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

مسایل دوجانبه محور بحث امیرخان متقی و هیئت پاکستانی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۱)

یک هیئت بلند رتبه پاکستانی به رهبری حنا ربانی کهر صبح امروز (سه‌شنبه ۸قوس) در سفر یک روزه وارد کابل شد و با امیرخان متقی، وزیر خارجه امارت اسلامی افغانستان دیدار و گفتگو کردند.

به نقل از وزارت خارجه دراین دیدار امیرخان متقی گفته است افغانستان آماده عملی‌سازی پروژه‌های همچون تاپی، تاپ، خط آهن و سایر پروژه‌های بزرگ است.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید که:«آقای متقی در‌ مورد آغاز پروژه‌های تاپی، تاپ، خط آهن و سایر پروژه‌های بزرگ ابراز آمادگی نمود و موقف امارت‌ اسلامی را در قبال روابط سیاسی، رشد اقتصادی ‌و امنیت اظهار نمود.»

تقویت روابط کابل با اسلام‌آباد و پشتیبانی از مردم افغانستان از هدف‌های این سفر هیئت پاکستانی دانسته می‌شود.

آقای تکل گفته است که:«هیئت پاکستانی در رابطه به رفتار‌ خوب با مهاجرین افغان، راه‌های رفت‌و‌آمد، و حل مشکلات مربوط به ویزه وعدهٔ همکاری سپرد و افزود که در راستای تقویت ‌و توسعهٔ تجارت و ترانزیت با افغانستان گام‌های لازم خواهد برداشت.»

در اعلامیه این وزارت آمده است که رهایی محبوسین افغان در پاکستان، ایجاد سهولت برای رفت ‌و‌آمد مسافرین میان دو کشور و پیشرفت و تسریع تجارت و ترانزیت از موضاعات دیگری است که روی آن در این نشست بحث شده است.

به گفته‌ای وزارت خارجه هیئت پاکستانی وعده همکاری در زمینه برخورد خوب با مهاجرین افغان در پاکستان را داده و بر حل مشکلات رفت وآمد و ویزا تاکید کرده است.

آقای تکل می‌گوید همچنان در این دیدار برای هیئت پاکستانی تأکید شده که روابط سیاسی و اقتصادی میان کابل و اسلام‌آباد در کنار مردم دو کشور برای منطقه نیز خوب است.

بر بنیاد گفته‌های وزارت امور خارجه، در این دیدار نیز توافق شده که برای همکاری‌های دو گانه میکانیزم‌های جدید ساخته خواهند شد که تمام فرصت‌های مشترک و مسایل از راه گفتگو تحلیل و بررسی شوند.

روابط کابل و اسلام‌آباد پس از تنش‌های مرزی ظاهراً به سردی گراییده بود اما به باور بسیاری‌ها این سفر میتواند یخ روابط میان دو کشور را آب کند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!