Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: افغانستان برای بازی قدرت‌های جهان مورد استفاده قرار گرفته است

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۳۰, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان که در کلوب والدای روسیه صحبت می کرد از احتمال استفاده شدن افغانستان در یک بازی کلان جهانی سخن زده است.

وی گفته است که مدت‌ها است که به نیت ایالات متحده و برخی متحدانش در افغانستان برای ایجاد یک افغانستان ضعیف که در آن حکومتی به نام در کابل وجود داشته باشد، شک داشته است.

وی دراین باره گفته است که:” من مدت‌هاست که مشکوک هستم و در این باره با دوستم سفیر کابلوف و دیگر مقامات محترم گفتگو کرده ام – مدتها بود که سوظن داشتم که نیت ایالات متحده و برخی متحدانش در افغانستان برای ایجاد یک افغانستان ضعیف که در آن حکومتی به نام در کابل وجود داشته باشد و سپس تکه‌های دولت‌ها یا مقامات در سراسر کشور وجود داشته باشد.”

آقای کرزی در ادامه گفته است که این چیزی بوده که علیه آن مبارزه کردیم.

وی دراین باره می‌گویدکه :” برخی پیشنهادات از این دست به دولت من در آن زمان داده شد تا به طالبان اجازه دهد یك یا دو ولایت را برای زنده‌گی شان، آنها بگیرند و سپس از آنجا مذاكره كنند كه من آنها را رد كردم و صریحاً خنثی كردم.”

کرزی افزوده اسکه اکنون در دو ماه گذشته شاهد حرکت اوضاع در این مسیر هستیم و نشانه رسمی آن در سخنان آقای جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده آمده است.

کرزی گفت:”هنگامی که وی (بایدن) اخیراً در مورد افغانستان صحبت کرد، از دو طریق به افغانستان اشاره کرد. یکی این بود که افغانستان هرگز از نظر وی کشوری یکپارچه نبوده و دیگری این که افغانستانی که ممکن است یک دولت نداشته باشد. این همان چیزی است که او دقیقاً گفت. اکنون ما این را به عنوان یک اظهار نظر تصادفی نمی بینیم. من این را بیشتر به عنوان کاری می بینم که احتمالاً کسی به فکر انجام آن است. چرا کشوری مانند ایالات متحده که قرار است متحد مردم افغانستان باشد تا آنجا پیش برود که ممکن است افغانستان یک دولت نداشته باشد مگر اینکه یک برنامه و فکر پشت آن باشد.”

وی در ادامه گفته است که:” اگر این درست باشد و نشانه‌ها وجود داشته باشد، این بدان معنی است که افغانستان برای یک بازی جهانی بزرگتر در این منطقه که تمام قدرت‌های بزرگ جهان در آن مستقر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این احتمال که افغانستان به راحتی اداره شود دقیقاً به سمت همسایگی و منطقه بزرگتر است. و این دقیقاً همان چیزی است که باید از آن اجتناب کنیم. این دقیقاً همان چیزی است که ما نباید اجازه دهیم. و این دقیقاً همان چیزی است که ما امیدواریم دوست و همسایه ما روسیه و دیگر قدرت‌های بزرگ اجازه ندهند.”

وی همچنان گفته است که اگر ایالات متحده امریكا برای صلح افغانستان صادق هستند و اگر واقعاً خواهان صلح در افغانستان هستند به گفته وی :”تنها در صورت تعامل با روسیه و سایر قدرت‌های بزرگ در این منطقه ممكن است، بنابراین ما می توانیم صلح، نه تنها صلح بلکه یک افغانستان پایدار و یکپارچه داشته باشیم.”

درهمین حال، فرستاده ویژه روسیه برای صلح افغانستان تاکید می‌ورزد که اگر سناریوی نظامی تحولات بر روند مصالحه غلبه کند، جنگ همه در برابر همه در افغانستان آغاز خواهد شد و دو یا سه سازمان هراس‌افگن شبه داعش در این کشور شکل خواهد گرفت.

ضمیر کابلوف همچنان می‌گوید، طالبان اراده برای توافق سیاسی دارند.

آقای کابلوف دراین باره گفت:” “اگر سناریوی نظامی تحولات در افغانستان بر روند مصالحه ملی غلبه کند، جنگ همه علیه همه آغاز خواهد شد. این منجر به فروپاشی افغانستان بر سر ویژگی‌های قومی و سیاسی خواهد شد و نه فقط دو یا سه بخش بلکه وضعیت مطلوبی برای قدرت گرفتن نیروهای هراس‌افگن بین‌المللی ایجاد خواهد شد. و این فقط داعش نیست بل دو یا سه سازمان مشابه دیگر نیز بوجود خواهند آمد.”

مسکو اما باور دارد که طالبان توانایی حفظ شهرهای بزرگ را ندارند.

کابلوف گفت:”تا کنون، طالبان قادر به تصرف مراکز بزرگ اداری در ولایت‌ها نیستند. با این حال، من بعید می‌دانم که در آینده نزدیک آنها بتوانند کنترل دو یا سه مرکز اداری را به دست بگیرند، اما به اندازه کافی برای به دست گرفتن و مهمتر از همه، برای حفظ طولانی مدت شهرهای بزرگ قوی نیستند.”

رویداد های اخیر

حکمتیار: اگر مکاتب دختران باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها کشور را ترک خواهند کرد

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفته است که در صورتیکه مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم باز نشود، بسیاری از خانواده‌ها افغانستان را ترک خواهند کرد.

حکمتیار در سخنرانی پیش از نماز جمعه روز گذشته گفت که امارت اسلامی نباید مانع تحصیل زنان شود زیرا خداوند، قرآن و اجماع امت اجازه تعلیم را برای زنان و دختران داده است.

حکمتیار گفت: “اسلام چه می‌گوید؟ مذهب ما چه می‌گوید؟ ائمه و فقهای ما چه می‌گویند؟ قرآن و حدیث چه می‌گوید؟ در ارتباط به این موضوع باید یک فیصله جامع و مورد قبول برای همه مردم داشته باشیم.”

حکمتیار گفت که موضوع بازگشایی مکاتب باید در نشست علما در کابل مورد بحث قرار گیرد.

وی گفت که مسایل مهم دیگر از قبیل ایجاد پارلمان و قانون اساسی جدید نیز باید شامل آجندای این نشست می‌شد.

رهبر حزب اسلامی هم‌چنان خواستار روشن شدن سیاست حکومت در قبال نقش و فعالیت احزاب شد.

این چهره سیاسی هم‌چنان گفت که آزادی بیان نباید سلب شود زیرا در سکوت جامعه، بیش‌تر حکومت زیان خواهد دید وجلو فساد گرفته نخواهد شد.

حکمتیار گفت: “هیچ کس حق سلب آزادی بیان را ندارد. جای‌که سانسور باشد و به دهن مردم پلستر باشد و حق گفتن گناه را نداشته باشند آن‌جا ریشه فساد گسترده می‌شود و آن‌قدر ریشه فساد قوی می‌شود که باعث سرنگونی حکومت‌ها می‌شود. آزادی بیان ارزش حیاتی دارد.”

Continue Reading

رویداد های اخیر

پرتاب بمب دستی بر یک مدرسه در ننگرهار هشت زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۱, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی در ننگرهار می‌گویند که در نتیجه پرتاب یک بمب دستی بر یک مدرسه در این ولایت هشت تن زخم برداشتند.

عبدالبصیر زابلی، سخنگوی پولیس ننگرهار امروز (شنبه، ۱۱ سرطان) گفت که مدرسه عثمانی ذوالنورین در قریه زینوی ولسوالی رودات نیمه شب گذشته مورد حمله قرار گرفت.

او گفت که پولیس فوراً به ساحه رسید و زخمی‌ها برای تداوی به شفاخانه منتقل شدند.

سخنگوی پولیس ننگرهار گفت در پیوند به این حادثه هیچ فردی بازداشت نشده اما تحقیقات جریان دارد.

تا کنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تأکید رهبر امارت اسلامی در گردهمایی علما بر تطبیق احکام اسلام در کشور

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۱۰, ۱۴۰۱)

امروز جمعه، ۱۰ سرطان، مولوی هبت الله آخندزاده رهبر امارت اسلامی نخستین بار به کابل آمد و در گردهمایی علما شرکت و سخنرانی کرد.

رهبر امارت اسلامی در این گردهمایی، سخنرانی طولانی داشت و در مورد قصاص، تامین عدالت، جلوگیری از ظلم و هم‌چنان بر مبارزه به ضد فساد اداری و سیاسی تأکید کرد.

آقای آخندزاده در بخش از سخنانش در مورد اجرای قانون الهی به ویژه در مسئله‌ای قصاص اشاره کرد و گفت که هنوز این حکم خداوندی عملی نشده و هرگاه هم عملی شود، واکنش های زیادی را درپی خواهد داشت.

درهمین حال، آقای آخندزاده در مسئله‌ای مشکلات اقتصادی می‌گوید که مردم نباید منتظر کمک‌های خارجی باشند زیرا کشور با کمک‌های خارجی ساخته نخواهد شد.

با این حال، رهبر امارت اسلامی درحالی در مورد مسایل گونه‌گون کشور سخن گفت که چشم‌ها برای باز شدن مکاتب دخترانه دوخته شده، اما وی در مورد بازگشایی  مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم و کار و حق تحصیل زنان و دختران اشاره نکرد.      

علاوه براین، رهبر امارت اسلامی در مورد سیاست خارجی کشور می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت اسلامی است و می‌افزاید که در مورد مسایل اسلامی با هیچ کشوری مذاکره نمی‌کند.

درهمین حال، رهبر امارت اسلامی از جهان می‌خواهد که در امور داخلی افغانستان نباید مداخله کنند چون این کشور دیگر آلۀ دست کسی نیست.

آقای آخندزاده می‌گوید که دشمن در میدان نظامی شکست خورده اما در پی فتنه و راه اندازی تبلیغات در برابر امارت اسلامی می‌باشند، ازاین رو نباید امارت اسلامی اختلاف را در صفوف‌اش اجازه دهد.

او اما با همسایه‌های کشور از زبان نرم پیش میاید و می‌گوید که امارت اسلامی اراده بد در برابر همسایه‌های افغانستان ندارد و نباید این کشورها نگران باشند.

رهبر امارت اسلامی برای سیاست خارجی کشور در حالی خط و نشان تازه می‌کشد که کابل هم چنان برای کسب مشروعیت جهانی تلاش می‌کند و همین اکنون هیأتی از افغانستان در دوحه سرگرم گفتگو با مقام های غربی است.

هم‌چنان رهبر حکومت جدید کشور در مورد چهره‌های سیاسی که در بیرون از کشور به بسر میبرند، می‌گوید که دست از فتنه و شرارت بردارند و برای یک زندگی آبرومندانه به کشور برگردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!