Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: امریکا در افغانستان شکست خورده و از خود یک فاجعه به میراث می‌گذارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: جوزا ۳۱, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، در یک گفتگو با خبرگزاری اسوشیتید پرس گفته است که امریکا در افغانستان شکست خورده است و نیروهای خارجی از خود یک فاجعه به میراث می‌گذارند

وی دراین گفتگو افزوده است که امریکا برای مبارزه با افراط‌گرایی و آوردن ثبات به افغانستان آمده بود، اما پس از ۲۰ سال مبارزه ناکام برمی‌گردد.

کرزی در این باره گفت:” جامعه بین‌المللی ۲۰ سال پیش با اهداف واضح اینجا آمده بود تا با افراط گرایان مبارزه کند و ثبات بیاورد، اما افراط گرایی حالا در بالاترین سطح است و آنها ناکام مانده اند.”

کرزی گفته که امریکا یک ملت جنگ زده، رسوا و فاجعه بار به میراث گذاشته است.

او در این باره گفت:” ما منحیث افغان‌ها ناکامی خود را درک می‌کنیم، اما قوت‌های بزرگ نیز برای این هدف به اینجا آمده بودند، حالا آنها کجا استند که ما را در یک فاجعه و رسوایی رها می‌کنند.”

به اساس این گزارش کرزی خواهان بیرون شدن امریکا از افغانستان است و گفته که افغان‌ها برای آینده خود مسوولیت میگرند.

او در این باره گفت:” ما بدون حضور نظامی آنها در وضعیت خوب خواهیم بود. من فکر میکنم که ما باید از کشور خود دفاع کنیم و به زنده‌گی خود فکر کنیم. حضور نظامی آنها به ما این چیزها را داده است. ما نمی خواهیم با این بدبختی و بی‌عزتی ادامه بدهیم، این برای افغانستان بهتر است تا آنها افغانستان را ترک کنند.”

این در حالی است که طالبان و حکومت پس از چندین ماه گفتگو به نتیجه مطلوب نرسیده اند، بلکه خشونت‌ها افزایش یافته اند.

اما زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که با طالبان در باره عملی شدن توافقنامه دوحه بحث کرده و پیشرفت نیز داشته است، اما در این باره جزییات نداده است.

کرزی از طالبان و حکومت خواسته است تا این جنگ طولانی را خاتمه بدهند.

او در این باره گفت:” آرزوی همه افغان‌ها برای صلح است. هر دو طرف افغان نباید به جنگ ادامه بدهند.”

کرزی پاکستان و امریکا را در جنگ افغانستان به دست داشتن نیز متهم کرده است.

رییس جمهور پیشین گفته:” افغانستان روابط متمدن با پاکستان میخواهد، اگر پاکستان افراط گرایی را بر ضد افغانستان استعمال نکند، این روابط توسعه خواهد یافت و برای هر دو طرف موثر خواهد بود.”

او از هر دو طرف جنگ خواسته تا به زندگی و مال افغان‌ها توجه کنند.

کرزی افزود:” یگانه جواب این است که افغان‌ها متحد شوند، ما باید درک کنیم که این کشور ما است و باید کشتن یکدیگر را خاتمه بدهیم.”

رویداد های اخیر

یک رادیوی محلی در پکتیکا نشراتش را از سرگرفت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

مسوولان رادیوی محلی میلمه در پکتیکا می‌گویند که پس از دوسال تأخیر، نشرات این رادیو را از سر گرفتند.

به گفته آنان، پس از درخواست شنوندگان و علاقه‌مندان دست به این اقدام زده‌اند و افزوده‌اند که ساحه پخش خود را به جز پکتیکا به سایر ولایات نیز گسترش خواهند داد.

گفتنی است که رادیوی میلمه در حکومت قبلی برای ولایات جنوب‌شرقی نشرات داشت.

این در حالی است که پس از سقوط نظام پیشین، بیشتر رسانه‌های داخلی به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

پولیس پاکستان ۸۰۰ پناهجوی افغان را در شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان در پی عملیات جستجو در حومه شهر اسلام‌آباد ۸۰۰ پناهجوی افغان را بازداشت کرد.

رسانه‌های پاکستانی به نقل از اداره مبارزه با تروریسم نگاشته اند که ۴۰۰ تن که کارت اقامت داشتند، آزاد شدند و ۳۷۵ تن دیگر به دلیل نداشتن مدرک اخراج خواهند شد.

خبرگزاری پاکستانی سب نیوز گزارش داده است که این عملیات در شهرهای بیهارا کاهو، ترنول، مهرآبادیان، گلرا و کلنی شمس اجرا شد.

پیش از این رسانه‌های پاکستانی گزارش داده بودند که کابینه این کشور طرح اخراج یک‌ونیم میلیون پناهجوی افغان بدون مجوز اقامت را تصویب کرده است.

تصویب این طرح نگرانی‌های گسترده‌ای را در میان جمعیت پناهجویان افغان در پاکستان برانگیخته است.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR)، تعداد اتباع افغان مقیم پاکستان تا جون سال جاری به ۳.۷ میلیون نفر افزایش یافته است که تنها ۱.۳ میلیون نفر از آنها به طور رسمی ثبت شده اند. در حال حاضر حدود ۷۷۵۰۰۰ افغان ثبت نام نشده در این کشور اقامت دارند.

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستان، ۶۸.۸ درصد عمده شهروندان افغان در پاکستان در مناطق شهری یا نیمه شهری مسکن گزین شده اند، در حالی که ۳۱.۲ درصد باقی مانده در ۵۴ منطقه مختلف بشمول روستاها زندگی دارند.

درهمین حال، امارت اسلامی بازداشت و شکنجه مهاجرین افغان در پاکستان را خلاف موازین بین‌المللی می‌داند و می‌گوید از طریق سفارت افغانستان در پاکستان بارها با مقام‌های پاکستان در این مورد گفتگو شده است و جدا تاکید شده است که با مهاجران افغان در این کشور مطابق قوانین بین المللی مهاجرت برخورد صورت گیرد.

همزمان با این وزارت مهاجرین وعودت کنندگان می‌گوید که برای حل این معضل آنان با مقام‌های پاکستانی در ارتباط هستند تا روند بازداشت مهاجران متوقف و افغان‌های زندانی آزاد و به کشور برگردند.

آگاهان می‌گویند که در حال حاضر مهاجرین در پاکستان در وضعیت بدی بسر می‌برند و آنان با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبه رو هستند و برای حل این چالش‌ها نیاز است تا گفتگوهای دیپلماتیک بر اساس قوانین بین‌المللی مهاجرت میان کابل و اسلام آباد صورت گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در مورد آموزش دختران: گامی را برنمی داریم که سبب اختلاف شود

Published

on

(Last Updated On: میزان ۱۰, ۱۴۰۲)

سرپرست وزارت خارجه گفته است که امارت اسلامی در پیوند به موضوع آموزش دختران گامی را بر نمی‌دارد که سبب بروز اختلاف شود.

امیر خان متقی در مصاحبه با «بی بی سی پشتو» که روز یکشنبه منتشر شد، گفت موضوع آموزش دختران یک مسئله داخلی افغانستان است.

او گفت: «ما می‌کوشیم گام‌هایی را برداریم که خدا ناخواسته سبب بروز اختلاف نشود. برای هر کار یک راه حل معقول جستجو می‌کنیم. راه حلی را می‌یابیم که اگر تاخیر هم به همراه داشته باشد، عاری از خطر و جنجال باشد.»

آقای متقی در رابطه به خواست جامعه جهانی مبنی بر ایجاد حکومت همه شمول تاکید کرد که امارت اسلامی یک حکومت همه شمول است.

او گفت: «اگر همه شمول به این معنا باشد که نمایندگان تمام اقوام در حکومت باشد، در حکومت ما همه اقوام، هم در سطح پایین و هم در سطح کابینه، وجود دارند. اگر همه شمول این باشد که از ولایات مختلف وجود داشته باشد، ما از کابل وزیر داریم، از پنجشیر داریم، از بدخشان داریم، از فاریاب داریم، از کندهار و ننگرهار داریم.»

او گفت که هیچ کسی نمونه مشخصی از حکومت همه شمول ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!