Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی به طالبان: دست از خشونت‌ها بردارید

Published

 on

(Last Updated On: سرطان ۲۲, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان، امروز (سه شنبه، ۲۲ سرطان) در یک نشست خبری از حکومت و طالبان خواست تا روند صلح افغانستان را سرعت ببخشند.

کرزی خطاب به طالبان گفت که این گروه باید خشونت‌ها را پایان دهد و برای تامین صلح در کشور کار کند.

وی در این باره گفت:” شما به زودی شاهد آغاز گفتگوهای جدی صلح خواهید بود.”

کرزی از مردم نیز خواسته تا آرامش خود را حفظ کنند.

وی گفته است: “ما به خود اعتماد داشته باشیم. ما نه تنها که یک ملت کهن و آراسته و با فرهنگ عظیم استیم بلکه یک نسل جوان تعلیم یافته، با اعتماد به نفس و به طرف پیشرفت به آینده نیز استیم.”

آقای کرزی افزوده است:” این حالات زودگذر است. حالا میدانیم که این جنگ، جنگ بیگانه است و راه نجات از این جنگ بیگانه برادری، هموطنی، آگاهی و صلح است. بدون شک که به صلح میرسیم و انشاالله به زودی شاهد آغاز مجدد مذاکرات بسیار جدی صلح خواهیم بود.”

رییس جمهوری پیشین از حکومت نیز خواست تا برای تسریع روند صلح افغانستان از تلاش‌های خود دریغ نکند.

او در این باره گفت: ” بالای طالبان صدا میکنم که این کشور تان است. چیزی که در طول بیست سال گذشته در افغانستان ساخته شده تمام آن از مردم افغانستان است نه از خارجی ها؛ نهاد ها و زیربناها را تخریب نکنید.”

رییس جمهور پیشین در باره افزایش خشونت‌ها گفته که طالبان با تصرف ولسوالی‌ها چیزی بدست نخواهد آورد.

کرزی افزود که از هر گروهی که خواست‌های مردم افغانستان را نمایندگی کند حمایت خواهد کرد.

او گفت:” رهبری حکومت و تعیین حکومت در کشور در دست افراد نیست، این به خواست مردم افغانستان تعلق دارد. بر اساس خواست مردم افغانستان ما رهبری هر کسی را قبول میکنیم، مشروط به اینکه رهبری به خواست مردم باشد.”

کرزی همچنان از مردم به ویژه جوانان خواسته تا افغانستان را ترک نکنند.

آقای کرزی گفت: ” به جوانان خطاب میکنم که پیشنهاد امریکایان و غربیان را برای ترک وطن و رفتن به کشورهای آنها نپذیرید. آنها از انرژی و تعلیم شما به نفع خاک خود استفاده میکنند. شما فرزندان این خاک هستید. در خاک خود بمانید، خدمت کنید و کشور تان را آباد کنید.”

رویداد های اخیر

استانکزی: مسوولین حکومت از انزوا دوری و با مردم در ارتباط باشند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

معین سیاسی وزارت خارجه از مقام‌های امارت اسلامی می‌خواهد که خود را در انزوا قرار ندهند و با مردم در ارتباط باشند تا این‌که از مشکلات آنان آگاه باشند.

شیرمحمد عباس استانکزی در مراسم معرفی والی جدید کابل امروز (پنج‌شنبه، ۱۷ قوس) این اظهارات را مطرح کرده و گفته است که هر افغان حق اشتراک در سیاست، اقتصاد و امور دیگر کشور را دارد.

آقای استانکزی می‌گوید: «هر زمانی‌که یک حاکم، والی، وزیر، صدراعظم…، با مردم در تماس و در ارتباط باشند، می‌توانند که مشکلات مردم را حل و عدالت را تأمین کنند.»

از سویی هم، وی بار دیگر بر بازگشایی مکاتب دخترانه تأکید کرد و گفته است که بدون کسب علم و دانش پیشرفت کشور ممکن نیست.

آقای استانکزی گفت: «فعلاً مردم رعیت ما هستند؛ مردم به شفقت و محبت ما نیاز دارند؛ ما باید اقتصاد مردم را بهتر بسازیم و فقر را دور کنیم و دروازه‌های علم و تعلیم را به روی آنان باز کنیم.»

وی از مخالفان سیاسی امارت اسلامی که در بیرون از کشور هستند نیز خواست که به کشور برگردند زیرا به گفته او، هر افغان حق مشارکت در روند‌های سیاسی و اقتصادی را دارد.

در همین حال، شمار دیگری از مقام‌های امارت اسلامی تقرری و تبدیلی را در نظام یک اصل حکومت‌داری خوانده و گفته‌اند محمد قاسم خالد به اساس لزوم دید رهبر امارت اسلامی به سمت والی جدید کابل گماشته شده است.

محمد قاسم خالد، والی جدید کابل هم‌چنان ابراز کرد: «این مسوولیت بسیار بزرگ است و از مسوولین امارت اسلامی می‌خواهم که در پیش‌برد این سمت کمک‌ام کنند.»

گفتنی است که در کمتر از سه ماه گذشته این دومین والی است که برای مقام ولایت کابل معرفی می‌شود. پیش از این، والی جدید کابل معین وزارت مهاجرین وعودت کننده‌گان بود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شاروالی کابل: ساخت “کره زمین” در شهرکابل فقط شکل سمبولیک دارد نه کدام هدف سیاسی

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

پس از آن که انتقادها در مورد ساختن یک سمبول به شکل “کره زمین” در منطقه دهن باغ شهر کابل افزایش یافت، اکنون شاروالی کابل می‌گوید که هدف از ساختن آن تنها زیبا جلوه دادن شهر بوده و نه کدام هدف سیاسی.

شاروالی کابل می‌گوید که این نهاد تنها یک نهاد خدماتی است و به هیچ عنوان سیاسی و نظامی شده نمی‌تواند.

شاروالی کابل گفته است که نقشه که در آن “کره زمین” جابجا شده است تنها یک نقشه سمبولیک است و قطعاً واقعی بوده نمی‌تواند.

این نهاد دریک پیام ویدیویی گفته است :«هدف ما در قبال آن فقط این بوده است تا نقشه افغانستان را کمی زوم (نزدیک) و برجسته بسازیم. دراین رابطه هیج نوع هدف سیاسی وجود ندارد.»

دراین پیام افزوده است که:«این گونه انتقادها و موارد قطعاً نمی‌تواند اراده شاروالی کابل را برای زیبا ساختن شهر و تطبیق پلان‌های توسعه‌یی زیر سوال ببرد.»

این درحالی است که شاروالی کابل به تازه‌گی سمبول از “کره زمین” را در چهار راهی دهن باغ کابل رونمایی کرد که اندازه نقشه افغانستان در آن واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

Continue Reading

رویداد های اخیر

یعقوب مجاهد: افغانستان خانه مشترک همه افغان‌ها است و باید در آبادی آن سهم فعال و مسولانه بگیریم

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۱)

وزیر دفاع امارت اسلامی افغانستان در دیدار با افغان‌ها مقیم شهر دبی گفته است افغانستان خانه مشترک تمام افغان‌ها است و باید در آبادی این خانه سهم فعال و مسولانه بگیریم.

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع ملی با نشر خبرنامه‌ی گفته است محمد یعقوب مجاهد در جریان سفرش به امارات متحده عربی با جمعی از افغان‌های مقیم شهر دبی دیدار کرده است.

آقای مجاهد در این دیدار بعد از شنیدن مشکلات شهروندان افغان مقیم شهر دبی به آنان اطمینان داد که مشکلات شان را با مسئولان در امارات متحده عربی شریک ساخته و بزودی حل خواهد شد.

همچنان آقای مجاهد گفته است که:«افغانستان خانه مشترک تمام افغان‌ها است و باید در این شرایط حساس همه در هر جایی که هستیم در آبادی خانه مشترک ما سهم فعال و مسولانه بگیریم.»

درهمین حال انس حقانی، عضوی ارشد امارت اسلامی که دراین سفر نیز حضور دارد در دیدار با افغان‌ها مقیم امارات متحده عربی گفته است که:«از اثر تبلیغات استعمار، بیگانگان ما و شما را از هم جداً کرده بودند، اما ما و شما اعضای یک وجود هستیم، ما از هم جدا نمی‌شویم.»

وی افزوده است که:« بیایید یکدیگر بپذیریم، توطئه های بیگانگان را خنثا کنیم و برای آبادی و پیشرفت کشور دست به دست هم بدهیم.»

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!