Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی خواهان لغو فرمان بایدن در باره دارایی‌های افغانستان شد

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۲۷, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور از جوبایدن خواستار لغو فرمان اخیرش در باره دارایی‌های مسدود شده افغانستان است.

کرزی در گفتگو با شبکه خبری فرانس۲۴ ، پرداخت غرامت به قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر را از ذخایر ارزی افغانستان اشتباه می خواند و تاکید می‌کند که این پول‌ها متعلق به مردم افغانستان است.

او در این باره گفت:” این دارایی‌ها متعلق به مردم افغانستان است. و تصمیم جوباید برای اختصاص دادن نیم از این پول‌ها به قربانیان ۱۱ سپتامبر به معنای انکار کردن از قربانی شدن افغان‌ها است که اخلاقا اشتباه است به همین خاطر من شدیدا مخالف این تصمیم استم و از آقای بایدن می‌خواهیم که در تصمیم خود تجدید نظر کند.”

آقای کرزی در این گفتگو همچنان به برگزاری لویه جرگه تاکید کرده و می‌گوید، پیش از هر گونه اقدام بین المللی برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی نیاز است که شهروندان افغانستان گردم هم بیایند و در مورد آینده کشور باهم گفتگو کنند.

او افزود:”ما مردم افغانستان باید ابتدا خانه خود را مرتب کنیم، همه افغان‌ها باید از طریق نهادها و سنت‌های افغانستان گرد هم آیند و آینده بهتری را برای همه ما بیابند، در اینجا اولین مسوولیت بر عهده دولت طالبان است تا مطمین شود که به همه افغان‌ها از هر قشری که استند رسیده‌گی صورت می‌گیرد، با هم جمع می‌شوند و آینده کشور مورد بحث قرار می گیرد.”

آقای کرزی فراهم سازی زمینه‌های تعلیمی و تحصیلی را برای دختران مهم می‌داند و تاکید می‌کند که این تصمیم برای رفاه افغانستان ضروری است.

وی همچنان گفته که نباید بر سر بازگشت کامل دختران به مکاتب و زنان به محل کار هیچ سازشی وجود داشته باشد.

کرزی میگوید “دختران باید به تحصیلات خود بازگردند، حتی اگر جامعه جهانی یا جهان غرب از دولت فعلی نخواهد که اجازه دهد دختران به مکتب بروند، این خواسته مردم افغانستان است، مردم افغانستان به آن نیاز دارند. برای بازگشت دختران به مکاتب و چه در پوهنتون و بازگشت زنان به محل کار سازشی وجود ندارد، آنها باید برگردند زیرا برای رفاه کشور ما کاملا ضروری است”

پیش از این نیز آقای کرزی از امارت اسلامی خواستار برگزاری لویه جرگه شده بود اما امارت اسلامی برگزاری لویه جرگه را منتفی می خواند و تاکید می‌کند که دولت جدید افغانستان تمامی شرایط از رهگذر مشروعیت داخلی را دارد و نیازی به برگزاری لویه جرگه وجود ندارد.

رویداد های اخیر

جاپان ۱۰۶ میلیون دالر را برای افغانستان کمک می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۱)

سفارت جاپان در افغانستان امروز (سه‌شنبه ۱۵قوس) گفته است که این کشور ۱۰۶ میلیون دالر را برای افغانستان کمک می‌کند.

این سفارت در صفحه تویترش نگاشته است که:«خرسندیم ازاینکه اعلان می‌کنیم که جاپان تصمیم گرفته است که ۱۰۶.۷ میلیون دالر را برای افغانستان کمک می‌کند.»

به گفته این سفارت با کمک این پول امکان اجرای پروژه‌های بشردوستانه و برآورده شدن نیازهای اولیه بشری را فراهم کند.

این سفارت گفته است که:«ما قلباً امیدواریم که این پروژه‌ها به خوشنودی مردم افغانستان کمک کند.»

سفارت جاپان می‌گوید که این پروژه‌‌ها توسط نهادهای ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و مؤسسات غیردولتی به هدف بهبود معیشت از طریق رویکردهای مختلف اجرا خواهد شد.

این سفارت افزوده است که:«با این کمک ۱۰۶.۷ میلیون دالری از ماه آگست سال ۲۰۲۱ تا کنون مقدار مجموعی کمک‌های جاپان به افغانستان به ۳۳۵ میلیون دالر خواهد رسید.»

این درحالی است که تام وست روز شنبه (۳ دسامبر) در صفحهٔ تویترش نوشت که موضوع رساندن کمک‌های بشری به افغانستان را با ادارهٔ همکاری‌های بین‌المللی جاپان (جایکا) نیز در میان گذاشته است.

آقای وست اطمینان داده که در کار مشترک با متحدان امریکا در برابر هر نوع مشکلات در افغانستان قوی هستند.

نماینده خاص امریکا برای افغانستان پیش از این گفته بود، از اول دسامبر الی هشتم این ماه به جاپان، هند و امارات متحدهٔ عربی سفر می‌کند و در آن‌جا با مقام‌های کشورهای میزبان در مورد کمک‌های بشری به افغانستان و حمایت از حقوق بشر و آموزش دختران هماهنگی‌های بیشتری ایجاد خواهد کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

ممنوعیت سفر وزیر اطلاعات و فرهنگ موقتاً رفع شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

شورای امنیت سازمان ملل متحد ممنوعیت سفر خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ را برای ده روز برداشته است.

معافیت سفر این مقام حکومت از روز پنج‌شنبه ۱۰ قوس الی ۱۹ قوس وضع شده است تا آقای خیرخواه بتواند به شهر قازان، پایتخت جمهوری تاتارستان در فدراسیون روسیه سفر کند.

براساس خبرنامۀ شورای امنیت سازمان ملل، آقای خیرخواه در یک مجمع بین‌المللی در پنجاهمین سالگرد کنوانسیون در مورد حفاظت از میراث فرهنگی جهان شرکت خواهد کرد.

این در حالی است که وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید سفر خیرالله خیرخواه به روسیه به تعویق افتاده است.

Continue Reading

رویداد های اخیر

آلمان امسال پذیرای حدود ۱.۲ میلیون مهاجر خواهد بود

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۴, ۱۴۰۱)

نشریه آلمانی «ولت ام سونتاگ» روز یک‌شنبه اعلام کرد آلمان امسال در مجموع ۱.۲ میلیون مهاجر خواهد پذیرفت که این رقم در اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، ۸۹۰ هزار نفر بود.

به گفته این نشریه، بیش از یک میلیون نفر تنها از اوکراین در مدت زمان مشخص شده وارد آلمان شده اند. علاوه بر این، تا پایان ماه اکتوبر، ۱۸۱۶۱۲درخواست پناهنده‌گی از اتباع کشورهای سوریه، افغانستان، ترکیه، عراق و سایر کشورها دریافت شده است. این روزنامه نوشت که مقامات آلمانی انتظار دارند این تعداد تا پایان سال از ۲۰۰ هزار نفر فراتر رود.

این نشریه ادامه داده است که نگرانی درحال افزایش در ایالات و شهرداری‌های فدرال در مورد افزایش تعداد مهاجرین وجود دارد.

این نشریه به نقل از مقام‌های آلمانی گفته است که این مناطق از نظر توانایی خود برای پذیرش مهاجران به حد آخر رسیده اند.

این مقام‌ها افزوده اند که صدای کمک از سراسر کشور شنیده می‌شود.

نشریه همچنان به نقل از این مقام‌ها افزوده است که مهاجرت‌های غیرقانونی به شدت افزایش یافته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!