Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: طالبان برای صلح باید با دولت کنونی بپیوندد

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۱۷, ۱۴۰۰)

در آستانه‌ی برگزاری نشست استانبول در باره صلح افغانستان، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید بهترین گزینه برای صلح در افغانستان پیوستن طالبان به دولت کنونی است.

آقای کرزی در گفتگو با شبکه تلویزیونی دولتی ترکیه (تی آر تی) از طالبان میخواهد که به تقسیم قدرت در کشور توافق کند و اجازه دهند رییس جمهور غنی، دوره‌ی حکومت اش را بر اساس قانون اساسی تکمیل کند.

کرزی در این باره گفت:”بهتر این خواهد بود که طالبان با تقسیم قدرت با دولت فعلی موافقت کنند. ساده ترین امر این است که آنها در قدرت شریک باشند، آنها بیایند و به عنوان شهروندان افغانستان به دولت فعلی بپیوندند و صلح کنند و رییس جمهور غنی را بپذیرند، تا زمانی که دوره کار او مطابق با قانون اساسی کشور پایان یابد”.

رییس جمهور پیشین تاکید میکند که اگر طالبان به هر دلیلی با این موضوع مخالفت کند، هر ساز و کاری که در آینده تشکیل می‌شود، مردم باید حق انتخاب آزادانه دولت را داشته باشد.

حامد کرزی  می‌افزاید که خروج و یا ماندن نیروهای امریکایی در افغانستان پس از اول می باید مسوولانه باشد.

اما واشنگتن بار دیگر گفته که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در زمان تعیین شده، دشوار است و جوبایدن در این زمینه به وقت بیشتر نیاز دارد.

جان ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در این باره گفت:”همانگونه که رییس جمهور پیش از این گفته بود خروج کامل نیروها در اول می از افغانستان، به دلایل لوجیستکی دشوار خواهد بود. او در حال مشوره با مشاور امنیت ملی و همچنان متحدان و هم پیمانان اش است. تصمیم در این زمینه نیاز به زمان بیش‌تر دارد”.

اما جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، در این باره گفته است که “ما هنوز هم می خواهیم شاهد یک توافق از راه مذاکره تا پایان این جنگ باشیم و برای ما در وزارت دفاع روشن است که همکاران ما در وزارت امور خارجه و مذاکره کنندگان ما این مسئله را جدی گرفته اند و آنها همچنان تلاش می کنند تا برای یک راه حل دیپلماتیک برطرف‌ها فشار بیاورند”.

همزمان با این وزیرخارجه روسیه که به هند سفر کرده در نشست خبری با همتای هندی اش، از برگزاری یک نشست تازه به میزبانی مسکو درباره صلح افغانستان خبر میدهد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در این باره گفته است که “ما معتقدیم که نشست موسوم به فرمت مسکو، گزینه خوب برای جذب بازیکنان خارجی است. ما چندین بار شرکت کنندگان آن را جمع کرده ایم و حالا نیز ما آماده برگزاری مشاوره‌های مناسب در این خصوص اگر توسط همه کشورها با صلاحیت تایید شود استیم.”

جی شنکر، وزیر امور خارجه هند، در این مورد گفت:” راه حل سیاسی به اساس مشارکت جمعی افغان‌ها، باید هموار شود، و این یگانه راهی است که افغانستان را به کشور دارای حاکمیت و دیموکراتیک مبدل می سازد”.

این درحالی است که قرار است ترکیه در روزهای آینده میزبان نشست صلح با مدیریت سازمان ملل در باره افغانستان باشد، نشستی که انتظار می رود در آن آینده سیاسی افغانستان رقم بخورد.

رویداد های اخیر

یک نفر به‌جرم قتل در جوزجان اعدام شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

ستره محکمه اعلام کرده است که امروز (دوشنبه) حکم قصاص بر یک قاتل در ولایت جوزجان تطبیق شد.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این فرد که نظر محمد نام داشت، فردی به‌نام خال محمد را با چاقو به قتل رسانده بود.

نظر محمد در محضر عام در یک استدیوم ورزشی در شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، اعدام شده است.

چهار روز پیش نیز دو تن در ولایت غزنی به‌جرم قتل اعدام شده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

شورای امنیت ملل متحد در مورد تعیین نماینده خاص برای افغانستان بحث می‌کند

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

قرار است امروز (دوشنبه) شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست دیگری را در مورد افغانستان برگزار کند.

نصیر احمد فایق، سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد، گفته است که قرار است در این نشست انتونیو گوترش، سرمنشی ملل متحد گزارشی را در باره‌ تعیین نماینده ویژه ملل متحد و نشست بین المللی اخیر در مورد افغانستان در دوحه به شورای امنیت ارائه کند.

بر بنیاد قطع‌نامه ۲۷۲۱ شورای امنیت، سرمنشی ملل متحد باید ۶۰ روز پس از گفتگو و مشوره در این مورد، گزارشش را به این شورا ارائه کند؛ گفتگو و مشوره‌‌ای که در مورد تعیین فرستاده ویژه برای افغانستان متمرکز است.

اما امارت اسلامی تاکید می‌کند که افغانستان دچار بحران نیست و با حضور نمایندگی سازمان ملل متحد در کشور، به تعیین نماینده جدید نیازی نمی‌باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید: «در مورد نماینده خاص، موقف امارت اسلامی افغانستان بسیار روشن است و آن اینکه نیازی دیده نمی‌شود تا نماینده ویژه برای افغانستان تعیین شود. افغانستان کشور امن است و دچار کدام بحرانی نیست و به همکاری بین المللی نیاز دارد، ولی در چارچوب همکاری‌هایی که از قبل دوام داشت و در حضور یوناما تمام مسایل بین ملل متحد و افغانستان حل می‌شود.»

او می‌افزاید: «نیاز به نماینده ویژه دیده نمی‌شود. آن‌ها باید با مردم افغانستان همکار باشند. جلو پیشرفت‌های افغانستان در عرصه دیپلوماتیک را نگیرند و افغانستان را یک کشور مواجه با بحران تلقی نکنند.»

نشست دوحه در مورد افغانستان هفته گذشته برگزار شد؛ نشستی که سرمنشی ملل متحد آن را موفقیت‌آمیز دانست؛ اما امارت اسلامی در آن نشست اشتراک نکرد و آن را ناکام تلقی کرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

قطر از آزادی یک زندانی اتریشی در افغانستان خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۷, ۱۴۰۲)

حکومت قطر اعلام کرده است که یک شهروند اتریش که در افغانستان بازداشت شده بود، با میانجی‌گیری دوحه آزاد شده است.

محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، وزیر مشاور دولت در امور خارجه قطر در بیانیه‌ای از امارت اسلامی افغانستان برای همکاری در این زمینه تشکر و قدردانی کرده است.

وی افزوده است که قطر روابط دوجانبه قوی با جمهوری اتریش دارد و از آزادی این شهروند اتریش خرسند است.

وزیر امور خارجه قطر تاکید کرده است که کشورش به تلاش‌های میانجی‌گری خود در حل مناقشه‌ها از طریق گفتگوهای سازنده و روش‌های صلح‌آمیز برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه خواهد داد.

شهروند اتریشی آزاد شده وارد قطر شده است.

وزارت امور خارجه قطر در مورد او جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!