Connect with us

رویداد های اخیر

کرزی: پس از فرار غنی، امارت اسلامی را برای جلوگیری از هرج و مرج به کابل دعوت کردم

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۲۴, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور، اطلاعات تازه ای در مورد فرار مخفیانه و ناگهانی اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان در ۱۵ آگست، ارایه کرده است.

آقای کرزی در گفتگویی با آسوشیتد پرس گفته است که پس از فرار غنی و ایجاد خلای قدرت، از امارت اسلامی برای جلوگیری از هرج و مرج در شهر کابل دعوت کرده بود، “تا از شهروندان محافظت کند تا از هرج و مرج در کشور، در شهر و از غارت کشور از سوی  عناصری جلوگیری کند.”

آقای کرزی گفته است که با رفتن غنی، مقامات حکومت نیز کابل را ترک کرند. او در تماسی از بسم الله خان وزیر دفاع پیشین دریافته بود که بقایای حکومت قبلی باقی نمانده بود حتی فرمانده پولیس کابل نیز شهر را ترک کرده بود. بسم الله خان از کرزی نیز پرسیده بود که آیا قصد ترک کابل را دارد؟

کرزی که بعد حمله یازده سپتامبر برای ۱۳ سال رییس جمهور افغانستان بود، از ترک کشور خود داری کرده بود.

حامد کرزی گفته است که غنی با فرارش توافق احتمالی برای انتقال مسالمت آمیز قدرت به امارت اسلامی را بر هم زد.

کرزی و عبدالله عبدالله یک روز پیش از سقوط در دیدار با غنی توافق کرده بودند که روز بعد به قطر بروند تا در مورد تقسیم قدرت با امارت اسلامی مذاکره کنند. آقای کرزی گفته است که با آنکه نیروهای امارت اسلامی در حومه های شهر کابل رسیده بودند، اما رهبری امارت اسلامی در قطر وعده کرده بودند که این نیروها در خارج شهر باقی خواهند ماند.

آقای کرزی افزوده است که حتی تا صبح ١٥ام آگست در انتظار فهرست ١٥ نفری بود که قرار بود او و عبدالله عبدالله را تا دوحه همراهی کنند. اوضاع شهر دگرگون بوده و شایعاتی نیز مبنی بر تصرف کابل از سوی امارت اسلامی پخش شده بود. آقای کرزی میگوید که وی به دوحه به تماس شد و رهبری امارت اسلامی اطمینان داد که به شهر وارد نمی‌شودند.

کرزی گفت که چاشت همان روز امارت اسلامی تماس گرفت و گفت که “دولت باید مواضع خود حفظ کند و نباید حرکتی کند؛ زیرا آنها قصد ورود به کابل ندارند.”

وی افزود: “من و دیگران با مقام های مختلف صحبت کردیم و به ما اطمینان دادند که بله، مساله همینطور است، که امریکایی‌ها و نیروهای دولتی  مواضع شان را حفظ کرده و قرار نیست کابل سقوط کند.”

 با این حال، حدود ساعت ۲:۴۵ بعد از ظهر مشخص شد که غنی از شهر فرار کرده است. کرزی با وزیر دفاع تماس گرفت، با وزیر داخله تماس گرفت، فرمانده پولیس کابل را جستجو کرد؛ همه رفته بودند.

به گفته کرزی: “هیچ مقامی در پایتخت حضور نداشت، نه فرمانده پولیس، نه فرمانده قول اردو، نه واحد دیگری. همه آنها رفته بودند.”

معاون واحد محفاظت خود غنی از کرزی خواست تا به ارگ بیاید و ریاست جمهوری را به دست گیرد.

آسوشیتدپرس گزارش کرده است که آقای کرزی این پیشنهاد را نپذیرفت و گفت که از نظر قانونی حق این کار را ندارد.

در عوض، کرزی تصمیم گرفت پیامی عمومی به مردم مخابره کند که او و خانواده اش در کابل حضور دارند.

 کرزی اطمینان دارد که اگر غنی در کابل می ماند، توافقی برای انتقال صلح آمیز قدرت صورت می‌گرفت.

Advertisement

اخبار ویژه

شورای امنیت سازمان ملل نشستی را با محوریت افغانستان برگزار می‌کند

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

قرار است فردا شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت اوضاع افغانستان برگزار کند. انتظار می‌رود که دراین نشست اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی از خاک افغانستان مورد بحث قرار گیرد.

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در رشته توییتی امروز(دوشنبه، ۴ میزان) نگاشته است که به نمایندگی از افغانستان دراین نشست اشتراک و سخنرانی خواهد کرد.

وی گفته است: «قرار است در جلسۀ شورای امنیت ملل متحد که به تاریخ ۲۷ سپتمبر درمورد اوضاع افغانستان دایر می‌شود و محور آن بحث وضعیت افغانستان است، اشتراک و سخنرانی کنم و به نمایندگی از مردمم دراین نشست مهم مثل همیش خواست‌ها و صدای ملت‌ام را مطرح کنم.»

درهمین حال، امارت اسلامی ابراز کرده است از هرگونه نشستی که برای همکاری با دولت و مردم افغانستان برگزار شود، استقبال می‌کند و افزوده که انتظار دارد برآیند این نشست‌ها گسترش تعامل جهان با دولت جدید افغانستان را در قبال داشته باشد.

پس‌از روی کار آمدن امارت اسلامی اوضاع افغانستان یکی از بحث‌های داغ در نشست‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و تاکنون این سازمان چندین بار نشست‌های ویژه‌ای را با محوریت اوضاع اقتصادی، بشری و نگرانی‌های امنیتی در افغانستان برگزار کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

شیخ یوسف القرضاوی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

شیخ یوسف القرضاوی، عالم برجسته جهان اسلام و رهبر معنوی جنبش اخوان المسلمین مصر امروز (دوشنبه، ۴ میزان) در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ القرضاوی همچنان بنیانگذار اتحادیه جهانی علمای مسلمان بود.

او بیش از ۱۲۰ کتاب منتشر کرده است و هشت جایزه بین‌المللی را برای کمک به علوم دینی دریافت کرده و یکی از تاثیرگذارترین علمای اسلامی در زمان معاصر بود.

برنامه «شریعت و زندگی» او از شبکه الجزیره پخش می‌شد، شبکه‌ای که بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون مخاطب در سراسر جهان دارد.

القرضاوی یکی از برجسته‌ترین نظریه پردازان مرتبط با اخوان المسلمین بود که در طول زندگی خود تلاش کرد نظریات برگرفته از دانش سیاسی و دینی خود را به زبان ساده انتقال دهد.

امارت اسلامی افغانستان در یک پیام تسلیت درگذشت القرضاوی را «ضایعه جبران ناپذیر برای امت اسلامی» خواند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

رونمایی از یاقوت ۵هزار قیراطی افغانستان در دبی

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۱)

یاقوت کمیاب ۵هزار قیراطی افغانستان دریک نمایشگاه در دبی به نمایش گذاشته شد.

به گزارش نشنل نیوز، این یاقوت حدود یک کیلوگرم وزن دارد و بزرگتر از کف دست میباشد.

به نقل از این منبع، دلیل رنگ بنفش و اندازه آن به عنوان یاقوت کمیاب شناخته شده است.

این یاقوت در قریه‌ی حیدرآباد هم مرز با ایران و افغانستان کشف شده و صاحب آن گفته که امیدوار است این کشف غیرمترقبه بتواند به تغییر بخت برای ساکنان قریه بدون دسترسی به مکاتب، شفاخانه یا حتی برق کمک کند.

گفته می‌شود که ارزش این سنگ تراش نخورده در بازار نزدیک به ۱۰ میلیون دالر میرسد.

لابراتوار بین‌المللی آزمایش جواهرات در جیپور، ایالت راجستان هند وزن و کیفیت این یاقوت را تایید کرده است.

آزاد رخستی، یک از جواهر شناسان که در مراسم رونمای نیز حضور داشت، همچنان سایز و وزن این یاقوت را تایید کرده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!