Connect with us

ورزش

کرکت بورد: جدول زمانی سلسله مسابقات داخلی برای سال جاری اعلام شد

Published

 on

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۱)

کرکت بورد افغانستان هر ساله مسابقات داخلی کرکت بر اساس یک برنامه منظم برگزار می‌کند که نقش عمده‌ای در توسعه بازی کرکت در کشور و دریافت بازیکنان جدید دارد.

بخش کرکت داخلی کرکت بورد افغانستان مانند سال‌های گذشته مسابقات زیادی را در ساختارهای مختلف کرکت برای سال تازه آغاز شده ۲۰۲۳ در نظر گرفته است که در ولایات مربوطه انجام خواهد شد.

مسابقات داخلی سال جاری ۲۰۲۳ با مسابقات ولایتی درجه دو و درجه یک وزیر محمد اکبر خان آغاز می‌شود. در این سلسله نخست مسابقات ولایتی درجه دو برگزار می‌شود که از اواخر جنوری ماه جاری آغاز و به مدت ۲۰ روز بین ۳۱ تیم ولایتی در چهار استدیوم کرکت مختلف کشور ادامه خواهد داشت.

پس از پایان این مسابقات، مسابقات ولایتی درجه اول آغاز می‌شود که در آن ۱۲ تیم ولایتی حضور خواهند داشت. این مسابقات کرکت همه ساله به سطح داخلی برگزار می شود تا به طور منظم بازیکنان جدید به بورد کرکت افغانستان معرفی شوند.

پس از این، در ماه می سال جاری، بزرگترین رقابت داخلی کرکت افغانستان، لیگ کرکت شپگیزه برگزار می‌شود که در آن تمامی بازیکنان ملی بازی خواهند کرد. علاوه بر این، ماه‌های میانی سال به مسابقات یک روزه غازی امان الله خان در سطح زون اختصاص یافته است که قرار است این بار در ماه‌های جون و جولای در ولایت کابل برگزار شود. این مسابقات دارای حیثیت لیست‌ است که رول عمده را در کرکت داخلی بازی میکند و از سال ۲۰۱۷ بدینسو بطور منظم برگزار می شود.

به اساس اعلامیه‌ی مسابقات سه روزه به سطح زون‌ها مربوط به کرکت داخلی در جولای و اگست سال جاری برگزار می‌شود که برترین‌های مسابقات ولایتی درجه یک و دو برای این مسابقات انتخاب می‌شوند و بهترین بازیکنان هر تیم ولایتی برای بازی در سطح زون‌ها انتخاب می‌شوند. همچنان برای بازیکنان دارای معلولیت نیز مسابقات مد نظر گرفته شده است که مانند سال گذشته در ماه جولای میان تیم‌های پنج زون انجام خواهد شد

علاوه بر این برای بازیکنان جوان مسابقات ایمرجینگ در سطح زون‌ها مدنظر گرفته شده است که در ماه اگست بین ۵ تیم در ولایت کندز برگزار می‌شود. این مسابقات به منظور آمادگی بهتر بازیکنان جوان برای حضور در جام ملت های آسیا امسال برگزار می شود. همچنین مسابقات فرست کلاس احمد شاه ابدالی در سطح زون‌ها برای ماه‌های سپتامبر و اکتوبر برنامه ریزی شده است که بین ۴ تیم در ولایت‌های خوست و ننگرهار برگزار خواهد شد.

مسابقات بین بازیکنان زیر سن ۱۶ سال در سطح زون‌ها نیز در ولایت ننگرهار در ماه‌های اکتبر و نوامبر برگزار می‌شود. علاوه بر این، مسابقات بین مکاتب نیز در برنامه گنجانده شده و دور نهایی مسابقات در سطح زون‌ها در ماه نوامبر در استدیوم کرکت ولایت خوست برگزار خواهد شد. علاوه بر این مسابقات، رقابت‌های جام قهرمانی بین کلب‌های برتر کشور نیز در ماه دسامبر برگزار می‌شود که تیم‌های برتر زون‌های پنجگانه کشور برای کسب عنوان قهرمانی به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

به گفته بورد کرکت افغانستان همچنین مسابقات یکروزه جام افغانستان سرسبز نیز در برنامه است که بر اساس نیاز؛ برای آمادگی هر چه بهتر تیم ملی برگزار خواهد شد. تاریخ و مکان احتمالی این مسابقات هنوز مشخص نشده است، اما اطلاعات دقیق آن در زمان مناسب، مشخص خواهد شد.

بورد کرکت افغانستان گفته است که در سال ۲۰۲۲ مسابقات داخلی کرکت بسیار منظم برگزار شد که در آن مسابقات درجه دو و درجه یک ولایتی در سه ماه اول سال دایر گردید. از سوی دیگر بعد از یک سال تاخیر مسابقات لیگ کرکت شپگیزه بین ۸ تیم به بسیار خوبی و موفقیت برگزار شد. همچنین مسابقات فرست کلاس احمد شاه ابدالی بزرگترین مسابقات کرکت داخلی کشور در ربع آخر سال در ولایات خوست و ننگرهار برگزار شد، اما متأسفانه مسابقات لیست ای در سطح زون‌ها به دلیل مشکلات مالی و بانکی نتوانست به موقع برگزار شود.

این بورد گفته است که هر ساله مسابقات داخلی کرکت را به صورت منظم و استندارد برگزار کند که در نتیجه آن بازیکنان زیادی به تیم‌های مختلف ملی کشور داده می شود.

ورزش

تیم کریکت افغانستان برای اولین‌بار پاکستان را شکست داد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

تیم ملی کریکت افغانستان در اولین مسابقه ۲۰آوره در شهر شارجه، با تفاوت شش ویکت تیم پاکستان را شکست داد.

در دیدار جمعه‌شب، تیم کریکت پاکستان با از دست دادن ۹ بازیکن ۹۳ دوش را برای افغانستان هدف تعیین کرد.

سپس ملی پوشان کشور توپ‌زنی را آغاز کردند و هدف یادشده را  در آور هژدهم با از دست دادن چهار بازیکن بدست آوردند و پیروزی را از آن خود کردند.

در توپ‌زنی از جانب افغانستان محمد نبی بیش‌ترین (۳۸) دوش را انجام داد و در پیروزی نقش مهم داشت و بهترین بازیکن مسابقه اعلان شد.

گفتنی است که تیم ملی کریکت کشور برای بار اول در یک بازی کریکت بین‌المللی تیم ملی پاکستان را شکست داد.

این دیدار جمعه‌شب، ۴ حمل، در استدیوم شارجه امارات متحده عربی برگزار شد. قرار است دو بازی ۲۰آوره دیگر افغانستان با پاکستان روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری برگزار شود.

Continue Reading

ورزش

فهرست بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان در برابر پاکستان اعلام شد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۱, ۱۴۰۲)

بورد کریکت افغانستان روز سه شنبه (۱ حمل) فهرست بازیکنان تیم ملی کریکت کشور را برای سلسله بازی‌های بیست‌آوره در برابر پاکستان اعلام کرد.

قرار است این سلسله مسابقات که شامل سه بازی است، روز جمعه (۴ حمل) در شهر شارجه در امارات متحده عربی آغاز شود.

ترکیب اعلام شده از سوی افغانستان شامل ۱۷ بازیکن و کاپیتان تیم راشد خان است. صدیق‌الله اتل که در بخش توپ‌زنی مهارت دارد، برای اولین بار به ترکیب تیم ملی در بازی‌های بین‌المللی شامل شده است.

محمد نبی، کاپیتان پیشین تیم ملی کریکت افغانستان، نیز شامل این ترکیب است.

نصیب خان، رییس اجرایی بورد کریکت افغانستان، گفته است: «تیم ما در کمپ تمرینی سخت کار کرده است و انتخاب‌کنندگان بهترین بازیکنان را برای این سلسله بازی‌ها انتخاب کرده‌اند. من مطمئن هستم که تیم ما بهترین عملکرد خود را به نمایش خواهند گذاشت و باعث افتخار ملت ما خواهند شد. ما برای تیم خود آرزوی موفقیت در این سلسله بازی‌ها داریم و امیدواریم که شاهد پیروزی آن‌ها باشیم.»

وی افزود: «علاوه بر این، ما مشتاقانه منتظر رقابت هیجان‌انگیز بین دو تیم بزرگ هستیم. هر دو کشور هواداران پرشوری دارند که با اشتیاق و غرور از تیم‌های خود حمایت می‌کنند. ما به عنوان همسایه پیوند خاصی داریم و امیدواریم که نه تنها مهارت‌های کریکت خود را بلکه روحیه دوستی و ورزشکاری را نیز به نمایش بگذاریم. ما برای هر دو تیم آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم که طرفداران کریکت در سراسر جهان از این بازی ها لذت ببرند.»

ترکیب تیم افغانستان:

راشد خان، رحمن الله گربز، ابراهیم زدران، عثمان غنی، صدیق الله اتل، نجیب الله زدران، افسر زازی، کریم جنت، محمد نبی، عظمت الله عمرزی، گلبدین نایب، شرف الدین اشرف، نور احمد، مجیب الرحمن، فرید احمد، فضل الحق فاروقی و نوین الحق.

بازیکنان ذخیره عبارتند از: ننگیال خروتی، ظاهر خان و نجات مسعود.

Continue Reading

ورزش

تیم کریکت زیر ۱۹ سال افغانستان با تفاوت ۷ ویکت بنگله دیش را شکست داد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۲۷, ۱۴۰۱)

تیم ملی کریکت نوجوانان زیر سن ۱۹ سال افغانستان در نخستین مسابقه سلسله بازی‌های پنجاه آوره سه جانبه، تیم بنگله دیش را با تفاوت ۷ ویکت شکست داد.

در این مسابقه که امروز شنبه (۲۷ حوت) در شهر ابوظبی برگزار شد، تیم بنگله دیش با برنده شدن قرعه پیش از بازی توپزنی را انتخاب کرد و با از دست دادن تمام بازیکنان اش و استفاده از ۲۲ آور و پنج توپ، ۷۶ دوش هدف تعیین کرد.

بشیر احمد، کامران هوتک، خلیل احمد و یما عرب هر یک به ترتیب چهار، سه، دو و یک ویکت برای افغانستان بدست آوردند.

تیم افغانستان هدف مذکور را با از دست دادن سه بازیکن اش در ۹ آور و پنج توپ تکمیل کرد. سهیل خان ۳۳ و محمد هارون ۲۱ دوش انجام دادند.

تیم افغانستان در دیدار بعدی روز چهارشنبه به مصاف تیم سریلانکا می‌رود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!