Connect with us

صحت

کشته شدن هزاران درنای مهاجر در اثر آنفولانزای پرندگان در اسراییل

Published

 on

(Last Updated On: جدی ۱۲, ۱۴۰۰)

شیوع آنفولانزای پرندگان در اسراییل بیش از ۵ هزار درنای مهاجر را به کام مرگ است.

در شیوع آنفولانزا مقامات اسراییلی منطقه حفاظت شده طبیعی این کشور را برای بازدید کنندگان ممنوع اعلام کرده اند.

بر اساس گزارش ها اسراییل برای مهار این فاجعه حیات وحش، هزاران فیل مرغ را از بین برده است. وند.

نفتالی بنت صدر اعظم اسراییل نیز با مقام های این کشور دیدار کرده تا در مورد چگونگی جلوگیری از سرایت آنفولانزا به انسان ها گفتگو کند.

تا هنوز هیچ گزارشی مبنی بر سرایت آنفولانزای مرغی به انسان ها گزارش نشده است.

تامار زندبرگ، وزیر محیط زیست اسراییل در توییتی نوشته است: ” جدی‌ترین آسیب به حیات وحش در تاریخ اسراییل است.”

صحت

پاکستان به افغانستان ادویه کمک کرد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۱)

حکومت پاکستان یک مقدار ادویه را به افغانستان کمک کرده است. قرار است این مقدار ادویه از سوی شفاخانه‌های ساخته شده توسط کشور پاکستان در افغانستان عرضه شود.

در محفلی که به مناسبت تحویل‌دهی این کمک‌ها امروز (جمعه، ۱۱ قوس) برگزار شده بود، قلندر عباد، وزیر صحت عامه افغانستان و همتایش از کشور پاکستان، عبدالقادر پتیل حضور داشتند.

قرار است این کمک‌ها به شفاخانه محمد علی جناح در شهر کابل، شفاخانه امان‌الله لوگری در ولایت لوگر و مرکز تداوی امراض گرده در شهر جلال آباد فرستاده شود.

محمد صادق، نماینده خاص پاکستان در امور افغانستان در تویتر نگاشته است: «شفاخانه‌های ساخته شده توسط پاکستان در افغانستان دارای مدرن ترین ساختمان‌ها و تجهیزات می‌باشد. پاکستان هنوز برای فعالیت این شفاخانه‌ها با فراهم سازی معاشات و ادویه کمک می‌کند.»

به گفته آقای صادق، پاکستان ۵۰۰ میلیون کلدار را برای فعالیت این شفاخانه‌ها اختصاص داده است.

Continue Reading

صحت

یونیسف: صدها هزار کودک افغانستان را خطر مرگ تهدید می‌کند

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) می‌گوید ۸۷۵ هزار کودک در افغانستان به دلیل ناامنی غذایی با خطر مرگ روبه‌رو اند.

سام مورت، مسوول بخش ارتباطات یونیسف درافغانستان در توییتر نگاشته است: «هشتصدو هفتاد و پنج‌هزار کودک در افغانستان با خطر مرگ رو‌به‌رو اند. اداره یونیسف در افغانستان به حمایت عاجل جامعه جهانی نیاز دارد تا از سوء تغذیۀ حاد در میان کودکان جلوگیری شود و آنعده از پسران و دختران تداوی شوند که از سوء تغذیه رنج می‌برند.»

در همین حال، مسوولان شفاخانه صحت طفل اندرگاندی نیز گفته‌اند تعداد اطفال مبتلا به سوء تغذیه افزایش یافته است.

محمد حسیب رحیمزی، رییس صحت طفل اندراگاندی گفته است دلیل افزایش مراجعین این شفاخانه بهبود وضعیت امنیتی است چون حالا همه آزادانه به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند.

برخی ازآگاهان وضعیت کودکان در افغانستان را در شرایط کنونی نگران کننده می‌دانند و می‌گویند عواملی همچو فقر، بیکاری، آفات طبیعی و خشکسالی شدید، صدها هزار کودک در افغانستان را در شرایط بسیار رقت‌بار قرار داده است.

مریم معروف آروین، مسوول موسسه تحکیم رفاه زنان و کودکان می‌گوید: «این وضعیت برای ما نگران کننده است و عواملی همچون زلزله و آفات طبیعی و خشکسالی نیز شرایط را برای کودکان کار، سخت و سخت‌تر کرده است.»

پیش از این، موسسه حمایت از کوکان سازمان ملل گفته بود که تقریباً ده میلیون کودک در افغانستان به دلیل نرسیدن غذای کافی در وضعیت بد زنده‌گی می‌کنند.

این در حالی است که امارت اسلامی نیز بارها از سازمان‎های بین‌المللی خواسته است با کمک‌های بشری برخورد سیاسی نکنند و مردم افغانستان را تا رفع مشکلات اقتصادی این کشور کمک کنند.

Continue Reading

صحت

مسوولان صحی: کار ساخت شفاخانه «هماتولوژی» در هرات آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۱)

مسوولان صحی در هرات می‌گویند کار ساخت شفاخانه هماتولوژی برای تداوی مریضان تالاسمی یا نوع سرطان‌خون در این ولایت آغاز شده است که قرار است در سه منزل ساخته شود.

محمد آصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه هرات می‌گوید سنگ تهداب این شفاخانه امروز (دوشنه، ۷ قوس) گذاشته شد.

آقای کبیر گفت: «طرح شفاخانه هماتولوژی از مدت زیادی است که با همکاری افراد خیرخواه که در داخل و بیرون از کشور زند‌ه‌گی می‌کنند روی دست است و با هماهنگی مقام ولایت هرات امروز سنگ تهداب دیوار آن گذاشته شد.»

به گفته مسوولان، ساخت این پروژه به حمایت مالی یک نهاد خیریه، تاجران و سرمایه‌گذاران هرات به پیش می‌رود.

حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات می‌گوید: «هزینه ساخت این شفاخانه به کمک مالی مردم خیرخواه در خارج از کشور، تاجران و سرمایه‌گذاران هرات پرداخته می‌شود.»

از سویی هم، داکتران در این ولایت می‌گویند آمار اطفال که به مریضی تالاسمی مبتلا هستند هر روز در حال افزایش است. به گفته آنان، در حال حاضر حدود ۶۰۰ طفل در حوزه غرب کشور به این بیماری مبتلا هستند.

داکتران بخش تداوی بیماری‌های سرطانی در هرات گفته‌اند تا حالا هشت هزار تن که به مریضی‌های سرطانی مبتلا هستند در شفاخانه حوزوی این ولایت ثبت شده‌اند. اما مریضی تالاسمی بیشتر نزد اطفال وجود دارد، این مریضان در هر ماه نیاز دارند تا دو مرتبه خون بگیرند.

آصف رحمانی، مسوول بخش اطفال سرطان خون در شفاخانه حوزوی هرات می‌گوید: «موارد سرطان‌ در هرات بالاتر از هشت هزار نفر می‌باشد که ثبت کردیم و این برای ما زنگ خطر است. اطفال تالاسمی در حوزه غرب که حدوداً ۶۰۰ طفل می‌باشد، متأسفانه به خدمات صحی دسترسی ندارند.»

گفتنی است آغاز و انجام این پروژه وابسته به کمک‌های مردمی و تاجران دارد، مردم انتظار دارند که این شفاخانه زودتر ساخته شود تا بتوانند بیماران‌شان را تداوی کنند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!