Connect with us

جهان

کمک نظامی ۱.۶میلیارد دالری بریتانیا به اوکراین

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۱۸, ۱۴۰۱)

بریتانیا در نظر دارد تا به ارزش بیش از یک ونیم میلیارد دالر کمک های نظامی به اکراین بفرستد.

این کشور در نظر دارد تا به منظور حمایت و همکاری با اکراین به ادامه کمک‌های قبلی به ارزش ۱.۶میلیارد دالر کمک های نظامي بفرستد.

بوریس جانسن، نخست وزیر بریتانیا از حامیان بزر اکراین در برابر روسیه است و تا اکنون به برعلاوه سلاح‌ها، موشک‌های ضد تانک و سیستم‌های دفاعی هوایی به این کشور کمک کرده است.

این کمک بیش از ۱.۶میلیارد دالری زمانی صورت میګرد که قرار است رهبران گروه هفت با ریس جمهور اکراین نشست انلاین برګزار کنند.

این نشست امروز (۱۸ثور) دقیق در روز برگزار می‌شود که روسیه انرا روز پیروزی خود در جنگ دوم جهانی میداند.

قابل یاد آوری است که بسته جدید کمک‌های بریتانیا برای اکراین دو برابر افزایش را نسبت به کمک‌های قبلی لندن با کیف نشان میدهد، بسته‌‎ای که بزرگترین کمک اعلان شده بریتانیا بعد از جنګ عراق و افغانستان است.

بوریس جانسن هفته قبل در گفتگوی به اعضای پارلمان اکراین گفت که، جنگ این کشور نه تنها این کشور را ویران ساخته است بلکی صلح و امنیت تمام اروپا را تهدید میکند.

جانسن نخستین رهبر غربی جهان است که پس از تنش‌های روسیه و اکراین به پارلمان این کشور سخنرانی کرد.

قرار است جانسن در اخیر ماه می نشست کمپنی‌های پیشتاز دفاعی را میزبانی کند تا گسترش در تقاضای تجیهزات دفاعی را به بررسی بیگیرد. تقاضا که بعد از جنگ اکراین افزایش یافته است.

در حالی که بریتانیا کمک‌های نظامی قابل توجهی ارائه کرده است، اما تاکنون تعداد نسبتا کمی از بیش از ۵ میلیون اوکراینی که از کشور خود فرار کرده اند را پذیرفته است. دولت بریتانیا روز شنبه اعلام کرد که تاکنون بیش از ۸۶هزار ویزا برای اوکراینی‌ها صادر کرده است که از این تعداد حدود ۲۷هزار تن آن به بریتانیا رسیده اند.

جهان

رئیس‌جمهور سابق چین به عمر ۹۶ سالگی درگذشت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند که جیانگ زمین، رئیس‌جمهور سابق امروز (چهارشنبه ۹قوس) در سن ۹۶ سالگی بر اثر سرطان خون درگذشت.

به نقل از رویترز، شینهوا با انتشار نامه‌ای از سوی حزب کمونیست حاکم، کابینه، پارلمان و اردو خطاب به مردم، مرگ جیانگ زمین در شهر شانگهای، جایی که والی سابق و منشی حزب کمونیست بود را اعلام کرد.

در این نامه آمده است: «مرگ رفیق جیانگ زمین ضایعه‌ای غیرقابل جبران برای حزب ما، ارتش ما و مردم ما از همه گروه‌های قومی است.»

در این نامه همچنان آمده است «رفیق عزیزمان جیانگ زمین» به عنوان یک رهبر برجسته با اعتبار بالا، یک مارکسیست بزرگ، سیاستمدار، استراتژیست نظامی و دیپلمات و یک مبارز کمونیست آزموده توصیف شده است.

او در ۱۷ آگست ۱۹۲۶ در شهر مرفه شرقی یانگژو در یک خانواده از طبقه متوسط به دنیا آمد. جیانگ ۱۳ سال به عنوان منشی کل حزب، قدرتمندترین پست چین، با استقبال از سرمایه‌داران در حزب حاکم و جذب سرمایه‌گذاری خارجی پس از پیوستن چین به سازمان جهانی اقتصاد، قدرت اقتصادی این کشور را شکوفا کرد. چین با پشت سر گذاشتن آلمان و سپس جاپان به دومین اقتصاد بزرگ پس از ایالات متحده تبدیل شد.

جیانگ پس از فارغ‌التحصیلی از بخش ماشین‌آلات برقی پوهنتون جیائوتنگ در شانگهای در سال ۱۹۴۷، در یک فابریکه مواد غذایی، سپس صابون‌سازی و سپس بزرگترین فابریکه موترسازی چین کار کرد.

Continue Reading

جهان

۳ کشته و ۲۸ زخمی درپی حمله انتحاری در پاکستان

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

به نقل  از خبرگزاری رویترز در حمله انتحاری به پولیس پاکستان، ۳ نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی شدند.

پولیس پاکستان اعلام کرد حادثه امروز (چهارشنبه ۹قوس) در شهر کویته در جنوب غرب این کشور رخ داد که یک گزمه پولیس هدف قرار گرفت.

طالبان پاکستانی یا تحریک طالبان پاکستانی (تی تی پی) در پیامی به رویترز مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت. انفجار پس از آن رخ داد که این گروه به آتش بس با دولت در این هفته پایان داد.

عبدالحق یک مقام پولیس به رویترز گفت: «انفجار که هدف آن گزمه پولیس بود، بیش از ۳۰ نفر از جمله ۱۵ پولیس را زخمی کرد. از میان آن‌ها یک پولیس، یک زن و یک کودک کشته شدند.»

گزمه پولیس در زمان انفجار در حال تامین امنیت یک گروه واکسیناسیون بود.

کویته مرکز ولایت بلوچستان پاکستان در مرز افغانستان و ایران است که هم طالبان پاکستانی و هم گروه‌های جدایی طلب در آنجا فعالیت می‌کنند.

تحریک طالبان پاکستانی در سال ۲۰۱۴ به دنبال یک حمله نظامی گسترده در منطقه شمال غربی این کشور به ویژه وزیرستان شمالی، به سمت افغانستان فرار کردند. از آن زمان، به گفته اردوی پاکستان، این گروه از سمت مرز افغانستان فعالیت می‌کند، ادعای که همیشه از سوی کابل رد شده است.

Continue Reading

جهان

پنتاگون: چین تا سال ۲۰۳۵، ۱۵۰۰ کلاهک اتمی خواهد داشت

Published

on

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۱)

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) در گزارشی اعلام کرد که اگر چین روند فعلی ساخت سلاح اتمی را ادامه دهد تا سال ۲۰۳۵ زرداخانه‌ای مشتمل بر ۱۵۰۰ کلاهک اتمی خواهد داشت.

به نقل از رویترز، یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا در جلسه انتشار گزارش سالانه پنتاگون گفت: «سرعت چین در این زمینه افزایش یافته است. این موضوع نگرانی‌هایی در خصوص اینکه آیا آنها از راهبرد خود مبنی بر بازدارندگی موثر عدول کرده‌اند، ایجاد کرده است.»

این گزارش که عمدتا فعالیت‌های چین در سال ۲۰۲۱ را پوشش می‌دهد، حاکی است که این کشور در حال حاضر بیش از ۴۰۰ کلاهک اتمی دارد.

پنتاگون گزارش داده است که چین تا سال ۲۰۳۰ به یک هزار کلاهک اتمی دست خواهد یافت.

چین می‌گوید که زرداخانه هسته‌ای این کشور در مقابل زرادخانه‌های امریکا و روسیه بسیار کوچک و آماده گفتگو در این زمینه است؛ البته به شرط آنکه واکنش تعداد کلاهک‌های اتمی خود را به تعداد کلاهک‌های چین کاهش دهد.

موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم گزارش داده است که امریکا حدود ۳ هزار و ۷۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در ماه اکتوبر در کنگره حزب کمونیست اعلام کرد که این کشور بازدارندگی راهبردی خود را تقویت می‌کند. بازدارندگی راهبردی اصطلاحی است که اغلب به سلاح‌های اتمی اشاره دارد.

پنتاگون در بخش دیگری از گزارش سالانه خود درباره جزیره تایوان نیز ابراز نگرانی کرده است. یک مقام امریکایی در این باره گفت که البته واشنگتن شواهدی بر حمله قریب‌الوقوع چین به تایوان نیافته است.

این درحالی است که چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!