Connect with us

اخبار ساحوی

کمیته سویدن: نصاب آموزشی طالبان در شماری از مکاتب افغانستان حاکم است

Published

 on

(Last Updated On: سنبله ۱۵, ۱۳۹۸)

 مسئولان در کمیته سویدن برای افغانستان، از حاکم بودن نصاب گروه طالبان در شماری از مکاتب در کشور سخن میزنند.

مسئولان در این کمیته می‌گویند که طالبان بارها از آنان خواسته است تا در تهیه نصاب آموزشی مکاتب، به خواست این گروه با آنان هم‌کاری کند.

اندریس، سکرتر جنرال کمیته سویدن برای افغانستان، می‌گوید: “در بخش‌‎های که زیر پوشش ما قرار دارند و طالبان حاکم استند، بلی بارها طالبان از ما خواسته اند که در تهیه نصاب آموزشی شان هم‌کاری کنیم، در شماری از مکاتب هنوز نصاب این گروه تدریس می‌شود.”

در همین حال، این کمیته تهدیدهای امنیتی را بزرگ‌ترین چالش در برابر برنامه‌های کمک‌رسانی این کمیته در نقاط دور دست کشور می‌داند.

آقای اندریس، می‌افزاید: “بزرگترین چالش هنوز هم دربرابر کارکنان ما تهدید های امنیتی است، هنوز طرفهای جنگ قوانین جنگی را زیر پا می کنند وما خواهان ایجاد مصونیت برای همکاران ما استیم”

با این همه، کمیته سویدن برای افغانستان که چندی بیش فعالیت‌های بشر دوستانه اش را در ولایت میدان وردک بنابر تهدیدهای امنیتی متوقف ساخته بود، بار دیگر فعالیت‌های اش را در این ولایت و شماری از ولایت‌های دیگر ازسر گرفته است.

کمیته سویدن دربخش‌های همچون صحت و آموزش بیشتر از ۴۰ سال می‌شود که در افغانستان فعالیت دارد. اما، اخیرا کشته شدن شماری از کارمندان این کمیته سبب شد تا برای مدتی فعالیت‌های آن در افغانستان متوقف شود.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!