Connect with us

اخبار ساحوی

کمیسیون انتخابات: از کمپنی «درمالوگ» برای بدیل روند انتقال اطلاعات خواستار کمک شدیم

Published

 on

(Last Updated On: میزان ۱۹, ۱۳۹۸)

کمیسیون مستقل انتخابات، روی بدیل روند انتقال اطلاعات از دستگاه‌های شناخت بایومتریک به بانک اطلاعات مرکزی کار می‌کند.

حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه این نهاد می‌گوید که متخصصان کمپنی «درمالوگ» پیشنهاد داده اند برای سرعت بخشیدن کارها، باید اطلاعات از حافظه دستگاه‌های شناخت بایومتریک از طریق کامپیوتر به بانک مرکزی انتقال یابد.

رحیمه ظریفی، یک عضو این کمیسیون میگوید: “کارها کند بوده، اما توقف نبوده، به مجردی که ما فهمیدیم کارها کند است، عاجل تصمیم گرفتیم و از کمپنی درمالوگ کمک گرفتیم.”

اما، ناظران انتخاباتی از آن چه مهیا شدن زمینه دست‌برد در اطلاعات می‌گویند خواهان نظارت جدی این روند استند.

همچنان، این ناظران دسته‌های انتخاباتی، هرچند این گزینه را در سرعت بخشیدن انتقال اطلاعات از دستگاه‌های شناخت بایومتریک، به بانک مرکزی اطلاعات موثر می‌دانند، اما بر نظارت جدی از این روند تاکید می‌ورزند.

یونس نواندیش، ناظر دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، اظهار میدارد: “ما مصئونیت آرا را قربانی سرعت نمی‌کنیم، درصورتی که سوالی وجود داشته باشد و آسیبی به روند متوجه باشد پذیرفته نخواهد شد”.

با این حال، کمیسیون انتخابات، اعلام کرده که تا اکنون اطلاعات ۲۳هزار دستگاۀ شناخت بایومتریک به بانک اطلاعات مرکزی این نهاد منتقل شده‌اند.

دراین میان آیا کندی کار، اعلام نتیجه نخستین انتخابات به تاریخ ۲۷ میزان را به تاخیر روبه رو نخواهد ساخت؟

حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه کیمسیون انتخابات، میگوید: “سه روز را ضایع شده، اما تلاش ما این است که در ۲۷ میزان نتیجه ابتدایی را اعلام کنیم”.

در سوی دیگر در حالی که بسیاری از دسته‌های انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات، گفته اند که تنها آرای ریخته شده در دستگاه‌های شناخت بایومتریک اعتبار دارند، اما ناظران انتخاباتی فرصت باقی مانده برای جدا سازی آرای غیربایومتریک را اندک می‌دانند.

گزارشگر: شاهپور فرهمند 

اخبار ساحوی

دیدار رهبر امارت اسلامی با علمای دینی کابل

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۴۰۱)

یک گروه از پنجاه نفری از عالمان دینی ولایت کابل  با رهبر امارت اسلامی در کندهار دیدار و در باره حقوق زنان نیز گفتگو کرده اند.

این دیدار که به خواست رهبر امارت اسلامی صورت گرفته که هدف اساسی آن مشکلات پایتخت نیشنان بوده است.

علمای دینی از رهبر امارت اسلامی خواسته اند که به آموزش و تعلیم، توجه خاص صورت گیرد و در صورت نیاز در نصاب تعلیمی هم تغیراتی بوجود آید.

در این دیدار عالمان دینی در باره حقوق زنان در چارچوب شریعت اسلامی و مسله تعلیم دختران گفتگو کرده اند. رهبر امارت اسلامی به علما اطمینان داده است که به مشکلات پایتخت رسیدگی خواهد شد.

ندا محمد ندیم، والی کابل گفت:” هدف اساسی این ملاقات مشکلات پایتخت نیشنان بود که به شخص عالی جناب برسد و دستورات وی از منبر و علما به مردم رسانیده شود”.

برخی از این علما می‌‌گویند که در مورد رسید‌گی به مشکلات زنان، احترام به حقوق زنان در چارچوب اسلام و تجدید نظر در نصاب‌ تعلیمی مکاتب و مدرسه‌‌ها بحث‌های با رهبر امارت اسلامی داشته اند.

عبدالحمید حماسی، عالم دین می‌گوید که:” برای امیرالمومین مجاهد و غیر مجاهد فرق ندارد و همه رعیت است و دارای حقوق برابر .”

این درحالی است که پیش از این رهبر امارت اسلامی در نشست بزرگ علمای دینی وعده سپرده که در هر نشستی از عالمان دین شرکت خواهد کرد و عالمان دین را در رهبری نهادهای دولتی خواهد گماشت.

Continue Reading

اخبار ساحوی

کشته شدن ۳عضو داعش دریک عملیات نیروهای امارت اسلامی در ولایت کندز 

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۶, ۱۴۰۱)

در یک عملیات نیروهای امارت اسلامی افغانستان بریک مرکز گروه داعش در ولایت کندز،۳ عضو این گروه کشته شدند. 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی افغانستان گفته است که این عملیات از سوی قطعه خاص امارت اسلامی در منطقهٔ قنجغه ولسوالی امام صاحب راه اندازی شد. 

به گفته آقای مجاهد دراین عملیات همچنان ۵ عضوی گروه داعش بازداشت شدند. 

آقای مجاهد افزوده است که این افراد در حمله‌‌های راکتی چندی پیش بر خاک ازبکستان و تاجیکستان دست داشتند.

Continue Reading

اخبار ساحوی

سرپرست وزارت خارجه به ولایت بدخشان رفت

Published

on

(Last Updated On: سرطان ۲۳, ۱۴۰۱)

مسوولان محلی در بدخشان می‌گویند امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه روز چهارشنبه (۲۲سرطان) به منظور بررسی چالش‌های باشندگان به این ولایت سفر نمود.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت بدخشان می‌گوید در این سفر احمدالله وثیق، رییس رادیو تلویزیون ملی نیز با امیر خان متقی همراه است و با رووسای ادارات دولتی  و مقامات محلی روی چالش‌ها و مشکلات مردم این ولایت بحث و گفتگو کرده اند.

به گفته آقای احمدی در این برنامه روی مسایل چگونگی برقراری روابط حسنه میان اقوام ساکن در دوطرف خط مرزی میان تاجکستان و افغانستان، حل مشکلات مرزی از راه دیپلوماسی، روابط حسنه نیروهای امارت اسلامی با مردم، بررسی مشکلات اقتصادی مردم و حل مشکلات تعلیم و تربیه تبادل نظر صورت گرفته است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!