Connect with us

انتخابات ۹۸

کمیسیون انتخابات: مواد ثبت نام تقویتی رای دهنده‌گان به هشت ولایت ارسال شده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۸)

مواد ثبت نام تقویتی رای دهنده‌گان انتخابات ریاست جمهوری تاحال به مرکزهای هشت ولایت رسیده است.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، اساس ثبت نام تقویتی در این هشت ولایت از پیش وجود نداشت، و برای آنان مواد از بهر این ثبت نام ارسال گردیده است و از فردا ۶ جوزا به ولسوالی‌ها و روستاهای این ولا‌یت‌ها مواد انتقال پیدا می کند.

این ولایت‌ها شامل، پروان، پنجشیر، پکتیا، کاپیسا، خوست، غزنی، نورستان ومیدان وردک می‌شوند.

با این حال، کمیسیون مستقل انتخابات ۱۸ جوزا را تقویم ثبت نام تقویتی رای دهنده ‌گان اعلام کرده است.

ذبیح الله سادات، معاون سخن‌گوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید: “تا حال کمیسیون مستقل انتخابات توانسته است که به هشت ولایتی که ضرورت به این بود تا مواد اساس یا غیر اساس را برای ثبت نام تقویتی ارسال شوند رسیدند و سر از تاریخ ۶ جوزا که فردا است از مراکز ولایت به ولسوالی‌ها مواد انتقال پیدا می‌کند تا بتوانیم به تاریخ ۱۸ ماه جوزا ثبت نام تقویتی را در سراسر افغانستان شروع کنیم .”

در همین حال، این کمیسیون می‌افزاید که برای انتخابات مجلس نمایندگان ولایت غزنی تدابیر لازمی گرفته شده است و ثبت نام رای دهنده‌گان این ولایت در ۲۴۷ مرکز صورت خواهد گرفت .

غزنی، تنها ولایت‌ است که در آن انتخابات مجلس نماینده‌گان برگزار نشد، از این‌رو کمیسیون انتخابات وعده سپرده است که انتخابات مجلس نماینده‌گان در این ولایت همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و شورای ولسوالی‌ها برگزار خواهد شد.

آیا این توانایی در کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد که چهار انتخابات را همزمان به تاریخ ۶ میزان سال روان برگزار کند؟

غلام حسین ناصری، نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان در این مورد اظهار می‌دارد: “با همین ظرفیت که فعلا در داخل کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارد با تمام اراده سیاسی که وجود داشته است برای برگزاری یک انتخابات شفاف نسبتن امکان خواهد داشت، لیکن زیاد امیدوار کننده نیست.”

روند ثبت نام تقویتی رای دهنده‌گان تا ۱۳ روز دیگر در سراسر کشور آغاز خواهد شد. این روند بدون استفاده از فن‌آوری بایومتریک انجام خواهد شد، موردی که چندی پیش از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شد و علت لغو آن را نیز نبود زمان کافی گفت.

گزارشگر: علی اصغری

انتخابات ۹۸

توافق‌نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

واکنش‌ها به توافق سیاسی غنی و عبدالله

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۹, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

توافق سیاسی میان غنی و عبدالله

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

Trending