Connect with us

اخبار ساحوی

کمیسیون مستقل انتخابات روند توزیع کارت های رای دهی را یک ماه به تعویق انداخت

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۳۹۲)

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که روند توزیع کارت های رای دهی را یک ماه دیگر به تعویق می اندازد.

قرار بود روند توزیع کارت های رای دهی از اول ماه ثور سال روان خورشیدی آغاز شود، اما اکنون  این روند طبق برنامه کمیسیون مستقل انتخابات تا پنجم ماه جوزا به تعویق افتید.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که این تصمیم برای آنست تا سرنوشت توزیع تذکره های الکترونیکی از سوی وزارت امور داخله روشن شود.

به گفته او، در صورتیکه وزارت داخله بتواند تذکره های الکترونیکی را تکمیل کند، دیگر نیازی به توزیع کارت دیگر برای انتخابات نمی باشد.

وزارت امور داخله روند توزیع تذکره های الکترونیکی را از سوم ماه جاری خورشیدی آغاز کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات بر اساس بررسی انتخابات های گذشته تخمین زده است که حدود چهار میلیون شهروند افغان تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیشرو به داشتن کارت رایدهی جدید ضرورت خواهند داشت.

به گفته مسئولین این کمیسیون، افرادیکه تازه به کشور برگشته اند، آنانی که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سن قانونی را تکمیل می کنند و یا هم کسانیکه کارت های رایدهی شان گم شده و یا کارت نگرفته اند، شامل این چهار میلیون تن هستند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری  و شوراهای ولایتی در 16 حمل سال 1393 خورشیدی برگزار شود.

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که از همین اکنون آمادگی ها برای برگزاری انتخابات را روی دست گرفته اند.

در همین حال شماری از اعضای مجلس نمایندگان می گویند که به تعویق افتادن زمان توزیع کارت های رای دهی یک مشکل فنی و غیر قابل نگرانی است، اما استفاده از کارت های گذشته می تواند زمینه های تقلب در انتخابات را فراهم آورد.

سیدحسین عالمی بلخی گفت که کمیسیون انتخابات تنها به آن عده مردم کارت رای دهی توزیع می کند که در انتخابات قبلی شرکت نداشته اند و متباقی مردم از کارت رای دهی قبلی استفاده خواهند کرد.

به گفته او مشکل اساسی در آن است که در توزیع کارت های رای دهی قبلی جعل صورت گرفته و بدین لحاظ استفاده از آن می تواند شفافیت انتخابات را به چالش مواجه سازد.

فوزیه کوفی عضو دیگر مجلس نمایندگان نیز می گوید که تعویق توزیع کارت های رای دهی جای نگرانی نیست، اما باید استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات حفظ گردد.

این نمایندگان تاکید دارند در صورتیکه وزارت امور داخله برنامه توزیع تذکره الکترونیکی را تکمیل نکند و به استفاده از کارت های رای دهی قبلی در انتخابات ریاست جمهوری نیاز شود، امکان تقلب در انتخابات موجود خواهد بود.

Advertisement

اخبار ساحوی

بازداشت پنج تن در پیوند به قاچاق سنگ لیتیم در ولایت ننگرهار

Published

on

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۱)

وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که درهمکاری با ریاست استخبارات روزگذشته (شنبه ۱ دلو) از قاچاق نزدیک به هزار تُن سنگ تخته پت یا لیتیم که از ولایات نورستان و کنر به ولایت ننگرهار تدریجاً قاچاق و به خارج انتقال می‌گردید جلوگیری شد.

وزارت معادن و پترولیم گفته است که ۳۰۰ تُن سنگ لیتیم باالفعل از نزد قاچاقبران ضبط و رسما تسلیم هیئت وزارت معادن و پترولیم شد و حدود ۷۰۰ تُن آن در ولایت کنر مهر و لاک گردید.

این وزارت افزوده است که در پیوند به این قضیه شماری از قاچاقبران داخلی و خارجی از سوی نهادهای استخباراتی و امنیتی دستگیر گردیدند.

داکتر بشیر، رئیس امور عملیاتی ریاست استخبارات روز گذشته در یک نشست خبری در ولایت ننگرهار گفت که نزدیک به ۳۰۰ تُن این سنگ‌های قیمتی در ننگرهار و باقی در کنر کشف و ضبط شده است.

وی دراین رابطه گفت:«ما اطلاع یافتیم که برنامه‌ قاچاق این سنگ‌های قیمتی وجود دارد که قرارداد نشده و مخفیانه استخراج می‌شود. بنابرین برای دستگیری عاملان اصلی، به آنها فرصت دادیم که به شهر جلال آباد برسند. پنج تن دستگیر شدند، دو قاچاقچی خارجی که چینی هستند و سه افغان که همکار آنها بودند و بیشتر خریداری را آنها انجام می دادند.»

لیتیم فلز کم یافت است که از آن بیشتر در فناوری‌های نوین از جمله باتری مبایل‌های هوشمند، موترهای برقی، کمپیوترها و طیاره‌های بدون سرنشین استفاده می‌شود.

مسؤلان می‌افزایند که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی قاچاق و انتقال غیرقانونی سنگ‌های قیمتی کشور ممنوع قرار داده شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

۶۶ زندانی به شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار آزاد شدند

Published

on

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۱)

دفتر رسانه‌های ولایت ننگرهار گفته است که ۶۶ زندانی روزپنج شنبه (۲۹جدی) از زندان مرکزی این ولایت آزاد شدند.

در اعلامیه‌ی این دفتر آمده است که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی افغانستان ۶۶ زندانی به‌شمول زنان و کودکان از زندان مرکزی ننگرهار رها و به خانه‌هایشان بازگشتند.

شیخ محمد گلاب فاروقی، رئیس محکمه استیناف ننگرهار گفته است که در میان زندانیان آزاد شده پنج زن، یازده کودک و متباقی مردان می‌باشند.

وی افزوده است که:«در ظرف یک و نیم ماه دیگر دوسیه‌های زندانیان باقی مانده مورد بررسی قرار می‌گیرد و کسانی که جرایم آنها جزئی است یا کسانی که از طرف مقابل بخشیده شده اند آزاد خواهند شد.»

مولوی بلال شاهین، رئیس محابس ننگرهار می‌گوید که در حال حاضر ۱۱۰۰ تن شب و روز را در این زندان می‌گذرانند و امکانات و برنامه‌های آموزشی لازم برای آنان فراهم شده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

مسوولان: عواید گمرک ننگرهار در سال جاری ۳۰ درصد افزایش داشته است

Published

on

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۱)

مسوولان گمرک ننگرهار می‌گویند که عواید سال جاری نسبت به سال گذشته ۷۸۵ میلیون افغانی افزایش یافته است.

عبدالهادی ابرار، رییس گمرگ ننگرهار، در یک نشست خبری امروز (سه‌شنبه) دلیل ازدیاد عواید را جلوگیری از فساد، فرار از مالیات و هم‌چنان افزایش صادرات و واردات عنوان می‌کند.

آقای ابرار می‌گوید: «عواید ما افزایش یافته و برای تاجران سهولت‌ها را مساعد کرده‌ایم و ساحات گمرک را نیز وسیع ساخته‌ایم.»

مسوولان ریاست گمرگ این ولایت هم‌چنان از ایجاد تسهیلات برای تاجران در گمرک تورخم نسبت به گذشته خبر داده‌اند و می‌گویند که در تلاش اند تا گمرک ننگرهار را از نظر تجارت به رتبه اول برسانند.

مولوی عبدالبصیر، رییس صنعت و تجارت ننگرهار گفت: «موضوع مهم برای یک تاجر امنیت است که خوشبختانه این مسأله پس از آمدن امارت اسلامی به کلی حل شده است.»

بر اساس اطلاعات اداره صنعت و تجارت، ۳۵۰ شرکت تولیدی کوچک و بزرگ در پارک صنعتی ننگرهار فعال است که هشت هزار تن در آن مشغول به کار هستند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!