Connect with us

اخبار ساحوی

کمیسیون مستقل انتخابات روند توزیع کارت های رای دهی را یک ماه به تعویق انداخت

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۷, ۱۳۹۲)

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که روند توزیع کارت های رای دهی را یک ماه دیگر به تعویق می اندازد.

قرار بود روند توزیع کارت های رای دهی از اول ماه ثور سال روان خورشیدی آغاز شود، اما اکنون  این روند طبق برنامه کمیسیون مستقل انتخابات تا پنجم ماه جوزا به تعویق افتید.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که این تصمیم برای آنست تا سرنوشت توزیع تذکره های الکترونیکی از سوی وزارت امور داخله روشن شود.

به گفته او، در صورتیکه وزارت داخله بتواند تذکره های الکترونیکی را تکمیل کند، دیگر نیازی به توزیع کارت دیگر برای انتخابات نمی باشد.

وزارت امور داخله روند توزیع تذکره های الکترونیکی را از سوم ماه جاری خورشیدی آغاز کرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات بر اساس بررسی انتخابات های گذشته تخمین زده است که حدود چهار میلیون شهروند افغان تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیشرو به داشتن کارت رایدهی جدید ضرورت خواهند داشت.

به گفته مسئولین این کمیسیون، افرادیکه تازه به کشور برگشته اند، آنانی که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سن قانونی را تکمیل می کنند و یا هم کسانیکه کارت های رایدهی شان گم شده و یا کارت نگرفته اند، شامل این چهار میلیون تن هستند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری  و شوراهای ولایتی در 16 حمل سال 1393 خورشیدی برگزار شود.

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که از همین اکنون آمادگی ها برای برگزاری انتخابات را روی دست گرفته اند.

در همین حال شماری از اعضای مجلس نمایندگان می گویند که به تعویق افتادن زمان توزیع کارت های رای دهی یک مشکل فنی و غیر قابل نگرانی است، اما استفاده از کارت های گذشته می تواند زمینه های تقلب در انتخابات را فراهم آورد.

سیدحسین عالمی بلخی گفت که کمیسیون انتخابات تنها به آن عده مردم کارت رای دهی توزیع می کند که در انتخابات قبلی شرکت نداشته اند و متباقی مردم از کارت رای دهی قبلی استفاده خواهند کرد.

به گفته او مشکل اساسی در آن است که در توزیع کارت های رای دهی قبلی جعل صورت گرفته و بدین لحاظ استفاده از آن می تواند شفافیت انتخابات را به چالش مواجه سازد.

فوزیه کوفی عضو دیگر مجلس نمایندگان نیز می گوید که تعویق توزیع کارت های رای دهی جای نگرانی نیست، اما باید استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات حفظ گردد.

این نمایندگان تاکید دارند در صورتیکه وزارت امور داخله برنامه توزیع تذکره الکترونیکی را تکمیل نکند و به استفاده از کارت های رای دهی قبلی در انتخابات ریاست جمهوری نیاز شود، امکان تقلب در انتخابات موجود خواهد بود.

Advertisement

اخبار ساحوی

افراد مسلح در بلوچستان پاکستان ۹ نفر را به ضرب گلوله کُشتند

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

مقام‌های پاکستانی اعلام کرده اند که افراد مسلح ۹ مرد را پس از ربودن آنان از یک بس در ایالت جنوب غربی بلوچستان به ضرب گلوله کشتند.

به گزارش رویترز، هیچ کس مسوولیت حمله جمعه شب را بر عهده نگرفته است.

گروه‌های شبه‌نظامی بلوچ در این منطقه غنی از مواد معدنی چندین دهه است که علیه دولت می‌جنگند و می‌گویند که دولت سهم آنها را از منابع منطقه‌ سلب کرده است.

عبدالله منگل، یک افسر پولیس گفته است که چند مرد مسلح یک بس را که به‌مقصد ایران حرکت می‌کرد، در منطقه نوشکی متوقف نموده و پس از اینکه مشخص شد که مسافران از ایالت شرقی پنجاب هستند، ۹ تن آنان را با خود بردند.

وی افزود که قربانیان سپس کشته شدند.

حبیب الله موسی خیل، معاون کمیشنر این منطقه تصریح کرده است که اجساد گلوله خورده قربانیان پس از یک و نیم ساعت از زیر یک پل پیدا شد.

شورشیان قومی بلوچ قبلاً مسوولیت قتل‌های مشابه را در این منطقه بر عهده گرفته‌اند، جایی که چین در حال توسعه بندر گوادر است. شورشیان همچنین اتباع چین و منافع آنها را هدف قرار داده اند.

بیجینگ به عنوان بخشی از تعهد ۶۵ میلیارد دالری خود تحت دهلیز اقتصادی چین و پاکستان، سرمایه گذاری هنگفتی در پروژه های توسعه منطقه‌ای انجام داده است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

توصیه هند به شهروندانش: به ایران و اسرائیل سفر نکنید

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۵, ۱۴۰۳)

هند روز جمعه به شهروندان خود توصیه کرد که با توجه به «وضعیت حاکم بر منطقه» تا اطلاع ثانوی از سفر به ایران و اسرائیل خودداری کنند.

توصیه وزارت امور خارجه هند همزمان با تهدیدات ایران مبنی بر انتقام از حمله هوایی اسرائیل بر سفارت این کشور در سوریه منتشر شد.

کشورهایی از جمله ایالات متحده و روسیه توصیه‌های مشابهی را برای کارکنان و شهروندان خود در منطقه صادر کرده اند.

وزارت امور خارجه هند اعلام کرد که شهروندانش در ایران و اسرائیل باید «بیشترین اقدامات احتیاطی را برای حفظ جان خود رعایت کنند و رفت و آمد خود را به حداقل ممکن محدود کنند.»

در همین حال، ایالات متحده با وزرای خارجه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و عراق تماس گرفته و به آنها گفته است که از ایران بخواهند که تنش‌ها با اسرائیل را کاهش دهد.

Continue Reading

اخبار ساحوی

واژگون‌شدن یک موتر در پاکستان جان حد اقل ۱۷ تن را گرفت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۴۰۳)

پولیس پاکستان اعلام کرده است که از اثر واژگون‌شدن یک موتر لاری در جنوب‌غرب آن کشور، حد اقل ۱۷ تن جان باختند و بیش از ۴۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

روزنامه دان پاکستان گزارش داده که این رویداد روز چهارشنبه، ۱۰ اپریل در منطقه هاب ایالت بلوچستان رخ داده است.

به گفته پولیس، این موتر لاری در حال انتقال زایران به زیارتگاهی بود که به داخل یک گودال عمیق در کنار سرک سقوط کرد.

دلیل این رویداد سرعت زیاد موتر گفته شده است.

پاکستان از جمله کشورهایی می‌باشد که آمار تلفات ناشی از رویدادهای ترافیکی سالانه در آن بسیار بلند است.

جمعیت زیاد، غیرمعیاری بودن جاده‌ها به‌ویژه در ساحات دور‌افتاده و روستایی و عدم رعایت قوانین ترافیکی از سوی رانندگان از جمله عوامل عمده افزایش حوادث ترافیکی در پاکستان گفته شده است.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!