Connect with us

اخبار ساحوی

کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش 28 درصدی خشونت علیه زنان خبرداد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۱)

همزمان با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش 28 درصدی خشونت علیه زنان در جریان هفت ماه نخست سال جاری درکشور خبر داده است.

ثریا صبحرنگ از کمیشنران کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می گوید که این کمیسیون بیش از چهار هزار مورد قضیه خشونت علیه زنان را به ثبت رسانده، حالانکه این رقم در سال گذشته به سه هزار مورد می رسید.

در همین حال حسن بانو غضنفر وزیر امور زنان نیز گفت که این وزارت حدود 3500 مورد قضیه خشونت علیه زنان را به ثبت رسانده است.

او هرچند در مورد افزایش قضایای خشونت علیه زنان چیزی نگفت، اما تاکید کرد که شدت خشونت ها بیشتر بوده است.

وزیر امور زنان گفت: ” ما امسال قضیه هایی بسیار فجیع را ثبت کرده ایم که در سالهای گذشته تعداد آنها کمتر بوده است”.

به گفته مسئولان وزارت امور زنان فقر، سواد پایین، عدم آگاهی از ارزش های اسلامی، اثرات سه دهه جنگ از علت هاي اساسي افزايش خشونت دربرابر زنان است.

در عین حال نیلاب مبارز سخنگوی یوناما در کابل می گوید که برای محو و  یا کاهش خشونت علیه زنان نیاز به بسیج ملی است و باید تلاش ها برای حل آن در سطوح مختلف انجام شود.

هرچند خشونت علیه زنان ریشه در فرهنگ سنتی و متصلب جامعه افغانی دارد، اما بسیاری ها می گویند که عدم برخورد جدی با ناقضان حقوق بشر به ویژه حقوق زنان باعث شدت و افزایش این خشونت ها گردیده است.

با این حال صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که نیروهای امنیتی با عاملین خشونت علیه زنان به گونه جدی برخورد خواهد کرد و این وزارت برنامه هایی را روی دست دارد.

اما شماری از آگاهان می گویند که برای کاهش خشونت ها علیه زنان در جامعه، باید مردم از جایگاه واقعی زنان در اسلام با خبر شوند.

عبدالولی بصیر عضو اکادمی علوم افغانستان می گوید هرگاه مردم از حقوق و جایگاه زنان در اسلام باخبر شوند، دیگر به عنوان مسلمان هرگز خشونتی را علیه این قشر انجام نخواهند داد.

خشونت علیه زنان موضوع جدیدی نیست اما نگرانی ها از آن است که با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان در سال 2014 شرایط به گونه دیگر رقم خورد و خشونت ها علیه زنان افزایش یابد.

Advertisement

اخبار ساحوی

زنی در ولایت لغمان چهارنوزاد به دنیا آورد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۹, ۱۴۰۱)

منابع محلی از ولایت لغمان می‌گویند که یک خانم که باشنده ولسوالی علینگار این ولایت می‌باشد روز جمعه (۲۷ عقرب) در شفاخانه‌ی مرکزی چهار نوزاد به دنیا آورد.

به نقل از داکتران این شفاخانه نوزادان، سه پسر و یک دختر اند.

داکترپاینده محمد سهاک، رییس شفاخانه ی مرکزی لغمان به خبرگزاری باختر گفته است که وضع صحی مادر و نوزادان، خوب است.

پدر نوزادان در گفتگو با خبرگزاری باختر گفته است از این که صاحب چهار فرزند شده است بسیار خوشحال است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

وقوع یک انفجار در ولایت تخار؛ تلفاتی در پی ندارد

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۲۵, ۱۴۰۱)

منابع محلی در ولایت تخار از وقوع یک انفجار خبر داده و می‌گویند که موتر حامل زندانیان در مرکز این ولایت هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

این انفجار قبل از ظهر امروز (چهارشنبه ۲۵عقرب) در سرک سوم گدام، مقابل دروازه‌ی محکمه شهر تالقان، مرکز ولایت تخار رخ داده است.

دفتر مطبوعاتی قومندانی امنیه امارت اسلامی در تخار نیز وقوع این انفجار را تایید کرده است.

این نهاد امنیتی در خبرنامه‌ای گفته که انفجار خفیف بوده و به کسی آسیب نرسیده است.

شاهدان رویداد می‌گویند انفجار ناشی از ماین جاسازی شده بوده و هنگام انتقال محبوسین به محکمه رخ داده و تلفات در پی ندارد.

به گفته شاهدان در این انفجار رنجر پولیس و کاستر قسماً تخریب شده است.

تاکنون مسوولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

گلچرن؛ یگانه شهروند اهل هنود کشور که نمی‌خواهد افغانستان را ترک کند

Published

on

(Last Updated On: عقرب ۱۸, ۱۴۰۱)

گلچرن سینگ، یگانه شهروند اهل هنود کشور در ولایت ننگرهار می‌گوید؛ خانواده‌های سیک و اهل هنود به دلیل نا امنی‌ها و ترس از حملات هدفمند به کشورهای خارجی مهاجرت کرده اند، اما او نمی‌خواهد وطن اش را ترک کند و قصد دارد در افغانستان بماند.

آقای سینگ از امارت اسلامی می‌خواهد برای تامین امنیت اش کوشا باشد.

در گوشه‌ی از شهر جلال آباد، در کنار درمسال اهل هنود بسیاری از دکان‌های یونانی سیک‌ها نیز وجود داشت.

اکنون اما تنها دکان گلچرن سینگ در آنجا مانده و بقیه به دلیل ترس از حملات اخیر بر هندوها رخت سفر بستند و از افغانستان مهاجرت کردند.

گلچرن می‌گوید؛ هزاران خانواده سیک در کابل و ننگرهار زیست داشتند که اکنون بیشتر آنها به کشورهای دیگر همچون هند، انگلستان و کانادا پناهنده شده اند.

گلچرن سینگ می‌گوید که:« در گذشته در ولایت ننگرهار شمار فامیل‌های ما به ده هزار میرسید، اما اکنون تنها من مانده ام. زمانی که وضعیت خراب شد و ناامنی شد ما قربانی وضعیت شدیم.»

هرچند این تنهایی برای او سخت میگذرد و از رفتن عزیزان‌اش ابراز نا راحتی می‌کند، اما می‌گوید که نمی‌خواهد از خانه اصلی‌اش برود و کشورش را ترک کند.

بسیاری‌ها در ننگرهار به امید روزی هستند که دوباره شهروندان اهل هنود کشور به افغانستان برگردند تا به زیبایی افغانستان افزوده شود.

درهمین حال، باشده‌گان ننگرهار می‌گویند سیک‌ها مردم بی‌آزار و روشنفکر هستند از این رو باید دولت با آنان همکاری لازم داشته باشد.

شماری زیادی از خانواده‌های اهل هنود از افغانستان در حالی رخت سفر بستند و راه مهاجرت در پیش گرفتند که، امارت اسلامی کمیسیونی را برای بازگشت شخصیت‌ها و افغان‌های بیرون از کشور ایجاد کرده است معلوم نیست که برای برگشت اهل هنود هم تلاش شده و یا خیر ؟

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!