Connect with us

جهان

کوریایی شمالی خواستار توقف تمرینات مشترک امریکا و کوریایی جنوبی شد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۰, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز کوریایی شمالی روز دوشنبه (۹عقرب) از ایالات متحده و کوریایی جنوبی خواست تا تمرینات نظامی خود را متوقف کنند. کوریایی شمالی برگزاری این مانورها را تحریک آمیز خواند و گفت که ممکن است واکنش قدرتمندتر از سوی پیونگ یانگ را به دنبال داشته باشد.

این هشدار را وزارت امور خارجه کوریایی شمالی در بیانیه ای اعلام کرد و گفت: «وضعیت در شبه جزیره کوریا و مجاور آن به دلیل تحرکات نظامی بی وقفه و بی پروای امریکا و کوریایی جنوبی دوباره وارد مرحله تقابل جدی قدرت در برابر قدرت شده است.»

امریکا و کوریایی جنوبی یکی از بزرگترین تمرینات هوایی نظامی مشترک خود را از روز دوشنبه آغاز کرده اند و صدها طیاره‌های جنگی از هر دو طرف حملات ساختگی را در ۲۴ ساعت به نمایش گذاشتند.

نیروی هوایی امریکا اعلام کرده که این عملیات طوفان هوشیار نام دارد و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت. همچنین گفته شده حدود ۲۴۰ طیاره جنگی با حدود ۱۶۰۰ پرواز در این تمرین نظامی اشتراک خواهند داشت.

واشنگتن و سئول هشدار داده اند که پیونگ یانگ ممکن است آزمایش بمب‌های هسته‌ای خود را برای اولین بار از سال ۲۰۱۷ از سر بگیرد.

از سوی دیگر در بیانیه هشدار آمیز وزارت امور خارجه کوریایی شمالی آمده است: « کوریایی شمالی آماده است تا تمام اقدامات لازم را برای دفاع از حاکمیت، امنیت مردم و تمامیت ارضی خود در برابر تهدیدات نظامی خارجی انجام دهد.»

در این بیانیه همچنین گفته شده است: «اگر ایالات متحده به طور مستمر بر اقدامات تحریک آمیز نظامی شدید پافشاری کند، کوریایی شمالی اقدامات قوی تری را در نظر خواهد گرفت.»

کوریایی شمالی در این ارتباط گفت: «اگر ایالات متحده خواهان هیچ گونه تحول جدی علیه منافع امنیتی اش نیست، باید رزمایش های جنگی بی فایده و بی اثر را فوراً متوقف کند. در غیر این صورت، باید به طور کامل مسئولیت همه عواقب آن را بپذیرد.»

پیونگ یانگ همچنین درخواست‌ها برای از سرگیری مذاکرات بر سر برنامه‌های هسته‌ای و راکتی خود را رد می کند و در مقابل در سال جاری حجم بی‌سابقه‌ای از آزمایش‌های راکتی را انجام داده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز روز دوشنبه بار دیگر خواستار بازگشت کوریایی شمالی به مذاکرات شد و افزود که سیاست امریکا برای خلع سلاح کامل شبه جزیره کوریا از تسلیحات هسته ای تغییر نکرده است. پرایس در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده در نهایت توان هسته ای کوریایی شمالی را به رسمیت می شناسد یا خیر، پاسخ داد: «این سیاست ما نیست. من پیش بینی نمی کنم که هرگز ما این سیاست را دنبال کنیم.»

جهان

انفجار در داخل مسجد پشاور ۱۹ کشته و ۹۰ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

رسانه‌های پاکستانی از وقوع انفجار در پشاور پاکستان خبر داده اند. به نقل از خبرگزاری رویترز، در این انفجار دست‌کم ۱۹ تن کشته شده اند.

شبکه تلویزیونی جئو پاکستان روز دوشنبه به نقل از سرویس‌های امنیتی گزارش داد که یک فرد انتحاری انفجاری را در مسجدی در پشاور پاکستان انجام داد که منجر به مرگ حداقل ۱۹ تن شده است.

در این انفجار، هم‌چنان دست‌کم ۹۰ تن زخمی شده اند و به شفاخانه‌‌ای در پشاور منتقل شده ‌اند که وضعیت ۱۳ تن آن‌ها وخیم گزارش شده است.

انفجار زمانی رخ داده است که نمازگزاران – از جمله بسیاری از پولیس‌های دفاتر پولیس مجاور – در حال نماز خواندن بودند. به گفته ظفرخان، یک افسر پولیس محلی، ضربه انفجار سقف مسجد را فرو ریخت و بسیاری را زخمی کرد.

یک افسر پولیس گفته است که هنگام انفجار بمب، بیش از ۱۵۰ نمازگزار در داخل مسجد بودند.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت انفجار را بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

جهان

یک مقام امریکایی: به نظر می‌رسد اسرائیل پشت حمله اخیر طیاره بدون سرنشین در ایران بوده است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

یک مقام امریکایی روز یک‌شنبه (۹دلو) گفته است به نظر می‌رسد اسرائیل پشت حمله اخیر طیاره بدون سرنشین به یک مجتمع صنعتی نظامی در ایران بوده است.

به گزارش رویترز، این موضع گیری را جنرال پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد و افزود که درعین حال هیچ نیروی نظامی امریکایی در حملات به ایران دخیل نبوده است.

این مقام امریکایی ، اما از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

اولین بار توسط وال استریت ژورنال به نقل از چندین منبع ناشناس گزارش شده بود که مقامات امریکایی به نقش اسرائیل در این حمله اذعان دارند.

یکی از مقامات امریکایی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته است که به نظر می‌رسد اسرائیل در این موضوع دخالت داشته است. چندین مقام امریکایی دیگر نیز از اظهار نظر خودداری کردند و فقط تاکید کردند که واشنگتن هیچ نقشی در این حادثه نداشته است.

همچنین یک مقام نظامی امریکایی در منطقه گفت که با توجه به محل حمله در مرکز ایران و اندازه طیاره‌ها، این احتمال وجود دارد که حمله از داخل مرز‌های ایران انجام شده باشد.

اظهارات مقامات امریکایی درباره حادثه حمله به یک مجتمع تولید صنعتی اصفهان در حالی است که معاون کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران گفته است:«حمله به یک مرکز نظامی در اصفهان فاقد ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای بود. عباس مقتدایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: «در این جلسه گزارش اولیه درباره حمله به یک مرکز نظامی در اصفهان مورد بررسی قرار گرفت و مسئولان گزارشی در این باره ارائه کردند.»

معاون کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:«ابعاد مختلف این موضوع در حال بررسی است، اما با توجه به پیش بینی‌هایی که از قبل شده بود و از آنجایی که اقدامات مرتبط با سیستم دفاعی غیرعامل انجام شده بود، عاملان این کار نتوانستند به اهداف خود برسند و اقدام آن‌ها ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای ندارد، اما در هر صورت ابعاد این موضوع در دست بررسی بیشتر است.»

روز گذشته، وزارت دفاع ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد:« شامگاه شنبه یکی از مجتمع‌های تولید صنعتی وزارت دفاع در اصفهان مورد حمله نا موفق طیاره‌های بدون سرنشین قرار گرفت. وزارت دفاع و پیشتبانی نیرو‌های مسلح ایران به دنبال انفجار در یکی از صنایع دفاعی اصفهان در این بیانیه افزود:«این حمله ناموفق شامگاه هشتم دلو ۱۴۰۱ حوالی ساعت ۱۱:۳۰ صورت گرفت که با پیش بینی‌ها و امکانات سیستم دفاع حمله طیاره‌های بدون سرنشین با موفقیت دفع شده است. این تهاجم ناموفق تلفات جانی نداشته و آسیب جزیی به سقف کارگاه وارد شده که به فضل الهی خللی در تجهیزات و ماموریت‌های مجموعه ایجاد نکرده است.

Continue Reading

جهان

در نتیجه سقوط یک بس در پیرو دست‌کم ۲۵ نفر کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۹, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز، در پی سقوط یک بس در منطقه لُس‌اورگانُس در کشور پیرو، دست‌کم ۲۵ تن جان خود را از دست دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، این بس که ۶۰ مسافر داشته، پس از ترک ایالات تالارا در شمال غربی پیرو، در منطقه مذکور از یک منطقه بلندی به پایین سقوط می‌کند.

در این حادثه دست‌کم ۳۵ نفر زخمی و به شفاخانه منتقل شده‌اند. گفته می‌شود مسافران این بس کارمندان یک شرکت خصوصی بودند.

سازمان حمل و نقل پیرو اعلام کرد تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این بس معاینه فنی ایمنی و بیمه تصادفات داشته است و باید تحقیقات بیشتری در مورد علت وقوع حادثه صورت گیرد.

این درحالی است که رویدادهای ترافیکی در پیرو تبدیل به امری عادی شده و بسیاری از رانندگان بدون آموزش کافی و مناسب و در جاده‌های ناایمن رانندگی می‌کنند.

گفتنی است در سال ۲۰۲۱، بر اثر سقوط بس از روی شاهراۀ در کوه‌های آندس، ۲۹ نفر جان خود را از دست دادند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!