Connect with us

جهان

کوریایی شمالی ۲۳ راکت پرتاب کرد؛ یک راکت در کوریایی جنوبی فرود آمد

Published

 on

(Last Updated On: عقرب ۱۲, ۱۴۰۱)

کوریایی شمالی در روز چهارشنبه (۱۱ عقرب)، دست‌کم ۲۳ راکت به سمت دریا پرتاب کرد. به گزارش رویترز، یکی از این راکت‌ها در کمتر از ۶۰ کیلومتری سواحل کوریایی جنوبی فرود آمد؛ یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کوریایی جنوبی، این اقدام را”تجاوز سرزمینی” توصیف کرد.

از زمان تقسیم شبه‌جزیره کوریا در سال ۱۹۴۵، این اولین باری است که کوریایی شمالی این تعداد راکت در یک روز پرتاب می‌کند و همچنین نخستین بار است که راکت بالیستیک در نزدیکی آب‌های کوریایی جنوبی فرود می‌آید. این راکت خارج از آب‌های سرزمینی کوریایی جنوبی اما در جنوب خط مرزی شمالی فرود آمد.

در پی این رویداد، کوریایی جنوبی در اقدامی نادر درباره حمله هوایی هشدار داد. در عین حال، ارتش این کشور هم خبر داد که طیاره‌های جنگی این کشور در پاسخ به پیونگ‌یانگ، سه راکت هوابه‌زمین به سمت دریای شمال پرتاب کرده‌اند. پیش از آن دفتر یون سوک یول، وعده داده بود که پاسخ سریع و قاطع در راه است.

یکی از مقام‌های ارشد ریاست‌جمهوری کوریایی جنوبی در پاسخ به این سوال که آیا این راکت به سمت خاک جنوب در حال پرواز بوده و باید رهگیری می‌شده است، گفت: «این راکت در خاک ما فرود نیامد، بلکه در منطقه انحصاری اقتصادی تحت نظارت ما فرود آمد؛ بنابراین مشمول رهگیری نمی‌شد.»

لوی درستیز اردوی کره جنوبی نیز گفت که راکت پرتاب شده یکی از سه راکت بالیستیک کوتاه‌بردی بود که از منطقه ساحلی ونسان کوریایی شمالی به سمت دریا آمد. او سپس اعلام کرد که راکت‌های دیگری از انواع مختلف نیز از سواحل شرقی و غربی کوریایی شمالی پرتاب شده‌اند.

اردوی کوریایی جنوبی با اعلام اینکه کوریایی شمالی بیش از ۱۰۰ گلوله توپ از سواحل شرقی خود به سمت منطقه حائل نظامی پرتاب کرده،‌ این اقدام را نقض توافقنامه سال ۲۰۱۸ دانست که اعمال خصمانه در مناطق مرزی را ممنوع می‌کند.

کوریایی شمالی و کوریایی جنوبی از نظر فنی هنوز در حال جنگ‌اند؛ زیرا درگیری آن‌ها در سال‌های ۱۹۵۳-۱۹۵۰ به یک آتش‌بس ختم شد و نه معاهده صلح.

کوریایی شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای در سال ۲۰۲۲، به طور بی‌سابقه‌ای تعداد بسیاری از راکت‌های خود را آزمایش کرد. مقام‌های سئول و واشنگتن می‌گویند پیونگ یانگ برای اولین بار از سال ۲۰۱۷، آمادگی‌های فنی برای اجرای آزمایش تسلیحات هسته‌ای را تکمیل کرده است.

پرتاب‌های اخیر کوریایی شمالی تنها چند ساعت پس از آن انجام شدند که این کشور خواستار توقف مانورهای نظامی امریکا و کوریایی جنوبی در مقیاس بزرگ شد و گفت که دیگر نمی‌تواند اقدام‌های عجولانه و تحریک نظامی را تحمل کند.

جهان

انفجار در داخل مسجد پشاور ۱۹ کشته و ۹۰ زخمی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

رسانه‌های پاکستانی از وقوع انفجار در پشاور پاکستان خبر داده اند. به نقل از خبرگزاری رویترز، در این انفجار دست‌کم ۱۹ تن کشته شده اند.

شبکه تلویزیونی جئو پاکستان روز دوشنبه به نقل از سرویس‌های امنیتی گزارش داد که یک فرد انتحاری انفجاری را در مسجدی در پشاور پاکستان انجام داد که منجر به مرگ حداقل ۱۹ تن شده است.

در این انفجار، هم‌چنان دست‌کم ۹۰ تن زخمی شده اند و به شفاخانه‌‌ای در پشاور منتقل شده ‌اند که وضعیت ۱۳ تن آن‌ها وخیم گزارش شده است.

انفجار زمانی رخ داده است که نمازگزاران – از جمله بسیاری از پولیس‌های دفاتر پولیس مجاور – در حال نماز خواندن بودند. به گفته ظفرخان، یک افسر پولیس محلی، ضربه انفجار سقف مسجد را فرو ریخت و بسیاری را زخمی کرد.

یک افسر پولیس گفته است که هنگام انفجار بمب، بیش از ۱۵۰ نمازگزار در داخل مسجد بودند.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسوولیت انفجار را بر عهده نگرفته است.

Continue Reading

جهان

یک مقام امریکایی: به نظر می‌رسد اسرائیل پشت حمله اخیر طیاره بدون سرنشین در ایران بوده است

Published

on

(Last Updated On: دلو ۱۰, ۱۴۰۱)

یک مقام امریکایی روز یک‌شنبه (۹دلو) گفته است به نظر می‌رسد اسرائیل پشت حمله اخیر طیاره بدون سرنشین به یک مجتمع صنعتی نظامی در ایران بوده است.

به گزارش رویترز، این موضع گیری را جنرال پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد و افزود که درعین حال هیچ نیروی نظامی امریکایی در حملات به ایران دخیل نبوده است.

این مقام امریکایی ، اما از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

اولین بار توسط وال استریت ژورنال به نقل از چندین منبع ناشناس گزارش شده بود که مقامات امریکایی به نقش اسرائیل در این حمله اذعان دارند.

یکی از مقامات امریکایی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفته است که به نظر می‌رسد اسرائیل در این موضوع دخالت داشته است. چندین مقام امریکایی دیگر نیز از اظهار نظر خودداری کردند و فقط تاکید کردند که واشنگتن هیچ نقشی در این حادثه نداشته است.

همچنین یک مقام نظامی امریکایی در منطقه گفت که با توجه به محل حمله در مرکز ایران و اندازه طیاره‌ها، این احتمال وجود دارد که حمله از داخل مرز‌های ایران انجام شده باشد.

اظهارات مقامات امریکایی درباره حادثه حمله به یک مجتمع تولید صنعتی اصفهان در حالی است که معاون کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران گفته است:«حمله به یک مرکز نظامی در اصفهان فاقد ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای بود. عباس مقتدایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: «در این جلسه گزارش اولیه درباره حمله به یک مرکز نظامی در اصفهان مورد بررسی قرار گرفت و مسئولان گزارشی در این باره ارائه کردند.»

معاون کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:«ابعاد مختلف این موضوع در حال بررسی است، اما با توجه به پیش بینی‌هایی که از قبل شده بود و از آنجایی که اقدامات مرتبط با سیستم دفاعی غیرعامل انجام شده بود، عاملان این کار نتوانستند به اهداف خود برسند و اقدام آن‌ها ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای ندارد، اما در هر صورت ابعاد این موضوع در دست بررسی بیشتر است.»

روز گذشته، وزارت دفاع ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد:« شامگاه شنبه یکی از مجتمع‌های تولید صنعتی وزارت دفاع در اصفهان مورد حمله نا موفق طیاره‌های بدون سرنشین قرار گرفت. وزارت دفاع و پیشتبانی نیرو‌های مسلح ایران به دنبال انفجار در یکی از صنایع دفاعی اصفهان در این بیانیه افزود:«این حمله ناموفق شامگاه هشتم دلو ۱۴۰۱ حوالی ساعت ۱۱:۳۰ صورت گرفت که با پیش بینی‌ها و امکانات سیستم دفاع حمله طیاره‌های بدون سرنشین با موفقیت دفع شده است. این تهاجم ناموفق تلفات جانی نداشته و آسیب جزیی به سقف کارگاه وارد شده که به فضل الهی خللی در تجهیزات و ماموریت‌های مجموعه ایجاد نکرده است.

Continue Reading

جهان

در نتیجه سقوط یک بس در پیرو دست‌کم ۲۵ نفر کشته شدند

Published

on

(Last Updated On: دلو ۹, ۱۴۰۱)

به نقل از خبرگزاری رویترز، در پی سقوط یک بس در منطقه لُس‌اورگانُس در کشور پیرو، دست‌کم ۲۵ تن جان خود را از دست دادند.

بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، این بس که ۶۰ مسافر داشته، پس از ترک ایالات تالارا در شمال غربی پیرو، در منطقه مذکور از یک منطقه بلندی به پایین سقوط می‌کند.

در این حادثه دست‌کم ۳۵ نفر زخمی و به شفاخانه منتقل شده‌اند. گفته می‌شود مسافران این بس کارمندان یک شرکت خصوصی بودند.

سازمان حمل و نقل پیرو اعلام کرد تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این بس معاینه فنی ایمنی و بیمه تصادفات داشته است و باید تحقیقات بیشتری در مورد علت وقوع حادثه صورت گیرد.

این درحالی است که رویدادهای ترافیکی در پیرو تبدیل به امری عادی شده و بسیاری از رانندگان بدون آموزش کافی و مناسب و در جاده‌های ناایمن رانندگی می‌کنند.

گفتنی است در سال ۲۰۲۱، بر اثر سقوط بس از روی شاهراۀ در کوه‌های آندس، ۲۹ نفر جان خود را از دست دادند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!