Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: امریکا برای نظارت از هراس افگنی پایگاه‌های نظامی در منطقه خواهد ساخت

Published

 on

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری اسوشیتید پرس گزارش کرده است که امریکا از بهر دریافت حق پرواز هواپیماهای جنگی بر فراز کشورهای همسایه افغانستان و استقرار نیروهای امریکایی در برخی از این کشورها مصروف مذاکرات است.

جنرال مک کینزی، فرمانده خاور میانه در فرماندهی ستاد مرکزی امریکا، گفته است که این اقدام برای نظارت از فعالیت‌های هراس‌افگنان در افغانستان صورت می‌گیرد.

این جنرال امریکایی می‌گوید که مذاکرات زمانگیر است اما اگر به نتیجه برسد، چگونگی کمک امریکا به نظامیان افغان تغییر خواهد کرد.

کینزی در این باره گفت:” مذاکرات با همسایه‌گان افغانستان در باره  حقوق پرواز و ستقرار نیروها جریان دارد، اما این وقت گیر است.”

او افزود که قرار است وی در اوایل ماه جون طرح چگونگی نظارت و مبارزه با هراس‌افگنی در افغانستان پس از خروج نیروها را با وزیر دفاع ایالات متحده  امریکا شریک سازد.

از سوی دیگر وزیران خارجه روسیه و تاجیکستان از تفاهم در باره ساخت یک پایگاه نظامی روسیه در مرز میان افغانستان و تاجیکستان خبر داده است.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در این باره گفت:” در آینده نزدیک انتظار داریم توافق‌نامه بین دولتی امضا کنیم که طبق آن کمک مالی برای ساخت پایگاه مرزی پیشرفته در یکی از بخش‌های مرز تاجیکستان و افغانستان توسط روسیه تامین خواهد شد”.

وزیر خارجه روسیه می‌گوید، با خروج نیروهای ایتلاف، امنیت روسیه و همپیمانان‌اش از شمال افغانستان تهدید خواهد شد.

سراجالدین مهرالدین، وزیر خارجه تاجیکستان، در این باره گفت:”با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تاجیکستان برای تهدیدهای احتمالی از سوی گروه‌های هراس‌افگن از ولایت‌های شمالی این کشور تلاش دارد یک پایگاه جدید را ایجاد کند تا نگرانی امنیتی رفع شود.”

همکاری مشترک واشنگتن و مسکو برای پایان منازعه افغانستان در ایسلند هم یکی از محورهای گفتوگوی وزیران خارجه امریکا و روسیه بوده است.

انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، در این باره می‌گوید:” دو کشور می‌توانند در زمینه مقابله با بیماری همه‌گیر ویروس کرونا‌، مقابله با تغییرات آب و هوا، برخورد با برنامه‌های هستهی ایران و کوریای شمالی و درگیری در افغانستان همکاری کنند.”

در شرایطی که خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته، کاردار سفارت امریکا در کابل گفته که طالبان توافق نامه دوحه را نقض کرده اند و عامل اصلی خشونت‌های پسین درافغانستان استند.

رویداد های اخیر

مشاهده موجودات عجیب در آتش سوزی های مرموز در جوزجان

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

مسئولان محلی در جوزجان می‌گویند که بیش از ۵۰ منزل مسکونی در ولسوالی فیض آباد این ولایت به گونه مرموز آتش گرفته است.

به گفته مسئولان، این آتش سوزی ها در قریه بالامردیان ولسوالی فیض آباد این ولایت رخ داده است و همچنان ادامه دارد.

پولیس ولایت جوزجان گفت که در نتیجه این آتش‌سوزی ها خسارات هنگفت مالی به باشندگان این قریه وارد شده است.

سراج الدین احمدی، قومندان امنیه ولایت جوزجان گفت:  “اضافه تر از پنجاه خانه آتش گرفته اینجا و روز به روز بیشتر شده می‌رود. دیروز تقربیا دوازده خانه در گرفت. امروز ختم قرآن هم داشتند، دعا هم کردند و امروز هم تقربیا در بین یک ساعت سه یا چهار خانه در گرفت.”

او افزود: “امید است که مسئولین و بزرگان امارت اسلامی افغانستان به کسانیکه متضرر شده اند توجه خاص کنند. “

با این حال رئیس اداره کار و امور اجتماعی ولایت جوزجان که از باشندگان اصلی قریه بالا مردیان ولسوالی فیض آباد نیز است وضعیت را “وحشتناک” خواند.

وی گفت که در حال حاضر منازل مسکونی در این قریه به گونه خودی یکی پی دیگر در آتش می سوزد.

نورالله مسافر، رییس کار و امور اجتماعی جوزجان افزود که زنان و کودکان اشیا و موجودات عجیب و غریب را دیده اند که در پی آن شماری از آنها در حال حاضر در بستر مریضی بسر می برند.

آقای مسافر گفت: ” حتی به بسیاری ها ضرر جانی رسیده، به حالت بیهوشی قرار گرفته اند. بعضی خانم ها و بعضی اطفال ضرردیده اند.”

از سویی هم شماری از باشندگان محل وضعیت در این قریه را نگران کننده دانسته گفتند که تنها برخی از زنان و کودکان قادر به دیدن بعضی موجودات عجیب در هنگام آتش سوزی هستند.

احمد جان، یک باشنده محل گفت: “مردم به مشکلات گرفتار استند. اول مردم فکر می کردند که انسان باشد، بعد ازآنکه تحقیق کردیم معلوم شد که اطفال می بیند خانم ها می بیند، به مرد ها معلوم نمی‌شود. نفر معلوم می‌شود به خانه داخل می‌شود اما وقتی‌که خانه را رفته می بینیم در خانه هیچ کسی نیست.”

این نخستین بار است که باشندگان یک قریه گواه اتش سوزی های ناگهانی در منازل مسکونی هستند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

د افغانستان بانک از توافق تخنیکی برای چاپ بانکنوت‌های جدید خبر داد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۴۰۱)

مسؤولان د افغانستان بانک می‌گویند برای چاپ بانکنوت‌های جدید با شماری از کشورها و ادارات چاپ پول به سطح تخنیکی به توافق رسیده اند.

مسوولان این بانک امروز (پنج‌شنبه ۲۰اسد) در ادامه نشست‌های خبری نهادهای دولتی زیرنام حساب دهی دولت به ملت، گزارش دست آوردها و فعالیت‌های یک ساله شان را همگانی نمودند.

به گفته مسوولین بانک، بانکنوت‌های مندرس را گرد آوری و از بین برده اند و برای چاپ پول جدید هم به سطح تخنگی با ادارات چاپ پول و شماری از کشورها به توافق رسیده اند.

لطف‌الحق نور پسرلی، معین پالیسی د افغانستان بانک می‌گوید که:”پول کهنه را جمع و سوختادیم. ما به سطح تخنکی با ادارات چاپ پول و کشورها به توافق رسیدیم و توقع داریم که مطابق پلان پیش برویم و نتایج به شما ارایه کنیم، به اساس منافع ملی پیش میرویم با کشورها و بانک‌ها بحث صورت گرفته و کمک کننده افغانستان هستند.”

درهمین حال، د افغانستان بانک می‌گوید؛ حفظ ثبات ارزش پول افغانی، حفظ و دوام فعالیت بانک‌های تجارتی، عرضه خدمات بانکی، تسهیل انتقالات بیرون و انکشاف سیستم‌های نوین از دست آوردهای یک سال پسین این بانک بوده است.

عبدالقاهر، سرپرست بانک می‌گوید که:”حفظ ثبات ارزش پول افغانی، حفظ دوام فعالیت بانک‌های تجارتی، عرضه خدمات بانکی، تسهیل انتقالات بیرون مرزی و انکشاف سیستم‌های نوین، از موارد در خورد توجه د افغانستان بانک طی یک سال اخیر بود.”

به گفته این مسوولان، به منظور بهبود سکتور بانکی و جلوگیری از فعالیت‌های جرمی، قانون جلوگیری از تمویل تروریزم، مقرره اقدامات بازدارنده علیه پول شویی، طرح مدیریت مشکل نقدینگی سکتور بانکی، طرح احیای مجدد سکتور مالی و بانکی و پالیسی مدیریت بحران، ترتیب و در آستانه تطبیق است.

همچنان این مسوولان می‌افزایند که برای آزاد سازی ذخایر ارزی افغانستان با طرف‌های ذیربط نشست‌های متعددی داخلی و خارجی تنظیم شده و پیرامون موارد تخنیکی بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

آخرین نشست نمایندگان تخنیکی افغانستان وامریکا برای آزاد سازی در تاشکند پایتخت ازبکستان صورت گرفت اما مردم انتظار دارند که هرچه زودتر این مشکل برطرف شود و امریکا دست از تحریم بردارد.

این درحالی است که بیش از هفتاد آگاهان اقتصادی به شمول آنانیکه برندۀ جایزه نوبل شده اند، در یک نامه به جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده و جانت یلن، وزیر خزانه داری آن کشور، خواهان آزادسازی ذخایر ارزی افعانستان شده اند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

بیات پاور قصد دارد تولید برق داخلی را افزایش دهد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۴۰۱)

بیات پاور، یگانه شرکت تولید کننده انرژی برق از گاز طبیعی در افغانستان در نظر دارد تا تولید برق داخلی اش را افزایش دهد.

لطف الله ستانکزی، نماینده بیات پاور در یک نشست در کابل درمورد انرژی گفت که این شرکت قصد دارد تا توربین های بیشتری را برای توسعه سکتور تولید انرژی برق از گاز طبیعی در افغانستان فعال سازد.

وی گفت که این شرکت متعهد است تا برای دستیابی به امنیت انرژی و ایجاد مسیری به خودکفایی در بخش انرژی در افغانستان با حکومت کار کند.

این نشست یک روزه که درآن مقام های ارشد امارت اسلامی افغانستان، نمایندگان کشورهای خارجی و اعضای سکتور خصوصی اشتراک کردند، به هدف جذب سرمایه گذاری در بخش های انرژی و آب برگزار شد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون ریاست الوزرا گفت که امارت اسلامی متعهد به توسعه و ترقی کشور است اما از مردم خواست که صبر داشته باشند “زیرا ما خودمان باید این کشور را بسازیم.”

او خاطر نشان ساخت که افغانستان یک کشور غنی است و برای سرمایه گذاری در آن فرصت های خوبی وجود دارد.

در همین حال، عبداللطیف منصور، سرپرست وزارت انرژی و آب گفت که امارت اسلامی متعهد به مدیریت موثر اب های کشور و تولید انرژی کافی برای مردم است.

او گفت که این نشست به منظور بررسی فرصت های موجود در بخش های انرژی و آب برای سرمایه گذاران برگزار شده است و اینکه امارت اسلامی زمینه را برای سرمایه گذاری در این عرصه مساعد ساخته است.

شهاب الدین دلاور، سرپرست وزارت معادن و پترولیم گفت که زمان آنست تا استقلال کشور حفظ و از منابع طبیعی استفاده صورت گیرد.

او گفت که بیات پاور در حال حاضر چهل میگاوات برق تولید می‌کند و امیدوار است میزان تولید بیشتر شود.

آقای دلاور گفت: “ما از این تصمیم شرکت استقبال می‌کنیم.”

نماینده بیات پاور گفت که این شرکت حاصل مستقیم شراکت با ادارات دولتی به شمول وزارت معادن و پترولیم، تصدی افغان گاز و شرکت برشنا است.

آقای ستانکزی از امارت اسلامی خواست تا از تداوم فعالیت های این شرکت با سرمایه گذاران فعلی و جذب سرمایه گذاری های بیشتر حمایت کند.

او از مقامات خواست تا از پرداخت به موقع از سوی شرکت برشنا به نهاد های خصوصی به شمول بیات پاور اطمینان دهند، فضای بهتر سرمایه گذاری را ایجاد کنند؛ سرمایه گذاری را با سیاست های بهتر مالیاتی ترویج کنند؛ هزینه های عملیاتی را کاهش دهند، و شفافیت در نهاد های دولتی را افزایش دهند.

او همچنان از امارت اسلامی خواست تا از حمایت کامل حکومت از تصدی افغان گاز اطمینان دهد تا اینکه این نهاد فعال بماند و گاز پاک را فراهم سازد.

برای ارایه بیات پاور در این نشست اینجا را کلیک کنید.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!