Connect with us

تجارت

گزارش: امریکا برنامه‌ای برای آزاد سازی میلیاردها دالر افغانستان را ندارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که با وجود فشارهای سازمان‌های بشردوستانه، اداره جوبایدن، رییس جمهور امریکا، پلان ندارد تا سرمایه‌های طلا و پول نقد منجمد شده افغانستان را آزاد سازد.

این درحالی است که امریکا و صندوق بین المللی پول پس از تصرف شهر کابل بدست طالبان گفتند که اجازه نخواهند داد تا طالبان به سرمایه‌های افغانستان دسترسی داشته باشند.

بر اساس این گزارش حدود ۱۰میلیارد دالر افغانستان در امریکا نگهداری میشود و یک وسیله برای غرب است تا بر طالبان فشار بیاورد که به حقوق زنان و قانون احترام بگذارند.

در همین حال، کارشناسان اقتصادی میگویند که آزادسازی این سرمایه‌ها ماه‌ها وقت را در بر خواهد گرفت.

گزارش افزوده که مقام‌های وزارت خارجه، وزارت خزانه داری، شورای امنیت ملی  امریکا و دیگر نهادهای آن کشور در باره وضعیت مالی افغانستان گفتگو میکنند.

سازمان ملل متحد در گزارش تازه اش گفته بود که بحران انسانی در افغانستان در حال رونمایی شدن است.

کارشناسان میگویند که هر گونه تصمیم در باره آزادسازی سرمایه افغانستان نیاز به هماهنگی چندین نهاد و تاییدی رییس جمهور امریکا را دارد.

این درحالی است که نرخ مواد غذایی و نفت در سراسر افغانستان افزایش یافته است.

وزارت خزانه داری گفته که امریکا و دیگر کشورهای همکار میتوانند به کمک‌های بشردوستانه شان به افغانستان ادامه دهند.

این وزارت همچنان به شبکه  وسترن یونیون  و منی گرام نیز اجازه داده تا فعالیت‌ خود را در افغانستان از سرگیرد.

سخنگوی وزارت خزانه داری امریکا به رویترز گفته که بر طالبان تحریم‌های خود را کاهش نخواهد داد تا آنها به سیستم مالی جهانی دسترسی پیدا کنند.

او افزود:” حکومت امریکا با همکاران بشردوستانه اش در افغانستان در باره شرایط امنیتی در میدان نبرد و همچنان در مورد توانایی آنها برای ادامه کار بشردوستانه در حال تماس است.”

سخنگوی وزارت خزانه داری امریکا گفته” طوری که ما به تعهد خود با مردم افغانستان پابند استیم، ما تحریم‌های خود را بر رهبران طالبان کاهش ندادیم و همچنان تحریم مهم در باره دسترسی آنان به سیستم بین المللی مالی.”

شاه محرابی، یک اقتصاد دان در مریلند و همچنان عضو پیشین هیات مدیره د افغانستان بانک، یک مقام ارشد روسی و نمایندگان سازمان‌های بشردوستانه از وزارت خزانه داری امریکا خواسته که سرمایه‌های افغانستان را آزاد بسازد.

محرابی در این باره گفت:” اوضاع بسیار وخیم است، هر روزی که میگذرد باعث رنج مردم و خروج مردم  میشود.”

در همین حال، صندوق بین المللی پول نیز ۴۴۰ میلیون دالر سرمایه افغانستان را منجمد کرده است.

عدنان مزارعی، معاون پیشین صندوق بین المللی پول که حالا عضو انستیتیوت اقتصادی پترسن است گفته که این سرمایه‌ها تا تشکیل حکومت با مشروعیت جهانی آزاد نخواهد شد.

مزارعی گفته این کار ماه‌ها را در بر میگیرد.

وی میگوید که ذخایر بانک مرکزی به عنوان آخرین گزینه استفاده خواهد شد، و در ادامه افزوده که ایران نیز تحت تحریم‌های شدید اقتصادی از منابع اش در صندوق بین المللی پول استفاده نخواهد کرد.

از سوی دیگر، یک مقام دیگر وزارت خزانه داری امریکا گفته که آزادسازی سرمایه‌های افغانستان مشکلات افغانستان را حل نخواهد کرد.

او در این باره گفته “تنها آزادسازی این سرمایه‌ها و چیزهای همانند آن باعث ثبات اقتصادی افغانستان نمی‌شود. دسترسی طالبان به میلیاردها دالر باعث ثبات اقتصادی افغانستان میشود، “من فکر نمی‌کنم اشتهای زیادی در ایالات متحده برای انجام این کار وجود داشته باشد، و نباید وجود داشته باشد.”

تجارت

تلاش وزارت صنعت و تجارت برای ایجاد پالایشگاه معیاری

کمیسیون اقتصادی به وزارت صنعت و تجارت، اداره ملی ستندرد و شرکت دولتی نفت و گاز وظیفه سپرده شده است تا در رابطه به سرمایه‌گذاری در تاسیس پالایشگاه معیاری، مطابق نورم‌های ملی و بین‌المللی و نفت خام کشور که برعلاوه تولید دیزل و پطرول؛ توانای تصفیه سایر مشتقات موادنفتی را داشته باشد، سعی و تلاش نماید.

Published

on

(Last Updated On: )

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت به منظور ایجاد پالایشگاه معیاری روز چهارشنبه (۲۳جوزا) با حضور نمایندگان تخنیکی شرکت امارتی نفت و گاز افغاستان و اداره ملی ستندرد (انسا) با نمایندگان مسلکی شرکت ویرا گاز سپهر سوخت ایران ملاقات نمود.

در این ملاقات نماینده شرکت ویرا گاز سپهر سوخت طرح ایجاد پالایشگاه معیاری سه مرحله شامل اتمسفیریک، خلایی و کراکینگ را با استفاده از تکنالوژی روز مطابق به نفت خام استخراجی افغانستان شریک نموده و در رابطه به مقدار، کیفیت و نوعیت محصولات بدست‌آمده معلومات تخنیکی ارایه نمود.

این درحالی است که از سوی کمیسیون اقتصادی به وزارت صنعت و تجارت، اداره ملی ستندرد و شرکت دولتی نفت و گاز وظیفه سپرده شده است تا در رابطه به سرمایه‌گذاری در تاسیس پالایشگاه معیاری، مطابق نورم‌های ملی و بین‌المللی و نفت خام کشور که برعلاوه تولید دیزل و پطرول؛ توانای تصفیه سایر مشتقات موادنفتی را داشته باشد، سعی و تلاش نماید.

خبرهای مرتبط:

 

وزارت صنعت و تجارت به پالایشگاه‌ها نفتی زمین اختصاص می‌دهد

شرکت افچین: استخراج روزانه تیل در آمو دریا تا بیش از دو هزار تُن افزایش خواهد یافت

Continue Reading

تجارت

وزارت معادن و پترولیم ۲۰ هزار تُن نفت خام را به ارزش بیش از ۱۰ میلیون دالر به فروش رساند

Published

on

(Last Updated On: )

وزارت معادن و پترولیم ۲۰ هزار تُن نفت خام را به ارزش ۱۰.۵ میلیون دالر امریکایی به فروش رسانده است.

سرپرست این وزارت در مراسم داوطلبی امروز (یکشنبه، ۲۰ جوزا) گفت که این مقدار نفت از ساحه انگوت حوزه نفتی آمو استخراج شده بود و به یکی از شرکت های داخلی به فروش رسید.

شهاب الدین دلاور افزود که قرار است قرارداد استخراج و اکتشاف ۱۱ بلاک نفت و گاز به مساحت ۲۳ هزار کیلومتر مربع در ولایت هرات نیز در آینده نزدیک به دواطلبی سپرده شود.

به گفته وی، استخراج نفت از ساحه کتواز ولایت پکتیکا نیز قرارداد می‌شود.

شرکت‌های برنده بر اساس اصول وزارت معادن و پترولیم، مکلف اند تا نفت خام را در داخل کشور پروسس کنند. در جریان پروسس نفت برای برخی‌ها هم زمینه کار فراهم خواهد شد.

از سویی دیگر، سرپرست وزارت معادن و پترولیم گفته است که آنان متعهد اند تا از افراد تخنیکی و مسلکی در استخراج معادن استفاده کنند.

Continue Reading

تجارت

صندوق حمایت از سکتور خصوصی افتتاح شد

Published

on

(Last Updated On: )

صندوق حمایت از سکتور خصوصی امروز (پنج‌شنبه، ۱۷جوزا) در حضور داشت ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزراء امارت اسلامی افغانستان، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت، مسوولین وزارت‌های خانه مختلف و اعضای سکتور خصوصی افتتاح شد.

صندوق حمایت از سکتور خصوصی به منظور دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار، کاهش بیکاری، ایجاد فرصت‌های جدید شغلی، تلاش برای تعادل بیلانس تجارت، کاهش موانع و تهدیدات در برابر فعالیت‌های سکتور خصوصی و  فراهم آوری تسهیلات در روند تجارت و ترانزیت ایجاد گردیده است.

همچنان داشتن منبع مطمین مالی برای تطبیق پروژه‌ها و برنامه‌های مربوط به سکتور خصوصی، تمویل مالی برنامه‌های مربوط به کمیته ملی بنادر، اعمار تاسیسات مورد نیاز در بنادر و گذرگاه‌ها، ایجاد لابراتوارها و خریداری دستگاه‌های تست کیفیت کالاهای وارداتی و صادراتی، کمک مالی جهت بهبود شرایط کاری تشبثات از جمله عمده ترین اهداف این صندوق می‌باشد.

ملا عبدالغنی برادر پس از افتتاح این صندوق گفت، پس از افتتاح این صندوق سطح بیکاری کاهش می‌یابد و فرصت‌های کاری برای شهرواندان فراهم می‌شود.

معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا از نمایندگان سکتور خصوصی خواست تا فعالیت‌های خود را سرعت بخشیده و با کیفیت بهتر انجام دهند.

همچنان نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت دراین مراسم گفت: «پروژه‌های که از طریق کمیته رهبری صندوق و در مشوره با سکتور خصوصی در اولویت قرار داده می‌شود، مطمیناً باعث رشد تجارت گردیده، کاهش قیمت‌ها را به مستهلکین به همراه داشته و واردات و صادرات را تسریع می‌بخشد.»

آقای عزیزی افزود، وزارت صنعت و تجارت متعهد است تا زمینه انکشاف و توسعه سکتور خصوصی فراهم شود.

 صندوق حمایت از سکتور خصوصی دارای کمیته‌های رهبری و تخنیکی می‌باشد. اعضای این کمیته‌ها متشکل از نماینده‌های معاونیت اقتصادی، ریاست عمومی اداره امور، وزارت‌های صنعت و تجارت، مالیه، زراعت، آبیاری و مالداری، اقتصاد، برق و آب، مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، معادن و پطرولیم و اتاق‌های سکتوری می‌باشند.

عمده ترین وظایف کمیته، رهبری، تائید یا رد پروژه‌های پیشنهادی، تعیین مبلغ اعانه برای صندوق، اولویت بندی پروژه‌ها، نظارت از فعالیت‌های کمیته، تخنیکی، نظارت از تطبیق پروژه‌ها و ارایه گزارش از مصارف پروژه‌ها به مقام عالی ریاست الوزراء و معاونیت اقتصادی تشکیل می‌دهد.

این صندوق از طریق کمک‌ها، مساعدت‌ها و اعانه‌های اشخاص حقیقی و حکمی در سطح ملی و بین‌المللی و فیس ناچیز بالای کالاهای وارداتی و صادراتی، تمویل مالی می‌گردد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!