Connect with us

تجارت

گزارش: امریکا برنامه‌ای برای آزاد سازی میلیاردها دالر افغانستان را ندارد

منتشر شده

در

(Last Updated On: سنبله ۱۲, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که با وجود فشارهای سازمان‌های بشردوستانه، اداره جوبایدن، رییس جمهور امریکا، پلان ندارد تا سرمایه‌های طلا و پول نقد منجمد شده افغانستان را آزاد سازد.

این درحالی است که امریکا و صندوق بین المللی پول پس از تصرف شهر کابل بدست طالبان گفتند که اجازه نخواهند داد تا طالبان به سرمایه‌های افغانستان دسترسی داشته باشند.

بر اساس این گزارش حدود ۱۰میلیارد دالر افغانستان در امریکا نگهداری میشود و یک وسیله برای غرب است تا بر طالبان فشار بیاورد که به حقوق زنان و قانون احترام بگذارند.

در همین حال، کارشناسان اقتصادی میگویند که آزادسازی این سرمایه‌ها ماه‌ها وقت را در بر خواهد گرفت.

گزارش افزوده که مقام‌های وزارت خارجه، وزارت خزانه داری، شورای امنیت ملی  امریکا و دیگر نهادهای آن کشور در باره وضعیت مالی افغانستان گفتگو میکنند.

سازمان ملل متحد در گزارش تازه اش گفته بود که بحران انسانی در افغانستان در حال رونمایی شدن است.

کارشناسان میگویند که هر گونه تصمیم در باره آزادسازی سرمایه افغانستان نیاز به هماهنگی چندین نهاد و تاییدی رییس جمهور امریکا را دارد.

این درحالی است که نرخ مواد غذایی و نفت در سراسر افغانستان افزایش یافته است.

وزارت خزانه داری گفته که امریکا و دیگر کشورهای همکار میتوانند به کمک‌های بشردوستانه شان به افغانستان ادامه دهند.

این وزارت همچنان به شبکه  وسترن یونیون  و منی گرام نیز اجازه داده تا فعالیت‌ خود را در افغانستان از سرگیرد.

سخنگوی وزارت خزانه داری امریکا به رویترز گفته که بر طالبان تحریم‌های خود را کاهش نخواهد داد تا آنها به سیستم مالی جهانی دسترسی پیدا کنند.

او افزود:” حکومت امریکا با همکاران بشردوستانه اش در افغانستان در باره شرایط امنیتی در میدان نبرد و همچنان در مورد توانایی آنها برای ادامه کار بشردوستانه در حال تماس است.”

سخنگوی وزارت خزانه داری امریکا گفته” طوری که ما به تعهد خود با مردم افغانستان پابند استیم، ما تحریم‌های خود را بر رهبران طالبان کاهش ندادیم و همچنان تحریم مهم در باره دسترسی آنان به سیستم بین المللی مالی.”

شاه محرابی، یک اقتصاد دان در مریلند و همچنان عضو پیشین هیات مدیره د افغانستان بانک، یک مقام ارشد روسی و نمایندگان سازمان‌های بشردوستانه از وزارت خزانه داری امریکا خواسته که سرمایه‌های افغانستان را آزاد بسازد.

محرابی در این باره گفت:” اوضاع بسیار وخیم است، هر روزی که میگذرد باعث رنج مردم و خروج مردم  میشود.”

در همین حال، صندوق بین المللی پول نیز ۴۴۰ میلیون دالر سرمایه افغانستان را منجمد کرده است.

عدنان مزارعی، معاون پیشین صندوق بین المللی پول که حالا عضو انستیتیوت اقتصادی پترسن است گفته که این سرمایه‌ها تا تشکیل حکومت با مشروعیت جهانی آزاد نخواهد شد.

مزارعی گفته این کار ماه‌ها را در بر میگیرد.

وی میگوید که ذخایر بانک مرکزی به عنوان آخرین گزینه استفاده خواهد شد، و در ادامه افزوده که ایران نیز تحت تحریم‌های شدید اقتصادی از منابع اش در صندوق بین المللی پول استفاده نخواهد کرد.

از سوی دیگر، یک مقام دیگر وزارت خزانه داری امریکا گفته که آزادسازی سرمایه‌های افغانستان مشکلات افغانستان را حل نخواهد کرد.

او در این باره گفته “تنها آزادسازی این سرمایه‌ها و چیزهای همانند آن باعث ثبات اقتصادی افغانستان نمی‌شود. دسترسی طالبان به میلیاردها دالر باعث ثبات اقتصادی افغانستان میشود، “من فکر نمی‌کنم اشتهای زیادی در ایالات متحده برای انجام این کار وجود داشته باشد، و نباید وجود داشته باشد.”

تجارت

شرکت دولتی سپین زر ۱۵۰ تُن بادنجان رومی خشک به اروپا صادر کرد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۲)

وزارت مالیه روز یکشنبه اعلام کرد که شرکت دولتی سپین زر در کندز نخستین محموله بادنجان رومی خشک به مقدار ۱۵۰ تُن را به کشورهای اروپایی صادر نمود.

به نقل از خبرنامه این وزارت، رئیس شرکت سپین زر در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد گفت: این یک دستاورد بزرگ امارت اسلامی است که سبزیجات و ترکاری افغانستان را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند.

قابل یاد آوریست که شرکت دولتی سپین زر به مدت ۲۱ سال غیر فعال بود که با رویکار آمدن امارت اسلامی دوباره فعال شد و در حال حاضر پنبه، روغن پنبه دانه، کنجاره و دستمال‌های کاغذی تولید و پروسس می‌کند.

Continue Reading

تجارت

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان برگزار شد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۴۰۲)

نشست دوجانبه بین سکتور خصوصی افغانستان و قزاقستان روز سه‌شنبه ( ۴میزان) به همکاری وزارت صنعت و تجارت به هدف جلب سرمایه‌گذاری بیشتر در کشور برگزار شد.

دفترمطبوعات وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که در این نشست نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور از سرمایه‌گذاری روی سکتور نوشابه‌های غیرالکولی، احجار کریمه و مواد معدنی، کود کیمیاوی، باطری موتر، رخت و نساجی، مواد نفتی، آرد و گندم، سیاحت و رستورانت داری و مواد غذایی بحث و تبادل نظر نمودند.

دراین نشست تاجران و سرمایه‌گذاران کشور قزاقستان از مهمان نوازی افغان‌ها سپاسگذاری نموده، افغانستان را مکان امن و محیط مناسب برای تجارت و سرمایه‌گذاری عنوان کردند.

همچنان ارمان یسین تایوف به نمایندگی از سکتور خصوصی قزاقستان صحبت نموده از تلاش‌ها برای برگزاری نمایشگاها در ولایت‌های کابل، بلخ و قندهار خبرداده و افزوده است در آینده‌های نزدیک برنامه دارند تا نمایشگاصنایع تولیدی افغانستان در قزاقستان و نمایشگاه محصولات قزاقستان را در افغانستان برگزار کنند.

از سوی دیگر آقای ارمان یسین تایوف گفته است که در ادامه سفرشان به افغانستان ضمن بازدید از تاجران و سرمایه‌گذاران در کابل، قرار است در مدت اقامت شان با سرمایه‌گذاران ولایات هرات، بلخ و قندهار نیز از نزدیک دیدار نمایند.

Continue Reading

تجارت

زنان متشبث در کابل: فعالیت‌های ما هر روز رونق می‌یابد

Published

on

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۴۰۲)

شماری از زنان متشبث در بازار ویژه بانوان در کابل می‌گویند که با گذشت هر روز فعالیت‌های شان رونق می‌یابد و آنان زمینه خرید آنلاین را هم برای زنان فراهم کرده‌اند.

زنان متشبث از راه اندازی این بازار خوشحال هستند و می‌گویند که در این بازار می‌توانند کالاهای خود را آزادانه به فروش برسانند.

فیروزه قاسمی،، متشبث، می‌گوید: «لباس‌های ما گند افغانی است. فروشنده و خریدار ما هم خانم‌ها هستند. خرسند هستیم که چنین بازار در کابل ایجاد شده است.»

مانند فیروزه ده‌ها زن دیگر هم در این بازار سرگرم کار وبار هستند.

رجمانه خالقی، متشبث، گفت: «خوبی این بازار برای خانم‌ها و دخترخانم‌ها این است که آن‌ها می‌توانند در یک مکان به بسیار سهولت و آرامی هم از فضای سبز این‌جا استفاده بکنند، هم ذهن شان آرام شود و هم وسایلی که نیاز دارند، خریداری بکنند.»

زیبا کاظمی، متشبث، نیز گفت: «خواست من از نهاد‌های دولتی و خارجی و حکومت این است که همرای ما هم دست شوند، همرای ما همکاری کنند تا در کارهای خود بیشتر پیشرفت کنیم.»

در همین حال، اتاق تجارت زنان می‌گوید که محدودیتی برای زنان متشبث وجود ندارد.

سلما یوسفزی، رییس اتاق تجارت زنان، در این مورد گفته است: «ما شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی هستیم در این اتاق که ایجاد بازارها است، ایجاد نمایشگاه‌ها است. کارکردها بالای بازارهای دایمی است و در عین زمان به خاطر گسترش تجارت افغانستان در بیرون از افغانستان.»

از سویی هم، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که این وزارت زمینه‌های کاری را برای زنان بیشتر کرده و امارت اسلامی از زنان تجارت پیشه حمایت می‌کند.

عبدالسلام جواد آخندزاده می‌گوید: «وزارت صنعت و تجارت همیشه حامی زنان متشبث بوده و در همه ابعاد تجارت و صنعت همیشه حمایت خود داشته است. هزاران خانم در ۳۴ ولایت افغانستان عملاْ در بخش‌های مختلف صنعت و سرمایه‌گذاری مصروف کار می‎باشند.»

گفتنی است با آنکه امارت اسلامی مکاتب متوسظه و لیسه و همچنان پوهنتون‌ها را به روی زنان و دختران بسته اما همواره از فعالیت‌های اقتصادی زنان حمایت کرده است و نه تنها در کابل بلکه در ولایات هرات و بلخ نیز بازارهای ویژه زنان وجود دارد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!