Connect with us

اخبار ویژه

گزارش: امریکا در تلاش نگهداری نیروهای ضد هراس‌افگنی در افغانستان است

منتشر شده

در

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

بر اساس گزارش رویترز اداره جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، در تلاش است تا پس از ماه می نیز شماری از سربازان ضد هراس‌افگنی را در افغانستان نگهدارد.

بر اساس این گزارش امریکا میخواهد تا با طالبان به موافقه برسند تا نیروهای ضد هراس‌افگنی را در افغانستان اجازه بدهد تا با تهدیدات گروه داعش مبارزه کنند.

این در حالی است که امریکا گفته است که توافقنامه امریکا با طالبان را بررسی میکند و تاکنون روشن نیست که همه نیروهای خارجی تا اول ماه می از افغانستان خارجی میشود یا خیر.

بر اساس گزارش رویترز آدم سمت، رییس کمیته خدمات تسلیحاتی مجلس نماینده‌گان ایالات متحده امریکا، در باره پلان خروج نیروهای امریکایی جزییات تازه نشر کرده است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، روز دوشنبه گفته است که در نشست ناتو در باره وضعیت افغانستان با متحدین آن کشور مشوره خواهد کرد.

این درحالی است که پیش از این جوبایدن رییس جمهور امریکا گفته است که خروج همه سربازان خارجی از افغانستان تا ماه می سخت خواهد بود.

آقای اسمیت می‌افزاید که او در این باره با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی و لوید آستین، وزیر دفاع امریکا گفتگو کردهاست.

او در این باره گفت:” من فکر میکنم که تاریخ اول ماه می از لحاظ لوژیستیکی بسیار نزدیک است. ما نزدیک به ۳۵۰۰ سرباز در افغانستان داریم، متحدین ما تقریبا ۷۰۰۰ نیرو دارد.”

آدم سمت در این باره گفته است که:” شما نمی تواند ۱۰۰۰۰ سرباز را در شش هفته خارج کنید” و در ادامه افزوده است که اداره بایدن باید با طالبان صحبت کنند که شماری از نیروهای خارجی به رهبری امریکا را برای مدت در افغانستان اجازه دهد.”

او افزوده است که طالبان میخواهد همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند، اما اگر باقی هم بمانند بدون ترک کردن راه دیگری ندارند.

سمت در این باره گفته است که “اداره بایدن در مورد حضور امریکایی‌ها بعد از اول ماه می صحبت کنند و بعدا در این باره تصمیم خواهد گرفت.”

او افزوده است که طالبان تغیر کرده است و حالا با گروه داعش نیز مبارزه میکنند.

آدم سمت در این باره گفته است که “شاید موقف آنها(طالبان) در باره حضور امریکایی تغیر کرده باشد، من در این باره شک دارم. اما من فکر میکنم که اداره بایدن فکر میکند که این مسله ارزش گفتگو را دارد.”

این درحالی است که گروه طالبان هشدار داده است که اگر نیروهای امریکایی افغانستان را ترک نکنند این گروه حملات شان را از سر خواهد گرفت.

اخبار ویژه

برنامه جهانی غذا: مجبوریم کمک غذایی به دو میلیون افغان نیازمند را قطع کنیم

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۱۴, ۱۴۰۲)

برنامه جهانی غذا می‌گوید به دلیل کاهش شدید بودجه، مجبور شده توزیع جیره غذایی را برای دو میلیون نفر دیگر در افغانستان در ماه روان قطع کند.

این سازمان در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل، پیوسته کمک غذایی به میلیون‌ها افراد نیازمند در افغانستان را کاهش داده است.

سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته است عملیات کمک این سازمان در افغانستان با یک میلیارد دالر کسری بودجه مواجه است.

با کاهش بیشتر بودجه، اکنون این نهاد کمک‌رسان، کمک غذایی خود به ده میلیون افغان را متوقف کرده است.

سازمان ملل، عدم تمایل کشورهای تمویل کننده برای کمک به افغانستان، محدودیت‌ها بر کار وتحصیل دختران و زنان خوانده شده و ظاهراً دلیل دخالت امارت اسلامی در کمک‌های بشری را از دلایل دیگر قطع این کمک‌ها عنوان کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

قوماندان گروه واگنر در سقوط طیاره جان باخت

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲, ۱۴۰۲)

جت شخصی متعلق به «پریگوژین» قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در نزدیکی مسکو سقوط کرد.

به نقل از خبرگزاری تاس، شامگاه چهارشنبه، جت شخصی متعلق به پریگوژین، قوماندان واگنرها در نزدیکی مسکو سقوط کرد که در نتیجه آن، ۱۰ نفر جان باختند.

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای اداره منطقه‌ای زاپوروژیا گفت که افراد نزدیک به پریگوژین، مرگ او و دیمیتری اوتکین بنیانگذار گروه واگنر را تأیید کردند.

اداره هوانوردی ملکی روسیه اعلام کرد که پریگوژین، قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در فهرست مسافران طیاره‌ی شخصی بود که در شمال مسکو سقوط کرد.

وبسایت نظامی ریبار گزارش داد که اطلاعات درباره حضور قوماندانان واگنر در میان مسافران طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو هنوز تایید نشده است.

وبسایت روسی ریدووکا نوشته است که:«ممکن است پریگوژین فقط به دلایل امنیتی نام خود را به عنوان مسافر در طیاره ثبت کرده و سوار طیاره‌ی دیگری شده باشد.

وزارت وضعیت اضطراری روسیه اعلام کرد که اجساد 8 مسافر طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو پیدا شد.

برخی از رسانه‌های روسیه گزارش دادند که احتمالا یوگنی پریگوژین در یک طیاره‌ی دوم حضور دارد که در مسکو فرود آمده است.

مطابق با ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، یک طیاره‌ی امبرائر متعلق به پریگوژین در ولایت تور و در ۱۵ کیلومتری میدان هوایی نظامی خوتیلوو سقوط کرده است.

گفته می‌شود که این طیاره حامل ۳ خدمه و ۷ مسافر بوده است.

در همین حال، شبکه بی‌بی‌سی مدعی شد رییس واگنرها در حادثه سقوط هواپیما جان باخته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

عمران خان، صدر اعظم پیشین پاکستان بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان روز شنبه عمران خان، صدر اعظم سابق این کشور را در خانه اش در شهر لاهور در شرق این کشور دستگیر کرد. این دومین بار است که رهبر مخالفان در سال جاری بازداشت می‌شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، اوایل روز شنبه، محکمه خان را در یک قضیه اختفای دارایی مجرم شناخته و حکم حبس را صادر کرد که ممکن باعث منع فعالیت‌های سیاسی او شود. محکمه اسلام آباد پس از محکوم کردن عمران خان، حکم بازداشت را صادر و پولیس در لاهور به سرعت او را از خانه اش به پایتخت پاکستان منتقل کرد.

این یک ضربه تازه به تلاش خان برای بازگشت به قدرت است. از زمان برکناری وی از قدرت در یک رأی عدم اعتماد در پارلمان در اپریل ۲۰۲۰، خان با بیش از ۱۵۰ قضیه حقوقی، از جمله چندین مورد اتهام فساد، تروریزم و تحریک مردم به خشونت در اعتراضات مرگبار در ماه می مواجه شده است. طی این اعتراضات، حامیان خان به اموال دولتی و نظامی در سراسر کشور حمله کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!