Connect with us

اخبار ویژه

گزارش: امریکا در تلاش نگهداری نیروهای ضد هراس‌افگنی در افغانستان است

Published

 on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۰)

بر اساس گزارش رویترز اداره جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، در تلاش است تا پس از ماه می نیز شماری از سربازان ضد هراس‌افگنی را در افغانستان نگهدارد.

بر اساس این گزارش امریکا میخواهد تا با طالبان به موافقه برسند تا نیروهای ضد هراس‌افگنی را در افغانستان اجازه بدهد تا با تهدیدات گروه داعش مبارزه کنند.

این در حالی است که امریکا گفته است که توافقنامه امریکا با طالبان را بررسی میکند و تاکنون روشن نیست که همه نیروهای خارجی تا اول ماه می از افغانستان خارجی میشود یا خیر.

بر اساس گزارش رویترز آدم سمت، رییس کمیته خدمات تسلیحاتی مجلس نماینده‌گان ایالات متحده امریکا، در باره پلان خروج نیروهای امریکایی جزییات تازه نشر کرده است.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، روز دوشنبه گفته است که در نشست ناتو در باره وضعیت افغانستان با متحدین آن کشور مشوره خواهد کرد.

این درحالی است که پیش از این جوبایدن رییس جمهور امریکا گفته است که خروج همه سربازان خارجی از افغانستان تا ماه می سخت خواهد بود.

آقای اسمیت می‌افزاید که او در این باره با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی و لوید آستین، وزیر دفاع امریکا گفتگو کردهاست.

او در این باره گفت:” من فکر میکنم که تاریخ اول ماه می از لحاظ لوژیستیکی بسیار نزدیک است. ما نزدیک به ۳۵۰۰ سرباز در افغانستان داریم، متحدین ما تقریبا ۷۰۰۰ نیرو دارد.”

آدم سمت در این باره گفته است که:” شما نمی تواند ۱۰۰۰۰ سرباز را در شش هفته خارج کنید” و در ادامه افزوده است که اداره بایدن باید با طالبان صحبت کنند که شماری از نیروهای خارجی به رهبری امریکا را برای مدت در افغانستان اجازه دهد.”

او افزوده است که طالبان میخواهد همه سربازان خارجی از افغانستان خارج شوند، اما اگر باقی هم بمانند بدون ترک کردن راه دیگری ندارند.

سمت در این باره گفته است که “اداره بایدن در مورد حضور امریکایی‌ها بعد از اول ماه می صحبت کنند و بعدا در این باره تصمیم خواهد گرفت.”

او افزوده است که طالبان تغیر کرده است و حالا با گروه داعش نیز مبارزه میکنند.

آدم سمت در این باره گفته است که “شاید موقف آنها(طالبان) در باره حضور امریکایی تغیر کرده باشد، من در این باره شک دارم. اما من فکر میکنم که اداره بایدن فکر میکند که این مسله ارزش گفتگو را دارد.”

این درحالی است که گروه طالبان هشدار داده است که اگر نیروهای امریکایی افغانستان را ترک نکنند این گروه حملات شان را از سر خواهد گرفت.

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!