Connect with us

تغییرات اقلیمی

گزارش: بنادر بزرگ جهانی به دلیل تغییرات اقلیمی ممکن تا سال ۲۰۵۰ غیرقابل استفاده شوند

منتشر شده

در

(Last Updated On: )

نتایج یک مطالعه روز جمعه نشان داد که برخی از بزرگترین بنادر جهان ممکن است تا سال ۲۰۵۰ غیرقابل استفاده شوند زیرا افزایش سطح آب بحر فعالیت ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بر بنیاد گزارش، تلاش برای سرعت بخشیدن به کاربن زدایی از بحر و ارائه تکنالوژی جدید یک امر حیاتی است.

اختلالات مربوط به اقلیم در حال حاضر بر بنادر در سراسر جهان تأثیر می گذارد. این شامل خشکسالی است که مانع فعالیت ها در کانال بزرگ پانامه می شود.

گزارش تغییرات بحری جهانی که توسط گروه خدمات حمل و نقل  Lloyd’s Register و همکار خیریه مستقل آن Lloyd’s Register Foundation تهیه شده است، سناریوهای آینده را بررسی می کند.

به گزارش رویترز، سخنگوی Lloyd’s Register (LR) گفت: از ۳۸۰۰ بندر جهان، یک سوم در یک نوار استوایی قرار دارد که در برابر قوی ترین اثرات تغییرات اقلیمی آسیب پذیر است.

بنادر شانگهای، هوستون و لازارو کاردناس (در مکسیکو) که برخی از بزرگترین بنادر جهان هستند، تا سال ۲۰۵۰ به طور بالقوه با افزایش سطح آب بحر به ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر غیرفعال خواهند شد.

در گزارش آمده است که سایر بنادر کلیدی از جمله روتردام در حال حاضر تحت فشار هستند.

در این گزارش که توسط اندیشکده اکونومیست ایمپکت تهیه شده است، آمده است: «کشورها باید برای افزایش کارایی و انعطاف‌پذیری بنادر و زیرساخت‌های لوجستیکی خود سرمایه‌گذاری کنند تا با تقاضای فزاینده برای واردات و مصرف سازگاری داشته باشند.»

سخنگوی LR گفت: بنادر بسیار آسیب پذیر به افزایش سطح بحر مانند شانگهای می توانند سیستم های دفاع در برابر سیل مشابه با بند میسلند در هالند و بند تیمز لندن ایجاد کنند.

وی افزود: «این امر نیاز به بالا بردن مداوم دیوارهای استنادی در هر دهه را که راه حلی کوتاه مدت و پرهزینه است، نفی می کند.»

حمل و نقل تقریباً ۳ درصد از انتشار کاربن دای اکساید جهانی را تشکیل می دهد.

سخنگوی LR گفت که این صنعت فعالانه با کاهش مصرف سوخت فسیلی خود، انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش می‌دهد.

او گفت: «یک مالک کشتی به طور متوسط ​​تقریباً پنج کشتی دارد. در نتیجه، همه بازیکنان در جمع آوری ارقام خوب نیستند. همچنین ممکن است تمایلی به اشتراک گذاری ارقام وجود نداشته باشد. پیش بینی به دسترسی به مجموعه اطلاعات محکم و مرتبط بستگی دارد.»

این گزارش در آستانه هفته حمل و نقل بین المللی لندن که از ۱۱ سپتمبر آغاز می شود، ارائه شد.

تغییرات اقلیمی

موج گرما سبب مرگ ۵۶ نفر در هند شد

Published

on

(Last Updated On: )

رسانه‌های هند به نقل از اطلاعات دولتی گزارش داده اند که این کشور پس از چند روز موج گرما در سراسر این کشور از مارچ تا می، نزدیک به ۲۵ هزار مورد مشکوک گرمازدگی و مرگ ۵۶ نفر را ثبت کرده است.

رویترز گزارش داده که ماه می بدترین ماه برای این منطقه بوده است، چنانچه درجه حرارت هوا در دهلی، پایتخت هند و ایالت راجستان نزدیک به ۵۰ درجه سانتی گرید رسیده است.

این در حالیست که بخش‌هایی از شرق هند تحت تأثیر طوفان رمال قرار گرفته است. بارش شدید باران در ایالت آسام در شمال شرقی این کشور از روز سه شنبه تاکنون جان ۱۴ نفر را گرفته است.

مرکز مدیریت حوادث طبیعی این کشور روز یکشنبه اعلام کرد که در کشور جزیره‌ای سریلانکا، دست‌کم ۱۵ نفر از اثر سیلاب و لغزش زمین پس از باران شدید باران‌های موسمی در این منطقه جان خود را از دست داده‌اند.

دست‌کم ۳۳ نفر، از جمله مسوولان انتخابات در حال انجام وظیفه در انتخابات عمومی هند، از اثر گرمازدگی احتمالی در ایالت‌های اوتار پرادش و بیهار در شمال و اودیشا در شرق روز جمعه جان باختند.

روزنامه هندو گزارش داد که با شمارش موارد مشکوک، تعداد کل قربانیان در هند ممکن بیش از ۸۰ نفر باشد.

بیش از ۵ هزار مورد گرمازدگی تنها در ایالت مرکزی مادیا پرادش شناسایی شده است.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

آتش‌سوزی در جنگلات پاکستان همزمان با ادامه موج گرما

Published

on

(Last Updated On: )

همزمان با ادامه موج گرما و هوای خشک در پاکستان، این کشور روز جمعه شاهد آتش‌سوزی جنگلات در نقاط مختلف از جمله اسلام آباد بود.

به گزارش رویترز، مقام‌ها هنوز تایید نکرده اند که آیا این آتش سوزی‌ها به دلیل درجه حرارت بالا بوده یا عمداً صورت گرفته است.

بخش‌هایی از پاکستان طی هفته گذشته شاهد درجه حرارت تا ۵۲.۲ درجه سانتی‌گرید بوده است. دانشمندان می‌گویند که افزایش درجه حرارت به دلیل تغییر اقلیم ناشی از فعالیت‌های بشر می‌باشد.

توده‌های دود برخاسته از آتش‌سوزی شدید در تپه‌های اسلام‌آباد دیده شده است در حالی که درجه حرارت به ۴۱ درجه سانتی‌گرید در بعد از ظهر جمعه رسید.

سهیل خان، یکی از مقامات پولیس اسلام‌آباد به رویترز گفت: «فرستادن آتش‌نشانی به آنجا دشوار است؛ مقامات امدادی در حال تلاش برای خاموش کردن آتش هستند.»

سخنگوی پولیس اسلام آباد گفت که در حال بررسی دلایل آتش سوزی هستند و تیم ویژه‌ای برای بررسی از سوی قوماندانی امنیه شهر تشکیل شده است.

وقار زکریا، یکی از اعضای بورد حیات وحش اسلام آباد، گفت که این آتش سوزی می‌تواند یک مورد «آتش سوزی عمدی» باشد. وی افزود که درجه حرارت بالا برای مدت طولانی تر از حد معمول ادامه داشته و ماه می خشک تر از حد معمول بوده است.

مظهر حسین، سخنگوی ایالتی اداره مبارزه با حوادث طبیعی پاکستان به رویترز گفت: «آتش سوزی جنگل کلار کهار ممکن است یک فوران ناشی از گرما باشد.»

پاکستان از نظر سازمان های بین المللی به عنوان یکی از آسیب پذیرترین کشورها در برابر تغییرات اقلیمی شناخته می‌شود. در سال ۲۰۲۲، سیلاب ویرانگر در این کشور بیش از ۱۷۰۰ نفر را کشت و میلیون ها نفر را آواره کرد.

از سوی دیگر در هند حداقل ۱۵ نفر احتمالاْ از اثر گرمازدگی در روز پنجشنبه جان خود را از دست دادند.

Continue Reading

تغییرات اقلیمی

نگرانی اداره محیط زیست از کاهش کمک‌ها در بخش مبارزه با تغییرات اقلیمی در افغانستان

Published

on

(Last Updated On: )

اداره ملی حفاظت از محیط زیست از کاهش کمک‌‌های جامعه جهانی در بخش مبارزه با تغییرات اقلیمی ابراز نگرانی می‌کند. مسوولان این اداره می‌گویند که کاهش کمک‌ها منجر می‌شود تا افغانستان آسیب‌های بیشتری را متحمل شود.

این اداره در مورد این موضوع نشست مشترکی را با حضور علمای دینی در کابل برگزار کرده است. در این نشست، مسوولان این نهاد از کاهش کمک‌های جهانی ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که توقف پروژه‌ها در این بخش سبب خواهد شد تا افغانستان آسیب‌پذیرتر شود.

عبدالسلام حقانی، مُعین مالی و اداری حفاظت از محیط زیست گفته است که کشورها در قسمت تغییرات اقلیمی منافع خویش را بیشتر مدنظر گرفته‌اند اما تاثیرات آن بالای افغانستان بیشتر بوده است.

در همین حال، اشتراک کنندگان گفته‌اند که علما می‌توانند از طریق منابر و مساجد به مردم آگاهی دهند تا از یکسو از محیط زیست حفاظت شده و از سوی دیگر از قطع جنگلات جلوگیری شود.

غوث‌الدین حقانی، رئیس انسجام مساجد وزارت ارشاد حج و اوقاف نیز گفت: «اگر هوا پاک باشد، آب پاک باشد، زمین پاک باشد؛ انسان از امراض و مصیبت‌ها نجات می‌یابد.»

با این حال، شماری دیگر از اشتراک کنندگان می‌گویند، باید کار پروژه‌های که در بخش مبارزه با تغییرات اقلیمی بوده است از سر گرفته شود.

عزت‌الله صدیقی، رئیس موسسه رها گفت: «اگر این کمک‌ها صورت نگیرد، من مطمین هستم که هم پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی حتا سیاسی ما را بیشتر خدشه‌دار خواهد کرد.»

افغانستان در حال حاضر ششمین کشور آسیب‌پذیر از نظر تغییرات اقلیمی در جهان محسوب می‌شود. هرچند که نقشی در تولید گاز‌های گل‌خانه‌ای ندارد و اما تولید همین گازها سبب شده تا افغانستان با خشک‌سالی، زلزله و جاری شدن سیلاب‌ها مواجه شود.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!