Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: بیشترین خبرنگاران در سال روان میلادی بازداشت شده اند

Published

 on

(Last Updated On: قوس ۱۹, ۱۴۰۰)

کمیته حفاظت از خبرنگاران (CPJ) می‌گوید که شمار خبرنگاران و روزنامه‌نگاران دستگیر شده در جهان باز هم رکورد تازه‌ای زده است.

این کمیته افزوده که در سال جاری میلادی ۲۴ خبرنگار جان باخته‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از کمیته حفاظت از خبرنگاران نوشته که از آغاز سال جاری میلادی تا اول دیسمبر در سراسر جهان ۲۹۳ خبرنگار و روزنامه‌نگار به دلیل اطلاع ‌رسانی بازداشت شده‌اند.

این ششمین سال است که کمیته حفاظت از خبرنگاران آمار بلند از بازداشت کارمندان رسانه‌ای ارایه کرده است.

بنا بر اساس اسناد این سازمان غیرانتفاعی و غیردولتی چین با ۵۰ ژورنالیست زندانی در صدر فهرست کشورهای است که خبرنگاران را به دلایل وظایف شان دستگیر می‌کنند.

گزارش افزوده که میانمار با ۲۶ خبرنگار زندانی در رده دوم قرار گرفته است.

رویترز افزوده که حکومت نظامی میانمار پس از کودتا در ماه فبروری سرکوب نیروهای مخالف، رسانه‌ها و خبرنگاران مستقل را آغاز کرده است.

بر اساس فهرست این کمیته  ۲۵ روزنامه‌نگار و خبرنگار در مصر، ۲۳ تن در ویتنام و ۱۹  تن در  بلاروس زندانی استند.

ترکیه، اریتره، عربستان سعودی، روسیه و ایران نیز در این فهرست ثبت شده‌اند.

کمیته‌ای حفاظت از خبرنگاران همچنان از کشته شدن ۲۴ خبرنگار به دلیل انجام وظایف خود خبر داده است.

این کمیته افزوده که ۱۸خبرنگار هم طوری کشته شده‌ که تاکنون روشن نیست که به دلیل وظایف شان به قتل رسیده‌ و یا به دلایل دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

این سازمان افزوده که آمار بلند دستگیری و کشته‌شدن روزنامه‌نگاران و خبرنگاران منعکس‌کننده تحولات سیاسی در سراسر جهان و عدم تحمل رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مستقل است.

رویداد های اخیر

وزارت دفاع از ترمیم بیش از ۳۰۰ واسطه نقلیه نظامی خبر داد

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

وزارت دفاع امارت اسلامی می‌گوید که تیم فنی قول اردوی ۲۰۵ البدر این وزارت ۳۰۰ واسطه نقلیه نظامی تخریب‌شده را ترمیم کرده است.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که وسایط ترمیم‌شده شامل ۱۵۰ موتر اکمالاتی کاماز، ۱۲۵ زره پوش هاموی، ۲ تانک ضربتی، ۴ تیلر، ۱۰ فورک لیفت و ۱۵ آمبولانس نوع هاموی است.

همزمان با این، تیم فنی لوای دوم قول اردو ۲۰۳ منصوری نیز ۴۱ عراده وسایط مختلف النوع نظامی را ترمیم و آماده استفاده قرار داده است.

عنایت‌الله خوارزمی، سخنگوی وزارت دفاع، گفته است که پیش از این نیز صدها واسطه نقلیه دیگر از سوی تیم‌های انجنیری و فنی این وزارت ترمیم شده‌ است.

به نقل از وزارت دفاع، امریکایی‌ها هنگام خروج از افغانستان تعداد زیادی از وسایط نقلیه نظامی خود را تخریب کردند.

در همین حال، مجلس نمایندگان امریکا در گزارشی گفته که پس از خروج نظامیان این کشور از افغانستان، تجهیزات نظامی به ارزش حدود ۷ میلیارد دالر به‌جا مانده است.

پیش از این نیز چندین نهاد بین‌المللی گفته بودند که ممکن است امارت اسلامی برای ترمیم تجهیزات تخریب‌شده به‌ جامانده از کشورهای روسیه و چین کمک بخواهد.

از سویی هم، آگاهان در حوزه نظامی گفته‌اند که ترمیم این وسایط، امارت اسلامی را تقویت می‌بخشد مشروط بر آنکه این وسایط از سوی افراد مسلکی مورد استفاده و نگهداری قرار گیرد.

Continue Reading

رویداد های اخیر

تاکید وزیر تحصیلات عالی بر اهمیت علوم عصری در جامعه

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

وزیر تحصیلات عالی در مراسم آغاز سال جدید تعلیمی در اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، تقویت علوم عصری را از مکلفیت‌های نظام اسلامی دانسته و تاکید کرد که امارت اسلامی وظایف خود را در این زمینه انجام داده است.

ندا محمد ندیم در این مراسم گفت: «امیر مسلمانان مکلف است تا استادان مسلکی را به جامعه تقدیم کند که نیازهای دنیوی مردم را برآورده کرده بتواند. این درجه فرضیت را دارد.»

آقای ندیم همچنین بر ارایه خدمات آموزشی بگونه شفاف و برابر به تمامی محصلان اطمینان داده تاکید ورزید که آنان برای پیشرفت نظام تحصیلی کشور تلاش می‌کنند.

او گفت: «کسی که وارد نظام تعلیمی و تحصیلی می‌گردد و سپس فارغ می‌شود، بر اساس لیاقت خود کامیاب می‌شود. اینجا واسطه، پول و فشار کار نمی‌کند. هر کس بر اساس استعداد خود به مقام می‌رسد.»

در همین حال، مسئولین اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی از تلاش‌ها در سال جدید به هدف ارایه خدمات با کیفیت درسی برای محصلان این اداره سخن می‌زنند.

غلام حیدر شهامت، رییس اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی گفت: «ان شاءالله عنقریب تفاهمنامه‌ای را امضا می‌کنیم که ببینیم اداره انکشاف ملی افغانستان و اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی که لازم و ملزوم یکدیگر است، باید نیازهای آنها را ما برآورده کنیم.»

با این حال هرچند سال جدید تعلیمی آغاز شد، اما مسئولین تاهنوز در مورد بازگشایی مکاتب بالاتر از صنف ششم و پوهنتون‌ها به روی دختران چیزی نمی‌گویند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

سیلاب‌ها در بلخ خسارات مالی برجا گذاشت

Published

on

(Last Updated On: حمل ۵, ۱۴۰۲)

مسوولان محلی در ولایت بلخ می‌گویند که در نتیجه‌ سرازیرشدن سیلاب‌ها در ولسوالی زارع این ولایت حدود ۳۰۰ منزل مسکونی تخریب و خسارات هنگفت مالی به باشندگان محل وارد شده است.

محمدآصف وزیری، سخنگوی فرماندهی بلخ، می‌گوید که این سیلاب‌ها روز پنج‌شنبه (۳ حمل) در ولسوالی زارع این ولایت سرازیر شده است.

وزیری می‌گوید که در کنار این خانه‌ها، نزدیک به سه‌هزار جریب زمین زراعتی زیر آب شده و صدها رأس مواشی باشندگان محل را نیز آب با خود برده است.

آقای وزیری در مورد تلفات جانی ناشی از این سیلاب‌ها چیزی نگفته است.

این در حالی است که اداره هواشناسی کشور اخیراً اعلام کرده است که احتمال بارش شدید باران و جاری شدن سیل در شماری از ولایات کشور وجود دارد‌‌.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!