Connect with us

رویداد های اخیر

گزارش: در یک سال گذشته میلادی نزدیک به ۳هزارغیرنظامی جان باخته اند

منتشر شده

در

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۳۹۹)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گوید که در سال ۲۰۲۰ به طور میانگین در هر شبانه روز ۸ غیرنظامی کشته و ۱۵ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

در گزارش تازه این نهاد آمده است که دریک سال گذشته میلادی نزدیک به سه هزارغیرنظامی در جریان درگیری‌ها و انفجارها کشته و بیش از ۵هزار و۵۰۰ تن دیگر زخمی شده اند.

در گزارش سالانه این کمیسیون آمده است که نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۱درصد در تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته رونما شده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان گزارش سال ۲۰۲۰ که شامل تلفات غیرنظامیان شود را همگانی کرد. این کمیسیون می‌گوید در سال ۲۰۲۰ میلادی در هر شبانه روز ۸ غیر نظامی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند.

بربنیاد آمارهای این کمیسیون  در سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۹۵۸ تن از غیر نظامیان کشته و۵۵۴۲ تن زخمی شدند که شامل ۵۵۳۹ مرد، ۸۴۷ زن و ۲۰۱۹ کودک و ۹۵ کشته و زخمی دیگر تثبیت نشده است.

به ترتیب گروه طالبان با ۵۳ درصد، حکومت وحامیان حکومت ۱۵ درصد، گروه داعش ۵درصد و عاملان نا معلوم ۱۱۷درصد دراین تلفات نقش داشته اند.

بربنیاد این گزارش در ۱۶۹ مورد ترورهای هدفمند۲۲۵۰ تن کشته و زخمی شدند که نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گفته این کمیسیون در برخی این آمارها نسبت سال ۲۰۱۹ میلادی کاهش یافته است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان در ۱۳ مورد پیشنهاد به طرف‌های درگیر می‌گوید گفتگوهای صلح سرعت بخشیده شود هر چه زودتر آتش بس کنند، به خشونت‌ها پایان دهند و همچنان این کمیسیون می‌گوید برای جلوگیری از خشونت‌ها به هر دو طرف درگیر جنگ نامه سرگشاده فرستاده اند، اما آنها تمکین نکردند.

این درحالی اس که بیش از بیست ولایت کشور گواه درگیری‌های نفس گیر است، ظاهرأ دوطرف جنگ هم برای یک فصل تازه نبرد آماده‌گی گرفته اند، نبردی که غیر نظامیان قربانی اصلی آن استند.

رویداد های اخیر

افغان بیسیم خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی را در ولسوالی حصارک ننگرهار فعال کرد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۴, ۱۴۰۲)

مسوولان شبکه‌ مخابراتی افغان بیسیم می‌گویند که خدمات نسل دوم و سوم اینترنت ۳جی و ۲جی را در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار فعال کرده‌اند.

مسوولان این شبکه گفته‌اند که حالا هزاران خانواده در این ولسوالی از خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی بهره‌مند شده‌اند.

آنان افزوده‌اند که نسل جدید اینترنت را در دیگر ولسوالی‌های این ولایت نیز گسترش خواهند داد.

عطاالله ساحل، مسوول شبکه مخابراتی افغان بیسیم در زون شرق گفته است: «این پایه به‌گونه معیاری ساخته شده و امروز ما این‌جا خدمات اینترنت ۳جی و ۲جی را فعال کردیم.»

در همین حال، مقام‌های محلی این ولایت از گسترش خدمات اینترنتی شبکه مخابراتی افغان بیسیم استقبال کرده و گفته‌اند که این خدمات در ولسوالی‌های دیگر نیز فعال شود.

ذبیح‌الله ذکی، رئیس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ننگرهار بیان کرده است: «یک پایه افغان بیسیم فعال شده که فعلن خدمات اینترنتی ۳جی و ۲جی ارایه می‌کند.»

با این حال، باشند‌ه‌گان ولسوالی حصارک از این‌که به خدمات اینترنتی نسل جدید دست‌رسی پیدا کرده‌اند ابراز خرسندی می‌کنند و خواهان کاهش قیمت‌ها هستند.

جنت گل، باشنده ولسوالی حصارک ننگرهار گفت: «بسیار خوشحال هستیم که این‌جا پایه افغان بیسیم فعال شد.»

این در حالی است که دو سایت جدید هم‌چنان از سوی افغان بیسیم در این ولسوالی به هدف ارایه خدمات مخابراتی و اینترنتی فعال شده و قرار است یک سایت جدید دیگر نیز فعال شود.

Continue Reading

رویداد های اخیر

متقی در دیدار با رئیس یوناما: نشست دوحه نتیجه خاصی نداشت

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه در دیدار با رزا اوتونبایوا، رئیس یوناما گفته است که نشست دوحه در مورد افغانستان «نتیجه خاصی» نداشت.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه با نشر خبرنامه‌ای در شبکه ایکس نوشته که آقای متقی در این دیدار گفته امارت اسلامی امیدوار است که نشست‌های تعامل با امارت اسلامی نتایج خوبی در پی داشته باشد.

به گفته متقی، برای اثربخشی نشست‌ها، باید رای‌زنی‌های همه‌جانبه با امارت اسلامی در موضوع‌های مربوط به افغانستان انجام شود.

در همین حال، بلخی به نقل از اوتونبایوا نیز نوشته است که از دیدگاه انتونیو گوترش، منشی عمومی سازمان ملل متحد در تعیین نماینده خاص برای افغانستان هیچ اقدامی نباید انجام شود که کار با امارت اسلامی را پیچیده بسازد.

گفتنی است که دومین نشست نمایندگان خاص کشورها در امور افغانستان به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته‌ جاری در دوحه برگزار شد که هیأت امارت اسلامی در آن اشتراک نکرده بودند.

Continue Reading

رویداد های اخیر

کار بازسازی خط ‌آهن مزارشریف – ازبیکستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: حوت ۳, ۱۴۰۲)

مقام‌های محلی ولایت بلخ می‌گویند که کار بازسازی خط ‌آهن مزارشریف – ازبیکستان به ارزش شش میلیون و ۳۰۰ هزار دالر امریکایی آغاز شده است.

مقام‌های محلی این ولایت گفته‌اند که این پروژه به‌طول ۷۵ کیلومتر از میدان هوایی بلخ آغاز می‌شود و تا ازبیکستان امتداد دارد.

به گفته آنان، بازسازی این خط آهن با یک شرکت ازبیکستانی قرارداد شده است که به مدت سه ماه تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

خط آهن ازبیکستان – مزارشریف خطی است که زمینه انتقال کالا‌های تجارتی را از بندر حیرتان به مرکز شهر فراهم می‌کند.

محمد شفیق محمود، رئیس خط آهن بلخ گفته است: «هزینه این قرارداد تقریبن شش میلیون و ۳۰۰ هزار دالر امریکایی است.»

با این حال، مقام‌های محلی بلخ فعال‌شدن دوباره خط آهن را به‌منظور رشد اقتصادی و گسترش فعالیت‌های تجارتی مهم دانسته و گفته‌اند که تمرکز امارت اسلامی برای اجرا و عملی‌کردن پروژه‌های بزرگ اقتصادی است.

نورالهادی ابوادریس، معاون والی بلخ هم‌چنان گفته است: «تشکر می‌کنیم از همسایه دوست ازبیکستان خود که در این این‌جا تشریف آوردند و این قسم پروژه‌ها را در این‌جا افتتاح می‌کنند.»

مسوولان اداره خط آهن تصریح کرده‌اند که شرکت قراردادی بدون هیچ نگرانی کارش را ادامه دهد.

گفتنی است که خط آهن مزارشریف – ازبیکستان کالاهای تجارتی را از شهر ترمز ازبیکستان ابتدا به شهرک تجارتی حیرتان و سپس به میدان هوایی مولانا ‌جلال‌الدین محمد بلخی انتقال می‌دهد.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!